İnvertör İle 220 Volt Buzdolabı Kullanım Tecrübeleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dogan124 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 390
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 344,227
Ynt: İnvertör İle 220 Volt Buzdolabı Kullanım Tecrübeleri

Bu konuyu yazmamın sebebi bu şekilde bir tasarrufla fiyatı çok yüksek olan 12 DC ile çalışan buzdolabından vazgeçip invertör ile 220 AC dolap kullanabilir miyiz invertör her araca nasıl olsa lazım. Tabi şu kıyaslamayı yapmamız lazım; aynı güç ve ebatta 12 DC ve 220 AC'yi karşılaştırmalıyız.
220 AC motorlarda bir ana sargı bir de yardımcı sargı vardır. Ana sargı sürekli devrededir. Yardımcı sargı ise motor kalktıktan sonra röle vasıtası ile devreden çıkar.
Daimi kondansatörün çalışma prensibi motordaki yardımcı sargıyı da dervreye alıp direnci düşürmesi.
uygulaması ise daimi kondansatör takmaya müsait bir röle yardımı ile olur. Çizim ve resim göndermede pek başarılı değilim ama bunu da halledip göndereceğim.

Etiketler

Pardon fiyatı atlamışım röle ve kondansatör 15 tl yi geçmez bazı dolaplarda orjinalinde takılı olabiliyor bazılarında röle müsait oluyor üstünde kondansatör olmuyor

ilker 72' Alıntı:
Bu konuyu yazmamın sebebi bu şekilde bir tasarrufla fiyatı çok yüksek olan 12 DC ile çalışan buzdolabından vazgeçip invertör ile 220 AC dolap kullanabilir miyiz invertör her araca nasıl olsa lazım. Tabi şu kıyaslamayı yapmamız lazım; aynı güç ve ebatta 12 DC ve 220 AC'yi karşılaştırmalıyız.
220 AC motorlarda bir ana sargı bir de yardımcı sargı vardır. Ana sargı sürekli devrededir. Yardımcı sargı ise motor kalktıktan sonra röle vasıtası ile devreden çıkar.
Daimi kondansatörün çalışma prensibi motordaki yardımcı sargıyı da dervreye alıp direnci düşürmesi.
uygulaması ise daimi kondansatör takmaya müsait bir röle yardımı ile olur. Çizim ve resim göndermede pek başarılı değilim ama bunu da halledip göndereceğim.
Daimi ve kalkış kondansatörleri için önerdiğiniz kapasite değerleri nedir.

Büro tipi küçük dolaplarda daimi kondansatör olarak 3 mikrofarat bulunamazsa 5 mikrofarat da olabilir. Çünkü normal tek kapılı dolaplarda 5 mikrofarat uygulandığı için bulunması daha kolay olabilir.
İlk hareket kondansatörü ise 43-53 mikrofarat veya 64-77 mikrofarat kullanılabilir.

İlker sen ne yap ne et bu işi fotoğraflarıyla anlat yoksa benim kafa basmaz hatta birgün ben geleyim senin yanına hem bu malzemeleri alırız hem tüm yapım aşamasını fotoğraflarız yazıyla destekler burada paylaşırız çokca dua alırsın.

Bence de en doğrusu bu Yusuf kardeş ne zaman müsait olursan buyur gel beklerim. Ben sana detayları güzelce anlatıp uygulamasını gösteririm. Yaptıklarımızı da burda arkadaşlarla paylaşırız. Dediğim gibi ben resim göndermeyi beceremiyorum. Onu da sen halledersin.

Teşekkürler kardeş Yaşar abi ile komşu sayılırsınız yakın zamanlarda o tarafa geçeceğiz tanışır bir çayını içeriz ;) paylaşmak adına yaparız birşeyler faydamız olur dostlara.

arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için teşekkürler yanı 1000watt invertörümle tezgah altı mını buzdolabımızı kullanabileceğiz markası altustu b yada c enerji sınıfı kaldırır heralde

Erkan bey bendede bir adet Altus var B sınıfı ve 86 Watt,bizim denediğimiz ise 110 watt idi yani 1000watt bir modifiye sinüs invertör hiç zorlanmadan sesi değişmeden sanki direk 220 şebekeye bağlnmış gibi çalıştı sizin buzdolabı hayli hayli çalışır zaten yakın zamanda buradan buzdolabına takılacak ufak tefek malzemelerle daha az enerji ile çalıştırabileceğiz İlker kardeşimiz bu konuda bize yardım edecek kondansatörleri nereden alabileceğimizi ve montajını fotoğraflı olarak gösterecek dahada rahatlayacağız. ;D

Her 1000 watt modifiye inverter, markaların imalat farklarından ve modifiye kalitesinden dolayı buzdolabını çalıştırmaz, benim aldığım marka 1000 watt modifiye inverter çalıştırmadı, inverteri şimdi arabamda matkap, dekopaj çalıştırmak için kullanıyorum, ayrıca buzdolabı hayatta bir defa çalışmayacak gün ortasında termostatı atıkca 24 saat içerisinde en az 50 defa çaılış duracak, akşam olduğu zaman lambalar yanacak, TV çalışacak, hidrafor çalışacak, notbook çalışacak, cep telefonu şarza takılacak, gece buzdolabı termostatı attıkdan sonra, inverterden çekilen akım ekstra olarak diğer aletlerlede paylaşılacağı için DEVREYE GİREMEYEBİLİR, buzdolabını açtığınızda iç lambasının yandığını görüp siz çalışıyor zannedeceksiniz, oysa enerji yetmediği için sadece lambası yanıp sizi yanıltacak dolap çalışmayacak, dolap akşamları suyu niye soğutmuyor diye kafa patlatacaksınız, sabaha kokan tavukları verecek köpek aracaksınız...Siz siz olun Ata sözlerini unutmayın "Ucuz etin yahnisi olmaz", "Dimyata pirince giderken, evdeki bulgurdan olmayın"....alacağınız inverteri denerken aynı anda devreye 2 adet 100 watt lambada takın bakalım lambalar yanarken buzdolabını çalıştırabilecekmi, denemenizi bir kaç saat devam ettirin bakın bakalım inverter ısınınca çıkaracağı vınlama sesi katlanabileceğiniz seviyedemi, yoksa ısınınca sigortası atacakmı, siz siz olun yanınızda yedek sigorta bulundurun, unutmayın bu arada birde kızınız sizin yasaklamanıza rağmen fön makinasını çalıştırırsa derdiniz dahada büyüyecek...Ucuz olsun diye 1000 watt modifiye sinüs inverterle karavan elektrik ihtiyacını karşılamaya çalışmak Murat 124 ile 180 km hızla yolda gitmet gibidir bu araç bu sürratle seyretmeye ne kadar dayanabilir, ne kadar güvenlidir düşünün bi.....Fizik ve elektrik kurallarında uyanıklığa yer yoktur....Kolay gelsin....

Arkadaşlar umarım bir yanlış anlaşılma yoktur. Ben burada Doğan beyin buzdolabının kalkış anında çektiği fazladan birkaç amperden tasarruf etmek için çabalarını gördüm ve dediğim gibi bir ilave ile tasarrufun daha da çoğalabileceğini belittim.
Sayın Atilla bey inventör konusundaki açıklama ve önerilerinize katılıyorum. Anladığım kadarıyla Erkan bey elinde var olan invertör ile sorununu halletmeye çalışıyor. Bu şekilde bir uygulama ile cihazını çalıştırabilirse tabiki invertöre çok yüklenmeden neden olmasın. Zaten tv, buz dolabı, hidrafor, notebook, lambalar, cep şarzı bir de fön makinasını eklersek bunların hepsini aynı anda kullanmayı düşünen arkadaşlarımız varsa invertör ve akülerle çözüm aramak yerine direk şehir şebek elektriğine bağlansınlar.
Yeri gelmişken şunu da belirtmek istiyorum karavan kullanan arkadaşlarımız görünür bir yere Ampermetre koyarlarsa sistemde gereğinden fazla enerji tüketimi olduğunda daha çabuk farkederler. Örneğin buzdolabında herhangi bir arıza durumunda termik atana kadar çok yüksek Amper çeker hidraforun motorunda da herhangi bir sıkışma veya bir arıza söz konusu olursa o da yüksek amper çeker. Bu gibi arızaları farketmek daha kolay olur.
Şöyle de diyebiliriz; mesela iki gün giden akünüzü 5-6 saat içerisinde bittiğini gördüğünüzde ya aküler ömrünü tamamlamıştır ya da sistemde aşırı akım çeken bir cihaz vardır kontrol panonuzdaki anahtarları Ampermetreye bakarak tek tek kapatıp hangi hatta sorun olduğunu görüp bunu arızayı giderene kadar devre dışı bırakabilirsiniz. Tabiki her zaman insanın başına gelmez ama küçük bir öneri.

Sayın İlker72, yanlış anlaşılma yok verdiğiniz bilgilerden yararlanıyoruz. Çoğunlukla invertör kullanımı ile ilgili soru ve sorunlar buzdolabı ile ilgilidir.Özellikle motokaravanlarda ki hidrofor,lamba hatta tv 12 V ile çalışmaktadır.Bunlar niye invertere bağlansın ki? Belki çekme karavanlarda kamping alanlarından daha çok yararlanacakları için 220 ile çalışan cihazlar vardır.
Ben inverter den( modifiye sinüs) buzdolabının yanı sıra zaman zaman küçük ev aletlerinden de yararlanıyorum 'mikser' gibi 3-5 dakika çalışan bu cihazlarında aşırı bir tüketimi olmuyor. Kullandığım inverter 1200 W aynı zamanda akü şarj cihazı olarak da kullanılıyor. geçtiğimiz yaz 4 aylık sürekli kullanımda fanı hiç devreye girmedi sadece şarjör olarak da çalışmaya başladığında fanı devreye giriyor.İnverter modunda fanı çalıştırmaya gerek görmemesini ,gücünün gerektiğinden daha fazla olmasına bağlıyabilirmiyiz. Bu arada Doğan Bey, sistemine eklediği ' kapasitör' den de yararlandığından bahsetti.
İlgilerinize teşekkürler.

Burada yazılanlar tecrübelere dayanır, manifaturacıdan kurdela alırken bile ne olur ne olmaz diye 20 cm uzun kestirilir, karavanda enerji en önemli sorun ve ihtiyaçtır, bu yüzden ucu ucuna hesaplar gün gelir döner, insani en zor zamanda zorda bırakır, karavan yapmaya kalkıpda denizleri geçip üç kuruşluk inverter yüzünden derede boğulmaya değmez, doğrusu elinizdeki tereddütlü güçdeki inverteri sahibinden.com sitesinde satıp üstüne biraz tamamlayıp çözümü uzun vadeli halletmek en ucuz ve en kolay yoldur..Bizler genelde masraf çıkartmayan tamirciyide, akıl vericileride çok saveriz, gün gelir ertelenmiş masraf sonradan büyüyünce şaşırıp kalırız..Elektirik ile bir kere uğraşılır ne gerekiyorsa yapılır ve bu konu unutulur..Watt hesabı tüm ihtiyacın % 25-50 fazlası hesaplanarak inverter seçilip, bu konu kökünden halledilir...

Sayın Atilla bey yine tekrar ediyorum. Biz burada hiç kimseye küçük bir invertör ile büyük güçler kullanmasını taahhüt etmiyoruz. Sadece elimizde var olan invertör ve akü sistemindeki enerjiden bir miktar tassarruf etmeye çalılşıyoruz. Eğer faydamız (hiç bir ticari amaç gütmeden.) olursa ne mutlu bize. Malum çok zevkli ve pahalı bir uğraş .
Bu arada buzdolabı kullanan arkadaşlara basit ve küçük bir önerim olacak .Buzdolabının içerisine bir oda termostatı koyup +10 dereceye ayarlayıp dolabın dışınada bir ışıklı veya sesli uyarıcıya bağlarlarsa dolabın içerisindeki ısı arttığı zaman hemen haberleri olur.Böylece içindeki gıdaların bir çaresine bakarsınız.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.