Otomatik Şanzıman Ve Diferansiyel Yağı Tercihleriniz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan BolbuzJack Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 30
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,499
Ynt: Otomatik Şanzıman Ve Diferansiyel Yağı Tercihleriniz

Bende R de kontrol edilir diye biliyordum fakat ZJ kullanım kılavuzunda N de kontrol edin diyor, kafam karıştı baya bi.

Etiketler

Benim forumlarda yada teknik dökümanda okuduklarım araç sıcakken , hatta kullanıp biryerden gelince , durduktan sonra vites pozisyonlarını bir dolaşıp N ye alıp kontrol etmek yönünde .

Yanlış hatırlamıyorsam ZJ nin yağ çubuğunda da yazıyor sıcakken N pozisyonunda kontrol edin diye ....

Saygılar...
Barış

Arkadaslar emektar tamircimin tavsiyesini 3 senedir uyguluyorum....düz ana şanzımana otomatik şanzıman yağı koyuyorum...gayet memnunum

benim CJ de 82 model chevrolet k20 den çıkma TH400 otomatik şanzıman var.
Kontrol çubuğunda ,rolantide sıcakken "P" konumunda kontrol ediniz-Dexron II uyumlu yağ kullanınız yazıyor.
markalara göre değişiyor o zaman bu kontrol konumları.

Diferansiyelde %100 kilit varken normalden daha kalın yağmı kullanılmalı? Kilit yokken vitaraya yeni koyduğum 80-90 numara yağı kilit taktıktan sonrada kullansam ince mi kalır dersiniz?

Jeepcj7' Alıntı:
258I6 10-40 Valvoline - sesi soluğu değişiyor
T18 90 Castrol
Dana44 -%100 kilitle 1/2 80 + 1/2 140 Castrol

orkun abi 10 40 yağı kış içinmi kullanıyorsun. yoksa yaz kış kullanıyomusun

BolbuzJack' Alıntı:
Disco kullanıcıları hangi yağları tercih ediyor özellikle onu merak ediyorum...

Disco I için yazayım ;

R380 veya ZF 22: ATF veya MTF (atf ile aynı incelikte ama üzerinde MTF yazar Manual Transmission Fluid), Belli aralıklarla tümden değiştirilip, filtreleri temizlenmeli.

LT 230 veya LT230Q(ZF22 otomatiklere bu bağlı) : 80 90 hypoid li Castrol

Diferansiyeller (Birinde Detroit nospin var): 80-90 hypoidli Castrol
Motor V8 lerin hepsi : 10-30 veya 10-40 Castrol magnatec, Castrol Edge , 0-50 Mobil 1, 0-50 BP visco 3000 herhangi biri olabilir, 20-50 lerin hiçbiri olmaz , sabahları yağlama gecikir, iticiler geç dolar, vites değiştirirken yığılmaları bariz hissedersiniz.

Disco II içinde bunlardan farklı olduğunu sanmıyorum.

Selamlar

Sağol Yavuz abi anladığım kadarıyla lockrite taktıktan sonrada 80-90 a devam.

erenatac' Alıntı:
Sağol Yavuz abi anladığım kadarıyla lockrite taktıktan sonrada 80-90 a devam.

Sanıyorum öyle, kullanma klavuzunda özellikle birşey belirtilmiyorsa 80-90 hypoid.

Kullanım kitapçığında şöyle yazıyor.
Lock-right, diferansiyel dişlileri için üretilmiş herhangi bir yağ ile çalışabilecek şekilde dizayn edilmiştir.
Sıcak iklimler için yeterli yağlama sağlaması ve normal "klik" seslerini minimize edecek şekilde 85-140 numara yağları tavsiye ediyoruz.
Soğuk iklimlerde ise daha ince olan ve araç üreticisinin de tavsiye ettiği 75-90 numara yağları öneriyoruz.

erenatac' Alıntı:
Diferansiyelde %100 kilit varken normalden daha kalın yağmı kullanılmalı? Kilit yokken vitaraya yeni koyduğum 80-90 numara yağı kilit taktıktan sonrada kullansam ince mi kalır dersiniz?

Şenol bey değerli bilgi için çok teşekkür ederim.

atf lerin farkını bilmesemde bir an için kafam karışmıştı sağolun

Cherokee lerde oto.şanzman yağı bütün viteslerde doldurduktan sonra, en son N de bakılır. KESİNNNN!!!!
Dana 30 kilitsiz: 75W-90, 80W-90 da olur..
Dana 35 kilitsiz: 90numara, 75W-90 da olur, 80W-90da
Kilitli diflere 75W 140 veya üstteki dif yağları artı kilit katkısı....
Cherokee' ler için tüm yağların linki:
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=27871.0

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,455
Kayıtlı Üye Sayımız
172,108
Kaydolan Son Üyemiz
desiredesire

SON KONULAR

Geri