Erciyes Dağının Zirvesine Jip ile Tırmanmak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan vetvadi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 60
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,199

vetvadi

Yeni Üye
Merhabalar bu benim forumda ilk mesajım ve böyle bir macera forumu ile karşılaştığım için mutluyum.
Ben bu akşam google earth te gezerken Erciyes dağına bakıyordum.Acaba çok fantastik bir aktivite olabilecek bir fikrim var. Erciyes dağının zirveye veya zirveye çok yakın bir yerlere cip ile tırmanmak nasıl olur.Böyle bir imkan varmıdır? olmaz olmaz yok çok zorlasak kafaya taksak ben ille çıkacağım başka yolu yok desek bu dağın zirvesine veya afedersiniz zirveye kayın bir noktaya land rover cip ile tırmanmak ne kadar mümkün?

Etiketler
Ynt: Erciyes Dağının Zirvesine Jip ile Tırmanmak

Selamlar
Erciyese yürüyerek hiç tırmandınızmı bilmiyorum ama en bilindik rotalardan yürüyerek çıkıp araba içi en güzel rotayı tespit etmenizi tavsiye edebilirim...Bence çıkılabilecek bi rota yok ama imkansız diyede bişey yoktur tabi.Aşağıdaki link tırmanış rotalarıyla ilgili inceleyebilirsiniz...

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=2333.0

beyfendi google earthte gosteribildigi kadariyla detaylica inceledim. gercekten cok zor gorunuyor sadece gercekten delilik kanina islemis olanlarin yapabilecegi bir basari bu.Ayrica dagn topografyasinii cok ama cok cok iyi bilen birisi gerekli.

Merhabalar. Off-road tecrübeniz var mı ? veya off-road'u ne kadar bildiğinize bağlı. Eğer oraları görmüşseniz ve off-road hakkında da detaylı bilgiye sahipseniz, konuya net bakabilirsiniz.

Kısmen tırmananlar var;

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=16622
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=10597
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=23920

lutfen yani !!!ı nasıl sert olamayn bır uslupla ıfade edebılırım tam kestıremıyorum ama yazıktır gunahtır diyim. daha bır kac sen once daglarda bolt cakılması bıle kırlılık mıdır dıye konusulurken, o guzelım carsaklara buzul yalaklarına jıple gırılmesı bana korkunc bır aktıvıte olarak gelıyor. ben daglarda asfalt yada toprak yollara dahı karsıyım. sonumuz hayır olsun dıyım. elden ne gelır.

tunc73' Alıntı:
lutfen yani !!!ı nasıl sert olamayn bır uslupla ıfade edebılırım tam kestıremıyorum ama yazıktır gunahtır diyim. daha bır kac sen once daglarda bolt cakılması bıle kırlılık mıdır dıye konusulurken, o guzelım carsaklara buzul yalaklarına jıple gırılmesı bana korkunc bır aktıvıte olarak gelıyor. ben daglarda asfalt yada toprak yollara dahı karsıyım. sonumuz hayır olsun dıyım. elden ne gelır.

Nasıl bir kötü sonuç doğurabileceğini biraz açıklayabilirmisiniz. Sonuçta karda ilerlemeye çalışacağız. Buzullara filan nasıl ulaşıp zarar vereceğiz.

vetvadi' Alıntı:
Merhabalar bu benim forumda ilk mesajım ve böyle bir macera forumu ile karşılaştığım için mutluyum.
Ben bu akşam google earth te gezerken Erciyes dağına bakıyordum.Acaba çok fantastik bir aktivite olabilecek bir fikrim var. Erciyes dağının zirveye veya zirveye çok yakın bir yerlere cip ile tırmanmak nasıl olur.Böyle bir imkan varmıdır? olmaz olmaz yok çok zorlasak kafaya taksak ben ille çıkacağım başka yolu yok desek bu dağın zirvesine veya afedersiniz zirveye kayın bir noktaya land rover cip ile tırmanmak ne kadar mümkün?

ben erciyes üniversitesini yeni kazandım. tepeye çıkmayı çok istiyorum. araba için kayak merkezi tarafı uygun gibi. ama çok yetenekli bir araba olması lazım. bir tekerin bile öyle yerlerde patinaja düşecek olması korkunç kazaları bereberinde getirir. ama çok büyük bir macera olur. ben de ön, orta ve arka dif. kilitli, altı yüksek bir 4X4 le olur diye düşünüyorum.

merhaba ,

erciyesin zirvesine 2 defa çıkmış biri olarak ( iki farklı yüzeyden de ) o bölgeyi biraz bilirim.
Uludağda da biraz off road tecrübem olduğu içimn diyebilirimki zirvesi 3917 mt olan erciyesin ancak 3200 mt'sine kadar jiple çıkabileceğini tahmin ediyorum.

Erciyes'e
6 adet şeytan boğazı
1 adet sırt
4 adet kuzey buzulu çıkışım var

1992 senesinde 250cc cros motor ile çıkmak için iki deneme yaptık..İlk denemede lastiğin üstüne 7 cm'lik çivilerin kaynatıldığı plaketler takdık, iş yapmadı ikinci denemede motorun arka lastiğini janttan çıkarıp, janta demir paletler kaynattık, gömülmemek için çıkışı sabah çok erken saatte karın donuk olduğu zamanda yaptık, şeytan boğazına henüz girilmiştiki, motorun devir gücü paletlerin buzu parçalamasına sebep olduğu için bir müddet sonra patinaja düşerek çıkışı sonlandırmak zorunda kaldık..Onca emeğimizde boşa gitti...Fakat gözlerimle görmüş olmamakla birlikde iki İtalyanın Şeytan boğazından motorsikletle küçük zirveye çıktığı haberini aldım ama ekipmanları konusunda bilgi edinemedim...Buzda tutunma olamadığı için devirden buz parçalanıyor, jeep ile çıkmanın mümkün olamayacağını düşünüyorum, düşünenler varsa vazgeçmeyi öneririm...

şuna biraz bakım yaparsak çıkarız sanki ;D

[attachment=1]

1

Önemli olan araç deyil, 25-30 derece eğimde buza saplanan lastik çivileri veya paletler diyelim, aracın ağırlını buz taşımak zorunda kaldığı için, tekerlek dönüş ivmeside üstüne binince buz parçalanıyor, araç patinaja kalkıyor, gidilmesi gereken yol 25-30 derece eğimli 600mt buz yol...
Bu arada araştırılması gereken başka bir şey daha var, araca gerekli hava, bunuda denedim, erciyesde 1.6 Ford taunus kendi imkanlarıyla en fazla 2000 mt'ye kadar çıkabildi 2250mt'ye çıkarabilmek için karbüratörle çok uğraştık, başka bir çıkışda ise 316 BMW'yi niğde aladağlarda arpalığa kadar çıkardık 2600mt, son 150 mt'de ekibin yarısı aracı itmek zorunda kaldı, çünkü hava karışımı buzuluyor araç gaz yemiyor..

Oksijen sensörü olan araçlarda oluyor diye duydum. Ayrıca hava akışmetrenin içinde hava duyarlılığını sağlayan donmadan etkilenebilen kıl gibi parçaları olan sensörler var. Çok düşük sıcaklıklarda sorun olabilir. Daha yüksek dağlara zirve yapan araç videoları izlemiştim. Bulursam hemen ekleyeceğim..

Çıkışın mutlaka buzun en sert olduğu sabaha karşı saat 5-6 sıralarında yapıması gerekiyor...Tabi bu arada araba ile geri dönüş şansın yok, aracı orada atacaksın, şans yardım ederse araç belki indirilebilir, en ufak hatada araç en az 100-200 takla atarak aşağı inecek, bu yüzden aracın içinde mutlaka barlar olmalı (şöför içindeyken olabilecek bir aksilik için), bağlamalı koltuk olmalı, hazır bekleyen bir helikopter olmalı, yani bir sponsorda bulunmalı...Deneyeceğiniz zaman bende size katılabilirim..kolay gelsin...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,460
Kayıtlı Üye Sayımız
172,115
Kaydolan Son Üyemiz
SoundofSilence

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR