Kampta Güvenlik (İnsana Karşı)?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan osmanbuddha Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 200
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 67,789

osmanbuddha

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba,
Senelerdir arkadaşlarımla kampa gider dururuz. Yaptığımız aktiviteler dagcılıktan ziyade kampçılık bağlamında (Erikli, serindere, ballı kayalar, öküz ovası, kıyı köy vs). Genelde gurubumuzda erkek bol olduğundan şimdiye kadar insana karşı güvenlik konusunu pek kafama takmamıştım. Keza kampa davetsiz gelen misafirler (avcılar, magandalar) karşılarında birkaç erkek görünce pek bulaşmazlar bir çayımızı içip yollarına devam ederlerdi. Bu sene sonbaharda kız arkadaşımla ikimiz kampa gitmeyi planlıyoruz (erikli civarı veya sülüklü göl) eğer hoşuna giderse onunla ileride de gitmeye devam etmeyi planlıyoruz. Benim sorum böyle küçük gurupla kampa giden arkaşların güvenlik problemi yaşayıp yaşamadıkları veya özel bir tedbir alıp almadıkları. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Etiketler
Ynt: Kampta Güvenlik (İnsana Karşı)?

Bir avcı ve doğa sever olarak avcılar ve magandalar benzetmenizi hiç uygun bulmuyorum..
Bizler avcı olarak ava çıkarız kampa çıkmış piknik yapan insanları rahatsız etmeyiz..İllaki aramızda bazı densiz arkadaşlar olabilir böyle yapan fakat bizlerde bu insanları avcı olarak aramıza zaten almayız.Gerçekten avcı ise kılık kıyafetinden konuşmasından davranışlarından hatta köpeklerinden anlayabilirsiniz rizi rahatsız etmeyi bırakın 200 mt yakınınıza bile uğramaz avcı selam verir devam eder yoluna..Sebebine gelince avcı zaten doğaya insandan kaçmak için çıkmıştır doğayla iç içe olmak ister ne yapsın başka ınsanı kendi arkadaşı yeter ona onun tek amacı avlanmaktır bu yuzden rahat olun derim ...
Ama maganda konusuna gelince haklısınız derım ufak bir olay geldı başıma 2002 senesinin eylul ayında ankara kesikköprü barajına tekne ve çadırımla kız arkadasım ve kopeğimle hem balık tutmak hemde hafta sonunu geçirmek için kamp kurmaya gittik cuma gecesi çok rahattık kımse gelmedi cumartesi gecesi saat 01 sularında yıldızları seyrederken iğrenç bir muzik sesiyle kırmızı bir şahin geldi kamp ateşimizin belkide 30 mt yakınına 3 tane maganda indi ellerinde biralar başladılar gobek atmaya köpek huysuzlandı hırlamaya başladı.Ben rahatsız oldum kızarkadaşım benden beter derken küfürler havada ucusmaya başladı gittim yanlarına ikaz ettim bayan var dedim ama nafıle iyice abarttılar derken telefon çaldı arayan kız arkadasımdı ben telefona gelırken baktım toparlanıyor dedım dur dağdan gelip bagdakını kovuyorlar yok öyle madem magandalıksa ben daha kralını yaparım dedim arabaya gittim arazıye kampa gıdeceksem ve yanımda bir bayan varsa muhakkak tufeğimi yanıma alırım ne olur ne olmaz ki iyikide öyle yapmısım.....
Tufeğimin kılıfını açtım normalde hep takılı olan takozu çıkartıp fişek yatağını 4 fişek alacak hale getirdim 1 tanede namluya surdum ve iki bira şişesini alıp golun kenarına ayısıgının yakamozu altına koydum 15 20 adım geri geldim ve bastım benellinin tetiğine 5 fişek patladı ard arda şişeler kırılmadı ama çünku yarın ordan göle girecektim hem çevreyi hemde kendimi düşundüğumden şişeleri kırmamıstım derken kendı kendıme soylenıp 2.fişeği tufeğe koyarken kırmızı şahin çoktan çalışmıştı bile tekrar fişekleri boşaltırken şahinin stoplarını 100 mtreden görüyordum..

En iyi çare yanınızda bir tufek veya silah bulundurmak derim tabii gerekli belgelere sahipseniz yada böyle magandaların ulasamayacagı yerlerı bulun derım ...
Yada varsa şayet yakınınızda bir avcı ondan yardım ısteyın derım kesınlıkle banane demeyecektır emın olum

Cenk Arkadasim,

Cevabin icin tesekkur ederim. Kendi halinde avinda olan avci arkadaslari kirdiysam hemen ozur dilerim. Derdim kendi halinde avlanan arkadaslarla degil, bunu malesef magandalik boyutuna dokenlerle.

Gecen sene suluklu golde basimiza gelen bir olayi (baska olaylarda var ama bu ornek yeterli sanirim) anlatayim. 4 arkadas gittik 3 erkek 1 bayan. Iki cadirdayiz gece yattik uyuduk. Gecenin ortasinda disaridan bir gurultu cadirlarin uzerinde fenerler geziyor. "Bunlar uyuyor mu?" falan diye kendi aralarinda gayet gurultulu konusup cadirlarin arasinda birileri dolaniyor. Hemen uyandim ciktim disari. 3 avci/maganda ellerinde tufekler (birinin elindeki namlu benim iskitamete donuk) bizim kampin icinde geziniyorlar cantalari yokluyorlar. Hani oyle kampin yanindan gecip gitmek degil. Neyse hal hatir sorduk bu arada benim diger arkadaslar cikti cadirdan, adamlarda gittiler, obur yakada kamp attilar. Ertesi gun ayni guruptan ikisi ortalarda yokken biri cikartti emaneti basladi saydirmaya. bu bir el ates atiyor ormandakiler karsilik veriyor. bu 2-3 el atiyor oburleri karsilik veriyor derken bunlar 1 saat durmadan havaya saydirlilar. Ne doganin, ne kampin tadi kaldi. Bayan arkadasimiz dun geceki olaydan sonra zaten geldigine bin pisman. Topladik kampimizi donduk geriye.

Ne kadar üzücü olaylar, yazıklar olsun...

Hayatımızın parçası bu ne yazık ki. Her yerde, her ortamda böyle kişilikleri gelişmemiş, ya da kişiliklerini kültür birikimi ile yoğuramamış kişilere rastlıyoruz. Bu ortamların tamamında bilinçli ya da bilinçsiz olarak kendimizi koruma yöntemleri geliştiriyoruz. Bunların başında, ne yazık ki, o ortamdan uzaklaşmak, hatta bu tür ortamlara hiç yaklaşmamak geliyor.Yaşam alanımız bu insanlar nedeniyle daralıyor.

Herşeye karşı bir güvenlik sistemi/yöntemi geliştirilebiliyor. Çünkü herşeyin bir sistematiği var, nedeni ve sonucu var, bir mantığı var. Bu kurguyu çözüp güvenliğinizi ayarlayabiliyorsunuz. Ancak bu tarif edilen insan türünün herhangi bir mantığı yok, bu nedenle ne zaman ne yapacağını kestirmek ve buna göre garantili bir güvenlik yöntemi geliştirmek mümkün değil.

Selamlar...

Concerte çok haklı ve çok doğru bir mantıkla yaklaşıyor olaya. Öncelikle mümkünse temasınızda yanınızda kız arkadaşınız karavanın içinde falan ise öncelikle onu kesinlikle meydana çıkartmayın. Varlığını belli edecek hiçbir harekette bulunmayın. Siz yalnızmışsınız intibaını uyandırın. Yanınıza fazla yaklaşmalarına fırsat vermeden insiyatifi ele almaya çalışın. Bunun için öncelikle tipleri yönünden bir değerlendirme yaparak,kişilikleri hakkında bilgi edinmeye çalışın, köyün bitirim kopuk takımından mı anlamaya çalışın. Eğer öyle tiplerdense nezaketi elden bırakıp onlar gibi davranmaya aynı kültürün insanıymış gibi davranarak aradaki elektiriği azaltın. Köpeğiniz hırlamaya falan başlamışsa köpeği sakinleştirin. Hele bizim gibi geçiş toplumlarında ,az gelişmiş toplumlara özgün karakterin ağır bastığı da göz önüne anılırsa.Böyle bir durumda kaçıyor havası vermeden sanki işiniz bitiyormuş da gidiyormuşsunuz psiklojisi ile hareket etmek çok önemli .Sizin rahatsız olup da gidiyormuş psiklojisinde olup ona göre sinirli davranışlarla hareket etmeniz halinde bu tür mantıksız magandalarda büyük ihtimalle tahrik unsuru olarak algılanacaktır. Bilindiği gibi bu magandalar çok kolay tahrik olurlar. Bu nedenle burada önemli olan sizin tavrı davranış ve psikolojinizdir. Kesinlikle rahatsızlığınızı belli etmeden. Toplanıp yolunuza devam edin. Eğer bir temas olacaksada " Hadi arkadaşlar sağlıcakla kalın " dan fazla da laf etmeyin. Seri bir şekilde yolunuza devam edin.Eğer yanınızda bir bayan varsa ve onlarda bunu bilip görmüşlerse,bu davranışı biraz daha hızlandırabilirsiniz.

merhaba osman bey
hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama benim size tavsiyem jandarma yada milli parklar içinde orman görevlilerinin kontolünde olan kamp yerlerini tercih etmeniz

Bende aynı konudan çekindiğim için uzun zamandır kamp yapmaktan uzak kalmıştım.
Gezenbilir doğa festivaline katılmak için çadır aldık, ailece festivale katıldık.
O gece öyle güzel uyudukki, tek sıkıntımız ufaklığın sürekli üstünü açması idi.
Demem o ki bilinen alanlarda, toplu kamplara katılırsanız pek bir sorun olacağını sanmıyorum.
Ama bireysel olarak kamp yapmak isterseniz sayın concrete nin belirttiği gibi önlem almak zor. iş şansa kalıyor.

Avcı konusuna gelince. Gerçek anlamda bilinçli avcılık yapan kişilerin hiçbirinden zarar geleceğine inanmıyorum.
Ancak eline silah alıp dağa çıkan avcı kılığında birsürü insan var.

Gezenbilir doğa festivalinden sonra bize cesaret geldi. Şimdi bir sürü kamp planı yapıyoruz.
Keyifli kamplar diliyorum herkese :smiley:

doğan ve şahin gibi araçların gidmeyceği yerlere gitmek lazım bu mahlukatlar araçlarıyla yaşarlar o araç bırakılıp 5 dk yürünmez eğer sizde araç gimeyen bölgelere biraz yürüseniz maganda gelmez ha bunların birde avlanan tabiyat seven modelleri varki onlardan kaçmak mümkün değil

uzun yıllardır kamplara giderim ve hiçbir zaman yanıma silah almadım(küçüklüğümden beri avcılıkla uğraşmam gerekli belgeler ve teçhizata da sahip olmama rağmen) gerekte duymadım sadece yanımda küçük ama kaliteli bir çakı bulundurmuşumdur gerek yemek gerekse teknik olarak lazım oluyor
Herzaman kamp atıcağım bölgeye giderken bölgedeki jandarmaya uğrayarak kamp yerimi ve hangi tarihler arasında bulunacağımı bildirir ve yetkili birinin cep telefonu numarasını mutlaka alırım bunlar şimdiye kadar yeterli oldu

aslında karşınızdaki insalarda sizin gibi düşünüp bunlar buralarda geldilerse boş gelmemişlerdir mutlaka güvendikleri bişey vardır diyip biraz görsel ve işitsel rahatsızlık verip uzaklaşırlar

deli deliyi görünce sopasını saklarmış :D

umarım dilediğiniz gibi bir kamp yeri bulur ve sakin bir tatil geçirirsiniz

avcılık farklı bişeş herkez avcı olamaz avcı nezaketlidir avcı doğa dostudur avcı hoşgörülüdür avcı merhametlidir avcı tüfeğini eline aldımı hep vurmaktan yana değildir özellikle insanları hiçmi hiç rahatsız etmez çünkü oda çadır kurmayı kamp yapmayı sever haaaaaaaaaa bu arada bende bi tavsiyeda bulunayım biber gazı işe yarayabilir !!!!!

bence terbiyesizliğe seviyenizi bozmadan piskopatlık derecesinde sadist bir tavırla yaklaşmak( kendinize güveniyorsanız ve sağlamsanız fiziksel yeterlilik vs.) en ağır şekilde cevap vermek bu cevabın arkasındanda mahlukatlar uzaklaştıktan sonra ağırdan toparlanıp gitmek en doğrusu bende avcıyım doğayı severim ve korurum ama yanımdaki insana zarar gelicekse ve yanımdaki özellikle bayansa elimdekini belimdekini kullanmaktanda çekinmem olayın içinde ağır tahrik varsa ve yanınızda şahidinizde varsa zaten yasalarda sizden yana olucaktır yani düzüm ipek gibi tersim köpek gibi mantığı çirkefe çirkef olucaksın, benim şahsi görüşüm bu başıma gelen bi kaç olaydada benzer şekilde karşılık verdim ama tabiki en doğru seçim kimsenin kolay kolay ulaşamıyacğı mekanlarda seçim yapmak ve boş gezmemek :smiley:

Gündelik yaşamda kullanılan alanlardan(mesire yeri gibi) uzakta ama bölgedeki jandarma ve emniyet birimlerinin bilgisi dahilinde bir alanda konaklamak ve olası tacizlere karşı serin kanlı ve doğru tavır sergilemek lazım. Unutmamak lazım ani yapılan hareketler geri dönüşü olmayan olaylara sebebiyet verebilir. Tek başına çadırda kalınıyorsa kalabalıkmış izlenimi vermek yada yanınızda bayan bulunuyorsa bayan yokmuş gibi davranmak. Alkollü iseler alkollüymüş gibi davranıp onların dilinden konuşmak lazım kanımca. Gerçi yazmakla bitmez ama bence doğru tavır takınmak önemli. Tabi birde böyle bir olay umarım kimse yaşamaz ama olaydan sonra aynı bölgede konaklamaya devam etmek (can sıkıcı bir olay yaşanmasa bile) mantıklı bir davranış olmaz, kamp alanını degiştirmekte fayda var.

bu tarz endişeleriniz varsa kişisel güvenlik aletlerinden faydalanabilirsiniz .

İyi bir elektro şok cihazı hem bu tür pisliklere hemde meraklı hayvanlara karşı iyi bir savunma sağlar.Öldürmez ama bir süre süründürür,sizde o süre zarfında gitmiş olursunuz zaten.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR