Motokaravan İçin Marka Tercihleri;Marka ve Modeller Arası Kıyaslamalar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orsaalabanda Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 153
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 164,878

Camper ya da motokaravan için hangi aracı tercih ederdiniz?

• PSA Grubu (Ducato, Boxer, Jumper)

Kullanılan: 135 37.5%
  • VW grubu (Volt, Transporter T5, T4, T3, T2)

Kullanılan: 78 21.7%
  • Iveco Daily

Kullanılan: 72 20.0%
  • Ford Transit

Kullanılan: 21 5.8%
  • Renault (Master, Messenger)

Kullanılan: 18 5.0%
  • Diğer

Kullanılan: 36 10.0%

• Kullanılan toplam oy
    360
Ynt: Motokaravan İçin Marka Tercihleri;Marka ve Modeller Arası Kıyaslamalar

İki karavanım oldu, birincisi Can karavan yapımı Isuzu nkr wide, 1992 model, 3,8 motordu ve arkadan çekerdi. Araç çok güzeldi, kantar ağırlığı da 3500 kg civarındaydı. Ama arka süspansiyonları (sanırım adı başka ama şimdi hatırlamadım) taş gibi sertti, en ufak girinti-çıkıntıda arkası resmen havaya zıplardı. O güne kadar otombilden başka bir araç kullanmamış olduğumdan ilk zamanlar kontrolünde oldukça zorlandım, üstelik yolculuk o kadar gürültülüydü ki seyaha halindeyken arkada bırakın uyumak,oturmak bile çok zordu. Üstelik motor da kupanın altında olunca motorsiklet kullanıcılarının taktığı kulaklıklardan takma ihtiyacı doğuyordu. Ama patinaj asla yaşamadım, Arkanın kayması da yoktu. İkincisi ise Başoğlu yapımı Ducato 2,8 maxi karavandı, İsuzu'dan sonra oldukça konforlu, sessiz, rahat kullanışlı ve hızlı bir araçtı. Patinaj bir kaç kere oldu ama burnun havada kaldığı zeminin gevşek olduğu, benim de dikkatsiz olduğum durumlarda. Her iki karavanı da birer kere batırdım, ikisinde de kendi imkanlarımızla kurtulduk. Sonuç olarak bence karavanın çekiş tekerinin konuşulması en sona bırakılacak konudur. Gezi amaçlı kullanılacağı için konforu ön planda tutacak araç seçimi, gezginin keyfini kaçırmaz...

Etiketler

benım fıkırlerım de soyle kı;
90 lı yıllardan bu yana agırlıkla panel turunde arac kullanıyorum. genclık yıllarımda da(1975) aıle butceme katkıda bulunabulunabılmek amacı ıle ışımden arta kalan nobet aralıklarımda mmunubus soforlugu yaptıgım oldu.edındıgım tecrubelerıme gore agırlık tasıyan araclarda arkadan cekırısın onemı benım ıcın ayrı bır guven duygusu halkıne donustu. nedenlerını acıklamam gerekırse; kasıslı yollarda yavaslaya bılmek amacı ıle fırene bastıgınızda motorunda verdıgıdurmaya yonelık etkısının artısında bu kasıslere dıkey ve kılıtlenmıs olarak on tekerlekler dafa fazla darbe alıyorlar . bu nedenle de on takım ayarlarında sık ayar bozulmaları ve lastıklerın yan dıslerındede kopmalar meydana geldıgını gozledım. sehırler arası yol alırkende makul vırajların donumunde devrın dusurulmemesı acısından gazda arka tekerleklerın dıreksıyon donumu aksıne meydana getırdıgı santrfuj kuvvetı de donusu kolaylastırdıgı gıbı denge hakımıyetınıde artttırdıgını gozledım.kaygan yollarda da sadece ayagınızı gazdan cekerek motor kasılmasını motor fırenı gıbı kullanıp hakımıyetı kolaylastırabılıyorum.bana gore daha da ustunluklerı var . (uzatmayayım)
sımdıkı aracım(karavan yapmaya calısıyorum) mrcds sıprınter 412D uzun Şası 6 lastık cok sevıyorum.
ıllede onden cekıs denılırse peguet J9 tekgecerım dort ayrı tekerlek suspansıyonu buyuk lastık ,delıcesıne sur at yaptırmamasıgenıs vedegelı bır arac olması benım ıcın artılar. dıreksıyon turuna acıl care.
mehmet-ızmır

Ben de uzmanı değilim ama benim deneyimlerime göre;
Önden çekiş iyidir veya arkadan çekiş iyidir demek güç. Aslında aracın önü mü arkasımı daha ağır diye düşünmek lazım. Neresi daha ağır ise çekiş oradan olmalıdır. Benim araç arkadan çekişli. 2001 yılından 2007 yılına kadar kamp malzemesi yüküyle yolculuk yaptım. Toplasanız 100Kg ancak yapar. Bu süreç içinde arkadan çekiş bana sürekli olarak sorun yarattı. Toz, çamur hatta basit ıslak zeminlerde bile arka tekerlekler patinaj yaptı. Birkaç defa da batırdım. Sürekli olarak keşke önden çekişli olsaydı diye de söylendim. Ancak karavan dönüşümüyle arka dingile yaklaşık 250-300Kg ağırlık bindi. Artık araç kolay kolay patinaj yapmaz oldu ama karavan yükü nedeniyle yokuşları eskisinden biraz daha yavaş çıkar oldu. Şimdi genel olarak daha memnunum.

Merhaba,

Konuya ilgi göstererek, görüş, düşünce, öneri ve tavsiyelerini belirten:
Sayın teos,
Sayın bayar28,
Sayın drares,
Sayın orbay74,
Ve Sayın fsirin'e
teşekkür ederim.

Cavid Sezen

Herkesin gönlünde yatan bir aslan vardır benim gönlümde yatan aslan da winnebagonun son modeli ama şimdi biraz durumu düzeltsemde bi j9 alıp yapsam yada hazır yapılmış bitane alsam diyorum . Sizlerin markalar hakkında bilgileriniz ve fikirlerinizi öğrenmek için bu başlığı açtım . Fikirlerinizi bekliyorum

aslanahmet' Alıntı:
Ben gezenbilir grubuyla trekking yapmayı planlıyorum. Dağda, ormanda, karda kamp yapacağım. Çadır kuracağım. İlk etapta bu gezilerim için otomobilimi kullanacağım. Daha sonrası için T4 Syncro ya da T5 4 Motion 4x4 bir araç alıp bunu kampere çevirmek istiyorum. Bu geziler bu araçlarla çok güzel olur. Bu gezilere de hafta sonları tek başıma gideceğim için kamper bana yeter diye düşünüyorum. Yaz tatilimde ise ailemle geziye çıktığımda güzel bir kampinge gittiğimde bu kamper yine bana yeter diye düşünüyorum. Bu araç için en az 45.000 - 50.000 TL gerekiyor. Şu anda bu bütçeyi karşılayabilmem mümkün değil. 2 - 3 yıl sonra belki. Zaten ekonomik kriz belimizi büktü. Şirketimiz iş yapamadığından 3 aydır maaş alamıyoruz. Yaza doğru inşallah düzelir de ucuz bir kamper alırım diyorum. Bu 2 - 3 yılı da boş geçirmemiş olurum. Şimdilik off road tarzı olmayan geziler için ekteki gibi bir kamper bana yeter diye düşünüyorum. Fiyatı da uygun

[attachment=1]

başka başlık altında ahmet beyin fikri

bayar28' Alıntı:
Son cıkan J9 2800 motor olanlarda ısuzu motoru vardır evladıyelık, cok guclu ve ekonomıkdır 2800 motlarda daha az yakanını bulamazsınız,
ABS+ASR var daha ne olsun...

TSE'de ABS olayı ilk çıktığında arkadaşlarımdan birinin önerisi idi yeni J9. Her türlü teknolojik konfor var diye önermişti.
Oğuz

Aslında J9 aklımın köşesinde bile yoktu. Dalgıç Abi kullandığı J9 anlattıktan sonra kafama yattı. Kendisi çok memnun. Daha öncede yazdığım gibi hayalimdeki kampere ulaşmak için 50.000 TL gerekiyor. Kampçılık karavancılık hobi, zevk işi. Bunun için de kredi alınıp borca girilmez. Zamanla nakitimiz olur yaptırırz bir tane İnşallah. Bu süre içinde şu ekonomik krizi atlatabilirsek tabii, yaza doğru borçlanmadan alabileceğim kamper ancak J9.Manevrası zor diyorlar ama en kötüsü bile kullanım açısından (dar yollarda sürüşten bahsediyorum) çekme karavanlardan iyidir diye düşünüyorum.

Kendi adıma tercih ettiğim araç zorunlu Ducato 17 m3. Çünkü araç içi yükseklik en fazla bu modelde var...

Normalde İveco yu çok sevmekteyim ancak boyumdan dolayı fazla seçeneğim yok...

Alkovanlı ise düşünmüyorum...

Gönlümden geçen emekliliğe kadar elbette T4 syncro veya T5 4motion + trumatik + yatak haline gelen koltuk düzeni + yükselir tavan + sağlam bir soğutucu dolap.

Emeklilikte ise Ducato içine Morello dizayn 2 kişilik karavan.

Süreç belki tercihlerimi değiştirir ancak şu anki hedefler bunlar.

kyaz75' Alıntı:
morello design nedir?

http://www.murvi.co.uk/morello.htm

Araçta yanlamasına yatak boy olarak bana uymadığı için zorunlu bu tür bir dizaynı seçmekteyim.

Lakin Oğuz beyin gündeme getirdiği bu model, gene kendisininde belirttiği gibi pek çok kez yılın karavanı seçilmiş.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=14011.120

Yukarıda linki olan topikte Morello modeli konuşulmuştu.

selamlar
Deawoo Lublin hakkında bilgisi olan arkadaşlar var mı acaba? Bu araçların 2001-2002 modelleri 8-9 bin TL civarında bulunabiliyor. Camper için ne kadar uygun olur? Yedek parça ve bakım problemleri var mıdır?

Arkadaslar camper yapabilmek icin IVECO panelvan nasil bir arac? Su an elimde bir Ford 330 var ama dusuncelerim icin yetersiz geliyor bana yuksek tavanli ve uzun bir arac lazim ve tabii ekonomik. Bugun 2002 uzeri VW Volt Mercedes Sprinter tipi araclar inanilmaz pahali. Ford'lar bile 25 milyar uzeri fiyatlarda var.
(Hos elimdeki 2007 model araca 15'den fazla veren yok bu nasil piyasa anlamiyorum)
Neyse soracagim sey su : Iveco'dan C11 C133 daily isimli araclari var. Bu araclari nasil bilirsiniz? Masraflilik acisindan yol tutus konfor acisindan (Limuzin konforu aramiyorum tabi)

iyi günler.yeni üyeyim siteyi biraz inceledim ama sorularıma net cevaplar bulamadım.dier bölümde kendimi tanıttım. konu başlığımda yazdığım araçlardan birisi ile bir karavan yapmayı düşünüyorum.ilk sorum bu 3 modelden karavan için en uygunu hangisidir sizce.en az masrafla hangisinden çıkarım.ilk tercihim magirus s 80 1998-1999 model.ikincitercihim m-14 yeni görünmesinden dolayı.3. seçeneğim m 23 iveko büyük olduğu için çok sıcak bakmıyorum ama ilk iki sıradaki model hakkında çok kötü yorumlar gelirse m-23 den yaptırabilirim.öncelikli sorunum araç seçimi ben kendi içimde çözdüm biraz ama bilen kişilerinde önerilerini almak istiyorum.

internetten camper araçlarla ilgili karşılaştırma videosu izlemiştim. belki bu ilginizi çekebilir.

http://www.youtube.com/watch?v=wn-hXNpF9uM&feature=related

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR