Küçük (3+1) Karavanlar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tiner Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 71
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 92,107
Ynt: Küçük (3+1) Karavanlar

Şöyle açılır modeller var yüksük 997kg geliyormuş "A Frame" olarak tanımlıyor.

http://youtu.be/dT6PnovSvOk

Malzemede ya da boyda oynama olsa 750kg yakalanbilir mi acaba:smiley:

Etiketler

Harika bir konu olmuş öncelikle herkese teşekkürler.
Aklımdaki soruların metine dökülmüş hali.
2+2 (çocuk 6 ve 8 yaşlarında) bu karavanların hepsine sığabiliyoruz.
Yaşta 35 e yaklaştı yarısı bitti bişe görmedik biraz gezelim çocuklarda artık çok küçük değil dedik.
Ama öğretmeniz işte ev aldık borcunu ödemeye devam.
biraz destekle 40.000 tl maximum bütçe ile karavan ve onu çekecek araba. hani yolda izdede rezillik yaşamadan.
Tavsiyelerinizi bekliyorum
Saygılar.

Gerçekten "çekilebilecek" 750kg altı bir çekme karavan, yüksek ÖTV, trafik sigortası ve vergiler den kurtulmayı sağlayacak güzel bir çözüm.
Konunun teknik ve estetik açıdan iki önemli yönü var bence.

Teknik açıdan en önemli iki faktör aracın TAM YÜKLÜ DURUMDA ağırlığı ve yine tam yüklü durumda çeki demirine ne kadar baskı yaptığıdır.

Üreticiler, sadece boş araç ağırlığını veriyorlar ürün bilgilerinde. Eğer aracın ağırlığı, örneğin 700kg ise, sizin eşyalarınız için sadece 50kg lık bir pay kalıyor...
Ben göremediysem düzeltin: çeki yükü bilgisinden ise hiç bahsedilmiyor modellerde...

Estetik açıdan ise, bu türden bir karavanın bir yere sabit park edilmeyip gerçekten seyahatlerde kullanılacak olduğu düşünüldüğünde şık ve dikkat çekici olması tercih edilecektir.
İnsanlar çirkin bir karavanı araçlarına takıp gezmek istemez diye düşünüyorum...

BOŞ AĞIRLIK: sadece karavanmı üreticiler çıkarırken aküsü dolabı su depoları tuvaleti hepsini koyup tartmıyorlarmı.
DOLU AĞIRLIK: sadece kişişel eşyalar değilmi. kıyafetler yatık yorgan birkaç parça mutfak eşyası. yanlışmı biliyorum.

1. Araba Normal Agirligi (ANA) : Bos agirlik + ful benzin + yag ve su + stepne + avadanlik
2. Araba Yüklü Agirligi (AYA) : ANA + yolcular ve bagaj dahil azami kg.

3. Karavan Bos Agirligi (KBA)
4. Karavan Yüklü Agirligi (KYA) : KBA + gerekli yük (GY) Gerekli yük karavan yapimcilari tarafindan belirtilir. Ortalama 80 ila 150 kg. arasidir. GY, KYA'nin % 15'i civarindadir. Yani yüklü olarak 1 ton gelen bir karavanin esyalara mahsus kismi 150 kg.dir.

5. Yürüyen Azami Agirlik (YAA) : AYA + KYA
6. Karavan Kafasindaki Agirlik (KKA) : Arabanin süspansiyon ve diger özelliklerine göre, imalcisi tarafindan bildirilir. Ayrica ANA'nin % 4 ila %6'sini hesaplayarak KKA'nin alt ve üst hudutlarini bulabilirsiniz.

Ukkf nin sitesinden alınmış bilgilerdir; çekme karavan lar için 3, 4 ve 6. maddeler önemli...

Hala bir sonuç yok bu sevdaya son vermeliyiz sanırım ???
750 kg altı ve resimdeki iç tasarımda bir karavan yok sanırım.

Implantation jour lightbox

Implantation nuit lightbox

Korkarım bu çizdiğiniz plana sahip bir çekme karavanın yüklü ağırlığı en az 800-850kg' ı bulur...

Bütçenizi bilmiyorum ama on numara karavan ve 712kg

firma Türkiye'ye yeni girmiş,facebbok sayfasıda var.

http://www.adria-mobil.com/int-en/2015/caravans/aviva/#lite-360-dk

ozgurhimmet' Alıntı:
Bütçenizi bilmiyorum ama on numara karavan ve 712kg

firma Türkiye'ye yeni girmiş,facebbok sayfasıda var.

http://www.adria-mobil.com/int-en/2015/caravans/aviva/#lite-360-dk

Bahsettiğiniz karavanın boş ağırlığı 786 kg, yüklü ağırlığı ise 1000kg max.
712kg olarak verilen EXW. nakliye için depolardaki su, LPG tankı ve aküsü olmadan ağırlığı...

theta' Alıntı:
Korkarım bu çizdiğiniz plana sahip bir çekme karavanın yüklü ağırlığı en az 800-850kg' ı bulur...

Evet işte malesef burada tıkanıyoruz. kullanıma hazır hali 850-1000 kg arasında değişiyor.
Offff......:((

theta' Alıntı:
Bahsettiğiniz karavanın boş ağırlığı 786 kg, yüklü ağırlığı ise 1000kg max.
712kg olarak verilen EXW. nakliye için depolardaki su, LPG tankı ve aküsü olmadan ağırlığı...

Ayrıntılara dikkat etmemişim haklısısnız.

mrdnmz' Alıntı:
hiç anlamıyorum karavan işinden ancak sizde kendi geleceğimi gördüm... 10 yıl sonraki ben sanki bu soruyu soracak gibi hissediyorum. O yüzden takip etmekte fayda var. :smiley:
10 Yıl ?? Yıllar çok çabuk geçiyor sevgili arkadaşım.. ;D

çok faydalı bir konu olmuş. Bende çekme karavan furyasına er yada geç katılmayı düşünüyorum ve araştırmalara 2016 yılı itibarı ile başladım. Bu konuyuda sık sık takip edeceğim. Güney karavan düşük kalitede karavan gibi duruyor ama okuduğum yorumlar genelde olumlu yöndeydi sanki. Benim aklımda daha çok Güney karavana yönelmek var gibi. Güney karavanın Maksi modelide 740 kg yazıyor sitede. Alırsam bu modelini alacağım. Eşya yüklemek içinde arabamı kullanıp 750 kg sınırını çok aşmayı düşünmüyorum :smiley: Emeksan ı da merak ediyorum onuda biraz araştıracağım. Eee yeni bir ev alıyoruz sayılır iyice araştırmak lazım :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,453
Kayıtlı Üye Sayımız
172,106
Kaydolan Son Üyemiz
Ahmet AKGÜN

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR