Türkiye'de Karavan İmal Eden Şirketler Hakkında Görüşler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cantunc Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 190
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 132,365
Ynt: Türkiye'de Karavan İmal Eden Şirketler Hakkında Görüşler

Motokaravan veya çekme karavanda kullanılan malzemelerin fiyatlarına internet ortamından ulaşmak çok kolay.Kullanılan avrupa malzemelerin katalog fiyatları Camping-Profi gibi sitelerde mevcut.Karasörde kullanılan fiber veya aleminyum malzeme ile iç aksamda kullanılan ahşap ise yerli üretim.Şirketin kar,işçilik gibi genel giderlerinin ilavesiylede karavanın fiyatı ortaya çıkar.Avrupadaki karavan imalatçıların sitelerine baktığımızda cins ve modeline göre fiyatları görebiliyoruz.Ancak Türkiyedeki imalatçıların sitelerinde buna rastlamak mümkün değil.
Bunun nedeninin ise standart dışılık,pazarlık,adamına göre imalat gibi etkenler olduğunu var sayıyorum.

Etiketler

Ülkemizdeki Karavan ve karavancılık sektörünün gelişmiş ülkelerle aynı seviyede olmadığı hepimizce malum.

Bunun sebebi [SIZE=small]Türk halkının ailecek kalabalık yaşama anlayışını belirlemesi ve bu yaşayış şeklinin tatil anlayışınada yansıması.Karavan ile yapılabilecek tatillerin 2-3 en fazla 4 kişiyle sınırlı olması.Bunun yanına kişi başına düşen milli gelirin düşüklüğü yetersiz kamping alanları,karavan sektörünün vergisel anlamda üvey evlat konumunda bırakılması gibi unsurlarda eklenince ne yazıkki bu sektör ne hak ettiği ilgiyi görmüş nede avrupadaki üreticilerle boy ölçüşebilecek seviyeye ulaşabilmiş. Hal böyle olunca bu sektöre yatırım yapan kişi sayısı da iki elin parmakları kadar bile değil malesef. Düşünün bir karavan üretmek neresinden bakarsanız bakın otomotiv üretmek gibi büyük yatırım gerektiriyor.Büyük bir kapalı alanınız olacak ,çalışanlarınız olacak ,vergiler vs...yani girdisi çok . O yüzden yapılan işe basitce bir suntayı bölüp dolap yapmak diye bakmamalıyız.Eyer kaliteli ve güvenli bir üretim yapılmak isteniyorsa kullanılan malzemelerin pek çoğu ne yazıkki ithal olmak durumunda. Ben açıkcası Türkiyede bu işi yapan ve yapmaya çalışan firmaları cesaretlerinden dolayı kutluyorum.Zor bir sektör .Ancak önü açık bir sektör .[/SIZE]

Konuya sondan yaklaşmayı uygun buldum.İmalatçı şirketlerin işi marangoz dükkanı olan birinin işi kadar zor.Birinin dükkanı 50 M2,diğerinin 5000 m2.Bu sermaye yatırım ilişkisidir.İşçi ücretleri,SGK.ödemeleri,yatırım geri dönüşü vs.gibi iktisat bilimini alakadar eden tüm ögeler her ikisi içinde geçerlidir.Aslında her ikisindede ortak nokta İŞİ BİLEN MARANGOZ,Karavan şirketleri araç üretmiyor.Tadilat yapıyor.Yapılan tadilat ne kadar uygundur onuda sonra tartışırız.

2011 yılı Haziran ayında Önce Bursa'daki firma ile görüştüm. Yaptıkları işleri gördüm. Herşey iyi ve güzeldi, hatta hayallerimin ötesindeydi. Ancak önüme gelen maliyet de hayallerimin ötesindeydi.Biraz cesaretim kırıldı.Aynı gün Adapazarı'na gittim. Adapazarı'ndaki 2 firma ile görüştüm. Birincisi yaklaşık bir fiyat verdi . Fiyat Bursa'daki firmanın fiyatına çok yakındı.Ancak imalat programlarının çok dolu olduğunu yakın bir zamanda işe başlayamayacaklarını ifade ederek bir anlamda teşekkür ettiler. Yüzyüze görüştüğüm ve detaylı olarak görüştüğüm ikinci firmanın yaklaşımı çok hoşuma gitmedi. İşi çok basite indirgeyerek " o önemli değil, bu önemli değil, onu kafanıza takmayın v.b" bir kafa yapısındaydılar ve karavan yapmak onlar için çocuk oyuncağından basit bir işti. Verdikleri fiyat diğer firmanın fiyatı ile yarı yarıya idi. İçime sinmedi.kafama yatmadı. Bursa daha mantıklı geldi. 2 ay gibi bir sürede teslim ettiler. Ufak tefek sorunlar mutlaka oluyor ancak iyiniyet çerçevesinde çözülmeyecek bir problem yaşamadım.

Çok önemsediğim bir söz vardır " kar gibi görünen her zaman kar değildir.zarar gibi görünen her zaman zarar değildir". Bu söz karavancılıkta daha bir önem kazanıyor. İşin başında yapılan yanlış tercihleri sonradan iyileştirmek çok daha zor olabilir. iyi düşünüp, bir kez ama iyi yapmak lazım diyorum.

Üretici firmalar sonuç olarak ticari kuruluşlar. Burada yapılan bütün olumsuz eleştiriler onların ticari itibarını zedeleyecektir. Bu nedenle adamları çarmıha germenin bir alemi yok. Yapılan iş ile istenen bedeller doğru orantılıdır. Bu gibi bilgileri özel mesajlarla paylaşmak daha doğru olur diyorum. zaten iş ciddiye binince herkes kendi araştırmasını birebir yapacaktır.

Kaş yapalım derken göz çıkarmayalım, zaten şunun şurasında 3-5 firma var ve onlar da karavan dünyasının birer önemli parçası.

eralpserper' Alıntı:
Kaş yapalım derken göz çıkarmayalım, zaten şunun şurasında 3-5 firma var ve onlar da karavan dünyasının birer önemli parçası.

Ben karavan işine uzun zamandır niyetlendiğim halde zaman ayıramayacağım için hep erteliyordum ama artık zamanın geldiğini düşünüyorum. Bu yaklaşım bana çok doğru gelmedi kaliteyi iyiyi YAPAN KALIR YAPAMAYAN GİDER... Giderlerse ne olur diye sakın korkmayın ÇOK ÇOK DAHA İyileri gelir... Zamanında Özal Otomobiller için ithalat yolunu açmasa milli sanayiyi koruyalım dese idi ki o güne kadar öyle oldu emin olun hala binek araç olarak Renault 12 lere Murat 124 lere ve Anadola biniyor olurduk. Hemde Abs li klimalı olarak belkide....Peki şimdi durum ne o batacak denilen firmalar rekabet edebilmek için kaliteyi arttırdılar ardından kalite artınca türkiyedeki pazarlarının 5-10 katı kadarını yurt dışına satmaya başladılar...Herşey çok güzel oldu yani... Ha ne oldu Artık Koç a ait anadol yok Koçun hissesi azaldı Ford hissesi arttı ama Dünyanın onlarca ülkesine araç satar oldu... Merak etmeyin eleştirelim afişe edelim... İşini iyi YAPMAYANA YALAKALIK YAPIP YADA KENDİ KÜÇÜK HESAPLARIMIZ ADINA KARAVAN SEKTÖRÜNÜN BALTALANMASINA İZİN VERMEYELİM... İşini hakkı ile yapmayan kapatsın işini gitsin limon satsın.... Sizler merak etmeyin işi iyi yapacak olanlar mutlaka gelecekdir...

SAYGILAR

ABDULLAH TUNÇ

Sayın Orsaalabanda,yüreğine,eline sağlık.....

1197 kişi okuyor 22 cevap yazılıyor........ NEDEN SİZCE ????

Sayın Tunco,benzer konuda açtığınız topiğe sıfır yanıt bunun cevabıdır...Burada volt,amper,strafor gibi cşddi konulara değinmelisiniz...

TUNCO' Alıntı:
1197 kişi okuyor 22 cevap yazılıyor........ NEDEN SİZCE ??? ?

Artık bıktığımız için olabilir mi.
Bu konu yüzlerce defa konular arasında serbest muhabbette alakalı alaksız her yerde kamplarda konuşuldu,sizin düşündüğünüzden çok daha sert şeyler söylendi.Şimdi siz konu açtınız diye herkesin yazmasını bekliyorsunuz.1197 defa okunmuş ama değişik birşey görülmediği için cevap verilmemiş olabilir mi.Hiç kimse embesil değil herkesin söyleyecek bir cümlesi de vardır ,defalarcada söylemişlerdir inanın, yada isterseniz başına strafor yazalım öyle deneyin.Zorla yazı yazılmasını istediğinize göre.

Üstte ki yazımda cevap verilmemiş diye bir cümle kullandım yazan arkadaşlardan özür dilerim,Cavid hocam defalarca yazdığı halde tekrar yazmış Cavid hocamdan 2 kez özür dilerim.ben
eralpserper' Alıntı:
Üretici firmalar sonuç olarak ticari kuruluşlar. Burada yapılan bütün olumsuz eleştiriler onların ticari itibarını zedeleyecektir. Bu nedenle adamları çarmıha germenin bir alemi yok. Yapılan iş ile istenen bedeller doğru orantılıdır. Bu gibi bilgileri özel mesajlarla paylaşmak daha doğru olur diyorum. zaten iş ciddiye binince herkes kendi araştırmasını birebir yapacaktır.

bu yazıyı çok beğendiği mi belirtmeliyim bana göre de yapılan iş ile doğru orantılıdır.

Şimdi gelelim sizin strafor a , bu bize yapılmış ciddi bir hakarettir bu site daha içinden bir sürü site çıkaracak kadar nitelikli arkadaşlarla doludur ama siz bize diyorsunuz ki burası imalat hane ve başka da birşey yok.Burası evet imalathane,felsefehane,dosthane,ailehane,bilimhane...sizle ilgili ufacık bilgim yok kimsiniz nesiniz bilmem ama bu kadar ciddi bir sav ınız varsa ya art niyetlisiniz,ya kızdırmaya çalışıyorsunuz (strafor)yada formumuzun karavan bölümünü hiç takip etmemişsiniz(bu dahada kötü).Bakın bakalım bizim imalathanede çalışanların esas meslekleri ne.Karavanı hayatlarının neresine koymuşlar ve bunları yapanların yaşlarına bakın.

Mümkün olduğunca yazmamaya çalışıyorum amma,kimsiniz,nesiniz gibi kişisel hakarete varacak kadar saygısızlaşmamaya özen göstermek yöneticinin görevlerindendir...Düğme elinde olmak baki değildir,eski yönetimdeki bir arkadaşımız bir iki konuya değindi diye topiğide kaldırdınız..Bunuda kaldırabilirsiniz.Art niyet arama konusuna gelince konu başlığı ne idi ne oldu..Bundan önce çok yazılmışta,sponsorlar küsüyormuşta,art niyetler varmışta;Geçelim bunlarıda ,siteye uygun nezaket ve anlayış çerçevesinde paranoyaya kaçmadan konuları tartışalım veya ilgi görmezse arşive gömelim ancak peşin hükümle sen kimsin,nesin gibi kabadayılıkla uzunca bir süredir üye olan bir kişiyi sindirmeye çalışmayalım.
Gezi anılarımı,diğer görüşlerimi yazarken hatta yazmama ara verirken,neden yazmıyorsunuz, bekliyoruz gibi söylemlerde bulunurken bir anda iş sen kimsin,necisine dönüştü.
Sponsorlarmı kızıyor?Yoksa yönetimmi asabileşti..Yoksa yasak bir konuyamı dokundum.
Hiç bir art niyetim olmaksızın eski bir üye olarak bu kezde bunu yazayım dedim iş sansasyona dönüştü..Ayıp oluyor.İnsan karşısındakine talkımı verirken yediği salkımlarıda düşünmeli.
Bundan sonra ne yazarsan yaz muhatap olup cevap vermeyeceğim.İster üyelikten çıkar,ister topiği kaldır umurumda bile değil.Yazacak o kadar çooook yer varki...
En iyisini YAZANBİLİR...

Başlığın bu hale gelmesini sorgularken üyeleri 2.nick alarak sohbet edişinizin neden olduğunu birkez daha hatırlatmam
gerekiyor sanırım,kaldıki hala nezaketsizliğiniz devam etmekte.

Eski yöneticimizin yazdıkları üzerinden kendi savunmanızı yapmayın zira kendinizi yeterince kullandırdınız.
Nerede olursa olsun mahremiyet alanı olan yönetim sayfalarındaki yazılanları burada yazarak savunma yada suçlama yapmak
kişilerin kendi tercihidir, tercihlerini kulananlara nasıl ve neden insanlar bir daha güvenip sayfalarını açsınlar.
Ben ne şahsi e-postalarımı nede yönetim sayfalarını burada yazmak niyetinde değilim,kaldıki tamamı
6 kişilik yönetim kararları ve uygulamalarıdır,

Sponsorluk konusunda duyduğunuz yada bildiğiniz birşeymi varda adınımı tam koyamıyorsunuz? yine bu konuda tüm
yazılanlar yönetim sayfalarında yazılmış ve karara bağlanıp uygulanmaktadır. Temel felsefeside sponsordan üyeleredir.
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=81242.0 uygulamasınıda başlıktan takip edebilirsiniz.

Ben dahil hiçbir Karavan Yönetimindeki arkadaşlarım çıkar amaçlı işlem yapmamıştır, bazı konuları bizler anlayamayız.
Araçlarımız,aksesuarları ve herşeyiyle göz önündeyiz ve hesap veremeyecek durumumuz yok. Aksini ima eden yada yazan
varsa ispatla mükelleftir aksi namertliktir. Bu konuda çamur at izi kalsın politikasımı uygulanıyor,insanları zan altında bırakmayın.
Yönetici arkadaşlarımızdan nezaket gösterip yazınızın devamını sormuş olabiliriz ancak inanın nerede yazacağınızı
hiçbir zaman sormayacağız.

Çok kiş var...Sizede son kez yanıt yazıyorum.2.nick konusunu ortaya atan,izahıda kabul etmeyen sizsiniz.Nezaket sınırlarını zorlayan,çamur at izi kalsın deyişini uygulayanın kimin olduğunu okuyanlar değerlendirir.
Sponsorların kızdığınıda sildiğiniz ptotesto topiğindeki arkadaşınızın yanıtından öğrendim.Bunu benim gibi bin kişide okumuş olmalı..Yani sirkat arz etmek gibi bir şey...
Siz bundan sonra istediğiniz kadar karalama,aklama,çamur atma vs.yazılarınıza devam edin.Beni bağlamaz,umurumdada olmaz.Profesyonel olan sizsiniz sanal alem sizi unutmayacaktır...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,441
Kayıtlı Üye Sayımız
172,098
Kaydolan Son Üyemiz
mesut44dg

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR