Bolu'da Kis Kampi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan lacin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,690

lacin

Yeni Üye
Birkac arkadasla Bolu'da kis kampi planliyoruz bize yolun ocak ayi sonundaki durumu ve genel olarak kisin o bolgede kamp yeri,dikkat edilmesi gerekenler hakkinda oneriniz ,yasadiklarinizdan soyleyeceginiz var midir?
Butun bilgilere acigiz :D

Etiketler
Bolu

Hava Durumu böyle göstersede siz buna kanmayın :smiley: Kış kampçılığı için tecrübeniz nedir ? tecrübeniz yoksa yanınızda tecrübeli birilerinin olmasını tavsiye ederim.

Kış kampı; sert doğa koşulları nedeniyle yaz ve bahar kamplarından oldukça farklıdır. Her şeyden önce kış kampı için ihtiyaç duyulan malzemeler farklıdır. Çadırınızdan, giyeceğinize kadar tüm malzeme ve ekipmanınız bu sert doğa koşullarını karşılayacak kalite ve özelliklerde olmalıdır. Normal kamp ve hayatta kalmak tekniklerinin yanı sıra gelişmiş tekniklerin kullanılmasını gerektirmesi ve mücadelenin zorunlu olması kış kampını en maceralı doğa faaliyeti yapmıştır.

Kış kampçılığı diğer mevsimlerde yapılan kamplara göre çok daha iyi bir eğitim ve bu eğitimin eksiksiz uygulanmasını gerektirmektedir. İyi bir eğitim ve eksiksiz uygulamanın yapıldığı kış kampları en az diğer kamplar kadar hatta daha zevkli geçer. Ancak eğitimsiz yapılan ve uygulamada hataların yapıldığı bir kış kampı çok kötü sonuçlarla tamamlanabilir. Bu nedenle kış kampı öncesi bütün ihtimalleri içeren çok geniş bir eğitim programı uygulanmalıdır.

Kış kampının zevkli geçmesi için en önemli olay üşümemek yani sıcak kalmayı başarmaktır. Kış kampı süresince sıcak ve kuru kalmak ve sıcak bir ortamda uyumak için gereken önlemleri almak zorundayız. Uygun giysileri katlar halinde giymeliyiz. Giysilerin su çekmemesi o nedenle de bunu engelleyecek bir giyim şeklinin uygulanması gereklidir. Soğukta da olsa iş yaparken veya yürürken terlenebilir. Elbiselerimizin nemlenmesi ise çok olumsuz bir olaydır. Özellikle ayakların sıcak tutulması gereklidir. Sıcak bir yerde uyuyabilmek için çadırının su geçirmez olması tabanının kapalı olması şarttır. Uyku tulumunun seni dışarıdaki en düşük sıcaklığa rağmen sıcak tutabilecek özellikte olması gereklidir. Uyku tulumunun altına tabandan gelecek soğuğu uyku tulumuna dolayısıyla sana iletmeyi engelleyecek kalın mat kullanmalısın.

Ben daha cok bolgeye yonelik oneri sormustum arkadaslarinda benimde temel dagcilik egitimimiz var (universite dagcilik kuluplerimizden aldigimiz egitimler).Ekipmanlarimiz matimiz,montumuz,cadirimiz,botumuz gibi seylerde tamam, dagci icten isinir,ocagi sonenin ocagi soner gibi konularida biliyorum ama ben bolgeye yonelik tavsiye soruyorum aslinda.Yani kampi orada nereye kurmamizi onerirsiniz(temel kis kamp alani bilgisinden farkli) yol muhtemelen kapalidir bu tarihte gibi oneriler ve tecrubelerinizi paylasabilir misiniz acaba?

Gezenbilir üyeleri ile nolu civarında kış kampı planlıyoruz.
Kış Kampı 2016

Bolu civarı kamp yapılacak birçok yer mevcut. Yol durumunu orman bakanlığına yada çevre halktan öğrenmek daha faydalı oluyor çünkü malum bolu çok kar yağışı alan bir bölge yol durumu sürekli değişiyor. Biz daha korunaklı olması açısından yedigolleri düşünüyoruz örneğin.

Laçin selam, Biz de bu hafta sonu Bolu Aladağlar tarafına gitmeyi planlıyoruz. Mevkii olarak Bolu Aladağ Alpağut yaylasını baz aldık Şu an için kar varmış ancak yollar yaylaya kadar açıkmış. Oraya varmadan önce Aladağ gençlik kampı da oldukça uygunmuş. Ancak biz off road araçları ile gittiğimiz için daha kafa dinleyebileceğimiz noktaları tercih ediyoruz. Yol ve hava durumu ile ilgili bilgi aldıkça paylaşabilirim.

Boluluyum bir çok farklı yer mevcut bazılarının ismini dahi bilmiyorumdur

Aladağ kamp merkezi uygun bir yer Doğa harikası Gölcük yakın mesafededir

Şehir merkezine kolaylıkla varilabilir

Bence gideceğiniz yer seçimini yaparken jandarma Karakolu olan bir yer tercih edin bolunun havası hiç belli olmaz çünkü

tapatalk yaz kızım

Selamlar, biz Mengen tarafına yakın olan Burnuk Köyü tarafında kamp kurmuştuk. Yapay goleti olan ve konaklamak için de yer olan bir bölgeydi. Cadir için gecelik konaklama ucreti alıyorlardı (Sonradan öğrenmiştim). Mekan büyük bir yer ve tepedeki otel tarzi yapıdan uzakta çadır kurulabiliyor.

Son düzenleme:

Ben daha cok bolgeye yonelik oneri sormustum arkadaslarinda benimde temel dagcilik egitimimiz var (universite dagcilik kuluplerimizden aldigimiz egitimler).Ekipmanlarimiz matimiz,montumuz,cadirimiz,botumuz gibi seylerde tamam, dagci icten isinir,ocagi sonenin ocagi soner gibi konularida biliyorum ama ben bolgeye yonelik tavsiye soruyorum aslinda.Yani kampi orada nereye kurmamizi onerirsiniz(temel kis kamp alani bilgisinden farkli) yol muhtemelen kapalidir bu tarihte gibi oneriler ve tecrubelerinizi paylasabilir misiniz acaba?
ulaşmınız sorun olmayacak ise seben göleti çevresinde her türlü tehlikeden uzak keyifli bi kamp yapabilir doğanın güzellğine bir kez daha şahit olabilirsiniz..

Oneride bulunan herkese tesekkurler,kamp icin Yedigolleri tercih ettik.Cok keyifli 2-3 gunluk karli bir kamp oldu zaten milli parkin icinde bizimle bekciden baska kimse yoktu.Ulasimla ilgili yeni yapilan asfalt Bolu yolu kapaliydi .Mengen-Devrek uzerinden gittik,ancak buzlanma fazlaydi bizim aracimiz arazi araci oldugundan sorun yasamadik.Gittigimizde kar durumu cok guzeldi sonra hava isinmaya baslayinca biraz karli camurlu olunca bizde kampi uzatmadik. Sonra gitmeyi dusunen varsa diye bunlari yaziyim dedim.Not olarak bilmeyen varsa kesin olarak Yedigollerde ates yakmak yasak buna yer atesinden tuplu atese kadar olan her sey dahil.

Bu asfalt yola hep karşı çıktım çünkü çok kalabalık olacak artık önceden yol nedeniyle bir çok kişi vazgeçmiyordu ve sakin temiz bir yer olmaya devam ediyordu.

Umarım yanılırım

tapatalk yaz kızım

Yedigoller asfalt yolu uluslararasi turizm icin yapildi ve piknik kamp faaliyetleri yasaklanacak yakin bir zamanda ;)

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,437
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR