12m3 Camper Yapalım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan atiladi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 63
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 34,823

Sizin tercihiniz Hangi plan.?

• 1 nolu Plan

Kullanılan: 30 62.5%
  • 2 nolu Plan

Kullanılan: 9 18.8%
  • 3 nolu Plan

Kullanılan: 3 6.3%
  • 4 nolu Plan

Kullanılan: 6 12.5%

• Kullanılan toplam oy
    48

atiladi

Zirve
Yer
İstanbul
Arkadaşlar, 12m3 PSA camper yapmak isteyenlere iç tasarım örnekleri sunuyorum;

4 adet plan örneğinin
1.si 4 kişilik,
2.si 4 kişilik,
3.cü 4 kişilik,
4.cü 2 kişilik.

Beğendiğiniz tasarımı ankette işaretlerseniz genel tercihin hangi tipde olduğunu bulmaya çalışalım..

PLAN 1

PLAN 2

PLAN 3

PLAN 4

Etiketler
Ynt: 12m3 Camper Yapalım

Boyumun uzunluğundan dolayı diğer seçeneklerde yatak sorunu yaşayacağımdan zorunluluktan en uygun olan 2 nolu planı seçtim...
30 cm kısa olsaydım 1 no'yu işaretlerdim... :D

1 nolu seçenekdeki Yatak olur masa gurubunda, yatak boyu 200 cm, buraya sığabilirdin aslında..

Atilla Bey;

İki kişilik örnekler de üç seçenekli olmazsa, yanıt vermeyeceğim... :D

Cavid Sezen
Not: Çalışmanız için kutlarım.

atiladi' Alıntı:
1 nolu seçenekdeki Yatak olur masa gurubunda, yatak boyu 200 cm, buraya sığabilirdin aslında..

Atilla abi,

Bu 12 m3 lerde kargo bölümü uzunluğu kaç cm?
Oturmaa grubu 200 cm, ranza genişliği de olsa 50 cm, eder 2.50.
Peki duş/wc kısmı ne kadar ediyor ki?

1 no'lu plan zaten kafamda olan plandı. Plandan farklı olarak buzdolabını bir şekilde mutfak tezgahının altına sıkıştırarak buzdolabı yerini dolap olarak kullanmayı ve oturma grubunun sürücü koltuğuna yaslanan kısmını bu dolaba birleştirirmeyi düşünürdüm. 1+1 yolcu taşıma ruhsatlı olacaksa sürüş mahalline geçişi zorlaştırır ama 2+1 ruhsatlı çıkartılacaksa bir şeyi değiştirmez. Hatta cambazlık yapılarak geçilecekse geçişi kolaylaştırır. Bu koltuğun altına tam ortaya gelecek şekilde hacimli bir su deposu yapılırsa önden çekişli araç için mükemmel çekiş ve dengeli bir sürüş dinamiği sağlar. Bu tasarımın tek dezavantajı arka ranza yatak genişliğinin max. 70 cm., tuvalet genişliğinin de 85 cm. ile sınırlı kalması.
2 no'lu plan ile geniş ranza yatak ve geniş tuvalet avantajından yararlanılabilir ancak araç ölçüleri nedeniyle ranzanın bitimine dolap sığar mı şüpheliyim? Bu planda mutfak uzunluğu da pek yeterli değil gibi. Tekerlek üzerine buzdolabı yerleştirilemeyeceği için mecburen lavabonun altına gelir.(Tabi plandaki buzdolabı yerini dolap olarak kullanmak istersek) Tekerlek çıkıntısına da ancak 12kg.lık tüp sığar ve bu durumda mutfak dolapları yukarıya yapılacak olan dolaplarla sınırlı kalır. Buzdolabını plandaki yerine alırsak da dolapsız kalır ya da buzdolabından tavana kadar olan bölümle yetinmek zorunda kalırız.
Bu nedenlerden dolayı 1 no'lu planı işaretledim.

Not: Bu başlık epey ses getireceğe benzer. Düşüncenizden ve emeğinizden dolayı kutlarım.

taiga' Alıntı:
Atilla abi,

Kargo boyu 337 cm. diye biliyorum. Yatak boyu 200 cm. olursa ranzaya ancak 50 cm. gibi bir genişlik kalır. Bu planı ancak 180 cm yatak boyu kurtarır. Yatağın kapı tarafında yatarsa biraz dışarı taşsa bile Haldun dostumun rahatça yatabileceğini düşünüyorum.

taiga' Alıntı:
Atilla abi,

Elimdeki verilere göre: (PSA Grubu, 12 m3)

Uzunluk:.. 3360 mm
Yükseklik: 1881 mm
Genişlik:....1808 mm

Cavid Sezen

Tercihimi 1 nolu plandan yana kullandım. Çünkü 2 tane çocuğum var. Biri kız biri erkek. Ayrıca bir gün satmak istersem en kabul görecek plan budur. Ama gönlümden geçen 2 kişilik ferah görüntüsüyle 4 nolu plandır. Ama bunu yaptırıp,kampta çocukları çadırda yatırmak da hoş olmaz...

Kupa ebadı 337x183
1 nolu planda;
Ranza yatak ölçüsü 183x70
Banyo 70x100
Mutfak 100x40
Masa-Yatak grubu 190x100(taşırmalı 120 cm)
Şöför mahallinden kupaya geçiş 40 cm eninde.
Karavana giriş kapısı 50 cm eninde
Buzdolabını tezgahdan sürekli uzaklaştırmaya çalışdım, çünkü 144 lt 12-24v danfoss motorlu standart tip büro buzdolabı kullanmayı düşünüyorum, diğer dolaplar bana küçük geliyor, bu sebeple tasarım buzdolabına göre şekillendi.
Bütün planlarda arka tekerlek davlumbazları göz önünde bulundurulmuştur.

Sn Atiladi, Ducato ve benzeri modellerde tavana doğru çıkıldıkça en 5 cm yakın daralıyor. Asıl sormak istediğim, sürücü bölümü de en azından çocuklar için yatak haline getirilebilinirmi?

1 nolu planda arka ranzanın havalandırması ya da pencereleri olacak mı? Ayrıca arka kapak açıldığında karavanın içerisi olduğu gibi açıkta mı kalacak? Bu durum özellikle kış kamplarında oldukça kötü olur diye düşünüyorum.
Buzdolabının üstüne de dolap oturtulabilir. Kapaklı ve kapaksız, tv ve dekoder için...

Sayın Aliço benim araç 2+1 olduğundan şöför mahallinde 3 koltuk yan yana ve vites ön göğüste olduğu için düz bir alan oluyor tek kişilik şişme yatağı oraya serip sonra şişirince orada sıkışıp kalıyor ve beşik gibi oluyor bir keresinde orada aynı usulle yattım ve çok rahattı bunun gibi bir sistemle 1 kişilik yatak artı olarak kazanılıyor .

Sn, Aliço;
Yukarı doğru daralmanın farkındayım, sadece enine ranzalarda boy kısalması yapıyor, 183 cm'den 175 cm'e düşüyor, fakat kısa olan yukarıda yatar diye düşünüyorum..

Sn,Cem
5.ci resimde arka davlumbazları banyo içinde fulu görünür vaziyette bırakdım, yerleştirmede rasgeleliğe yer yok, çünkü portatif WC ancak sığıyor..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,088
Kaydolan Son Üyemiz
TunaKarakaya

SON KONULAR

Geri