DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM
Duyuruyu Kapat
TÜM FORUMU OKUNMUŞ SAYMAK İÇİN

Artık forumda okumamış olduğunuz mesajların bulunduğu bölümlerde "YENİ" ikonu belirmektedir. İkonlar yeni eklendiği için daha önce okumuş olduğunuz mesajları da okunmamış varsayabilir. Bu görüntü kirliliğini temizlemek için aşağıdaki "Tüm Forumu Okunmuş Say" bağlantısına tıklayarak sorunu çözebilirsiniz.
TÜM FORUMU OKUNMUŞ SAY

Dizel Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Olası Motor Problemleri

'TEKNİK' forumunda atiladi tarafından 7 Aralık 2009 tarihinde açılan konu 94950 kişi tarafından okunmuş, 50 cevap yazılmıştır

Bu Sayfayı Paylaş

1. atiladi

atiladi Zirve

Alınan Beğeni:
    30
    Sn. Hakan motoru küçümsemeyin. dizel motorlara benzinli araçlardaki gibi 500 TL'ye segman atılamıyor, dizel bir motor yağ yakmaya başladımı komple motor yapılıyor, Transporterin motorunu kendi aracınız ve KULLANICI iseniz 8500-10.000 TL'den aşağıya yenilenemiyor..Dizel bir araç %75 motor problemi olduğu veya olmaya başladığı için satışa çıkarılır, bu sebeple dizel araç alırken piyasa fiyat ortalamasının 3-4.000 TL altı teklıf edilir, muhtemel problemlerin telafi hakkı olsun diye, satıcının motor problemi yok demesinin pratikde bir önemi yok, hangi satıcı malım kötü derki, bunlar tecrübedir, tecrübeli bir dizelci, motor üflemeye başlayınca aracı satar, yağ yakmasını beklemez, ya başına dert olur yada satışda pazarlık payları büyür....Bu açıklamaları dile getirirken önerdiğiniz araçla alakalı hiç bir kastım yok, sadece tecrübe anlamında yazıyorum....

Etiketler:

2. aslanahmet

aslanahmet Zirve

Alınan Beğeni:
    7
    Ynt: Dizel Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Olası Motor Problemleri

Atilla Bey, verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Şimdiye kadar 7 kez 2. El otomobil aldım, 6 kez de sattım. Almak da satmak da bir dert. O yüzden almaktan da satmaktan da nefret ediyorum. Bu sebeple artık mümkün olduğunca değiştirmemeye çalışıyorum. Son yazdıklarınızdan sonra 2. El araba almaya daha da korkak bakacağım galiba. Keşke imkanım olsa da sıfır alabilsem. Ama maalesef yok…. Aracımı değiştirirken yine 2. Ellere bakacağım mecburen. Yalnız şunu belirteyim; ilk 6 aracım benzinliydi. Son aracım ise dizel. En sorunsuzu da bu son aracımdır. Yine alırsam dizel alacağım. Arcım şuan 149.000 km de ve motoru sorunsuz. Yetkili servisiyle görüştüm. Bakımlarını düzenli olarak yaptırırsam motorunun 400.000 km gideceğini söylediler. Motor yaptırma zamanı gelince tamir masrafı 4000 TL yi geçerse dileyenlere sıfır sandık motor taktıklarını söylediler. 4500 TL imiş motorun fatura fiyatı. İşçiliği ruhsat masrafı 5.500 TL hal olur herhalde. Bunu niye yazdım? Dizelden korkmamak lazım. 50.000km yaptığında bu parayı zaten kendi amorti ediyor.

3. atiladi

atiladi Zirve

Alınan Beğeni:
    30

Dizel motorda KULLANICI faktörü çok önemli, malı bozan insan...Hor kullanılan dizel motor benzinliye göre daha vahim sonuçlar üretiyor...Yanlış vites devirleriyle kullanıldığında ise sonuç facia...Dizel motor kurallarına uygun kullanılmalıdır, ama dizel motor kullanmayı bilen kim bu memlekette...Dizel motorların torku yüksek olduğu için genelde, küçük motorlu dizel araç kullanalar yüksek tork avantajlarını kullanarak benzinli daha büyük motorlu araçlara hava yapmak için sürekli gazlayarak şov yaparlar, aracın yakamayacağı kadar yakıtı motora göndermeye çalışmakda dizel motorda sorunları başlatır...Tamiri hüsranla biter...Düzgün motorlu ikinci el bir dizel araca sahip olmak bir şansdır, herkezde şanslı deyildir bu konuda...İşin doğrusu dizel aracı sıfır alıp 80-100.000 km kullanıp aracı sıfırlamakdır...İkinci el almayı düşünenler içinse satıcı ne fiyat istiyorsa 3-4.000 TL azını teklif etmektir...

4. insel

insel Zirve

Alınan Beğeni:
    4

Nasil yani? Transporterin motorunu sifirlamak 8500 liradan mi basliyor? Ciddi misiniz? Dogru mu anladim?

5. buralpdi

buralpdi yokluk ve çaresizlik adamı mucit yapar

Alınan Beğeni:
    6

benim bildiğim turbo motor 4500-5000 arası yenileniyor

6. insel

insel Zirve

Alınan Beğeni:
    4

Benim t2 camperimin gozunu seveyim. 2500e manifold egzost kazani dahil sanzuman bakimlari falan hersey bitmisti. Hala daha yeni sahibi tepe tepe biniyor. Benden aldiktan sonra 7000 km yapmis.
    Bu paralar ne boyle. 5000 8000 inanilir gibi degil.
    Peki Atila Bey bu ufurmek nasil anlasiliyor acaba?

7. erdenbay

erdenbay Cep tel: 0532 678 62 26

Alınan Beğeni:
    0

Sn. Atilla... 100.000 km nin üstündeki bütün dizel motorlara,motor yaptırmal gerekir o zaman. Doğru mu anladım? Ayrıca hangi 2. el bir satıcı 100.000 km nin üstündeki aracına,istediği fiyattan 4000L aşağısına iniyor ki?
    Ayrıca dizel motorun 8500 L ya yapılması bana da biraz uçuk geldi.

8. buralpdi

buralpdi yokluk ve çaresizlik adamı mucit yapar

Alınan Beğeni:
    6

Atilla beye sormuşsunuz ama bende bildiğim konuyu paylaşayım
    motor yağ kapağını açıp(yağ konan kapağı) elinizi üstüne koyarak hava üflüyormu diye bakılır, genellikle eski tip turbo olmayan motorlarda bunu yapabilirsiniz
    üstten eksantrikli motorlarda üflemeyi anlamak çok zor tek şansınız yağ çubuğunu çekip hava geliyormu bakmak
    (2004 ducatolar bu tarz motora sahip)

9. mdy

mdy Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    0

2003 model 1.9 JTD Doblo aracım 230.000km de. Hiçbir problem yok. Motor falan yapılmadı. Ama bakımlarını hiç aksatmam.

10. atiladi

atiladi Zirve

Alınan Beğeni:
    30

Sn. Buralpi ve İnsel..... Ben KULLANICI iseniz diye not düştüm, satacaksanız yalap şalap 4.500-5.000'e toplarsınız, kendinize kazıkmı atacaksınız, tabiki ne gerekiyorsa değiştireceksiniz, yan sanayi kullanmayacaksınız, bu kalsın demeyeceksiniz, satacak adam böyle düşünürmü..Geçengün VW golf 2004 arkadaşım motor yaptırdı açılmışken değişmesi gereken tüm parçaları gereği kalitede değiştirdi 9.250 TL'ye maloldu, extradan turbusuda arızalı idi sadece turbo 1500 TL yani turbo tam sağlıklı olsa idi 7.750 TL'ye malolabilirdi...

Sn.İnsel.... üflemek, segmanların basınç kaçırmaya başladığının işaretidir, anlamak için, motora yag koyduğunuz tapayı araç çalışırken açın elinizi tapaya değecek gibi tutun elinize gelen hava miktarı, üfleme derecesini biraz tecrübeye dayalı olarak gösterir...Veya araç boşta çalışırken biri gaza 4000-5000 devir yaptıracak şekilde ani olarak basıp çeksin, üfleme artık segman gerektiriyor seviyesine gelmişse egzosttan yoğun kara dumanlar atar...

Sn. Erdenbay....Bazı insanlar dediğim gibi sıfır alır 50-100.000 km'de satar bu tip insanlar gaza basar deli gibi kullanır motor onların umurunda deyildir, zaten km'si gelince satacakdır birde şirketlerinde şöförlerde arada bir kullanıyorlasa, bu tip şöförler, şirketin sokağına girince adam gibi kullanır, köşeyi dönünce canavarlaşır, adam parasını verir şöförle servise yollar şöför para artırıp cebine atar, böyle kullanılmış bir aracı gelin siz düşünün motoru ne haldedir...

Sn. Mdy... aracınızı ikinci el alıpda memnunsanız, siz benimde belirttiğim şanslı olanlardanmışsınız...Ama birgün rahatsızlık duymaya başlayınca emin olunki siz ve çevrenizdekiler size uğraşma sat biraz ilave et yenisi al diyecek ve siz bu yolu tercih edeceksiniz, ya sizden alan ne yapacak, bingo piyango...

11. kyaz75

kyaz75 Kamp III

Alınan Beğeni:
    2

atilla bey bence çok olumsuz düşünüyorsunuz bende 1999 model t4 2.5 tdi var 280 000 km de ne yağ yakıyor ne motor üflüyor iki yıldır bende aldığımda 240000 km deydi ustama götürdüm pompacıda bilgisayara soktuk daha 200000 daha gider demişti bu benim 6 cı dizel aracım yıllık yaptığım masrafları not ederim en çok sıfır aldığım doblonun periyodik bakımlarına masraf etmişim

12. mdy

mdy Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    0

Atilla Bey,
    Aracı sıfır almıştık. Benden başka kimse de kullanmaz. Bakımlarını hiç aksatmam. Çok bakımlıdır. Belkide ondandır.

13. atiladi

atiladi Zirve

Alınan Beğeni:
    30

Sn.kyaz75
    Şans %50-%50 siz Tanrının şanslı kuluymuşsunuz, şans herkezin kapısını çalmaz...

14. gezmen

gezmen Karavan Yönetim

Alınan Beğeni:
    13

Sayın Doğaner,

Aramıza hoşgeldiniz. Burası, sonuçta bir paylaşım ortamı. Yazı yazmaya başlamanız, bilgi ve deneyimlerinizi paylaşmanız bizleri sevindirir yalnızca.

T4 ve T5'ler hakkında yazdıklarınızı http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=25844.0 topiğine taşırsanız daha kalıcı olur.

Esen kalın.
    Cavid Sezen

15. fatbug

fatbug Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    0

Cavit Bey,
    Uyarınız için teşekkürler. Mesaj doğru yeri buldu.

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...