Yapmayı Planladığımız Doğu Karadeniz Turu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan barbecue Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 420
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 114,948
barbecue' Alıntı:
Emre Bey,
Bende iş yoğunluğu nedeni ile pek fazla rota, paln, proj eile ilgilenemiyorum.
Meslek gereği aslında, her şeyin planına ve programına uygun olması benim için alışkanlık gibi oldu ama maalesef kendi özel işlerimde bu böyle olamıyor.
Geçen hafta bir fırsatında Rize İl Turizm Müdürlüğüne telefon ettim, karşıma çıkan hanımefendiye isteklerimi dilim döndüğünce anlattım. Sonrasında kendilerine bir faks çekip, Rize ve civarındaki yaylaların ulaşım haritasını talep ettim. bana bu şekilde ellerinde haritalar olduğunu ve göndereceğini ifade etti, bakalım ya kısmet deyip bekliyorum.
Bu arada aklımızda olan plan, Ankara-Samsun-Trabzon-Rize ve Macahel yönünde.
Bu arada forumdan tanıştığım Cavit Bey ile de kendisi Ardeşen'de öğretmen, kalacak yer ve rota vs üzerinde görüşüyorum...
Ağustos ayından bir iki ay öncesinde kendisi ile bir kaç kere daha istişarelerde bulunup, son kararları vereceğiz herhalde...
Tek araç konusu ve özellikle yaylada kalma konusu açıkcası benimde çekincelerimden biri...
Birlikten kuvvet doğar yaklaşımı her zaman doğru galiba...

Selamlar, saygılar...
Burak Dirican

Bir kaç gündür gezenbilir'e girememiştim. mrdnmz ile yazışmanızı şimdi gördüm. Biz de kısmetse ramazan bayramından sonra yani ağustos ayında bir kez daha d.karedenize gitmeyi planlıyoruz. Kısmetse bu seferki rotamız sizinle neredyse tamamen aynı. Geçen gezimde şavşat, maçahel, camili, efeler civarına gidememiştim ve aklımda kalmıştı. Bu seneki gezimde inşallah ben de sizlerle karşılaşırım. Biz de genellikle öğretmenevi-uygulama oteli-otel öncelkli konaklıyoruz. sevgilerimle...

Etiketler
Ynt: Yapmayı Planladığımız Doğu Karadeniz Turu

Kerim Bey
Ben kendi adıma çok memnun olurum. Sizin daha önceki rotanızda bulunan Rize yaylaları da benim planımda var ancak Macahel kesinlikle görmek istediğim bir bölge, belki olumsuz düşünüyor olabilirim ama amacımız bu doğa harikası bölgeyi bozulmadan dünya gözü ile görmek ve havasını solumak.

Emre Bey,
Cavit hocam eminimki size Ardeşen tarafında oba kuracak bir mekan bulacaktır.

Herkese iyi akşamlar, iyi haftasonları.

Burak Dirican

Selamlar;
2013 de bir tur atmıştım yarım TR turu :smiley:
Soracağınız konularda yardımcı olmaya çalışırım.
Ayder e giderseniz Kavrun a çıkmayı unutmayın sakın.
Artvin Borçka Karagöl
Posof - Sınır arası da çok güzel en tepede bir su var ayaklarınızı sokmayın arabayı süremezsiniz 20 dk. :smiley:
Çayelinde kuru yemeden geçmeyin.
Mazot Botumda tam yarı yarıya

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=97408.msg1271050#msg1271050

Sağlıcakla Kalın

Üstadım tecrübelerinizi, yaşadığınız zorlukları, dikkat edilmesi gereken önemli noktalar varsa bunları paylaşmanızı rica ederim

Sevgiler, saygılar

Burak Dirican

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

barbecue' Alıntı:
Konu başlığını değiştirdim.
Tur operatörü tavsiyesini çıkardım.
En güzelini yapmışsınız. Turla gelenleri görüyorduk. Onunda avantajları vardır muhakkak ama sözkonusu doğu karadeniz olunca benim fikrim kendi arabamla yapmaktan yana oldu. istediğimiz yerde yemek yedik ,fotoğraf çektik , su içtik , çadır kurduk. Ben ailemle Mersinden çıktım; Kayseri,Sivas,Erzincan ,Erzurum,Artvin, Gürcistan,Rize,Trabzon,Giresun, Ordu ,Tokat,Kayseri,Mersin 3498 km yol yaptım. Sıkıntı zorluk yaşamadım. Bu arada geçmiş olsun. Kazanın vermiş olduğu sıkıntıyı yeni yerleri keşfetmenin heyecanıyla kaybolacağını düşünüyorum. Ben de 2006 da motorsiklet kazası yaptım ve 9 yerimde kırıkla Allaha şükür iyileştim. Bu gezimde kendimi test etmiş oldum. Gürcistanda botanik bahçeyi yürüyerek gezdim, Kaçkarlarda Yukarı Kavron yaylasından göller bölgesine çıktım , sayamadığım birçok yer sizlerede tavsiye ederim. Macahel bölgesine gidecekseniz Artvin Şavşat Karagöle veya Borçka Karagöle muhakkak gitmenizi isterim. Yani Ayder ve Uzungöl deki kalabalık ve gürültüden bence daha sakin ve yapılaşmamış doğal bir ortam. Kelimeler uzadıkca uzar başınızı ağrıtmayayım hayırlı gezmeler dilerim.

Selamlar;
Ayder tam turistik olmuş.
Görmek ve geçmek lazım görmedende olmaz.
Galer Düzü Aşağı Kavrun Yukarı Kavrun süper
Zilkale de güzel
Ardeşende kuru Galer düzünde mıhlama yemek lazım.
Batum a geçişte sorun yok
Nufus kağıdı ile 15 TL verdinmi tamamdır.Meyveli sodaları güzel.
Karadenizde depo dolu olduktan sonra sıkıntı yok.
Biz 2+1 yataklı otellerde (temiz) 80-120 TL arasında kaldık.Hopa dışında sorun yaşamadık.Hopa da sorun yok ama biraz bizim laleli gibi olmuş
Artvin üzerinde gece Ardahan a gittik.Elimizi uzatsak yıldızları toplayabilirdik ama bizden sonrakilerde kalsın dedik

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=97408.msg1271050#msg1271050

Sizede çok geçmiş olsun, bende yaylalarda gezerek kendimi denemek istiyorum. Olabildiğince uzun süreli hafif tempolu yürüyüşler yapıyorum ve bunu yaylada da yapmak istiyorum. Ben ilk defa Ayder e 1994 yılında Çayelinde çalışırken gitmiştim.. O zamanlar bomboş bir yerdi. Daha sonrasında gitmek nasip olmadı ama şimdilerde resimlerden gördüğüm kadarı ile bayağı yoğun bir yaşam merkezi olmuş. Benim hedefim pek yoğun insanın olmadığı yaylalara gidip kalmak, kalacak yer bulamazsam Ayder mutlaka iyi bir opsiyon olabilecektir.

Selamlar, sevgiler...

Burak Dirican

barbecue' Alıntı:
Sizede çok geçmiş olsun, bende yaylalarda gezerek kendimi denemek istiyorum. Olabildiğince uzun süreli hafif tempolu yürüyüşler yapıyorum ve bunu yaylada da yapmak istiyorum. Ben ilk defa Ayder e 1994 yılında Çayelinde çalışırken gitmiştim.. O zamanlar bomboş bir yerdi. Daha sonrasında gitmek nasip olmadı ama şimdilerde resimlerden gördüğüm kadarı ile bayağı yoğun bir yaşam merkezi olmuş. Benim hedefim pek yoğun insanın olmadığı yaylalara gidip kalmak, kalacak yer bulamazsam Ayder mutlaka iyi bir opsiyon olabilecektir.

Selamlar, sevgiler...

Burak Dirican

Ayderde görülecektir tabi, bizde çimlerin üzerinde yamaç kenarında çadır kurup yattık ve yağmur yağarak sabahladık , çok keyifliydi. Ayderde yapmanızı istediğim bana göre kaplıcası çünki ben hiç kaplıca ya gitmemiştim. Farklı bir deneyim oldu ama suyu çok sıcak geldi. Gitmeyi planladığınız yerlerle ilgili küçük notlar almanızı tavsiye ederim. Gezenbilir ailesi bu konuda en önemli kaynağımız. Ben çok faydasını gördüm , emeği geçen herkese teşekkür ederim. Saygılar, selamlar...

Herkese günaydın...
Ufak tefek notlar bende çıkarıyorum, daha zaman çok var ama, şimdiden planlamasını yapmak bile heyecan veriyor.
Kaplıca konusunu benim de aklımda, heleki benim kırıklardan kaynaklanan ağrılarım için herkes şiddetle tavsiye ediyor.

Sevgiler, saygılar

Burak Dirican

barbecue' Alıntı:
Benim hedefim pek yoğun insanın olmadığı yaylalara gidip kalmak

Selamlar, sevgiler...

Burak Dirican

Burak Bey

Obamıza bekleriz. Geçen sene Çanakkale de denedik kendimizi. Çocuklu olmak inanılmaz rahattı. Herkese tekrar tavsiye ederim sizin vasıtanızla da.

Biz zaten çadırdayız. Duş umuz bile var :smiley: buzdolabımız var biraz takviye edilecek. Yeme içme sorun değil zaten. Açık en önemlisi temiz hava da ne uyku derdi var ne yorgunluk.

Tertemiz suyu kaynağından içmek, yeşilin kaç tonu var diye düşünmek vs vs

Ben biraz şu rotaya yoğunlaşayım hazır bugün çalışmıyorum :smiley:

Kabacasını akşam kısmetse paylaşırım.

Herkese selamlar.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Emre bey,
Rotayı merak ediyorum açıkcası...
Daha önce dediğim gibi bizim teçhizatımız olmadığı için kamp işi şu anda bize biraz uzak gibi, yeme içme konusu bizim aile için problem olmaz, ne bulursak yeriz. Yaylalarda eğer kalacak yer bulursak ki bu bizim için sorun gibi, temiz havayı koklamak ve bu ortamda yaşamak son derece keyifli olacaktır.

Selamlar, sevgiler

Burak Dirican

Burak bey

Biz her türlü tedarikliyiz siz yeter ki kalmak isteyin.

Rota kuvvetle muhtemel Golcuk çıkışlı / varışlı olacak. Safranbolu dan sonra cide yi atlamadan karadeniz e ulaşıp Sinop ve Samsun üzerinden sahil boyunca devam Macahel / Camili oradan posof/ Gürcistan. Sonra dönüş yine karadeniz üzerinden giderken atladığımız yerlere uğrayarak Gölcük. En az 2 hafta en fazla 3 hafta sürecek tahminen 6000km yol yapacağız.

Gezmesi tozması zevkli ve güzeldir ancak bu tarz uzun geziler de atlanmaması gereken çok önemli bir nokta daha var.

Mental olarak da hazır olmak gerek. Çok uzun, çok konaklamalı, çeşitli rakımlarda, farklı hava koşullarında ve sürekli değişen bir coğrafya da seyahat etmeye eğer hazır değilseniz eziyete dönüşür ve gezi orada biter.

Geçen sene başlayan ve bu sene devam eden gezilerimizin de bir amacı var elbet. Onu da inşallah günü gelince paylaşırız siz dostlarımızla.

Emre Bey,
Bilgilendirme için çok teşekkürler.
Biz ailecek benim iş durumumdan ötürü bu kadar uzun soluklu programlar yapamıyoruz.
Bizim programımız muhtemelen 7 veya 8 günlük bir program şeklinde olacaktır diye tahmin ediyorum.
Bu bizim bu tür bir seyahati ilk kez denememiz açısından bize çok şeyler öğretecektir diye tahmin ediyorum.
Baktık ki beceremiyoruz, yapamadığımız noktada "stop" der eve gereği döneriz. Bunu aklıma bile getirmek istemiyorum ama her ihtimali de göz önünde bulundurmak adına aklımın bir köşesine yazdım.
Benim aklımda olan program Ankara çıkış ve ilk gece Samsun-Giresun bir yerlerde konaklayıp gezmek ve görmek.
Daha sonrasında Trabzon turu ve aynı gün akşamı Ayder'e varış.
Aklımda olan Ayder merkezli olmak üzere çevre yaylalara çıkmak ve gezmek, eğer imkan olursa
Daha yüksek rakımdaki yaylalarda konaklamak. Akabinde aynı mantik üzere Macahele geçip orada kalmak.
Sonrasında dönüş yolu için kıyıdan mı yoksa Sivas üzerinden mi bilemiyorum.
Genel çerçevemiz bu olur gibi geliyor bana, tecrübelerinize dayanarak yanlış veya olumsuz gördüğünüz noktaları paylaşırsanız memnun olurum.
Sevgiler, saygılar
Burak Dirican

Gezinin uzun olabilmesi Ramazan bayram ın devamında olması ile mümkün oldu. Rota ile ilgili Sinop gibi muhteşem bir yeri atlamayın derim. Sonuçta Türkiye bin TEK fyord u orada. Ama siz bilirsiniz. Sinop giriş/çıkış biraz zahmetli yolu dolayısı ile.

Yanlış ve ya olumsuz birşey diyemem. Ancak bilgilerim doğrultusunda fikir verebilirim.

Rota üzerinde çok yer atlanıyor fakat 'hedef' ya da 'amaç' zaten yaylalar olduğından mantıklı.

Konaklamanızı Griesun yerine Samsun da yapmanız daha mantıklı. Giresun merkez de bana göre pek bir şey yok.

İkinci gün Trabzon u (şehir merkezi) atlayıp mümkünse direkt yaylalara çıkın. Çünkü baktınız yaylada olmuyor şehir turu yapmak kolay. Ama asıl görmek istediğiniz yer eğer dönmek istemeyeceğiniz gibiyse yani size uygunsa şehir de attığınız tura üzülürsünüz.

Yaylalarda kalmak sorun değil en azından aşağıdakilerde. Hem kalabalık hem de turistik. Zaten dönem itibari ile de şenliklerden birine illa denk gelir sorun olmaz.

Ama daha yukarıdakiler için konaklama imkanı (pansiyon vb) bulunamayabilir ve yol koşulları dolayısı ile gidiş/dönüş arası mutlaka konaklama gerekebilir. İşte burada kalabalıktan kuvvet doğar. Denk gelirse hep beraber gider geliriz.

Siz gene de yanınıza çadır ve mat alın. En kötü yaylada kaldığınız otel/pansiyonun bahçesinde deneme amaçlı kullanırsınız. Baktınız ki oluyor yukarıya devam.

Aklıma daha bir ton şey geliyor ama bilemedim ki yazayım mı?

Emre,
Ramazandan sonra bende gideceğim malum bizde fındık başlar. Yayla şenlikleri ramazana denk geldiği için bu dönemlerde zamanları değişiyor.
Sanırım 20-25 gün köyde kalırım. Gelişinizden haberim olsun. Bizim yaylaya da çıkarız güzeldir bizim yaylalarda pek reklamı yapılmasa da.
Türkülerle kalın, sağlıkla kalın.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,451
Kayıtlı Üye Sayımız
172,104
Kaydolan Son Üyemiz
onur57

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR