CJler'de LPG Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan jeep Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 81
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,973

CJ serisinde LPG sistemi gereklimi?

• Evet, eminim.

Kullanılan: 13 59.1%
  • Arastiriyorum.

Kullanılan: 3 13.6%
  • Teknik gelismeyi bekliyorum

Kullanılan: 0 0.0%
  • Gereksiz

• Kararsizim.

• Kullanılan toplam oy
    22

jeep

Zirve
Yer
Gaziantep
Web
www.gandoff.org
Arkadaşlar aranızda cj sine LPG taktırıp memnun olan varmı?
Bakın benim başıma neler geldi.Yeni toplattığım 1980 cj-5 den acayip keyif alıyordum ama benzin masrafı beni baya zorlamaya başlamıştı. Ankara da ki Rauf ustanın onca uyarılarına rağmen ısrarla gidip LPG taktırdım. Sırasıyla anlatayım.
1- Hangi marka dedim? Arkaşlar ve ustalar Orjinal italyan BRC ve 140 lık kafa ile olur dediler. Gittim buldum. Taktırdım. Karbüratörün üstünden delerek tek giriş ile gazı verdiler. Çekiş %50 düştü.Yakıt ise %30 azaldı.
2- Sonra başka bir usta (çok iyi usta olduğu iddia edilen) dedi ki bu böyle olmaz karbüratörün altından çift giriş yapılacak. Dedim tamam oda yapıldı. Çekiş benzine göre %30 düştü, Yakıt neredeyse benzine yaklaştı.
3- Sonra bu işin mikser ile olacağı söylendi. Gittik tornada mikser yaptırdım. Yakıt %50, çekiş %80 düştü.
4- Dedilerki karbüratörün arasına bir boğaz yapalım Gazı oradan verelim. Onuda deneyelim dedim. Yakıt yine %50 düştü, çekiş yine %50 ama benzinde çalışmaz oldu.
5- Karbüratörümde 3 delik elimde bir boğaz ve bir mikser ile benzinde çalışmayan, LPG de gitmeyen bir jeepim oldu.
son: Gittim yeni karbüratör aldım. LPG yi de söktüm garajda duruyor. Şimdi ise bir canavara biniyorum....
İşte ilgili resimler...
Bu sökülen karbüratörüm..

By jeepforever

By jeepforever

By jeepforever

By jeepforever

By jeepforever

Etiketler
Valla hiç bilgim yok..Ama deneme tahtası yaptıklarına üzüldüm...
Bilmiyorsan elleme....Nedir bu ustalardan çekilen yaw...

elnino fatih ve ertaş ın cj lerinde lpg var
fatih in cj sini kullandım çok büyük bir kayıp görmedim
ertaş sorun yaşıyormu bilmem
ama benzinin yerini tutmadığı gerçek (cj için )
bizim lada da durum farklı nedense lpg de daha iyi gidiyor bunu çözebilmiş değilim :smiley:

walla atilla abiye gelen cj lerin hepsinde ve kendi aracında cj7 lpg var hepsi çok memnun hiç problem yaşamamış mutlaka arayın derim kendisi zaten jip parçacısı aileside öle :smiley: mutlaka konuşun ayrıca kendisi usta yani 3 ü bi arada gibi hep aynı kıvam problemsiz ...

02122769295 - 96

Atilla Maslak sanayi

yücel' Alıntı:
elnino fatih ve ertaş ın cj lerinde lpg var
fatih in cj sini kullandım çok büyük bir kayıp görmedim
ertaş sorun yaşıyormu bilmem
ama benzinin yerini tutmadığı gerçek (cj için )
bizim lada da durum farklı nedense lpg de daha iyi gidiyor bunu çözebilmiş değilim :smiley:

Enjeksiyonlu sıralı sistem takılı nivalarda bu fark çok daha belirgin...
Lpg yüksek oktanlı olduğundan bu durum hasıl olur gibi bir şeyler demişti bu işi yapan makine mühendisi arkadaş...
Doğru mu bilemem ama lpg de çok net performans artışı...

Not: Fark ettim ki biraz topik dışı yazmışım... Kusura kalmayın... :-\

Karbüratör delik deşik olmuş yahu :smiley: Öncelikle geçmiş olsun. Bence bu işi gerçek bir uzmanına götürün. LPG dönüşüm sistemleri ilk çıktığı zamanlar, neredeyse egsozcular bile bu işi yapıyordu... Sanayi Bakanlığı ve Makine Mühendisleri Odası'ndan izinli ve yetki belgeli dönüşüm merkezlerinden başka bir yere gitmenizi kesinlikle tavsiye etmem...

Makine Mühendisleri Odası'nın listesi;
http://www.mmo.org.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=866

ben 79 model cj 5 de 5 yıldır lpg kullanıyorum. -10 derecede bile bir marşta lpg ile çalışıyor. benim karbüratörüm tek boğazlı orjinal olandan ve aksarayda offroadçu yusuf usta takmıştı. karbüratöre birdelik açıp montajı yaptı. hiç performans kaybı yaşamadım diyebilirim. ekonomiye gelince yaklaşık 300-350 ykrş yakıyor.

Sedat bey MMO listesi için teşekkürler.
Ancak; muayene öncesi son kontrolleri yapan yine kendi teşkilatları olmasına rağmen bu listenin dışında kalan montajcıların yaptığı uygulamalara ok vererek kendilerine bir anlamda ters düşmektedirler.

abi bende taktırdım
rauf usta takdırma gıtmez yolda dedı ama ben gundelık bınmek ıstedıgım ıcın mecbur takdırdım
tabı aynı tavsıyeler 140 lık brc, mıxserlı olsun dedı rauf ustam bende aynen gıttım yetkılı bı servıse takdırdım ama mıxserı oturtamadılar karburatoru deldık tabı, ıkı tane hemen fıltrenın altından delık açtık
ilk denemeyı rauf usta yaptı sonuc mukemmel sasırdı performansı yerınde tamamen yakıt da fena degıl, ozellıkle uzun yolda 18 ykr yakıyo ozamanlar 2005 temmuz ayı olması lazım.
sonradan sonraya perormansda bişey cıkmadı ama bazen yakıt yukselıyo ozelııkle benzıne cok zor gecıyo karburatore benzın dokmek zorunda kalıyodum. benzım otomatıgını ıkı kere degıstırdım. lpg ve benzın kesıcısını hatırlamıyorum bıle kac kere degıstırdımi sureklı arıza cıkarıyodu
2 ay once askerden ızıne gıttım aynı sorunlar yıne cıkmıs jeepde gıttım sanayıde bı yedek parcacıya kesıcılerı kumandasını falan aldım geldım kendım ozene bezene takdımgüzel oldul ayarlarını artık kendım yapıyorum
tek sorun kaldı oda bazen marsa basınca calısmıyo beyaz bır duman atıyo karburatorden her yer duman oluyo onuda halledersem sanırım dörtdörtlük olucak
tek sorun kapalı hava filtresi ile dahamı ıyı olur diye dusnuyorum bende tofaslarım sımıt fıltrelerınden var sagı solu acık bır ıse yaramıyo lpgde

ama benım jeep ın motoru cj 8 motoruymus ondan farkedermı bılmıyorum bende hıc bır performans sorunu yok

Arkadaşlar ben Lpg(BRC) taktıralı 2-3 gün oldu ve bugün 80Km uzun yol giderek denedim. Km de 0,325 YTL yaktı. Belki tam düz yolda 300 den de biraz aşağı düşebilir. Çekişe gelince tabiki benzin gibi değil. Ama büyükte bir fark yok. Benzinle hiç denemeye cesaret edemediğim için, benzinde kaç YTL yakıyordu mukayesesi yapamayacağım. Unutmadan durduğum bir yerde kendiliğinden stop etti, 3 marşta aldı ve önce tekliyerek kalktı. Bu problem yoktu ama Lpg den mi kaynaklandı başka bir şeyden mi bilemiyorum. Umarım birdaha yapmaz.

Rauf usta benim tüpü de ayarladı. Hava filtresinin etrafına bir çerçeve koyarak tüpe aldığımda az hava, benzinde bol hava şekline geldi. Şimdi fazla sıkıntı yok. Tabi mikserli olarak. Ama en büyük sıkıntı lpg tankı araziye çıktığımda elimden geldiğince fazla gaz olmamasına dikkat ediyorum. Birde cj-5 lerde yer yok. Arka koltuğun altına koyduk, arkada 1.50 den uzun insan oturamıyor. Yakında sökerim herhalde.

79 cj5 var zavoli sistem. Çekiş düştü ama pek etkilemiyor hava girişini resmen tıkadık sayılır benzine geç geçmesinin sebeni benzin borusunun kesiciben karburatöre olan uzunluğudur.kesici ne kadar karbüratöre yakın olursa okadar çabuk geçiş olur saygılar.

Valla Göktuğ kardeşim bende senin gibi düşünüyorken son anda aklımı çeldiler. Cj7'imin bitmesine az kaldı. Hazır lpg tankı sökülmüşken(taban kaplaması için) taktırmayayım dedim, sadece ruhsatta işli kalsın benzinle gezeyim diye düşündüm. İkisi bir arada randımanlı olmuyor diye konuşuluyor. 6 ay öncesine kadar sadece benzin ile gezilmiş yani yeni lpg taktırmışlar.. Bakalım ben ne yapacağım ;)

Uğur abi benim LPG konusunda edindiğim tecrübe çok kötü. Bir kere LPG ve benzin için ihtiyaç duyulan hava miktarları çok farklı. Yani LPG de çok az havaya ihtiyaç var benzinde ise bol ve soğuk havada verim alıyorsun. Hava filtrenin girişine açılıp kapanır bir sistem yaptırıyorsun. Benzinde açıyorsun LPG de kapatıyorsun. Yani devamlı kaputu açıp kapayacaksın. Mekanik ilginç bir çözüm bulursan ne ala. 2. bir sorun ise LPG karbüratörün içini kurutuyor, tekrar benzine aldığınızda alüminyum olan karbüratör bloğu genleşip conta aralarından hava almaya başlayacak. Bu da benzinde çalışmasında sorun oluşturacak demektir. Diğeri ise emniyet ne kadar özenli yapılsada şasinin içinden geçen gaz boruları arazide nereye çarpıp sürteceği belli değil, delinen bir borunun yanından geçen egzos gazın alev alması için yeterli. İkinci bir risk ise LPG tankı, büyük ihtimalle koltuğun altına koyacaksınız ve ani hoplamalarda üzerinde oluşacak basınç sayesinde neler olabilir söylemiyorum. Kamplı gezilerde eşyalarınızı koyacak yer bulamayacaksınız. Artık simit tüplere izin verilmiyor mecbur silindirik olmak zorunda korkunç bir yer kaybı. Trafik tescil işlerinde sızdırmazlık raporu tse ve zaman aşımı gibi bir yığın formalite ile uğraşacaksınız. Kapalı otoparklara alınmayacaksınız. Aracınızın harareti normalden 5 derece yüksek olacak. Yine de karar sizin. Ben yalnızca başıma gelenleri anlattım...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.