Karadeniz Etrafında Dönme Planı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Deep Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 85
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,759

Karadeniz Etrafında Dönme Planı

• Ne zaman olursa olsun katılırım.

Kullanılan: 12 17.4%
  • Bahar aylarında olursa katılırım.

Kullanılan: 13 18.8%
  • Yaz aylarında olursa katılırım.

Kullanılan: 35 50.7%
  • Toplu ulaşım imkanı bulunursa katılırım.

Kullanılan: 11 15.9%
  • Katılamam.

Kullanılan: 10 14.5%

• Kullanılan toplam oy
    69

Deep

Zirve
Yer
İstanbul
Web
www.mertkigili.com
Bu fantastik gezi planımız için şimdiden bilgi toplamak isterim
Rota şöyle:
Istanbul-Trabzon-Batum-Rusya-Yalta(Ukrayna)-Romanya-Varna(Bulgaristan)-Istanbul

Nasıl tur ama? ;)
Bu turu Temmuz için düşünüyorum
Bu ülkeler hakkında değerli bilgilerinizi bekliyorum
Bu turu yapalım ardından Akdeniz'i dönecez :D
Güldüğüme bakmayın bizde gezmek şakaya gelmez ;)

Etiketler

Ynt: Karadeniz Etrafında Dönme Planı

Paşalar böyle bir rota nasıl görünüyor ;) Yaklaşık 4200km olmakta ve kısaltılıp, uzatılabilmekte ;)

Türkiye, Gürcistan, Rusya, Ukrayna, Moldova, Romanya, Bulgaristan...

Image map

Bence Sedat, Mert sahil boyunca bi yolculuktan bahsediyo. ornek olarak adapazari karabuk hattindan ziyade zonguldak sinop uzerinden gidilmesi gezinin basligina daha uygundur. Hatta bu geziyi birazda soyle dusunebiliriz Karadenizdeki Limanlar diye; Trabzon Batum Sochi vs....

Evet gidilebildiği kadar sahilden gitmek lazım bence de
Yalnız Kapıkule'den değil Dereköy sınır kapısından çıkmamız gerek, rota Kırklareli-Dereköy- Burgaz şeklinde değişmeli

Hazelnut King' Alıntı:
Bence Sedat, Mert sahil boyunca bi yolculuktan bahsediyo. ornek olarak adapazari karabuk hattindan ziyade zonguldak sinop uzerinden gidilmesi gezinin basligina daha uygundur. Hatta bu geziyi birazda soyle dusunebiliriz Karadenizdeki Limanlar diye; Trabzon Batum Sochi vs....

O zaman rota şöyle oluyor ama yol 1-2 gün daha uzuyor. Bu haliyle bile 4100km civarında bir tur oluyor ama elbette sadece yoldan gidilmeyeceği için ve görülmesi gereken yerlere uğranacağı için bu yol 6000km'ye dayanır ;)

Image map 1

Yahu dostlar siz bu kadar zamanı nasıl buluyorsunuz?
Bu işin sırrını bize de öğretin ne olur... ;D

valla ben zaman bulamıyorum zaten sadece plan yapıyorum ;D ;D ;D
1.5 senedir tatil yapmıyodum valla bayramdaki doğu gezisi iyi geldi, bu yaza da 2 hafta ayırabilirim tatile, o tatilde de bu plan uygulamaya konabilir ;) Yoksa benim de zaman problemim var Haldun abi

Sedat hocam Kırım'a gidince, Yalta'dan geri dönmek yerine Akyar'a da (Sivastopol) mutlaka uğrayalım derim...Yalta'dan Alushta'ya geri dönüp Simferopol'a devam etmek yerine dediğim gibi Sivastopol'u da görecek şekilde güzargahı; Alushta-Yalta-Sivastopol-Simferopol şeklinde yapsak daha iyi olmazmı...Sivastopol mutlaka görülmesi gereken bir yer...Hatta bizdeki ismiyle Eskihisar, şimdiki adıyla Yevpatoriya koyu'nu da eklemek lazım Kırım güzergahına...

Ayrıca Moldava'dan geçerken Gagauzya'nın idari merkezi konumundaki Komrat'a da (Comrat) uğramak lazım...Başkent Chişinau'dan sonra güzergahı bu şekilde değiştirmek bence daha güzel olur...Gagauzya'nın nüfusunun %82 si Gagavuz Türklerinden oluşuyor...Gagavuz tanıdığım çok oldu ve burasıda merak ettiğim yerlerden biri...

KISA BİLGİLENDİRME

Sivastopol Kuşatmaları (1854 – 55 kuşatması)

Kırım Savaşının Eylül 1854’ten Eylül 1855’e kadar süren ve en önemli harekatını oluşturan bu kuşatmadır. 19. yy’da yeni bir savunma biçiminin doğmasına yol açtı.

25 bin kişilik 4 Fransız, 22 bin kişilik 4 İngiliz ve Ferik Rüstem Paşa komutasında 7 bin kişilik bir Türk tümeninden oluşan 54 bin toplam mevcutlu birleşik ordu Varna ile Balçık’tan gemilere bindirilerek Sivastopol’un kuzeyindeki Eskihisar (Yevpatoriya) koyunda Kırım kıyılarına çıktı (14 Eylül 1454). Prens Menşikov komutasındaki 40 bin kişilik Rus ordusu, Kırım’ın en berkitilmiş kenti olan Sivastopol üzerine yürüyen birleşik kuvvetleri Elmalı (Alma) ırmağının güney yakasında karşıladı. Çok şiddetli bir savaş sounda Ruslar’ı çekilmeye zorlayan birleşik kuvvetler, ırmağın güney kıyısına geçerek ileri hareketlerini sürdürdüler (20 Eylül). Bu arada, kendi Karadeniz donanma gemilerinin bir bölümünü liman ağzında batıran Ruslar, böylece Sivastopol girişini tıkadılar (23 Eylül). Öte yandan, Kaça (Katcha) ve Belbek çaylarını geçerek kentin kuzey tahkimatını kuşatan birleşik ordu, Balaklava iskelesine inerek Sivastopol’a güneyden de saldırma olanağını elde etmeye çalıştı (25 Eylül) ve ertesi gün küçük Balaklava limanı İngiliz birliklerince işgal edildi. Bu harekat sonucunda visamiral Kornilov komutasında 20 bin deniz askeriyle başkomutan prens Menşikov buyruğundaki 30 bin kişilik orduyla savunulan Sivastopol, birleşik kuvvetler tarafından tam anlamıyla kuşatıldı (10 Ekim). Ruslar’ın geri almak için Balaklava (25 Ekim) ve müttefikleri denize dökmek için İnkerman (5 Kasım) üzerine düzenledikleri şiddetli iki saldırı birleşik kuvvetlerce püskürtüldü. Bu başarısızlıkların acısına dayanamayan prens Menşikov üzüntüsünden ölünce (23 Kasım), yerine general Gorçakov getirildi. Sivastopol kuşatmasının uzamasından tedirgin olan müttefikler, Azak ve Karadeniz’in Rus limanlarını donanmalarıyla abluka altına aldılar (15 Ocak 1855). Ayrıca Gözleve savaşını (17 Şubat) kazandıktan sonra serdarıekrem Ömer Paşa’nın 40 bin kişilik ordusuyla kuşatma kuvvetlerine katılmasıyla Kırım’daki Türk askerlerinin sayısı 55 bini, bu arada İngiliz ve Fransız birlikleri de takviye aldıklarından tüm birleşik kuvvetlerin toplamı 205 bin kişiyi buldu. Ruslar’ın Sivastopol’a yardım göndermelerini engellemek amacıyla Kerç boğazına Türk, Fransız ve İngiliz askerleri çıkarıldı (24 Mayıs). Birleşik kuvvetler, Sivastopol koyuna dökülen Küçük Karasu (Çernaya) çayının güney kıyılarını işgal ederek kente doğru büyük bir harekata giriştiler (25 Mayıs). Ruslar da buna karşılık Anapa ve öteki kıyı kalelerini yıkarak geri çekildiler (28 Mayıs). Sabahtan akşama kadar süren şiddetli çarpışmalar sonunda ileri harekatı önemli ölçüde engelleyen Yeşiltümsek’le Aktabyalar birleşik kuvvetlerin eline geçti (7 Haziran). Ancak, Ruslar’ın çok iyi berkitilmiş konumu olan Malakoff istihkamına karşı yapılan saldırı, amiral Kornilov’un bu çatışma sırasında vurularak ölmesine karşın birleşik kuvvetler için başarısızlıkla sonuçlandı (18 Haziran). Rus başkomutanı Gorçakov’un, müttefikleri denize dökmek amacıyla 60 bin kişilik bir kuvvetle bu kez Traktir üzerine düzenlediği karşı saldırı birleşik ordu tarafından püskürtüldü (16 Ağustos). Birleşik kuvvetler başkomutanlarının aldıkları karar gereğince genel saldırıya geçen Türk, Fransız ve İngiliz birlikleri, düşmanın şiddetli direnişi karşısında büyük kayıp vemelerine karşın (15 bin ölü ve yaralı), Malakoff istihkamını ele geçirerek Rus direnişini kırdılar (8 Eylül). Kente ve limana egemen olan Malakoff istihkamının elden çıkması üzerine Ruslar’ın boşaltmak zorunda kaldığı Sivastopol, birleşik kuvvetlerce işgal edildi (9 Eylül). Türkiye’de işletmeye açılan ilk tegraf hattı da aynı gün Sivastopol’un düştüğü müjdesini İstanbul’a ileterek hizmete girdi (9 Eylül 1855).

1854-1855 yıllarında Kırım Savaşında en önemli hareket Sivastopol Kuşatmasıdır...Bu kuşatma için yazılan Sivastopol Marşı çok ünlüdür...

Size bu marş'ın değişik üç versiyonunu hatırlatayım...

SİVASTOPOL MARŞI

Sivastopol önünde yatar gemiler,
Atar da nizam topunu, yerle gök inler.
Yardımcıdır bize kırklar yediler,
Sılasına kavuşmaz aslan yiğitler,

Aman da Kaptan Paşa emir ver bize, (Aman da padişahım izin ver bize)
Sılada nişanlımız duacı size... (İzin de vermez isen dök bizi denize)

Sivastopol önünde yıkık minare,
Düşman dedikleri gelmez imane,
Erenler geliyor bize imdade,

Sivastopol önünde musalla taşı,
Sırma kılıç kuşanmış Arap binbaşı.
Ölürsek şehidiz, kalırsak gazi,

SİVASTOPOL MARŞI

Sivastopol önünde yatan gemiler
Atar da nizam topunu, yer gök iniler
Yardımcıdır bize kırklar yediler

Aman da padişahım izin ver bize
İzin de vermez isen dök bizi denize

Sivastopol önünde yıkık minare
Düşman dedikleri gelmez imane
Erenler geliyor bize imdada

Aman da padişahım izin ver bize
İzin de vermez isen dök bizi denize

Aman!
Anam benim de ulu yola durursa
Ak saçını da kelep kelep yolarsa
Hani benim oğlum diye sorarsa
Saklaman, gizlemen, öldü den varın

SİVASTOPOL MARŞI

Sivastopol önünde yatan gemiler
Atar nizam topunu, yer gök iniler
Yardımcıdır bize kırklar, yediler

Aman padişahım izin ver bize,
Zafer haberini verelim size.

Sivastopol önünde sıra sıra söğütler,
Oturmuş binbaşı asker öğütler,
Askere gidiyor babayiğitler.

Sivastopol önünde bir dolu testi,
Testinin üstünde sam yeli esti,
Analar babalar umudun kesti.

Ayrıca Akyar (Sivastopol) hakkında Kırım Türkleri'ne ait şu siteden de faydalanabiliriz...(Gezilecek yerler, görülmesi gereken yerler hakkında fikir sahibi olmak için)

http://www.vatankirim.net/yazi.asp?yazi=akyar#G.C3.BCn.C3.BCm.C3.BCzde_Akyar

slm ben ahmet giresundan boyle bır rotayı uzun zamandan beri yapmak istiyorum ve arastırma yapıyorum. yalnız oldugum ıcın hep erteledım ama trabzondan sochi ye haftanın iki gunu feribot seferleri var ve ordan sonrası ıcin ise sanırım trenler uygun bir secim. eger bu rotayı dusunursenız bende katılmak isterim yonca28@msn.com adresim

ayrıca yıne sanırım hazıran ayı ıcerısinde sinop yalta feribot seferleri de var 160$ gidiss donus bilet fiyati trabzon sochi 180 dolar olmalı yanlıs hatırlamıyorsam

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.