Karavan'da Rüzgar Gülü İle 12 V Enerji Üretimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Yusuf.. Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 69
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 45,345
Ynt: Karavan'da Rüzgar Gülü İle 12 V Enerji Üretimi

Reimo kataloğunda 50W'lık DİKEY bir rüzgar gülü gördüm:

http://www.reimo.com/en/852100-vertical_wind_turbine_50w/

Fiyatı da abartılı değil: 700 Euro.

Toplam yüksekliği 65cm civarı; araç dışına yaklaşık 35cm çıkıyor. (Ebatlar trafik kanunu açısından sorun olabilir sanki.)

Etiketler

TA2RX' Alıntı:
Reimo kataloğunda 50W'lık DİKEY bir rüzgar gülü gördüm:

http://www.reimo.com/en/852100-vertical_wind_turbine_50w/

Fiyatı da abartılı değil: 700 Euro.

Toplam yüksekliği 65cm civarı; araç dışına yaklaşık 35cm çıkıyor. (Ebatlar trafik kanunu açısından sorun olabilir sanki.)

Bu tür ekipmanlar trafik akışında değil, ancak araç park halinde iken kullanılabilir, diye düşünüyorum.
selamlar

airboat' Alıntı:
Bu tür ekipmanlar trafik akışında değil, ancak araç park halinde iken kullanılabilir, diye düşünüyorum.

İlginç! Ben de hareket halindeyken daha verimli olacağını düşünüyordum. Sebebini merak ettim şimdi.

Bekir Bey, termodinamiğin 2. kanunu çalışmanızı öneririm .
( http://tr.wikipedia.org/wiki/Termodinamik )

hocam hareket halinde iken rüzgar gülü daha hızlı ve güçlü döner bunu kabul ediyorum,
fakat bu hızı ve gücü aracın hareketiyle rüzgara karşı oluşturduğu dirence borçludur, yani oradan da hava direnci nedeniyle arabaya yük olur, yakıtı artırır. yani o pervanenin yerine aynı ebatlarda bir levha olduğunu düşünün araca nasıl yük bindiriri rüzgar direnci ile.
yani getidiğinden çok götürür bu sistem, kayıplarını da hesaba katarsak hareket halinde iken verimli olmaz (uzun rampa inişleirnde kurarım,aşağı inince kaldırırım dersen o başka, ki o durumda da da viteste inerek alternatöre çok düşük, , lelektrik ürettirebilirsiniz--hatta yeni araçlarda sıfır yakıtla-)
durduğunuz yerde uygun bir regülatörle düşük amperli de olsa uyfun şarj voltajıyla elde ettiğiniz güç daha uygun olacaktır,
saygılar.

Kendi karavanı olan bir arkadaş, aynı zamanda rüzgar jeneratörü satan bir firmada çalışıyordu, ama karavanında güneş paneli kullanıyordu, bilginize...
Ama yinede dünyada örnekleri var, yolda seyir halinde kullanmak ise herhalde ilk köprüye çarpıncaya kadar veya ilk polise yakalanıncaya kadar olur...

http://www.youtube.com/watch?v=dN1XsWsYQxY

http://www.youtube.com/watch?v=IUfgbfw42wA

http://www.youtube.com/watch?v=5GVfbtsmyDQ

http://www.youtube.com/watch?v=3QpH7iRwAvs

http://www.youtube.com/watch?v=s6SGeZKbsnQ

ImagesCA60AFZ6

tornado57' Alıntı:
hocam hareket halinde iken rüzgar gülü daha hızlı ve güçlü döner bunu kabul ediyorum,
fakat bu hızı ve gücü aracın hareketiyle rüzgara karşı oluşturduğu dirence borçludur, yani oradan da hava direnci nedeniyle arabaya yük olur, yakıtı artırır. yani o pervanenin yerine aynı ebatlarda bir levha olduğunu düşünün araca nasıl yük bindiriri rüzgar direnci ile.
yani getidiğinden çok götürür bu sistem, kayıplarını da hesaba katarsak hareket halinde iken verimli olmaz (uzun rampa inişleirnde kurarım,aşağı inince kaldırırım dersen o başka, ki o durumda da da viteste inerek alternatöre çok düşük, , lelektrik ürettirebilirsiniz--hatta yeni araçlarda sıfır yakıtla-)
durduğunuz yerde uygun bir regülatörle düşük amperli de olsa uyfun şarj voltajıyla elde ettiğiniz güç daha uygun olacaktır,
saygılar.

Açıklama için teşekkürler. Yoksa hala ısının ve ısı değişiminin bu işle ilgisini düşünüyor olacaktım. :smiley: :smiley:

Merhaba,araç seyir halindeyken zaten kendi alternatörü ile şarjınız yapılıyor.
Takviye için rüzgardan yada güneşten faydalanmanıza pek ihtiyaç gerekmez.
Çok kısa süreli yer değiştirmelerde ancak buna ihtiyaç duyabilirsiniz.
Fakat durduğunuz yerde hem güneş hem de rüzgardan faydalanmak doğrudur.

Seyir halinde yakıt sarfiyatı hesapları doğrudur,ayrıca sistemin zarar göreceğini de biliniz.
Bu zarar hemen ortaya çıkmayabilir,zaman içinde rüzgar sisteminizde hasar kaçınılmazdır.
Pervaneler seyir halinde,karşıdan ve farklı yönlerden gelen dirence yenik düşebilirler.
Birkaç bilgimi paylaştım,faydalı olmasını umarım.

Bekir Bey, siz araştırmayı, okumayı sevdiğiniz için termodinamiğin ikinci kanununu çalışmanızı, anlamanızı önermiştim.
Tornado57 nickli arkadaşımızda zaten bu kanunun sonucunu yazdı. Bu kanunu hayatımızın her alanına taşıyabiliriz. Sadece ısı olarak değil her türlü enerji olarak düşünün. Burada bir çevrimden bahsediliyor ve her zaman bu çevrimde kayıp oluyor. Tepeye konan bir araba düşünün, aşağıya yerçekimi ile insin,sonra da yukarı çıksın. Hiç bir zaman aynı yüksekliğe ulaşamaz.
Araba giderken rüzgarı hızından dolayı çıkarıyor, bir çeşit rüzgar enerjisini yakıt harcayarak elde ediyoruz, elbette rüzgarın hızından faydalanmak ekstra maliyet çıkaracak, yani fazla yakıt harcayacaksınız.
"Vermeden almak Allah'a mahsus" olarak da özetlenebilir bu kanun.
Rüzgar gülü tekneden kullanılıyor çünkü zaten var olan rüzgar enerjisinden faydalanıyorsunuz.
Ama kendiniz rüzgar enerjisi yaratıp kullanırsanız kayıplar olur.
Hayatımız zaten bir çevrim. Her zaman her çevrimde kayıp oluyor. Arabamızı çalıştırıyoruz, % 70 kayıp veriyoruz.
Bence farklı kaynaklardan vakit bulunca araştırın çünkü en temel kanunlardan birisidir şu an geçerli olan.

* Bu kayıplar ne oluyor derseniz ısı enerjisi olarak atıl bir köşede duruyor . Dünyayı kapalı bir sistem düşünürsek giderek ısınıyor . Herkes bu atıl enerjiyi nasıl kullanırımın peşinde. Örneğin radyatör ısısından karavanda sıcak su ihtiyacını karşılama gibi *

bartek

Enfes! :D

Fizik hocası olsaydınız, çocuklara sevdirmişdiniz bu dersi muhakkak. Fakat yinede, akımı transforme edip sonuçta karlı çıkmak bir yana Perpetuum mobile'ye inananları duydukça, sizde fiziğe, bedenci mi girdi ? diyesim geliyor. :D
Umarım alınan çıkmaz çünkü kanunlar öyle yazıyor.

Herneyse, bende işin başka boyutundan bahsedeyim. Evvelsi sene 3,5 aylık Türkiye deki ne akla hizmet kavurucu yaz gezimizde, park edilebilecek ve beraberinde rüzgarı yeterli, ancak birkaç yere rastlayabildik.
Gökova`da Ören`e deniz kıyısından giderken birkaç kilometre sonra vardığımız izci kampı. Zaten gemilerden emekli bir karavancı gülü ile en uygun yeri kapmış ve 3-4 haftadır sadece oradaydı.
Çeşmenin Alaçatısından başlayıp, Sakızı gören sahilleri ve birde Datça yarımadasında Bozburun (teknelerin yapıldığı öteki liman tarafı) ile Palamutbükü. Üstelik buraların, Alaçatı hariç, oldukça sakin zamanlarıda vardı.

Sizler muhakkak daha fazlasını biliyorsunuzdur ama benim gezmek istediğim yerlerde durum böyle idi. Rüzgara göre gezmek de akıl karı değil. Bedava rüzgar gülü bile olsa sonuç nafile olacaktı, bu ara hınzır güneş ise cayır cayır yakıyordu nedense. ;)

Kısaca demek istediğim; karavancılar için ülkemiz, Avrupa'nın Atlantik sahilleri gibi rüzgardan özellikle yaz aylarında o kadar da nasibini almıyor. Hani bu birazda, çekme karavancıların biz oldukça özgürüz, karavanı bırakıp, arabaya atlar istediğimiz yere gideriz deyip sonuçta Türkiye'de bu özgürlüklerini yaşıyabilecekleri içlerine sinen birkaç kamp yerinden başka yer bulamayışlarına benziyor.

bartek' Alıntı:
Araba giderken rüzgarı hızından dolayı çıkarıyor, bir çeşit rüzgar enerjisini yakıt harcayarak elde ediyoruz, elbette rüzgarın hızından faydalanmak ekstra maliyet çıkaracak, yani fazla yakıt harcayacaksınız.
Rüzgar gülü tekneden kullanılıyor çünkü zaten var olan rüzgar enerjisinden faydalanıyorsunuz.
Ama kendiniz rüzgar enerjisi yaratıp kullanırsanız kayıplar olur.

Termodinamik kanunlarına itirazım yok. Yalnızca linkini verdiğiniz wikipedia'daki anlatım hep ısı örneği üzerinden anlatıyordu, ona biraz takıldım.

Öte yandan, sosyal tarihe gönül verip BÜ'deki mühendislik eğitimimi yarım bırakmazdan önce termodinamikle de kısa süreli bir tanışıklığım olmuştu. Ama ne yazık ki bu 35 sene önceydi. Dün gece ne yediğini hatırlamayan birisi olarak o kadar eski geçmişi hatırlamak benim için maalesef artık antik çağları hatırlamak gibi :smiley:

Yine de bu tür kaynak önerilerini memnuniyetle karşıladığımı açık yüreklilikle söyleyeyim. Eskileri hatırlamaya çalışmak (benim için biraz moral bozucu olsa da) çok öğretici oluyor. Bilgilendirici açıklamalarınızı esirgememeniz dileğiyle...

Konunun tüm boyutları ile tartışılması bile başlı başına güzel bir olay. Yusuf kardeşim kolay gelsin.

Değerli dostlar,
airboat' Alıntı:
Anadolu'da "Kirli çıkınımı açtırma!"derler.
Bir Arada Rüzgar Enerjisi ile ilgili amatör çalışmalarda yapmıştım.
Serdar Dostum teşekkür ederim,ilginize.

Sondan başlamak istedim.Son üç yıldır Kendi Karavanlarımı yapmak,Karavan ekipmanları üretmek,Öncesi; Airboat ve Howercrat üretimi,ilk olarak da Rüzgar Enerjisinden yararlanmak gibi değişken hobilerim oldu.

İlk hobim denebilir;6-7 yaşlarımda da Tren yolculuğunun revacda olduğu dönemlerde istasyon havuzunda- boş rakı şişelerini toplayıp içine ineklerimizin sütünden annemin yaptığı ayranı-soğutup satmakla başladım.

İkibin yılı başlarında Rüzgar Enerjisi ile ilgili hobim Donanım Haber adlı Foruma üye olmakla başladı.Bu forumdan 3-4 ay içinde çok şeyler öğrendim.Uyguladım da. Yaptığım iki adet dikey eksenli türübünlerden birisi tüm esen rüzgarlara göğüs gererek -Mevlevi dansı yaparmış gibi-4/5 yıldan beri dönüp duruyor.

Yaşlılık birazda; çok yazmak,çok konuşmakla eş değerli galiba!

Özetle: Dikey eksenli üreteçler 6/8 klm/dk hızdaki rüzgarda,Yatay eksenli üreteçler ise 15/20 klm/dakikada üretime başlarlar. Dikey eksenlerde üretilen tork düşük,yatay eksenlerde fazladır.Yatay eksenlerin verimli olması için rüzgarın
devamlı olması esastır.
Dikey Eksenlilerden; Sahilde,yaylada,ovada esen hafif rüzgarlarda bile verim alınabilir.
Yatay eksenliler de güçlü ve devamlı rüzgar gerektiğini söylemiştik.Fırtına türü rüzgarlarda üreteçler otomatik frenleme ile durdurulurlar.Durdurulmazsa paller parçalanır.
Sonuç:1.Bu tür üreteçler Karavan gibi hareketli araçlarda -60/100klm hız yapan-hareket halinde kullanılmaz, parçalanırlar.
2.Her iki üreteç hareket eden Deniz araçlarında; sürat tekneleri hariç rahatlıkla kullanılabilir.Gece ve bulutlu zamanlarda güneş panelinin eksikliğini tamamlar.
Yazdıklarım,bilebildiklerimdir.Düzeltmeye, değişiklere ve eleştirilere her zaman açığım.
Selam,Tüm Karavan seven dostlara

Seyfettin hocam maşallah nazar değmesin,
Biz hep konuşuyoruz siz işin ucundan da tutuyorsunuz valla ne güzel,
Özelikle yatay/dikey eksenli türbinler konusundaki fikirleriniz çok aydınlatıcı, benim düşünüp emin olamadığım şeyleri de netleştirmişsiniz.
Evde elektrik üretimi konusunda dikey eksenli türbin yapma hevesim vardı, hatta pembe köpük içine kesit yapıp 5 litrelik plastik su şişeleirnden kanat yaparak ufak bi prtotip bile yapmıştım, çok da güzel hareket alıyordu.
Vakit (aslında bahane) ve nakit kıtlığından üzerinde fazla eğilmedim, hevesim de kaçmıştı sonradan
Rüzgar ile elektrik üretiminde dediğiniz gibi önemli nokta sürekli ve aynı hızda olması, verimliliğin temeli.
Karavanda elektrik üretimi için rüzgar kişisel olarak bana hoş görünmüyor, rüzgarın kolay çarpıp salla sümük bıraktığı biri olarak çok rüzgarlı bir yerede konaklamam gibi geliyo bana :smiley:

Seyfettin hocam,

Elinize, dilinize, klavyenize sağlık. Yine tartışmaya mahal bırakmayacak şekilde ihtiyacımız olan bütün konularda bizi enine boyuna aydınlattınız.

Basligin uzerinde biraz zaman gecmis ama ben daha dun fark ettim basligi. Arac hareket halinde elektrik uretmek isteyenler icin aklima bir fikir geldi fakat elimde ekipman olmadigi icin cok deneme sansim yok. Simdi Ingiltere'de hemen hemen her kapali kasa aracin uzerinde bir havalandirma monte edilir. Bu havalandirma arac hareket halindeyken yada dururken ruzgardan donerek havalandirma saglar. Kucuk oldugu ve yuzey alani dusuk oldugu icin araca hatri sayilir bir direnc olusturmaz. Bu yuzden aracin buyuklugune gore 1 yada 2 tane kullanilir. Asagida videosunun linkini veriyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=CB36jAuIjD8

https://www.youtube.com/watch?v=13Jxe1t3s4Q

https://www.youtube.com/watch?v=L69DgY2uR9c

Bu plastik bir parca ve cok ucuz. Alttaki havalandirma mekanizmasi sokulerek 12V motora baglanabilir dusuncesindeyim. Arac duruken oyle basit ruzgarlarda motoru dondurmeye gucu yetmez muhtemelen ama arac hareket halinde iken dondurecektir. Cunku bu havalandirmalar siz hizlandikca giderek deli gibi donmeye basliyorlar.

Degisik fotograflarida burada;

http://www.van-locked.co.uk/CatImages/121/BIG/121.jpg
http://thumbs4.ebaystatic.com/d/l225/m/m_C5vnYc-Q79qEQtK3mw4uA.jpg

Eger ruzgar enerjisi icin kullanilamazlar ise bile hareket halinde karavandaki sicak havanin disari atilmasi icin ise yararlar bunuda belirtiyim. :smiley: Buda normaldeki calisma prensibini anlatan gorsel.

http://www.flettner.co.uk/assets/img/van-illustration.jpg

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

SON KONULAR

Geri