İnvertör İle 220 Volt Buzdolabı Kullanım Tecrübeleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dogan124 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 390
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 344,194
Ynt: İnvertör İle 220 Volt Buzdolabı Kullanım Tecrübeleri

guarre' Alıntı:
Arkdaşlar yardımcı olabilecek biri var mı?
marka yazmasanızda olur, yukarıdaki koprosörü çalıştırcabilecek en hesaplı inverter hangisidir. yani kaç watt lık almak gerekiyor?
İnvertörünüzü kısa ve kalın kabloyla aküye yakın monte ederek deneyin. Düşük gerilim koruması nedeniyle duruyor olabilir. Çözüm olmazsa 1000W'lık da kullanbilirsiniz.

Motorunuza kalkış kondansatörü (yoksa) ilave edilmesi de kalkış akımını azaltacağından sorunu giderebilir.

Etiketler

fsirin' Alıntı:
İnvertörünüzü kısa ve kalın kabloyla aküye yakın monte ederek deneyin. Düşük gerilim koruması nedeniyle duruyor olabilir. Çözüm olmazsa 1000W'lık da kullanbilirsiniz.

Motorunuza kalkış kondansatörü (yoksa) ilave edilmesi de kalkış akımını azaltacağından sorunu giderebilir.

Kalkış kondansetörü yok. en azından ben eklemedim. nasıl ekleyebilirim?
birde bendeki 700 w lık modifeye sinüs, invertör idi. onu geri iade ettim. şimdi tam sinüs mü almalıyım?

guarre' Alıntı:
Kalkış kondansetörü yok. en azından ben eklemedim. nasıl ekleyebilirim?
birde bendeki 700 w lık modifeye sinüs, invertör idi. onu geri iade ettim. şimdi tam sinüs mü almalıyım?
Onu en iyi bir buzdolapçı ekleyecektir. Bir ara birtakım notlar almışım ne kadar doğru bilmiyorum denemesini yapmadım. Akım rölesinin kontak ucu ile yardımcı sargı arasına kalkış kondansatörü olarak 220uF 350V ve ana sargı ile yardımcı sargı arasına 50uF konulmalı diye not almışım. Bu değerler herhalde yaklaşıktır. Motora göre değişir. ::smiley:

İnvertörün tam sinüs olması, olmazsa olmaz değil. Tam sinüs olursa harmonikler azalır daha iyi olur. Ama tam sinüs hem çok daha pahalıdır hem de boştayken daha fazla akım tüketirler. Ancak tam sinüsler genel olarak daha kaliteli tasarlanmışlardır. Ben olsam daha kaliteli modifiyeyi tercih ederim. :-\

kalkış kondansatörü motorun gücüne göre olmalı bu sebeble bilen biri ile yapılmalıdır.
ben beko 7121 mini buzdolabını 1000 w modifiye sinüs le çalıştırabiliyorum en azından kullanan birisi olarak bilgi vermiş olurum
ama ferhat beyin dediği gibi tam sinüs daha iyi ancak fiat performans dengesi neticesinde ben modifiye tercih ettim

guarre' Alıntı:
Öncelikle herkese selamlar.
Forumu 2-3 haftadır takip ediyorum ama ilk mesajım.

Bir iş maiknam var. orjinal kliması 8.000 TL civarı. Bu parayı vermemek için evlerde kullanılan bir buzdolabı motoru ile klima benzeri bir soğutma yapamayı düşünüyorum. Klimanın yerini tutmaz ama denemeye değer.

dolabın motoru http://freezingcenter.com/Arcelik.html bu adresteki 0090-30 olan. 220 volt ile çalışıyor 111 wat harcıyor.

sistemi kurdum. R134a gaz bastık. inverter olarakta S-link SL-700W 700W DC12V-AC230V
http://urun.gittigidiyor.com/elektronik/s-link-sl-700w-700w-dc12v-ac230v-inverter-58974018
aldım ama matkabı çalıştırmasına rağmen dolap motorunu çalıştırmadı. tam sinüs olduğunu söylemişti ama gelince modife sinüs olduğu anlaşıldı.

sistemi ev hattına takınca çalışıyor soğutmasıda fena değil fakat soğutucu (iç) radyatör şuan küçük gecici birşey. değiştirip 45x20 boyutlarında bir soğutucu radyatör takmayı düşünüyorum. (bakır borulu aliminyum yapraklı)

başta inverter olmak üzere sistem ile ilgili tavsiyelerinizi bekliyorum.
Saygılarımla.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar.
kaç wat lık bir inverter alsam kesin çalıştırır ? Yani 700W lık bir tane almıştım çalıştırmadı.

guarre' Alıntı:
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar.
kaç wat lık bir inverter alsam kesin çalıştırır ? Yani 700W lık bir tane almıştım çalıştırmadı.

2000 wlık çalıştırır

ben 700w modifiye sinüs inverter ile tezgah altı dolabımı sorunsuz çalıştırıyorum, Bülent ağbi 600w modifiye sinüs inverter ile sorunsuz çalıştırıyor, bilgilerinize

Arkadaşlar tek başına 600-700 watt inverter ile buzdolabı çalışabilir ama dolapla aynı anda inverterden başka bir cihaz beslerseniz enerji bölüneceğinden sorun yaşayabilirsiniz o sebeple ben derimki 1000 watt bir modifiye rahatlıkla işinizi görür mani gani ise ;D tam sinüs aliyyul ala olur ;),ha birde şu varki bazı modifiye inverterler özellikle A sınıfı nofrost dolaplarını yapıları sebebiyle çalıştırmayabilir sıkıntı yaşamamak için dolabınız varsa inverteri deneyerek almanızı öneririrm bizim başımıza geldi,nofrost dolabı çalıştırmayan inverter normal kompresörlü dolabı sorunsuz çalıştırdı.

Sayın guarre ne özel mesajlarımda nede mail adresimde bana yazdığınız maili göremedim bir yanlışlık olmuş ve gelmemeiş olabilir avatarımın yanında tel numaram var arzu ederseniz ihtiyaç halinde oradan arayabilirsiniz elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız kalın sağlıcakla.

Valla bu iş ben ankarada usc enerji ile çözdüm...adamlar farklı bir invertör kullanıyor buzdolabını 220 voltla rahatça çalıştırıyorum..buzdolabı durgun haldeyken otomatik tüketimi kestiğinden %65 enerji tasarruf ediyorum..ampüller 5 wat ışıkları bolca yakabiliyorum.....önerilir

Hocam,
farklı invertör tam olarak nasıl bir şey, trafolu tiplerden mi, size maliyeti ne oldu?

Kardeş selam sabah vermeden kendini tanıtmadan direk ürün tanıtıp giden bir dahada uğramayanlara pazarlamacı deniyor hatta öyle bir ürünün varlığından bile şüphe edilir aksi değilse ispat isteriz.

Arkadaşlar, bu yaz 220 volt buzdolabı kullanmayı düşündüğümden,220 volt ile çalışan yeni bir dolap aldım, geçen yaz başında aldığım 2 ay kullandığım 12 volt-kompresörlü, 100 litrelik dolabımı satışa koydum, ilgilenen arkadaşlarımız aşağıdaki ilan linkinden inceleyebilir,sorusu olanlar telefondan arayabilir. ( sıfır ayarında olup,hiçbir sorunu yoktur)
Sevgi ve saygılarımla

http://www.gezenbilir.com/index.php?action=classifieds;sa=view;id=901

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-aksesuar-tuning-karavan-karavan-plus-yat-icin-12-volt-kompresorlu-buzdolabi-2-aylik-114009263/detay/

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,437
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR