Yeni yapacağımız HEROES karavan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan berk_arda Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 211
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 107,747
Ynt: Yeni yapacağımız HEROES karavan

Hanımda iş başında :smiley: ve mutfakta hazır ;))

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

ImageUploadedByTapatalk1416951626865473

ImageUploadedByTapatalk1416951642363224

Etiketler

Mutfak tezgahı ucuz maliyet açısından mdf üzeri mebran kaplandı :smiley: gayette güzel oldu.görsel Açıdan süper durdu.150 cm uzunluğunda bir tezgah oldu.yatağa gelen kısıma boy dolap yapılabilirdi lakin eşimin tezgahı istemesi sonucunda böyle bir görüntü ortaya çıktı.

Ynt: Yeni Yapacağımız Heroes Karavan

yengenin eller dert görmesin birkaç fotoda vardı sanırsam usta gibi elde tornavida dekopaj helal olsun

araç istediğiniz gibi şekillendiğini görüp adınıza seviniyorum

Açıkcası hanım çok işler yapıyor seviyorda bu tarz şeyleri.lakin foto çekmek genelde hep sonradan aklımıza geliyor :smiley: güzel dilekleriniz için teşekkür ederim :smiley:

yanlız membran tezgahı dikkatli kullanmalısınız ve güneşe maruz kalmamalı uzerındekı plastık malzeme sıcaktan erir ve kalkar.

Abim mebran komple yapışık ve kalma şansı yok.sıcakta görse soğuğada maruz kalsa bişey olacağını sanmıyorum.tabiki zaman herşeyi gösterir bizlere :smiley:

Yanlış anlaşılmayayım. Ben dostca dikkatli olmanız için uyardım. Mobilyacıyım, yıllardır bu malzemeyi kullanıyorum.

Abim tabiki dostane söylediğinizi biliyorum :smiley: bende mobilyacıyım abim.yanlış anlaşılacak bir durum yok.çünkü el elden üstündür ve burda herşey Eleştiriye bilgi paylaşımına açık :smiley:

Ben mermerit tezgah koydum. Çik da güzel oldu. Alternatifler var. Ama kullandıkça görülür bazı şeyler. Kay gelsin.

kafamdaki bi kaç soru hakkında cevap arıyorum.
1- aracımda 66watt güç çeken bir buzdolabı, sadece prizleri ve ocağın çakmaklığını çalıştırmak için kaç Watt inverter almalıyım? Modifiye olursa kaç Watt? Tam sinüs olursa kaç watt?
2- dışarıdan 220 w almadan 2 yada 3 gün led lambalarımı ve buzdolabı (buzdolabı 24 saat),günde 3 ila 4 saat 12 v TV'yi çalıştırmak kaydıyla ve 12 v hidrafor dahil kaç amper akü olmalı aracımda?
3- ve kaç Watt poli kristal veya mono kristal güneş paneli işe desteklemeliyiz?
Şimdiden teşekkürler

Araçta norcold 220 v buzdolabı var ve tüketim 66 watt
Ocak için çakmaklık var 220v
Onun haricinde 220 v ile Çalışacak sadece prizlerim var
12 v ile led lambalar
Hidrafor 12 v
Başkada bir elektrikle çalışan cihazımız yok.

Buzdolapları 66W motora sahip de olsalar kalkışta normalden 6 ila 10 kat fazla akım çekerler. Bu nedenle en az 600W ve yukarısı bir invertöre ihtiyacınız var. Mesela 1000W kullanabilirsiniz. Modifiye veya tam sinüs olması gerekli gücü değiştirmez. Buzdolabı aküden günde yaklaşık 50Ah harcar. Diğer kullanım da 20-30Ah ise Günlük kabaca 75Ah düşünün. Buna göre iki güne 150, 3 güne 225Ah gerekir. Araç tüketiminiz fazla ise aküyü daha büyük tutmak gerekecek.
75Ah günlük tüketiminiz varsa; Her gün bunu yerine koyabilmek için 5 saatte sağlayabilmek için 250W panel gerekecek. 200W panel ise 6.5 saatte bu gücü verecektir.

Bütün bunlar kabaca hesaplar. Paneliniz büyük akünüz ise küçükse bu sefer de panelinizin ürettiği gücü stoklayacak yeriniz olmayacaktır. Ama kışın faydasını görürsünüz. Akünüz fazla büyükse gereksiz ağırlık taşıyor olabilirsiniz. Ama şarjı yerindeyse sizi daha uzun idare edecektir. İnvertörü büyük tutmanızı önermem ama akü ve güneş panelini mümkün olduğunca büyük tutun. Rahat edersiniz. :smiley:

Bilgiler için teşekkür ederim. Prizlere takılan Ölçüm cihazına buzdolabını taktığımda ekranda 66 w yazıyordu.sıkıntım şu ki ne Watt hesabından ne amper hesabından anlıyorum.elektriğe pek kafam basmıyor :smiley: en azından rakamlar ve değerlere ve çevirimlerini anlayamıyorum. 66w ilk taktığım andaki gösterdiği değerdir bunuda belirteyim.

Buzdolabında bildiğimiz 220V kompresör motoru varsa, kalkış akımı sözkonusudur. Watmetreniz bunu anlık değer olduğu için göremiyor olabilir. Bir de aynı cihazı evde kullandığınız buzdolabında deneyin derim. Onda da göremezse anlık değeri okuyamıyor demektir.

Ferhat Bey karavan ve karavanda elektrik kullanımı ve hesaplamaları konusunda bilginiz çok fazla. Sizin bilgilerinizden Ben de faydalandım ve aydınlandım. Bilgileriniz için teşekkür ederim. Uygulama da yazılan değerleri yakalamak mümkün değil. Akünün verebileceği enerji 20-25 derecede verdiği ile 35-40 derecede verdiği enerji aynı olmuyor. Aynısı güneş paneli içinde gerçerli. Balkonda eylül ayında boş altus al306 e buzdolabı 105 amper agm akü ile 40 saaten fazla giderken ağustos ayında karavanda kullanımda 240 wat güneş paneliyle saat 24 00 zor buluyordu. Üzerinde yazan ve kullanım çok farklı. Yazın yazın sıcak günlerde paneller üzerindeki değerleri vermiyor. Akü de vermesi gerekenden az veriyor.

Buzdolabım bu resimde görülendir. Büro tipi buzdolabından ufak boyutlarda. Norcold marka ve bu buzdolabı bir yattan söküldü.ve 220 v.aldığım kişi çok az elektrik harcayacak demişti zaten.benim buzdolabımda ilk takışta 66w veren Gösterge paneli büro tipi buZdolabını taktığımda 105 w göstermişti.

ImageUploadedByTapatalk1418405465297845

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,444
Kayıtlı Üye Sayımız
172,101
Kaydolan Son Üyemiz
knzy06

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR