Unimog 421 Aldım Nasıl Yaptırayım?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan deveci Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 261
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 56,185

hangi unimog offroad için daha uygun

• 404

Kullanılan: 17 29.3%
  • 406

Kullanılan: 10 17.2%
  • 416

Kullanılan: 11 19.0%
  • 421

Kullanılan: 20 34.5%

• Kullanılan toplam oy
    58
Ynt: Unimog 421 Aldım Nasıl Yaptırayım?

Merhaba Engin. Ben Ömer. Unimog un hayırlı olsun. Sonunda kavuştun. Darısı bize inşallah.

Etiketler

deveci' Alıntı:
ilgilenen arkadaşlara
bu aracı siz almış olsaydınız nasıl yaptırırdınız
arka kasayı sökermisiniz?
rollbar yaptırırmısınız
mekanik vinç mi elektrikli vinç mi taktırırsınız ,neden?
motorunu değiştirmek gerekirmi?
lastik seçimi doğrumu yanlış mı neden?
Ben almış olsaydım bu Unimogu birincisi arka kasa ruhsata işlenmiş olduğuna göre ilk planda kendim özelliklede arazide deneyerek kullanışlılığını görmeden kesinlikle dokunmazdım... zaten seninde değindiğin gibi kamplı gezilerde çok kullanışlı olacak .. normal zamanlardada çok emniyetli ve güzel bir romork.. depo olarakta işine yarayacaktır ..
Ne kadar sertlikte off road yapacağına bağlı olmakla birlikte güvenlik için iç ve diştan roll bar lar olsa çok iyi olur.. kendi atölyende ucuza yapabileceğinden eminim...
vinç için ise daha önce Unimog için forumda okuduğum farklı görüşler vardı ... elektrıklı vinç PTO çıkışlı mekanik olana göre daha ucuz ve kullanımı pratik olacaktır (senin aracın ağırlığı 2,5 ton dan fazla olmadığı için en çoğundan ek bir makara bulundurarak yeterli güçte bir Vincin olabilir ) Mekanik PTO tipi orijinal bir bir vinç hem o araca yakışan bir estetikte .. hemde gerçek bir iş makinası gibi kullanım süresiydi.. ısınmaydı... kabloydu.. sigortaydı... vinçleme hızıydı gibi sorunlar olmadan iş görecektir... bu konuda karar vermeden önce bencede iyi düşünmek gerekli...
Motor bilgilerini bu forumda yazmamışşın ama yazssaydında pek bir bilgim yok... detaylı bilgi ve tecrübe sonuçlarını paylaşırsan eminim deneyimli arkadaşların tecrübe paylaşımları olacaktır ... :smiley:
Lastikler bence kar ve çamur için harika görünüyor... ( keşke imkan olsada ben defenderıma taksam bunları ;D ) sehirlerarası uzun yol yapmadıkça bence değiştirmene gerek yok... yinede bu konuda deneyimli arkadaşların fikirlerini bende duymak isterim ..

Açtığın anketi Unimogları henüz yeterince tanımadığımdan yanıtlıyamıyorum... :( (şu andaki 3 oy dan 2 tanesi 421 ... 1 tanesi 404 görünüyor :smiley: ) ama sayende umarım tanıyacağım Engin ve kimbilir ::smiley: belkide izlenimlere göre bende bir Unimog sahibi olabilirim ... ;D
karar ve uygulamalarını merakla bekliyoruz....
selamlar ....

En onemlisi araci yurutmek. Gerisini dusunmeyin desem de araci alinca insan hayal alemine daliyor. Ben de aldigimiz zaman cok fantaziler kurmustum. Aracin uzerine duz kasa yaptiracaktik ve kucuk bir bom koyacaktik. Hatta kasanin kenar kapaklari bile olomayacakti sadece dus bir platform. Fiber'den bir konteyner yaptiracaktik ve bomu ile bu konteyner'i sirtina alacakti. Kamp alanina gidecek konteyneri indirecek araziye dalacaktik duz kasasi ile . Hayallarimizi gerceklestiremedik kimset degilmis ama bizim aracimizin acik kasa olmasinin cok cok faydalarini gorduk.
Bu araclarda sirtina sabit konteyner koymak cok sacma cunku bu aracin isi arazide sirtinda yerden 1-1,5 m yuksekte 1 ton yuk varken aracin aigrlik merkezi tamamen bozulur. Arac standart hali ile bile yangin yollarinda patikalarda iki kenardaki agaclara dallara surtuyor cok dar yerlerde dolasirken geri geri cikmak istediginizde arkanizda sabit kasa ile kesinlikle geri geri gidemezsiniz yada cok zorlanirsiniz. Ama acik kasa olursa hatta agirligi azaltmak adina yurtdisinda yarisan orneklerde gordugumuz gibi duz platform olursa bu isler cok kolaylasiyor arac da tam bir arazi canavarina donusuyor. Tabi bizim kurdugumuz fantazileri gerceklestirebilirsiniz belki. Hem simdi bu satirlari yazarken dusundum de illa aracin uzerine hiab lazim degil hem o da cok agir zaten en az 1 ton vardir en ufagi bile hidrolik tanklari sistemleri ile. Ama bu tip bi arac uzerinde bom cok inanilmaz islere yarayabilir tabi. Neyse kamyonet kasasi uzerine konulan ufak karavanlar vardi kamyonetle bir yere gidiyorsun karavan kisminin ayaklari teleskopik yerei koyuyorsun ve kamyonet kasayi yerde ayaklari uzrinde birakip cikiyor altindan. Belki unimog uzerine de oyle bi kasa yapilabilir dedigim gibi kamp alanina kadar asfaltta sirtinda tasir vardigi zaman teleskopik ayaklar uzerinde birakir ve araziye dalar. Kampta kalanlar yemekleri hazirlar siz arazide azarsiniz ac karina gelince de yensin yemekler icilsin icecekler sonra gece kamp atesi muhabbetleri ve kasada sonlanan sicak bi gece.... ne fanteziler ama dimi....
Bu aractaki bir sorun da kasasi cok ufak. Bizimki 1300 kasasi biraz daha buyuk ama sizinki sanirsam daha kucuk olmasi iazm . Bu kasa icinde karavan duzeni kurmak imkansiza yakin bence. Onun yerine cadir daha konforlu olabilir. Yani socnuta hayali guzel ama kendisi ergonomik olmayacaktir. Bence en guzeli mukemmel eksiksiz bir mekanik duz platform kasa uzerinde bagli stepne ve belki bir de kutu olabllir.
Ayrica arac 2.5 ton degil 4 ton ve uzeri olmasi lazim. Bizim arabamiz 5300 kg sizinki biraz daha kucuktur ama yarisi kadar degildir. Bugun ahsap kasali bi 250'lik dodge bile 2.750 kg. Bence en az 4 ton vardir.
Vinc konusunda bilgim yok bisey soyleyeyemeyecegim.
Lastik olarak soyeleyebilecegim sey .... bence yol lastigi koymayin. Cunku arac asfaltta zaten olaganustu konforsuz. Bu aracin isi arazide . Yani araziye gore lastik alin derim. En Dislisinden
Motorunu bence hic ellemeyin tabi adam olamayacak durumda ise bisey diyemem. Ama araciniz saglikli ise ekonomi amacli degistirip orjinalligini bozmayin derim. Yakiti kafaniza fazla takmayin bu araclar cok fazla km yapilabilecek araclar degil. Yani uzerine karavan koyayim dunyayi gezeyim hayali kurmayin bosuna ....... olmaaaaaaazzz yapan var biliyorum ama onlar asiri arizali tipler.

berksan bey
uzun ve açıklayıcı yazınızdan dolayı çok tşkler
aracın ağırlığı 2600kg
üzerinde 240 dizel mercedes motoru var
arka kısa kısaltılmış vaziyette (kupadan 15 cm daha yüksek)
araçta 6 ileri 2 geri şanzıman var
üzerindeki lastikten ve unimog un 60 km/h i geçmemesinden dolayı uzun yolculuklar yapamayacağımı biliyorum maalesef

deveci' Alıntı:
ilgilenen arkadaşlara
bu aracı siz almış olsaydınız nasıl yaptırırdınız
arka kasayı sökermisiniz?
rollbar yaptırırmısınız
mekanik vinç mi elektrikli vinç mi taktırırsınız ,neden?
motorunu değiştirmek gerekirmi?
lastik seçimi doğrumu yanlış mı neden?

Öncelikle hayırlı uğurlu olsun.
Ben şahsen kasayı söktürmezdim.Ama tercih meselesi.
Rollbar yapacak kadar hard ofroad düşünüyorsanız , o zaman da kasayı söktürün derim.
Kesinlikle mekanik vinç.
Motor çalışıyorsa kesinlikle değiştirmeyin.Unimogun gücü motorundan değil, portal aksları ve cer dişli sisteminden gelmektedir.
Lastik iprofili iyi seçim.Asfaltta az üzer , ama arazide diğer araçlar arazi vitesine geçerken , siz aynı yerlerde güle oynaya 3.viteste geçersiniz.
Sizin yerinizde olsam öncelikle aracın yürürünü ve hava ile çalışan sistemleri elden geçirirdim.

hayırlı olsun. arka kasa orjinal alman malıdır ve aliminyumdan imal edilmiştir. daha önceleri aracınızın bir benzerini yozgatta görev yapan dr ali bey satın almıştı, kasanın dört tarafına acılabilen sürgülü cam yapmıştık.
bu arada ; benimde 404s tipi bir ünimogum var, resimlerini birkaç güne kadar gönderebilirim, kasa ile ilgili fikir verebilir. selamlar.

38kayserili' Alıntı:
Merhaba Engin. Ben Ömer. Unimog un hayırlı olsun. Sonunda kavuştun. Darısı bize inşallah.
mrb ömer
tşkler darısı sana inşallah
sana cherokee yi ne zaman alıyoruz :smiley:

impesa' Alıntı:
hayırlı olsun. arka kasa orjinal alman malıdır ve aliminyumdan imal edilmiştir. daha önceleri aracınızın bir benzerini yozgatta görev yapan dr ali bey satın almıştı, kasanın dört tarafına acılabilen sürgülü cam yapmıştık.
bu arada ; benimde 404s tipi bir ünimogum var, resimlerini birkaç güne kadar gönderebilirim, kasa ile ilgili fikir verebilir. selamlar.
tşkler
göndereceğiniz resimler için tşkler
unimog la ilgili tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim

Off_Road' Alıntı:
Açtığın anketi Unimogları henüz yeterince tanımadığımdan yanıtlıyamıyorum... :( (şu andaki 3 oy dan 2 tanesi 421 ... 1 tanesi 404 görünüyor :smiley: ) ama sayende umarım tanıyacağım Engin ve kimbilir ::smiley: belkide izlenimlere göre bende bir Unimog sahibi olabilirim ... ;D
karar ve uygulamalarını merakla bekliyoruz....
selamlar ....
ertuğrul abi ne zaman istersen unimogla bir deneme sürüşü yapalım
eminim arazi kabiliyeti çok hoşuna gidecek
ama hiç bir lüxü yok klima yok teyp yok :smiley:
senin defenderin koltuk ısıtmasının bile olduğunu düşününce aracın içini beğenmezsin gibime geliyor ;D

unimog 421 in başka resimleri

05062010205

05062010206

05062010207

05062010208

05062010211

hıyırlı ugurlu olsun kazasız belasız bol çamurlu günlerde kullan engin bey

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,449
Kayıtlı Üye Sayımız
172,103
Kaydolan Son Üyemiz
tolgacevik

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR