Tavan Konsolu Çalışması (roof Console) - Defender 110

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Voyagers Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,326

Voyagers

...
Yer
Türkiye
Herkese Merhabalar,

Tavan konsolu çalışmasını sizlerle paylaşmak isterim. Maliyeti oldukça düşük.

Malzemeler;

* Siyah renkli ahşap vidası (~60 adet)
* 7 mm su kontrplağı
* İzolasyon süngeri (5mm)
* Haki yeşil (Askeri) ince kumaş PVC kaplı (esneyebilen tip)
* Bally yapıştırıcısı
* Manuel zımbalama makinesi (döşemecilerin kullandığı)
* LED setleri (isteğe bağlı)
* Kıl testeresi
* Dekupaj testere veya tanıdık marangoz :smiley:
* Pistonlu kapı menteşesi (Yavaş kapanan cinsten)
* 20 cm X 2 cmm x 2 mm ölçülerinde alüminyum çıta

Biraz sabır ile biraz da geri dönüşlerle ortalama 2 haftada bitti

İç aydınlatma, arka aydınlatma ve harita aydınlatması olarak 3 farkı aydınlatma noktası mevcut.

Ön bölüme telsizi düz yerleştirdik, hemen arkasına harici hoparlör monteledik. Tavan aydınlatma lambasını ıskartaya ayırmadık onuda harita aydınlatması olarak kullandık.

Arka aydınlatmayı kapağın içine monteledik.

Bir tek PTT'yi asmak için kablo asacağı ile vidası kaldı.

Yapımı oldukça kolay sadece zaman alıyor.

Daha iyileri sizlerin olsun dileği ile resimleri paylaşıyorum

Selamlar
Murat

20141104 214454

20141104 214517

20141104 214541

20141104 214549

20141104 214604

Etiketler

Ynt: Tavan Konsolu Çalışması (roof Console) - Defender 110

Şimdi ince işçilik başlıyor :smiley:

Vallah Bekir kardeşim yardımcı olmayaydı işim zordu. Sağ olsun

20141104 235020

20141104 235049

20141104 235105

20141104 235032

20141104 235114

Ve final; tüm kabloları montajladık. harici anonsa da bağlayınca PA girişi de tamam . Yani anlayacağınız "Patateees Soğan, Patatess" Artık mahalle mahalle gezer harçlıkları çıkarırız :smiley:)

20141116 175005

20141116 175039

20141116 175051

20141116 175112

20141116 175129

elinize sağlık..tavan montajında nasıl bir işlem uyguladınız ..?

Teşekkürler,

Tavan montajında izlediğimiz yol iki şekilde ;

1. Ön taraf için; Dikiz aynasının arkasına 70 derecelik bir eğime sahip çelik levhanın bir ucunu (5 cm genişliğinde 15 cm uzunluğunda) aynanın bağlı olduğu üçgen parçanın arkasına monte ettik. Diğer ucunu ise konsolun üs ön tarafından üstten vidaladık

Not: Önce çelik levhayı konsola sonra da dikiz ayanın bağlı olduğu üçgen parçanın arkasına monteledik.

2. Arka taraf için; Orijinal tavan lambasına denk gelen yere konsolun arka taraftaki ledli kapağın bağlı olduğu ahşaptan iki adet vida ile monteledik.

Saygılarımla
Murat

teşekür ederim ..anladığım kadarıyla iki noktadan bağlı.ayna vidalarının altından bide aydınlatma yerinden ..uğraşmak bile işe değer kılar .. kaplamayı vida altlarından değilde yapıştırma yapsaydınız daha bir güzel görünecekti yine de emeğinize sağlık..

Teşekkür ederim,

Dediğiniz gibi düşündük aslında başta, vidalar görünsün istemedik :D

Ama tavana monte etmek için önce söküp sonra montelenmesi gereken ön ve arka taraflar olduğu için bu şekilde yapmak zorunda kaldık :-\ Biraz askeri görünümlü oldu :smiley: Olsun buna da sağlık ;D

Birde, kabaca windows paintte çizdiğim çizimi ekleyeyim, yapmak isteyen arkadaşlara yardımcı olur belki :smiley:

Selamlar
Murat

Roof consol   How to assemble

Murat Bey elinize emeğinize sağlık bence gayet yaratıcı ve güzel bir çalışma olmuş, güzel günlerde kullanın toplam maliyeti hakkında bir bilgi verebilirmisiniz malzemeler işçilik filan dahil :smiley:
Saygılar
Alkım

Alkım Bey,

Çok teşekkür ederim, umarım daha iyileri ve güzelleri sizlerin olur.

Toplam maliyet vermek gerçekten zor, "neden ?" derseniz;

Ben biraz sizlerim "Hırdavatçı" dediğiniz türen biri sayılırım. Hanımla sürekli bunu tartışmasını yaşıyoruz zaten :smiley:

Am çok işe yarıyan malzeme var ortada kiminin mili diğerinin motoru, onun dişlizi diğerinin mıknatısı derken envayi hırdavat dolu evde :D :D Bazen be neyin parçasıydı ??? diye kendime soruduğum bile oluyor ;D

Özetle;

Su kontrplağını bizim burada yat yapan arkadaşlardan bedavaya aldım. (2 metreye 1,6m ebatlarındaki bir su kontrplağının fiyatı 100-150 TL arası (kalınlığına göre değişiyor).

Kaplama kumaşını da annemden arakladım ;D. Dekupaj testerem zaten vardı süngerde ilk izolasyon işinden arta kalan.

Vidalar zaten para değil 3 TL'ye 140 adet vida aldım, yarısı arttı.

Pistonlu menteşeyi de Bauhaus dan eve ardiye dolabı yaparken almıştım oradan arttı.

Ledeleri daha önceki çalışmamdan elimde kalmıştı (1 m kadar led kullandım).

Birde daralan makaronlar var onlarda aracın elektrik tesisatını yenilerken almıştım oradan artanlar.

Açma kapama düğmeleri 1 büyük (telsizi için) iki küçük (iç ve arka dış aydınlatma için) 7,5 TL.

Arka kapak üzerinde ledlerin dış camını plastik bir kutudan kestim.

5m kadar çiftli hoparlör kablosu kullandım o da 10 TL.

Bolca lehim, sıcak silikon ve bally yapıştırıcı kullandım.

Biraza el aletlerinin yardımı ile toplam maliyet dersek; (Su kontrplağı, izolasyon süngeri ve PVC kaplı kumaşı satın alırsanız şayet ) 200 - 250 TL arası.

Ben kendi hırdavatlığımda bu iş toplamda 30-35 TL arasında bitti.

İşçilik kendime ait olduğu için bir fiyat belirtemeyeceğim.

He birde verdiği huzur var; işte o paha biçilemez :D

Selamlar
Sevgiler
Murat

Valla helal olsun o halde gerçekten de eldekileri birleştirip çok güzel bir konsol üretmişsiniz bence siz hanıma pek aldırış etmeyin hurdacılığa devam :D
teşekkür ederim bilgiler için
Saygılar
Alkım

eline sağlık abi

şöyle bişey yapsan peki aslında fikir olarak sadece sunuyorum;

tamamını tek parça olarak kaplatsan ya da kaplasan da o birleşim yerleri vidalar vs belli olmasa? ya da komple dıştan çetayla kaplasan/kaplatsan perçinleyip.

Fikrin ve tavsiyen için teşekkür ederim;

Aslında bu hali daha çok hoşuma gidiyor vidaların gözüküyor olması.

Dıştan tek parça olarak ta kaplama fikri fena değil, düşünebilirim.

Ama ancak elimden bu kadarını yapmak geldi.

Selamlar
Murat

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,127
Kaydolan Son Üyemiz
agalandarli

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR