Motokaravan Olarak VW Grubu Araçlar Hakkında Herşey

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan warsoul Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 434
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 241,869
Ynt: Motokaravan Olarak VW Grubu Araçlar Hakkında Herşey

<<< Yanda ki kullanmış olduğum avatarda veya başka forumlarda görülen aracım sizi yanıltmaması açısından bir açıklama yapmak istedim. aracımı aldıktan sonra transporterlere takılan normal aksessuarlar birazda aile bireyleri arzusu doğrultusunda ilaveten takıldı.
bu aksessuarlardan başka ayrıca benim şahsi kendi ilavelerim ise aracın tavanını komple sarı köpük diye tabir ettiğimiz malzeme ile kapladım köpüklerin ölçüleri tamda tavana göre iyi geldi çok fazla kesmek gerekmedi. böylece aracının kışın ısısı ,yazın ise klimanın soğuğu araç içinde hapis olması açısından sürüş rahatlığından tutun klimanın daha az kullanılacağı açısından yakıt tasarrufu bile söz konusudur.

Yine bu araç bana yıllarca binek araç kullanmış birisi olarak biraz uzun geldiğinden hemen aracın arkasına bir geri görüş kamerası ve şöför mahalline ise dvd,tv,ceptel bağlanmalı,hafıza kartlı,usb girişli bir cihaz alarak vede arkadaki geri görüş kamerasına birde aşağıya yukarıya hareket edebilen bir mini motor monte ederek bu sorunuda böylece çözmüş oldum. oldumki hemen bir kaç gün sonra yazlığıma giderken sokağımızın bekçiğilini yapan köpeğimize kasaptan bir şeyler almak için durmuş olduğum yerden tekrar hareket etmek isterken benden sonra aracıma oldukça yaklaşan araçların arasından çıkmak için ileri geri yapmak ve o bana kalan dar yerden çıkmak için çabalıyordum ki sol dikiz aynasından bir yetişkin bayanının benim geri geldiğimi gördüğü halde hala ısrarla aracın arkasına girip geçmek istemesi beni çok şaşırtmıştı ve bir anda durması ile benim bir hayli ağır ve yavaş geri gelmem devam ediyordu. tabi bunlar saniyer içinde oluyordu. bayanda olduğu yerde durmuştu. bir ara ekrana baktığımda oda ne !! ekranda bir baş ve birazda saçlar gördüm. hemen kamerayı aşağıya doğru aldığımda ekranda ne göreyim düşüncesiz bir anne kendinden önce her iki aracın arasına önce çocuğunu sokmuştu.zaten santim santim gidiyordum ve hemen durdum anne hiç bir şey yokmuş gibi yinede geçti gitti tabii ki benimde aklım başımdan gitti. o an ne kadar faydalı bir iş yaptığımın farkına vardım. bu olaydan sonra ben bu ekranı dijital bir ayna olarak kullanmaya başladım ve ana yolu bütün şeritleri ile birlikte gösterebiliyor yani normal dikiz aynasından çok daha faydalı hale geldi. fakat asla ve kesinlikle seyir anında tv veya flim izlemeye kalkmamak şartı ile kullanmak olduğunu belirtmek isterim..
Şimdi aracın arka yan saclarında cam görebilirisiniz evet o kısımlar sacdır ama ben görünüm açısından daha hoş durması için ve yan camların daha tamamlayıcı olması açısından o kısımlarada içlerini cam flimleri ile kaplayarak daha farklı bir görünüm vermek istedim..

Yan camların tamamını görüşü engellemiyecek şekilde cam flimi ile kendim kapladım. bu arada her iki ön kapı ve bagaj kapak camı biraz daha açık tonlarda olarak görüş rahatlığı sağlanmak üzere kaplamaya çalıştım. yine bu cam flimlerinin faydaları arasında güneş ışığının rahatsız edişini,güneş ışığını geriye çevirerek klimadan dolayısı ile yakıttan tasarruf edilmesine,yine camların birinin aniden kırılması halinde aracın içindekilerinin yüzünün gözünün zarar görmemesi açısından camın hemen dağılmayacağından çok ama çok önemlidir. yine bu flimlerini yapmamdan çok kısa bir süre sonra sağ ön camımın kırılmasından edinilen tecrübe ile sabittir. bkz http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=27586.msg418447#msg418447.

Etiketler

Bende 2.4 de vardı 2.5 td de. En son 2003 de T3 ü getirdikten sonra 2.5 td yi sattım. 2.4 ve 2.5 arasında tercihim 2.4 derim hem sorun çıkarmaz mazot seçmez daha uzun ömürlü motordur 2.5 td ye göre fakat biraz performansı zayıftır.

dagciark28' Alıntı:
Cem Kardeşim. Plan başarılı bu planda tek sıkıntı seyir halinde arkaya gecmek.
Arkın,
Biz üç kişi olduğumuz için önde 1+1 koltuk kullanmamız sözkonusu değil. Açıkçası seyir halinde kızımı ya da eşimi emniyet kemersiz koltuklarda oturtmayı pek düşünmem. Ancak yine de oturmaları gerekirse arkaya geçişin en kolay olacağı yerleşim bu olmalı. Öndeki ikili yolcu koltuğu yerine tekli koymayı kesinlikle düşünmüyorum (arkada standartlara uygun bir kolyuk olmadığı sürece) Bu durumda arkaya geçiş esnasında orada hiçbirşey bulunmamasındansa, üzerine basılabilecek bir koltuk geçişi kolaylaştırır diye düşünüyorum.
Kemal bey,
Detaylı açıklamalarınız için teşekkür ederim. Zahmet edip uzun uzun yazmışsınız. Ben gerek karavan ruhsatı alabilmek açısından gerekse ekonomik nedenlerle şimdilik T5 düşünemiyorum. Kaldı ki, sıfır araç bana daha da uzak.
T5 düşünenler için açıklamalarınız faydalı olacaktır.
Yazınızın aşağıda alıntı yaptığım geri görüş kamerası ile ilgili bölümünü ''Teknik konular / Aksesuar'' bölümünde yayınlamanız çok faydalı olacaktır. Farklı konulara da değinildiği için mesajınızın tamamını oraya taşımak istemedim.
seyyah-34' Alıntı:
Yine bu araç bana yıllarca binek araç kullanmış birisi olarak biraz uzun geldiğinden hemen aracın arkasına bir geri görüş kamerası ve şöför mahalline ise dvd,tv,ceptel bağlanmalı,hafıza kartlı,usb girişli bir cihaz alarak vede arkadaki geri görüş kamerasına birde aşağıya yukarıya hareket edebilen bir mini motor monte ederek bu sorunuda böylece çözmüş oldum. oldumki hemen bir kaç gün sonra yazlığıma giderken sokağımızın bekçiğilini yapan köpeğimize kasaptan bir şeyler almak için durmuş olduğum yerden tekrar hareket etmek isterken benden sonra aracıma oldukça yaklaşan araçların arasından çıkmak için ileri geri yapmak ve o bana kalan dar yerden çıkmak için çabalıyordum ki sol dikiz aynasından bir yetişkin bayanının benim geri geldiğimi gördüğü halde hala ısrarla aracın arkasına girip geçmek istemesi beni çok şaşırtmıştı ve bir anda durması ile benim bir hayli ağır ve yavaş geri gelmem devam ediyordu. tabi bunlar saniyer içinde oluyordu. bayanda olduğu yerde durmuştu. bir ara ekrana baktığımda oda ne !! ekranda bir baş ve birazda saçlar gördüm. hemen kamerayı aşağıya doğru aldığımda ekranda ne göreyim düşüncesiz bir anne kendinden önce her iki aracın arasına önce çocuğunu sokmuştu.zaten santim santim gidiyordum ve hemen durdum anne hiç bir şey yokmuş gibi yinede geçti gitti tabii ki benimde aklım başımdan gitti. o an ne kadar faydalı bir iş yaptığımın farkına vardım. bu olaydan sonra ben bu ekranı dijital bir ayna olarak kullanmaya başladım ve ana yolu bütün şeritleri ile birlikte gösterebiliyor yani normal dikiz aynasından çok daha faydalı hale geldi. fakat asla ve kesinlikle seyir anında tv veya flim izlemeye kalkmamak şartı ile kullanmak olduğunu belirtmek isterim..

Sevgili arkadaşlar aynı sorularla bende ustalarla konuştum ve 2000 model t4 2.5 turbo aldım perfonmas çok iyi şimdi ruhsat sorunu yaşamadan camper model arayışı içindeyim aracım city van modeli arkada 2li koltuğu kaldırmadan (2 çocuk için) düşünüyorum az dolap portatif wc ocak lavabo en önemlisi yatak çizdiğniz model koltuklardan birini orjinal yolsu kaotuğu olarak düşünürseniz daha iyimi olur nacizane bir tavsiye.bende 2 yetişkin ve çocuğu nasıl yatıracağım onda takılıyorum bir modelde karar veremedim

volksteile' Alıntı:
Bende 2.4 de vardı 2.5 td de. En son 2003 de T3 ü getirdikten sonra 2.5 td yi sattım. 2.4 ve 2.5 arasında tercihim 2.4 derim hem sorun çıkarmaz mazot seçmez daha uzun ömürlü motordur 2.5 td ye göre fakat biraz performansı zayıftır.

Sevgili Volksteile
Acaba 2.4 dizelle 2.5 TD'i yakıt tüketimi konusunda karşılaştırma yapabilir misin?
Şehir içi / şehir dışı, genel sürüş şekline göre ne kadar yakıt tükettiklerini merak ediyorum.
Bizi aydınlatırsan sevinirim

Youtube'da gezinirken rastladığım bir T4 camper.
Bana kalırsa gayet güzel bir yerleşim planı var. Üstte iki kişilik, altta da ikili yatak/ oturma grubu var.
Belki kimileri tavanının biraz yüksek olduğunu ya da alkoven benzeri yapının hız keseceğini düşünebilir ama o kadar da olacak artık :smiley:

http://www.you tube.com/watch?v=jwFrEcagAFc&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=jwFrEcagAFc&feature=related

Merhaba,
Ben forumun sessiz takipcilerinden Fatih DOGANER. Uzun süredir forumu takip etmeme ragmen yazı yazmamıştım. Izmir de ikamet ediyorum, evli ve bir cocuk babasıyım, makina mühendisiyim. Vosvosum FatBug sayesinde yazan bazı arkadasları tanıyorum. Foruma karavan araştırırken üye olmuştum. 8uradan aldığım güç ile iki ay once 490'lık bir cekme karavan edindim, eksiklerini tamamlayıp ailecek kısa geziler yapmaya calışıyoruz.
Transporterlar konu olunca 2000 yılından beri t4 ile yaklasık 150 bin, t5 ile 230 bin km yapmıs biri olarak birkac görüşümü yazmak istedim.
T4 2,4 lt. 75 bg, son hızı 140 km (gostergede 160 görüyor) ve alt devirlerden itibaren inanılmaz yumuşak karekterli ve sessiz motora sahip. Tuketim 8 lt/100km.
t5 2,5 lt. 130 bg, son hızı 168 (gostergede %5 hata ile 195 görüyor) 6 viteste 90 km hızda 1800 devir/dk. olan ekonomik kullanma imkanına sahip bir arac. 2000 devir sonrası ani güc artısı oluyor, sesi de fazla.
* t4 daha az yumuşak ve sallantısız süspansuyonlu, t5 ise daha sert ve sesli suspansuyonludur. T4 ten t5 e binen amortisör takozları bozuk sanır.
*t4 parcalarının t5 e gore nispeten ucuz olmasının yanında parca değişimi çok daha azdır. Şimdi 400 bine yaklastı, birkac kez devirdaim pompası ile 3 kez (biri kullanıcı hatası) debriyaj seti değişti.
*t5 in karmasık bir elektroniği olması aynı zamanda problem anlamına da geliyor. nedeni anlasılamayan motor kontrol ünitesi arızasından 210 binde ünite 3500 tl ye değişti.
*turbo diger araclarda da olugu gibi mazot kalitesinden kurumlanma ciddi problem. T5 in değişken geometrili turbosu kötü motorin kullanımında devre dışı kalıyor.
*t5 in koltukları, ayarları ve ergonomisi oldukça iyi.
*ikiside sıfır km den itibaren 10 bin km de 1 lt yağ tuketti. T4 80 binden sonra yağ tüketimini biraz azalttı.
Bugün karavan çektiğim için 130 bg oldukça iyi geliyor. Pek patinaja da dusmuyor. Sadece arka kısım normalden biraz daha fazla salınıyor.
Camper olarak yüksek tavan t4 tavsiye ederim.
Görüşmek üzere.

Benim aracım standart model yüksek tavan değil cty van orta cam var sadece arkada 2 li koltuk.aracım çok yeni uzun yolda 200tl ile 1000 km yaptım şehir içinde870 yaptı ama birkaç kez ölçüp değerlendirmek lazım bence

Sn.Fatıh bey.
Hos geldınız hemsehrım. :D . Izmır den forumumuza katılanlar oldukca ınanın ayrı bır heyecan duyuyorum. (dıger sehırlerdekılerıde sevıyorum). Bızlerlerle bırlıkte olmahtan sızınde tat alacagınızı umuyorum. Ne ıyı yaptınızda geldınız. Cekme karavandan pek anlamasam da hayırı olması ve yasamınıza heyecan ve tatlı bır tat katmasını dılerrım.
mehmet. ızmır.

Not. Istersenız bır de tanısma bolumumuzde kendınızı tanıtırsanız herkes sızı karsılayacaktır.

selam,
vw t4, t5 hangi seneler daha önce forumlardan birinde vardı ama bulamıyorum.

şimdiden teşekkürler...
m.ali

teşekkürler,
2.4 tercih edilmesi daha mekanik olmasından sanırım herhalde 1998-2003 arası olması lazım, yüksek tavan fazla yok, açılır tavan yapan karavan firmasıda yok sanırım, belki bursa da reimo parcaları satan firma yapabilir, açılır tavanın yapan yer, ömrü ve bakımı hakkında biligisi olan varsa bizle paylaşabilrse çok sevinirim..
m.ali

mali' Alıntı:
belki bursa da reimo parcaları satan firma yapabilir, açılır tavanın yapan yer, ömrü ve bakımı hakkında biligisi olan varsa bizle paylaşabilrse çok sevinirim..
m.ali

Bursa'da İmaj karavan (Sn.Aydın Kestane) aynı zamanda Reimo yetkili satıcısı. Almanyadan 1 ay içinde tam veya yarım açılır tavan getirtip montajını yapabileceğini söylemişti. Telefon açıp konuşmakta fayda var.

Yurt dışı alım fiyatları:
T4 ler için açılır tavan
http://reimonew.ms-visucom.de/en/G-building/GD-daecher/GDE-vw_t4_hub_schlafdaecher/

T4 ler için sabit tavan
http://reimonew.ms-visucom.de/en/G-building/GD-daecher/GDG-vw_t4_hochdaecher/

T2 ve T3 ler için açılır tavan
http://reimonew.ms-visucom.de/en/G-building/GD-daecher/GDI-vw_t3_t2_daecher/

orbay74' Alıntı:
Sn.Fatıh bey.
Hos geldınız hemsehrım. :D . Izmır den forumumuza katılanlar oldukca ınanın ayrı bır heyecan duyuyorum. (dıger sehırlerdekılerıde sevıyorum). Bızlerlerle bırlıkte olmahtan sızınde tat alacagınızı umuyorum. Ne ıyı yaptınızda geldınız. Cekme karavandan pek anlamasam da hayırı olması ve yasamınıza heyecan ve tatlı bır tat katmasını dılerrım.
mehmet. ızmır.

Not. Istersenız bır de tanısma bolumumuzde kendınızı tanıtırsanız herkes sızı karsılayacaktır.

Mehmet Bey,
Sıcak karşılamanız için teşekkür ederim. Forumda yazılanlar bana büyük keyif veriyor, paylaşım çok güzel. Yazma konusunda üzerimdeki ataleti attım. Çalışmalarınızı da merak ediyorum.
Görüşmek üzere.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,471
Kayıtlı Üye Sayımız
172,124
Kaydolan Son Üyemiz
paramana

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR