TC Plakalı Honda Transalp Doğu Ve Güneydoğu Yollarında 1

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan delimengi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 115
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,400
Ynt: TC Plakalı Honda Transalp Doğu Ve Güneydoğu Yollarında 1

burası meşhur bakırcılar çarşısıdır diye tahmin ediyorum , zira biraz turistlik bir havası var
her kes çok ilgili sohbetler başka ne desem eksik kalır
633.jpg

634.jpg

635.jpg

636.jpg

637.jpg

638.jpg

639.jpg

640.jpg

641.jpg

642.jpg

643.jpg

ufak bir kilim alıyorum 10 liraya , şimdi evde annem cumbanın önüne serdi arada basıyorum üzerine
keyfi başka ucuz ama antepden aldığın kilimi çiğnemenin , zaman geçtikçe daha da kıymetlenecek , belki aradan 10 sene geçecek ben evlenmiş olacağım , kilim eskiyecek , annem atmak isteyecek aklına gelecek Yusuf antepden almıştı diye , kıyamayacak belki de
644.jpg

645.jpg

hayalinin yanına gidiyorum
iyi adam has adam ne desem eksik , ne desem noksan , tarif etmeye zorlamamak lazım
öğlen üzeri olmuş , gidiyorum aç mısın diyor , ben zaten yemeğe geldim diyorum :smiley:
646.jpg

Etiketler

Sağolsun hayali aç karnımı doyuruyor
Biraz çocukluğumda hissediyorum kendimi , karnım çok acıkmış ama annem bir şekilde evde yok ve bende komşuya gidip aç karnımı doyuruyorum , karnım doyunca gene sokağa oynamaya gidiyorum , yaklaşık böyle bir durumda hissettim kendimi
Bir saatten fazla oturdum dükkanda , zaten yemek dediğin 90 saniye falan anca sürüyor , ciddi bir canavarlaşma durumu söz konusu , deli gibi yiyorum bazen
Ne zaman ayrılıyorsun diye soruyor antepden hayali , yarın sabah diyorum , kesin mi kesin , nereye , işte o henüz belli değil yarın sabah bakarız , akşam buralardasın diyor , buralardayım ama sen yok say abi diyorum , akşam telaşım olur biraz , eşyaların tamamını serdim , onlar toplamak falan zaman alır biraz , ve yarın en kısa yolum 900 km olur diyorum , dönüş İstanbul a değil ama gene yaklaşacağız eve doğru işte
Bu sefer sarılıp helalleşiyoruz

Hayalinin dükkanın yan sokağından dalıyorum , oto yedek parçacılar falan var
647.jpg

648.jpg

ilerledikçe şehrin başka gerçek yüzleri ile karşılaşıyorum , kadınlar yerlerde üç – beş kişilik guruplar halinde oturmuş çeşitli ticari el işleri yapıyorlar , buradaki sokaklar antebin fakir ama neşeli yüzü
yerde oturan birkaç kadının yanına yaklaşıp fotograf çekebilirmiyim diye soruyorum , samimi bir şekilde çekme abi be diyorlar , bunu söylerken yüzünde de git iyi şeylerin fotografını çek , ne işin var bu sefaletle diyen bir ifade
649.jpg

çok fazla fotograf çekmeden geziniyorum , bu fotografı iş bankasının bankamatik kuyruğunda çekiyorum , üzerimde fazla para kalmadı işi sağlamda tutmak lazım , hiç düşünemiyorum , şey benim aslında param var ama bankamatikte para yokmuş çekemedim bana bir yardımcı olsanız :smiley: :smiley: :smiley:
650.jpg

651.jpg

652.jpg

burası dünyanın en büyük mozaik müzesi , gıcıklığım tutuyor kapıdan dönüyorum , kendime ne kadar sövsem kızsam az , neredeyse bütün zeugma mozaikleri burada , içgüdüleri ile fazla haşır neşir olmanın bazen bu tür sakıncaları oluyor maalesef
653.jpg

dolanıp duruyorum sokaklarda delidanalar gibi , çok güzel oluyor bu şekilde sürprizli gezmek
yalnız artık içimde bir burukluk var , ayrılmak istemiyorum bu şehirden , saat dörde yakın , en iyisi otele dönüp dinlenme işini çözmek , temiz bir akşam istiyorum , birazda lanetliğim üzerimde zaten
654.jpg
655.jpg

656.jpg

657.jpg

658.jpg

659.jpg

660.jpg

661.jpg

662.jpg

663.jpg

664.jpg

665.jpg

666.jpg

667.jpg

668.jpg

iftara bir saat kadar kala odama gelmiş durumdayım , duştu , balkonda çay keyfi derken , yemek için aşağıya iniyorum , yemek enfes bir salonda yeniyor , yemeği beğenmedim ama salon ve insanlar iç açıcı

çantaları topluyorum , geriye sabah yola çıkmak kalıyor , aslında bu kısımda yazılacak kısımları biraz atlıyorum ama oldu gezinin birkaç bölümünde malisef böyle
669.jpg

Bundan sonrası eve dönüş diyemiyorum , zira eve dönmeye henüz bu gece dahil 4 gün ve gece var

Erken bir sabahla başlıyor uzun bir gün ve peşinde beni bekleyen çok uzun dan kısa , kısadan çok uzun bir yol
Geriye dönüp baktığımda , ne kadar fiyakalıda olsa , fiyakasına bakılmadan , fiyakaya ihtiyacı olmayan gerçek bir yolculuk görüyorum
Evet bu büyük bir yolculuk ama yolculuğu büyük yapan zamanın ve yolun uzun olması yahut gittiğim bölgelerin bazılarının daha önce motorla geçilmemiş olması , insanların adından bile ürktüğü yerler olması değil , yolculuğu büyük yapan tatmin olma duygum , yoksa herkesin her zaman yapabileceği kadar basit bir yolculuk , hem gezmenin neresi zor olabilir ki !!!
Evet evime dönmek için henüz 4 koca gün ve 3 de gecem var ama karanlık yok , her hangi bir yetişme derdi , şuraya mı gitsem derdi gamı yok
Alabildiğine keyfi var 10 küsür günün ve 5.000 küsur kilometrenin yazması bile eğlenceli
Yağmurlu bir sabahında uyandığımda İstanbul un , bu kaburgayla çıkılmaz yola diyişim an gibi aklımda , sonra bercestede mola vermeyip , düzce ye kontak açışım , benzinlikte ! Hakkari ye gideceğimi söylediğimde bana sen deli misin diyen mercedesli ağır abi nin yüz hali , mersine beni bir altın cümle ile getiren canım seher , ne desem eksik kalır mersin ve seher üzerine , sonra kısacık bir sohbette mesudun sıcaklığı , kızı masalın cilveleri ve bireciğe girdiğimde , işte doğuya hoş geldin Yusuf diyişim kendime , ve han el babur , Mardin i es geçip batmandan şırnak üzerinden Hakkari ye kontak açışım , hastanelik oluşum , Şanlıurfa zaten bitmeyen sevgi ve insanlık seli , ve illa da Şırnak Hakkari arasında sürüp Van a gür bulak üzerinden gün batımın da girmek , sonra kamp yapmak için binlerce kilometre taşıdığın malzemeleri Van da yeni tanıdığın birine bağışlamak , California dan gelmiş biri ile Van da Kadıköy muhabbeti yapmak , Yılmaz Erdoğanın sesinden biz ne zaman içsek diye başlayan bir şiiri başka dillerde ortak acılarda sevmek , süvari kotra ve tendürek geçidi ile tanışmak ve güzel dere geçidinin adının daha anlamlı gelmesi ve ilada kasrık boğazında akan kanı düşülen ve düşürülen pusuları anlamak , halfetide yüzüp Fırat boyunca tekerlek çevirmek ve binlerce insanda milyonlarca ayrıntı , artık yolculuk da fiziksel olarak en güçlü olduğum anları yaşıyorum , buradan İstanbul 1150 km falan ama hiç kasmadan akşam olmadan gidermişim gibi , nedeni olsa kaba tepe den gökçe adaya kalkan akşam vapuruna yetişilir , vapurdaki dandik kahveye küfür bile savrulur

Ama doğu batmıştır acıtmıştır , zaten yolculuk da yorucudur ve henüz vakit de varken , Karadeniz in batısına tekerlek değdirmeli ve eve biraz daha dinlenmiş dönülmeli , hatta mümkünse nusret abinin şimşirlikte pansiyonda bu gezi kışın nasıl yapılır acaba neleri eksik yaptık hesapları üzerinde uzun uzun düşünüp zaman tüketilmelidir …

670.jpg

sabah henüz çok erken , öğretmen evinin önü ve etrafı sularla yıkanıyor , hava temiz ve serin , şansıma yolculuk için harika bir hava var , sanırım 12 derece ile 20 derece arasında bir havada yolculuk yapacağım
671.jpg

kahvaltı için harika bir mekan , sabah çayımı içip gazetemi okuyorum , özlemişim gazete okumayı , simitçideki arkadaş abi çıkmışsın geziyorsun ne işin var yurttan seslerle , baksana dalgana , gazete okuyacaksın içine dert olacak kötü şeyler diyor , gülüyorum gülüşüyoruz , biraz antep üzerine sohbet ediyoruz , ricaları üzerine hatıra fotografı çektiriyoruz

672.jpg

673.jpg

depom dolu sabah saat 07.23 istikamet düzce aslında çok detay var arada ama es geçiyorum o kısımları , burada biraz km ve mola bilgileri vermeye çalışacağım , bu rotayı yapacak arkadaşlara emsal olarak hayli işe yarar kanımca
674.jpg

içinden Gaziantep geçen bir otoyol fotografı çekiyorum , az tabel fotografı çektim sanırım özellikle Hakkari de
675.jpg

676.jpg

677.jpg

678.jpg

adana civarında benzip alıp mesutu arıyorum , biraz endişeleniyor , endişelenecek bişi yok birader , ben kısmen dönüş yolundayım ve şu an adana kuzey çıkışı civarındaki bp de yim , geçerken bir selam vermek için aradım hakkını helal et diye rica ederiyorum
679.jpg

680.jpg

Ulukışla saat 11.39
4 saat 16 dakikada 351 km yol yapmışım , çok yavaş gelmişim yer yer çiseleyen yağmurda başıma yolculuğun sonlarında olmadık bir şey gelmesin diye çok temkinli gelmişim , bu temkin işinin bir nedeni de artık bitme raddesindeki özellikle arka lastiğim
681.jpg

682.jpg

683.jpg

684.jpg

saat 14.06 km 573 --- 2 saat 27 dakika da 222 km yol yapmışım bu biraz daha iyi
685.jpg

saat 16.10 km 800 yeni çağa civarında benzinlikteyim Ankara falan hep geride kalmış 2 saat 4 dakika da 227 km yapmışım , bu arada baturayla deniz mesaj atmış nusret abinin oradayız etleri aldık gelmeni bekliyoruz sakın başka yere gitme , bu ekip çok sevdi düzceyi
686.jpg

687.jpg

saat 16.23 de yani 13 dakikalık bir benzin ve sigara molasından sonra yola devam ediyorum , b
688.jpg

saat 17.12 km 904 bolu dağı tünelini geçince düzce girişi
689.jpg

690.jpg

691.jpg

artık şimşirlikteyim
692.jpg

saat 17,57 km 938 gazi antep düzce arası , sabah yola çıkış saati 07.23 dü , kabaca 10 saat 30 küsür dakikada yolculuğu tamamlamışım , yüklü bir motor ve artık bakımsız denebilecek bir motosiklet için bitmiş bir arka lastikle bence hayli temkinli ve güvenli bir yolculuk olmuş
693.jpg

gittiğimde deniz ve baturay yangın gözetleme kulesine çıkmışlardı ama 10 dk için de geldiler
694.jpg

695.jpg

gece ateş yakıldı etler yendi ve yarın için gezi planı yapıldı , artık bir ekipdik ve ekibin diğer üyeleri yedigölleri hiç görmemişti
yol nasıldır falan derken , siz bana güvenin gideriz olmaz bişi dedim , hem her zaman geçmez bu fırsat elinize dedim , Abant üzerinden 200 km güzel bir toprak yol yaparız dedik , anlaştık
696.jpg

697.jpg

698.jpg

699.jpg

Yusuf kardeşim, yaptığın gezilerle, çektiğin güzel resimler ve kendine özgü tatlı yorumlarınla sen tam bir modern Evliya Çelebisin.
Deliyüreğin insan ve ülke sevgisi ile dolu.Allah yolunu açık , bahtını güzel eylesin.

AYDURAN' Alıntı:
Yusuf hocam keşke tüm gezilerimiz böyle kitap tadında olsa...Cidden roman tadında okudum...Bir kez daha teşekkürler bu güzel fotoğraflar vede anlatımın için...

Sakin sessiz bir yerde kaza yapan ve akabinde adama dalan şanssız dostum, bir gün karşılaştığımızda hatırlatta sana bir olay anlatacağım...Şimdi senin bu meseleyi okuyunca aklıma geldi ve çok güldüm...O olayın kahramanıda senin gibi talihsiz biri :D

inşallah sevgili murat beğenmene sevindim , sanırım alacağız sana bir mootr , görüşmek üzere

ufuk' Alıntı:
Evet Yusuf hocam yemektede dediğim gibi gerçekten güzel yerler gezmiş ve görmüşsünüz. şimdi bir motorum olsa da yanınızda yolculuk etsem. Ama yazılarınızı okuyunca gitmiş kadar da oldum... Allah yolunuzu açık, başınızı dik, benzininizi eksik etmesin...

yemekde bir göründün bir kayboldun hocam , iyi dileklerin için teşekkür ederim , umarım size daha keyiflileri nasip olur

delimengi' Alıntı:
inşallah sevgili murat beğenmene sevindim , sanırım alacağız sana bir mootr , görüşmek üzere

Evet Yusuf hocam durum onu gösteriyor...Ama daha öncede dediğim gibi motor alırsam en büyük sorun koyacak yerim yok...Sanırım otoparka koymak gerekecek...Yaza bir delilik yapacağım bakalım, ya Discovery V8 yada senin ki gibi bir transalp...

mogzilla' Alıntı:
Yusuf kardeşim, yaptığın gezilerle, çektiğin güzel resimler ve kendine özgü tatlı yorumlarınla sen tam bir modern Evliya Çelebisin.
Deliyüreğin insan ve ülke sevgisi ile dolu.Allah yolunu açık , bahtını güzel eylesin.

teşekkür ederim sevgili abicim , allah razı olsun

Ne kadar güzel turluyorsun öyle , paylaştığın için tşkler ...

vallahi işi gücü bıraktım sabahtan beri okuyorum ve fotolara bakıyorum yeni bitti :smiley: çok güzel bir gezi olmuş, özellikle Hakkari kısmı çok ilginç, yakınına kadar yaklaşıp ta gidemediğim bir bölgedir, Halfeti de muhteşem bi yer, ordaki batık evlere dalmak gerek aslında
yalnız merak ettiğim Cilo yoluna çıktın mı çıkmadın mı Yusuf hocam? :smiley:

Yusuf kardeş ne güzel anlatmışsın yurdum insanını
G.antep çok özlemişim eline yüregine sağlık
selamlar

ceranus' Alıntı:
Ne kadar güzel turluyorsun öyle , paylaştığın için tşkler ...

teşekkür ederim sağolun ...

Deep' Alıntı:
vallahi işi gücü bıraktım sabahtan beri okuyorum ve fotolara bakıyorum yeni bitti :smiley: çok güzel bir gezi olmuş, özellikle Hakkari kısmı çok ilginç, yakınına kadar yaklaşıp ta gidemediğim bir bölgedir, Halfeti de muhteşem bi yer, ordaki batık evlere dalmak gerek aslında
yalnız merak ettiğim Cilo yoluna çıktın mı çıkmadın mı Yusuf hocam? :smiley:

sevgili mert cilo çok uzun zamanların hayali idi , ciloyu bildiğine göre , cilo dikeltisini ve buzuluda biliyorsun , ki zaten gezinin hedeflerinden biri idi cilo 20.000 yaşında buzulu görmek ve bercelen yaylasında ters laleyi görmek , ama malisef o bölgede bir kaç yerde olduğu gibi , cilo yolu olduğunu düşündüğüm bir yoldan geri çevrildim , 2008 de umarım tekrar deneme şansım olur

halfetide dalma fikrine ısrarla katılıyorum ama bir kaç kişi olmak lazım , düşününce biraz ürkütücü olabilir , görüşmek üzere selamlar

eyvallah hocam selamlar ..

bluedream' Alıntı:
Yusuf kardeş ne güzel anlatmışsın yurdum insanını
G.antep çok özlemişim eline yüregine sağlık
selamlar

Akşam çok yorucu geçmiş çok hırpalamışım kendimi , neredeyse yatağa nasıl gittiğimi hatırlamayacak durumdaydım , aklımda kalan tüm akşam baturaya küfrettiğim :smiley:

Böyle bir gezinin sonuna denk gelmese aslında çok güzel bir gezi yazısı ayrıca yazılırdı , düzce Abant ve yedigöller üzerine ama bu sefer iyi bir arkadaşımın yedigöller yarasına saygı göstermek adına biraz kısa keseceğim
701.jpg

700.jpg

702.jpg

703.jpg

ama seviyorum düzce yi , bu dağlar bana iyi geliyor ciddi bir iyileştirme etkisi var
704.jpg

705.jpg

biraz sabah yürüyüşü biraz çay sigara ve sağlam bir kahvaltının üzerine , önce samandereye zekai abinin pansiyona yola çıkıyoruz
706.jpg

707.jpg

708.jpg

zekai ab inin pansiyona yük olacak eşyalarımızı bırakıyoruz , bu gece burada kalacağız
709.jpg

710.jpg

pansiyonun önünde km saatini sıfırlıyorum , sinekli yaylası üzerinden abanta ve bolu üzerinden yedi göllere geçeceğiz
711.jpg

arkadaşlarım için bir anlamda kabusun başladığı ilk anlar 200 km güzel bir toprak parkur var
712.jpg

713.jpg

714.jpg

715.jpg

716.jpg

717.jpg

718.jpg

719.jpg

720.jpg

721.jpg

722.jpg

sinekli yaylası
723.jpg

724.jpg

725.jpg

726.jpg

727.jpg

728.jpg

729.jpg

730.jpg

731.jpg

50 metre altımızda Abant gölü var ama tenezzül edip 1 kare bile fotograf çekmemişim , aslında tuhaf bir şey , abanta git tek fotograf çekme ama oluyor bazen
732.jpg

733.jpg

734.jpg

735.jpg

736.jpg

Abant bolu kavşağı
737.jpg

738.jpg

739.jpg

740.jpg

741.jpg

742.jpg

743.jpg

744.jpg

745.jpg

746.jpg

747.jpg

748.jpg

749.jpg

750.jpg

yedigöllere son 10 km kala zemine yeni dolgu dökülüyor , dl 650 ile ern 6 çok zorlanıyor ama baturayın durumu iyice zor , şu sözü aklımda buraya Mehmet gelse , o giremez beni de sokmazdı :smiley:
751.jpg

malisef dönüş yolu böyle çıkınca , arkadaşların bu yolu dönemeyeceğine karar verip Yığılca üzerinden dönmeye karar veriyoruz
752.jpg

753.jpg

Birkaç yedigöller fotografı
754.jpg

755.jpg

756.jpg

757.jpg

758.jpg

759.jpg

760.jpg

761.jpg

762.jpg

763.jpg

764.jpg

765.jpg

zamanımız iyice daralıyor , korkarım karanlıkta bir saat kadar gitmek zorunda kalacağız , sevgili (tobacco ) murat birkaç ay önce bu yolu gitmiş ve yolun sıkıntılı olduğundan bahsetmişti , umarım bir faciaya kontak açmıyoruzdur

Bu son bölüm belki çok kısa olmayacak ama , tüm vedalaşmalar gibi soğuk olacak
Yazmak çok zaman benim için ! içime bir ayna ile bakmak gibi olmuştur , bu gezinin yazısını birkaç aydır yazıyorum ve bu son bölüm , yazmaya başladığım ilk günden beri bakınca biraz alışkanlık gibi oldu , içime uzun zaman bu kadar büyük bir yolculuğum olmayacak , evet belki gezeceğim gene ama , sanırım bu gezi yazısı , bu ölçekte zaman harcadığım son gezi yazısı olabilir

Bir süre akşamları evime geldiğimde alışkanlık edindiğim üzere 15 günlük bir gezi yazısını yazamayacağım , sanırım ben bu yazma çizme işini hayli seviyorum , motosikletle gezmek ne kadar keyifli ise , arkana dönüp bakabilmek bir o kadar eğlenceli
İnsan yazarken bazen bir katil , kimi zamanda Kadıköy ün artık kalmamış eski arsalarında misket oynayan bir çocuk olabiliyor
Bu gezi yazsını yazarken siz ne olarak gördünüz bilmiyorum ama , ben kendi ufak çapında duygusal bir gezgin olarak , bazen Harran bir kız çocuğu bazen de Mardin de asker oldum en azından olmaya çalıştım , bazen çok eğlenceliyse de Dicle de balık olmak , Hakkari de olmayan bir köy okulun duvarı olmak acı vericiydi , her şey bir yana İstanbul dan bir sabah yola çıkıp , annemin oğlu olmaktan sıyrılıp kendimi aramak kayda değerdi , umarım hep beraber eğlenmişizdir

Yedigöllerden sonra yolculuk bazı zorluklarla geçiyor , aslında bu kısım başlı başına bir gezi yazısı olabilir ama biraz kısa geçeceğim
Yığılca üzerinden düzceye dönüyoruz
766.jpg

767.jpg

768.jpg

769.jpg

770.jpg

771.jpg

772.jpg

773.jpg

774.jpg

775.jpg

776.jpg

777.jpg

778.jpg

779.jpg

780.jpg

781.jpg

782.jpg

784.jpg

785.jpg

786.jpg

787.jpg

788.jpg

789.jpg

790.jpg

791.jpg

792.jpg

793.jpg

794.jpg

795.jpg

796.jpg

797.jpg

798.jpg

799.jpg

800.jpg

801.jpg

802.jpg

803.jpg

804.jpg

806.jpg
808.jpg

hava karardığında pansiyona döndüm ve ertesi gün diğer arkadaşlarla vedalaştım eve dönmeden son gecemi geçirmek için boluya gitmeden önce sevgili arkadaşım Sezai abiyi arayıp zincirimi ayarlatmak için yer sorunca , sen nerdesin dedi , gölyaka girişindeyim diyince okulu tarif etti ve yanıma gel hemen dedi , Allah razı olsun çok başını ağrıtmışlığımız var , yapar eder düzceyi önünüze serer sonrada hiçbir şey yapamadım sizin için diyip dövünür , kendisi dl 650 kullanır örnek efendi motorculardandır , bana çok kızar ama severde , baba yarımızdır , sağolsun gittim kucaklayıp sarmaladı bizi , zinciri ayarlatıp biraz da sohbet edip boluya doğru devam ettim
805.jpg

809.jpg

810.jpg

811.jpg

812.jpg

813.jpg

814.jpg

bolu dağı girişinde iklim değişti , sıcaklık yedi sekiz derece kadar düştü sanırım , zaten faranjitim devam ediyordu , üşenmeyip biraz kalın giyindim , tünele bakarken olmadığı günleri düşündüm , iyiki yaptılar şu tüneli
815.jpg

816.jpg

784.jpg

785.jpg

786.jpg

787.jpg

788.jpg

789.jpg

790.jpg

791.jpg

792.jpg

793.jpg

794.jpg

795.jpg

796.jpg

797.jpg

798.jpg

799.jpg

800.jpg

801.jpg

802.jpg

803.jpg

804.jpg

806.jpg
808.jpg

hava karardığında pansiyona döndüm ve ertesi gün diğer arkadaşlarla vedalaştım eve dönmeden son gecemi geçirmek için boluya gitmeden önce sevgili arkadaşım Sezai abiyi arayıp zincirimi ayarlatmak için yer sorunca , sen nerdesin dedi , gölyaka girişindeyim diyince okulu tarif etti ve yanıma gel hemen dedi , Allah razı olsun çok başını ağrıtmışlığımız var , yapar eder düzceyi önünüze serer sonrada hiçbir şey yapamadım sizin için diyip dövünür , kendisi dl 650 kullanır örnek efendi motorculardandır , bana çok kızar ama severde , baba yarımızdır , sağolsun gittim kucaklayıp sarmaladı bizi , zinciri ayarlatıp biraz da sohbet edip boluya doğru devam ettim
805.jpg

809.jpg

810.jpg

811.jpg

812.jpg

813.jpg

814.jpg

bolu dağı girişinde iklim değişti , sıcaklık yedi sekiz derece kadar düştü sanırım , zaten faranjitim devam ediyordu , üşenmeyip biraz kalın giyindim , tünele bakarken olmadığı günleri düşündüm , iyiki yaptılar şu tüneli
815.jpg

816.jpg

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,479
Kayıtlı Üye Sayımız
172,133
Kaydolan Son Üyemiz
sereze

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.