Nissan Terrano II Hakkında Herşey

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan strom Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,526
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 722,123

Etiketler
Ynt: Nissan Terrano Iı Hakkında Herşey

Merhaba sabit aks kilidi ile ön aksları hiç ayrılmayacak şekilde olan sistemden mi bahsediyorsunuz?
Bu araçların 3.0 olan dizellerinde zaten fabrika çıkışı,sistem ön akslarda sabit şekildedir.

2.7 dizel ve 2.4 benzinlilerde otomatik porya kilitleri arızalanınca ucuz olan manuel sistem takanlar var.
Sabit olan yerine manuel porya kilitleri takmanız daha az yakıt tüketimi açısından tavsiye edilebilir.

Ynt: Nissan Terrano II Hakkında Herşey

Sabit akis kilidinden bahsediyorum evet sabit takarsak bi zarari olur mu? Yakit tuketiminden baska? Porya kilitleri surekli problem cikariyor can sikiyo.

Hayret o kadar zorlamama rağmen bende 370.000 km oldu problem yok.
Sabit porya 3.0 dizellerde var.Onların çıkan parçası size takılabilir.
Ayrıca özel olarak 2.7 veya 2.4 ler için satılıyor mu bilmiyorum
3.0 dizeller kullandığına göre sizde de bir problem olacağını sanmam.

Hiç söktürüp bakımını yağlamasını vs yaptırdınız mı?
Ya da bir kaç keredir değiştirtip yine aynı problemi mi yaşadınız?
Yoksa orjinal haliyle yıllardır kullanıp sıkıntı çekmeyen çok var.

Ağır darbeye maruz kalıp değişim için tanesine 500-600 vermeyen var.
Onlarda 150-200 e zor ama ucuz olan manuel sistemi taktırıyorlar.
Fakat sabit taktıranı hiç duymadım.

İyi bir serviste önce ciddi bir bakım veya parça sağlamlığı tesbiti yaptırmak gerek.
Akabinde duruma göre hareket edilir.

Birde siz arada kilitliyor arada açılıyor yazıyorsunuz.Kırık bir parça olabilir.
Yay vs kırıldı ya da deforme olduysa arada kilit bırakıyor olabilir vs.

10 bin km once biri degisti. 2000 km once ikiside sokuldu bakimi yapildi yaglandi test edildi bi sorun yoktu. Ama su an bole bi sikinti var.

Devamlı gittiğiniz servis neresi acaba,buradaki bizim servisin arkadaşı olan bir servis varmış İstanbul'da,yarın telefonunu alacağım size önerebileceğimi söylediler.Umarım sorununuza çare bulurlar.

Bu arada kilitlerin devreye girip çıktığını nasıl tespit ettiniz?

Bostanci guneye gidiyorum. Gorustum servisle Cumartesi baglaticam kilitleri. Arada girip ciktigini camurda kaldigim icin anladim :smiley: iki teker patinaj onlerde tik yok. Arada kilitliyo basliyo cekmeye zaten cekmese cikamayacaktim camurun icinden.

Aracın duruş pozisyonu çok ters,içindeki yük arkaya basıyor vs vs etkenler varsa bu durum normaldir.
Yani araçlarımızda ön ve arkayı eşit bağlayan orta kilit yok.Ön arka yaklaşık 40-60% gibi dağılır.
Belki de 35-65% gibidir.Bu yüzden duruş açısı,aracın yükü,batılan yerin durumu etkendir.

Bu gibi durumlarda debriyajı silkeleyerek önlerin kavramasını artırmak mümkündür.
Bu da ne yazık ki baskı balataya hayli zarar verir.Liftte ki kontrolda tutuyorsa aslında sorun olmamalıdır.
Öyle bir kilitliyor bir kilitlemiyor olayını bu güne kadar pek duymadıydım.
Araç otomatikse biraz daha zor olur,silkeleme şeklinde müdahale edilmesi.

Yarın bu konuda bir görüşmem olacak,sonucu buradan haber vermeye çalışırım,iyi geceler.

Arac otomatik. Durumu su sekilde anlatiyim duz denebilecek cok az bir egimde iki teker patinaj yapiyor onlerde hic hareket yok. Geri basiyorum yine ayni. Fakat kilit kilitlendigi anda dort teker patinaja basliyor ve araba kaldigi yerden cikiyor. Ne zaman ki geri gelme yaptim o zaman onlerin kilitleri aciliyor ileri harekette yine patinaj yok.

Önerilen servis Orçun usta Üstün Oto özel Nissan Servisi Avrupa Yakası 4. Levent Küçük Sanayi
Anadolu Yakası Tayfur Usta Yahyalı Otomotiv her ikisşne de İzzmir Karser Göktuğ Sezer selamı

Arıza için porya kilitlerinin değişmesi gerektiğini söylüyorlar.
Daha önce yazdığımız gibi manuel olanı tavsiye ediyorlar.
İsterseniz 3.0 dizelin sabit olan akslarını kullanabilirsiniz.
Kolay gelsin.

ArcagorN' Alıntı:
bu bilgiler iyimiş, hiç aklıma gelmezdi..
valf maliyeti de ucuz görünüyor.. egsoza dokunmadan sadece valfle ilgili işlemleri yaptırsak olmaz mı acaba?
kilit için araştırdım almanyadaki ebayde avm461 modeli uygun görünüyor. fiyatıda 130€
yani 330-TL civarında.. bunu akrabalar aracılığıyla getirebilirim diye düşünüyorum.. yoksa burada ikinci el bile 500TLden aşağı değil gibi..
akışmetre ne durumda bilmiyorum.. bostancıdaki güney oto yaptıydı bütün bakımları.. olmazsa uğrayınca sorayım bir.. zaten arabada çözemediğimiz bir uğultu var..
2 çekerdeyken 100-110km arası sürekli uğultu geliyordu. usta lastiklerden dedi bende lastikleri biraz daha şişirdim ama fayda etmedi.. işin ilginç yanı 4 çekere alınca aynı uğultu 50-55km arasında da oluyor.. belirli hızlara gıcığı var galiba:smiley:
arada bir de pencere açık yavaş yavaş giderken sanki arabadan yere bir şey düşmüş gibi bir metal sesi geliyor.. herhalde bize sanayi yolu göründü yine..

ayni sorunu bende yaşamaktayım sonuç olarak arızayı tespit edebildinizmi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,455
Kayıtlı Üye Sayımız
172,108
Kaydolan Son Üyemiz
desiredesire

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.