96 Grand Cherokee & Hurda Yasası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Dream_Rocker Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 30
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,400

Dream_Rocker

Ana Kamp
Yer
Kocaeli
Web
www.onmajans.com
Merhabalar,
Uzun araştırmalar sonucunda daha önce de niyetlenmiş biri olarak, 96 model bir Grand cherokee alacağım. Hatta bu heves için motosikletimi bile sattım. :smiley: Forumda alırken dikkat edilecek maddeleri de tek tek okudum, bir çıktısını aldım.
Şimdi beni tedirgin eden nokta da şu ki; bu aracı aldıktan sonra, "hurda yasası çıktı, ver şu arabayı al 5000 lirayı sus" derler mi? Hurda yasası çıkarsa, her araç teslim edilmek zorunda mı? Bu konuda bilgisi olan var mı?

Şimdiden teşekkürler :smiley:

Etiketler
Ynt: 96 Grand Cherokee & Hurda Yasası

Hayır, aracınızı kimseye vermek zorunda değilsiniz. Sadece, isteyerek verirseniz bazı avantajları olur.

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/24629951.asp?yazarid=82&hid=24631531

hurda yasası değilde 2014 te vergi yasası çıkarsa o zaman kötü... yüksek motor hacmi yaş olarak eski ve emisyon değeri yüksek olan araçlar çok vergi ödeyecek ben bu konuda çok araştırma yaptım ve 2014 te bu yasa yürürlüğe girecek gibi... zj mi o yüzden bir an önce elimden çıkarmamın en büyük nedeni buydu aslında.. :(

Bildiğim kadarıyla yeni vergilendirme co2 emisyonuna göre yapılacak. Fakat bu yapılandırma yasa çıktıktan sonra üretilen araçları kapsayacak.
Yoksa yanlış mı biliyorum? Bizim Zj'lere çıkıp da senelik 5000 tl vergi yazarlar mı :smiley:

bütün araçları kapsayacak amaç eski ve çevreyi kirleten araçları ortadan kaldırıp emisyon değeri düşük olan araçları insanlara teşvik etmek..

merhaba arkadaşlar,

bildiğim kadarıyla arabam da dahil çoğu araç sürücüsü arabalarına lpg yaptırmıstır.

dolayısıyla bu kanun devreye girse bile lpgnin doğayı kirletme oranı oldukça azdır.dolayısıyla verginin artmayacağı konusunda düşüncem var benim.

bütün araçları kapsayacak amaç eski ve çevreyi kirleten araçları ortadan kaldırıp emisyon değeri düşük olan araçları insanlara teşvik etmek..

Yok öyle birşey

sakyuz' Alıntı:
Yok öyle birşey

Var öyle bişey.
Yeni yasaya göre co 2 emisyon değerlerine göre vergilendirme yapılacak tabi aracın yaşı ve motor hacmide cok önemli yeni uygulamaya göre özelliklede yüksek motor hacimli dizel araçların vay haline.
1,9 tdı 2005 model aracımın vegisi 1050 tl yıllık idi vergi dairesinden bir arkadaşımın senin arabanın vergisi 1500 tl yi bulur demesi üzerine arabamı sattım ufak bir araç aldım ve yasayı bekliyorum ona göre araç alacam.

Bu alıntı sizlere biraz fikir verecektir diye düşünüyorum.

Yeni sistemde, çarpıklık giderilerek yaşlı otonun vergisi artırılırken, çevreci araçların vergisi düşürülecek. Teşviklerle ömrünü doldurmuş araçların trafikten çekilmesi sağlanacak. Bakan Yıldız, “Çevre dostu aracın az vergi ödeyeceği, çevreyi kirletenden daha çok vergi alınacağı yeni bir sistem geliyor” dedi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız’dan halen faaliyette olan 16 milyonluk araç piyasasına kritik bir vergi uyarısı geldi. Bakan Yıldız, çevre dostu araçtan az, çevreyi daha çok kirletenden daha fazla vergi alınacağı bir sistem kurgulandığını söyledi.

Söz konusu kararın içeriğiyle ilgili bakanlık yetkilileri şu bilgileri verdi:

“Uygulamanın 2 yönü olacak. İlk yönü, ekonomik ömrünü doldurmuş araçların trafikten çekilmesi sağlanacak. Bu kapsamda sahiplerine bu araçları trafikten çekmeleri ve yerine yeni otomobil olmaları halinde vergi teşviği sağlanacak. İkinci yönü ise Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin sil baştan düzenlenmesi olacak. Buna göre halen yeni araçtan daha yüksek, eski araçtan daha düşük vergi alan sistem, tersine çevrilerek, eski araç kullananlara daha yüksek, yeni araç kullananlara daha düşük MTV uygulanacak. Böylece MTV oranları, şimdiki gibi eski araçlardan yeni araçlara doğru artarak değil, azalarak gidecek.Araçlarda dizel-benzinli ayrımı da yapılacak. Dizel araçlara daha yüksek oranlı vergi uygulanması üzerinde çalışılıyor. Bununla ilgili vergi yasaları başta olmak üzere mevzuatın yeniden yazılması için gereken süre başladı. Bu yasal düzenlemelerin tamamı 2014 Şubat ayına kadar tamamlanmış olacak.

Var öyle bişey.
Yeni yasaya göre co 2 emisyon değerlerine göre vergilendirme yapılacak tabi aracın yaşı ve motor hacmide cok önemli yeni uygulamaya göre özelliklede yüksek motor hacimli dizel araçların vay haline.

Yeni sistemde, çarpıklık giderilerek yaşlı otonun vergisi artırılırken, çevreci araçların vergisi düşürülecek. Teşviklerle ömrünü doldurmuş araçların trafikten çekilmesi sağlanacak. Bakan Yıldız, “Çevre dostu aracın az vergi ödeyeceği, çevreyi kirletenden daha çok vergi alınacağı yeni bir sistem geliyor” dedi.

Bu mantıkla 1999 model land cruiserını 5 sene sonra nasıl olsa hurdaya gidecek deyip yarı fiyatına bırakacak olan varsa hemen görüşelim...

sakyuz' Alıntı:
Bu mantıkla 1999 model land cruiserını 5 sene sonra nasıl olsa hurdaya gidecek deyip yarı fiyatına bırakacak olan varsa hemen görüşelim...

Sayın sakyuz bu bir mantık değil bir haber sitesinden alınan alıntıdır. Ayrıca eğer biraz araştırma yaparsanız avrupadaki sisteminde bu şekilde işlediğini görürsünüz.
Özet olarak nekadar çevreci okadar az vergi uygulama bu.

Sizin land cruiser meselesine gelincede aynen dediğiniz gibi yarı fiyatına düşme olasılığı gayet yüksek ayrıca benim şahsi kanaatim zaten şuanda türkiyede 4x4 araçların fiyatı çok abartıldı olması gereken fiyatlarıda şuanki fiyatlarının yarısıdır.

Sayın sakyuz bu bir mantık değil bir haber sitesinden alınan alıntıdır. Ayrıca eğer biraz araştırma yaparsanız avrupadaki sisteminde bu şekilde işlediğini görürsünüz.

Ben bu hukuk, mevzuat vs ile ilgili işlerin hukukçuların yardımı olmadan yorumlanılmaması gerektiği kanaatindeyim. Yani bakanlık yetkilileri ne derse desin, haber sitelerinde ne yazarsa yazsın bunlardan bağımsız olarak kanaatim budur, ki zaten orda yazanları ben başka türlü anladım, siz başka türlü anlamışsınız. Gidip sormak lazım hangimiz doğru anlamışız.

Sizin land cruiser meselesine gelincede aynen dediğiniz gibi yarı fiyatına düşme olasılığı gayet yüksek ayrıca benim şahsi kanaatim zaten şuanda türkiyede 4x4 araçların fiyatı çok abartıldı olması gereken fiyatlarıda şuanki fiyatlarının yarısıdır.

Aslında tüm araçların öyle sadece 4x4'lerin değil. Birine %40 ötekine %80 ötv ekliyorlar. Bu oranlar değişmediği sürece de fiyatların değişeceğini ve normal düzeyine ineceğini zannetmiyorum.

yasanın tasarlanması 2008 e dayanıyor ve 2012 de enerji bakanın açıklaması mevcut ab uyum kapsamına göre 2014 vergi döneminde yürürlüğe girecektir diye ve 2 ay sonra yeni vergi sistemi yürürlüğe girdiğinde tartışmaya gerek kalmayacak bu konuda.. ve ben 1 yılı aşkındır bu konu ile ilgili çok araştırma yapıp görüşmelerde bulundum. günlük olarak kullandığım zj mi bu yüzden sattım açıkcası bana ağır geleceği için. vergi hesabına gelince örnek : almanyada 2 adet vergi var 1- yol vergisi benzinli araçlar her 100 cc için 2 euro - dizel araçlar 9 euro vergi öder 2-karbon emisyon vergisi co2 salınımı için bir sınır vardır bu sınırın altında kalan araçlar vergi ödemez örn :110 gr /km ve bu sınırı geçen her gram co2 için 2 euro vergi ödenir. ayrıca lpg veya cng li araçlar içinde bu değerler üzerinden %25 indirim uygulanır. buna benzer bir sistem model alınacak. tr şartlarında rakamlar ne olur gelecekte göreceğiz.

vergi sistemi değiştikten sonra eski araçlar daha doğrusu emisyon salınımı yüksek araçlar trafikten çekilecek veya araçlarda gerekli düzenlemeler yapılacak ayrıca sıfır km ve düşük motor hacimli karbon salınım değeri düşük araç alımlarında vergi indirimi ve vergi muhafiyeti uygulanacak.

şahsen ben yeni vergi sistemini bekliyorum GC ye geçmek için gönül ister ki daha az vergi ödeyerek bu araçları kullanabilelim. şu an 2013 aveo kullanıyorum ancak zj den aldığım hazzın 1 gr mını alamıyorum. yeni sistem bütçemi engellemezse bugün aveo yu satıp jeep e dönerim.

Anlamadığım birkaç konu var,

birincisi 4x4 sahipleri içinde en yüksek vergiyi zaten jeep kullananlar ödüyor - otobüs motoru ile kıyaslanabilir motor hacmi sebebiyle. Hal böyle iken vergisi zaten yüksek daha nereye kadar yükseltilebileceğini düşünüyorsunuz?

ikincisi madem AB'den örnek alınarak uyarlanan bir yasa bu, bahsettiğiniz gram bazına 2 euroluk vergi ilaveleri ile hali hazırda aracınıza ödediğiniz vergiyi kıyaslayın, o vergiyi ödemek için kaç gram co2 gerekiyor? Ben aracınızın 12-15 yaş aralığında ve 4lt den büyük motora sahip olduğunu varsayarak kaba taslak 3754ytl/12 aydan hesapladım 696 gram çıktı. Sizin araç bu kadar co2 salınımı yapıyor mu?

ücüncüsü siz bu aracı şu anki vergi miktarını ödeyebileceğinizi varsayarak aldınız ve hukuken bu aracı kullanmak sizin için kazanılmış bir hak. Devlet aracın vergisini kullanamayacağınız kadar yükseltirse bu hukuk dışı bir durum oluşturmuyor mu? Böyle olursa mahkemeye başvurup hakkınızı aramayacak mısınız?

Bunları alt alta koyarsak, aracını vergisi daha da yükselebilir diye satan arkadaşımız sizce doğru mu yaptı?

İlave not: http://www.autoevolution.com/engine/jeep-grand-cherokee-1993-52-v8.html a göre aracınızın co2 salınımı 374 g/km
Zaten o hesaba göre de AB'de uygulanan o yasa aynen Türkiye'de uygulansa şu an ödediğinizin yaklaşık yarısını co2 vergisi olarak ödüyorsunuz. Buna ilave motor hacminden 5200/100x2 = 104 euro = 280 lira ekleseniz hala daha şu an ödediğiniz vergiyi bulmaz.

Bir kıyaslama yaparsak 2010 model toyota corolla http://www.autoevolution.com/engine/toyota-corolla-2010-16-dual-vvt-i.html referans alırsak 133 gr/km imiş. Sizin verdiğiniz rakkamlara göre co2 vergisi yıllık 720 lira eder. Ayrıca motor hacminden ilave 86 ytl ödemesi var.

Not: bu mesajın ilk versiyonunda yapılan hesap hatalıdır düzeltilmiştir. Kendiniz hesaplayıp tekrar kontrol ederseniz iyi olur. Bence yukarıdaki hesapta hala daha ufak tefek hatalar var (Türkiye vergisine göre aracın co2 salınımının 696 g/km olması icab eden kısım) ama onu da yaklaşık tutturduk sanırım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR