Motokaravan İçin Marka Tercihleri;Marka ve Modeller Arası Kıyaslamalar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orsaalabanda Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 153
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 164,892

Camper ya da motokaravan için hangi aracı tercih ederdiniz?

• PSA Grubu (Ducato, Boxer, Jumper)

Kullanılan: 135 37.5%
  • VW grubu (Volt, Transporter T5, T4, T3, T2)

Kullanılan: 78 21.7%
  • Iveco Daily

Kullanılan: 72 20.0%
  • Ford Transit

Kullanılan: 21 5.8%
  • Renault (Master, Messenger)

Kullanılan: 18 5.0%
  • Diğer

Kullanılan: 36 10.0%

• Kullanılan toplam oy
    360
Ynt: Motokaravan İçin Marka Tercihleri;Marka ve Modeller Arası Kıyaslamalar

Seçeneklerdeki araçlar aşağı yukarı aynı boyutta araçlardır.Seçeneklere VW transporter-T2 bus gibi araçlar eklersek hem doğru bir kıyaslama yapamayız hem de bu araçların hayranları çok olduğundan çok oy almaları kaçınılmazdır.Motokaravan ve camper ikisi birarada sormamın nedeni daha fazla kullanıcıdan daha fazla oylama alabilmektir.Burada öğrenmek istediğim asıl konu bu araçların ''marka ve model olarak'' performans-kalite-fiyat-servis kalitesi-yedek parça-kullanım-estetik vb.olarak kıyaslanmasıdır.Yoksa camper olarak dizayn edilmiş bir ducatoyu motokaravan olan diğeriyle zaten kıyaslayamayız.

Etiketler

Sayın ozdener,
Sizin sorularınızın tam olarak karşılığı ''Yüksek tavan VW Transporter''dır.Ötesini aramayın bence.
İhtiyaç listesini yukarıda yazdıklarınızdan fazla uzatırsanız seçenekler çoğalır tabi.

SAYIN ÖZDENER

yüksek tavan yenikasa termalli bir transporter alın,transporter kullanım olarak keyifli özel oto gibidir sizi yolda yormaz.sürüşüde güven verir,vede woswagen grubudur kenidi ispatlamış bir araçtır.çokta dayanıklı bir araçtır kaporta ve diğer aksamlarında da.2003 model bir transporter almıştım sene 2004 zincirleme bir kazada burnum kanamadı,diğer araçlar haşat olmuştu.güvenlik açısındanda transporter.bence fazla düşünmeyin eğer camper yapacaksanız transporter,eğer alkovenli ise veya integral sa ıveco resmen kamyon şasesi var yani arkasına kasa koy tonlarca yük çek öyle bir şase,ama camperse transporter başka düşünmeyin,estetiktir de,ön göğüs görünümü passat gibidir konforludur.

iyi akşamlar

Levent KÖROĞLU

Levent06, Orsaalabanda ve Taiga'ya çok teşekkürler. Kesinlikle Camper istediğim için sanırım bugünden itibaren yüksek tavan VW Transporter arayışında olacağım. Dod, Birmot veya Autoexper gibi aracı kontrol edip garanti veren başka kuruluş var mı bildiğiniz diye sormuştum. Bu konuda yardımcı olabilecek var mı acaba? Bu tür yerlerden araç alan-satan var mı aranızda?

Sayın Özdener,

DOD'ta satışa sunulmuş olan bir adet ikinci el 2006 model yüksek tavan VW T5 Transporter var.

http://www.dod.com.tr/VehicleCard.aspx?vehicleID=235074

Ancak; 5 yaştan geniç araçların camper dönüşümünde hatırı sayılır bir miktar ÖTV ödenmesi gerekiyor, bu konuyu dikkate almanız gerktiğini hatırlatmak isterim. Bu konuda ilgili kurumlardan gerçek rakamları araştırmakta yarar var.

Sayın Özdal Güngör,

Sözünü ettiğiniz DOD'daki satılık yüksek tavan transporterın tavanı, orijinal tavan mıdır? Transporter uzmanı olarak yanıtlayabilirseniz seviniriz. Teşekkürlerimle.

Cavid Sezen

Sn.Gezmen,

Özdal Bey in bahsettiği araç ile ilgili araştırma yaptığım için size bilgi verebilirim.
Araç orjinal yüksek tavan. Bakımları serviste yapılmış.Debriyaj baskı balata değişiimi gerekiyormuş(fiyatın içinde bu değişim bedeli yok)
Bilmeniz gereken diğer bir konu bu araç verilen bilgiye göre kısa şase imiş.
Bu bilgileri DOD satış yetkilisinden aldım. Aracı görmedim.

Özdal Bey yerinize yanıt verdiğim için kusura bakmayın. Selamlar,

Rica ederim Selçuk bey, önemli olan bir an önce doğru cevabı ulaştırmak, bunu da siz yaptınız, teşekkür ederim.

Ben de bir düzeltme yapayım: DOD'taki T5 uzun şasedir (resimlerinde açıkça görülüyor), zaten bildiğim kadarıyla (en azından Türkiye'de) yüksek tavanın kısa şase versiyonu yok. Bunun dışında aracı ben de görmedim, sadece ilandan biliyorum.

2 veya 3 kişilik olmasını düşündüğüm Camper için (duşsuz, minimum ölçülerde mutfak ile) uzun kasa mı almalıyım? orta boyu var mı? kısa kasa çok mu küçüktür acaba?

Özdal Bey ben 2004 model almayı düşünmüştüm zaten. Çünkü aracı bu ay alabilirsem bile içinin yapılması vs. 2009 yazına ancak biter böylece 5 yaşından büyük olur ruhsat işlemleri sırasında diyorum ne dersiniz?

Daha bu arabayı alma aşaması. Bir de yapımı sırasında kimbilir neler soracağım :smiley: Gerçi forumu inceledikçe fikir sahibi oluyorum bu konuda. Sitenin kurucu ve yöneticilerini tebrik ediyorum. Bir kadın olarak bütün bunları bu kadar kısa sürede öğrenebileceğimi hiç ummazdım. Bu arada ben reklamcıyım (medya planlama) Bu konuda gezenbilir'e yardımcı olabilirsem sevinirim. TV'lerle ilişkilerim oldukça iyidir. Herhangi bir isteğiniz olursa elimden geleni yapmaya çalışırım.

Herkese tekrar sonsuz teşekkürler.

2004 model tercihinize dayanarak VW Transporter ve T5 almaya karar verdiğiniz anlaşılıyor.
Şimdi karar vermeniz gereken 'yüksek tavan' isteyip istemediğiniz. Çünkü T5'te sadece 2006 modelde yüksek tavan var.
Yüksek tavanla ilgili tercihinizi de kesinleştirirseniz ona göre kısa şase olayını konuşmamız daha doğru olur.

Değişik marka Panelvanların hepsinin iç en genişliği standart 1,78cm midir?
Camper yapmak için (kasayı kesmeden), eni 2m ve üstü yüksek tavan panelvan (12-13 m3) var mı?

haha :D :D :D bunu bende çok araştırdım ama bulamadım.Hayatımda ilk defa keşke daha kısa boylu olsaydım dedim.

ozdener' Alıntı:
Merhabalar,

Ben de şu günlerde Camper'a dönüştürmek üzere bir panel van almak istiyorum. Ancak bu taşıtlar hakkında fazla bilgim yok. Benim önceliklerimi aşağıda sıralıyorum. Bu özelliklere en yakını hangisidir? Yardımcı olursanız sevinirim.

1. İçinde ayakta durulabilmeli
2. Yokuşlarda bayılmamalı, seri olmalı
3. İçinde motor sesi mümkün olduğunca az olmalı
4. Arabanın turu iyi olmalı
5. Yetkili servis/yedek parça öncelikle yaygın, sonra ucuz olmalı

Bildiğim markalar :Ford Transit, İveco Daily, Fiat Ducato, Renault Master, Mercedes Sprinter, VW Transporter, Peugeot Boxer, Citroen Jumper (tabii bunların hepsinde panel van tipi var mı (galiba camsız demek oluyor) içinde ayakta durulabiliyor mu, vs. gibi detayları bilmiyorum. Başka marka var mı tavsiye edebileceğiniz? 1 ay içinde almak istiyorum aracı. Bir de; tüm aksamına bakılıp test edilip garanti verildiği için DOD ya da Birmot gibi bir yerden almak itiyorum aracı. Ne dersiniz? Başka bildiğiniz bir yer var mı DOD ya da Birmot gibi..

Teşekkürler.

NOT: Camper 2 veya 3 kişilik olabilir. Duş olması gerekmiyor. Mutfak kısmı da minimum boyutlarda olabilir. Bu durumda uzun değil de orta kasa yeterli olur mu acaba?

Önceliklerimi sıraladığım mesajımda görüldüğü gibi birinci önceliğim yüksek tavan. 2004 modeli tercih etmemin sebebi de ÖTV'den kurtulmak. Yoksa ben VW'nin hangi modelinde yüksek tavan var hangisinde uzun kasa vs. bilmiyorum. Yani hem bana ÖTV ödettirmeyecek hem de yüksek tavan olabilmesi için kaç model almam gerekiyorsa onu alırım diyordum. Ama böyle bir model yoksa o zaman VW'den vazgeçmem gerekecek. Sanırım yukardaki önceliklerime uyan ikinci sıradaki araç da Fiat Ducato oluyor bu durumda değil mi?

Hayır Fiat ducato almanız gerekmiyor.Çünkü onu ben alacağım :D (şaka).VW 2004 yılından itibaren T5 leri üretmeye başladı.Sizin anlayacağınız şekilde kasayı yeniledi.2003 ve altı modeller eski kasa T4 transporter olarak geçer.Her iki kasanın da yüksek tavan versiyonu mevcuttur.
2004 T5 tercih ederseniz linkteki 9.3 m3 lük araç olacaktır.

http://ticariarac.vw.com.tr/modeller/transporter/kb_panel_van.aspx?model=panel_van

merhaba, forumun başındaki oylamada boxer,jumper ve ducato farklı araç olarak değerlendirilmişsede, aslında üçüde ortak fabrikalarda üretilmiş aynı araçtır,sadece ufak tefek ayrıntılarda fark vardır.
aynı şekilde siprinter ve volt un üretiminde sadece ön paneldeki değişiklikle aynı kaporta kullanılmaktadır.
soruya cevap: alkovanda benim tercihim daily,siprinter ve volt,transit. camper da ise; ducato, boxer,
ben bu ayırımı yolcu sayısına göre yapıyorum, eğer iki kişi veya küçük çocuklu bir aile ise ducato ve boxer hem camper hemde alkovan için düşünülebilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,441
Kayıtlı Üye Sayımız
172,097
Kaydolan Son Üyemiz
nakturk25

SON KONULAR

Geri