Motosiklet Taşıyıcı

'AKSESUAR' forumunda ykamas tarafından 6 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

1. ykamas

ykamas 0535 632 63 98

Alınan Beğeniler:
    0
    http://www.discountramps.com/carriers.htm
    Sitesinde bulduklarım çok cazip geldi.Motor taşıyıcının tüm teknik detayları var.

2. metin0035

metin0035 Kamp III

Alınan Beğeniler:
    0
    Campervan veya motokaravan arka scoter taşıyıcı hakkında bilgi

Motokaravan veya campervan larda bulunan scoter veya yük taşıyıcı rampa ların araçta ve trafikteki zorunlu yükümlülükleri nelerdir ? Bilgi sahibi dostlar dan ve site takipçilrinden yardım ...

3. ykamas

ykamas 0535 632 63 98

Alınan Beğeniler:
    0
    Ynt: Campervan veya motokaravan arka scoter taşıyıcı hakkında bilgi

Çekiciyle değilde,taşıyıcıyla taşınan scoter da bisiklet taşıyıcısı gibi hiçbir yasal ek belge, bilgi gerektirmiyor.

4. teos

teos Karavan sevdalısı, amatörce

Alınan Beğeniler:
    0

Yusuf bey,
    Bu söylediğinizi ifade eden kanun/yönetmelik maddesini de belirtirseniz sevinirim. Duydularım, tıpkı çeki demiri gibi motor taşıma aparatının da CE belgeli ve projesi ile ruhsata işli olması yönünde.
    Oğuz

5. ykamas

ykamas 0535 632 63 98

Alınan Beğeniler:
    0

Trafikte aracı tescil ettirirken sordum.Gerekmediği söylendi.

6. egeli

egeli Ziyaretçi

Ynt: Motosiklet Taşıyıcı

Değerli arkadaşlar;
    Gezilerimizde motokaravanla ulaşmakta zorluk çekilen yerlere rahatça gidebilme düşüncesiyle, aracımıza bir motorsiklet taşıyıcısı monte ettirdik. Bunun ruhsata işlenmesi için ne gibi bir yol izlememiz gerektiği konusunda bizi aydınlatır mısınız?

Teşekkürler...

Ülker&Yavuz

7. atiladi

atiladi Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Muamelecilerle konuşursanız onların çalıştıkları vardır, Proje çizdireceksiniz..
    Tüm araçlar için, proje çizilmesi mecburi ilave aparatlar,
    1)Motor-Bisiklet taşıyıcısı
    2)Çatı portbagajı ve Box
    3)Çeki demiri
    4)Elektrikli vinç
    5)Araç dışına süsleme maksatlı yapıştırılacak, grafik, resim, bant, şeritler
    6)Araç dışına takılacak istepne
    7)Tavana çıkış için sabit duran merdiven
    8)Tavanda sabit duran uydu alıcı çanak anteni

Bunlardan bir kaçını uygulama ihtimali olanların projelerini bir seferde çizdirip, ruhsata işlenmesi için her defasında ruhsat değişikliği masrafından kurtulmak için önerilir...

8. teos

teos Karavan sevdalısı, amatörce

Alınan Beğeniler:
    0

Atilla bey,
    Bu maddeleri bir yasa, yönetmelikten copy&paste mi yaptınız ? Bulamadığım için soruyorum.
    Oğuz

9. buralpdi

buralpdi yokluk ve çaresizlik adamı mucit yapar

Alınan Beğeniler:
    0

bu konu beni yakından ilgilendiriyor,
    özellikle motosiklet taşıyıcısı, zira motosikletsiz yapamıyorum ;D

10. atiladi

atiladi Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Bir yerden bakmadım, yıllardır içinde olduğumuz bir konu, olsa olsa eksik yazdığım vardır, bir kısmını kendim yaşadım( çeki demiri, araç giydirme, çatıya port bagaj), bazılarınıda geçenlerde arkadaşın Hymerini TÜV'e götürdüğümüzde öğrendik, başka sebeplerden dolayı zaten kusur almıştı ikinci gidişde öğredik ruhsata işli olmayan motor taşıyıcıyı sökdük, box'u sökdük (motor taşıyıcı, aracın renk tarifini etkileyecek yüzdedeki yapıştırma süslemeler, tavan Box), vinç ile uydu çanağınıda ben sordum..
    Aslında nelerin yasak olduğunu biryerden bakmayada gerek yok, çünkü her şey yasak, "o şimdi asker" yazmakda yasak, " benzin kapağına, işeyen çocuk çıkartması " yapıştırmakda, araca fabrikadan çıkdığı durumdan farklı bir nesne ve yazı ilavesi yasak ve projeye tabi...

11. kyaz75

kyaz75 Kamp III

Alınan Beğeniler:
    0

çatıya port bagaj derken tavana takılan port bagajlardan mı bahsediyorsunuz ? yasak olduğunu bilmiyordum hatta almayı ve takmayı düşünüyordum emin misiniz?

12. Yusuf Aybek

Yusuf Aybek Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Kadir küçükken memlekette köyden şehre giderken bizim köy minibüsünü durdurdu polis trafik uygulaması yapıyordu ve bagajın ruhsata işli olup olmadığını sordu hatta ruhsata baktı polis yok dedi bizim kaptanda var deyip bagaj takabilir ibaresini göstermişti o arada çokca konuşulmuştu aklımda kalmış,ayrıca bu sene amcaoğlu Almanya'dan geldi hatta ruhsata portbagaj işletebilmek için 1 gün geç çıkmışlardı yola.

13. vehbi42

vehbi42 Kamp I

Alınan Beğeniler:
    0

Arkadaşlar bu konu ile ilgili olarak yusuf(ykamas)abi aracına kendi yapmış olduğu motor bağajını taktırdğında projeye gerek olmadığını belirtmişti
    bu konu mesajıda var bulmaya çalışacağım

14. atiladi

atiladi Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Arkadaşlar şu olurmu, bu olurmu, şu muayeneden geçmiş bu geçememiş diye bir yere varmak zor...Çünkü bizim ülkemizde bu gün geçmiyor yarın geçebiliyor, bir görevli araç hoşuna gidiyor geçiriyor, diğeri sinir olup geçirmiyor, Hukuk bile adamına göre işliyor...Kanunlara biz uymuyoruz, uygulayanlarda kanunlara göre deyil duygu ve insiyatiflerine göre uygulama yaptıkları için, bir oluyor bir olmuyor...Yani bir olur veya olmaz standartı yok, ülkemizde bu işler şans faktörüyle işliyor, ama araç fabrikadan çıktığı haline bir şey ilave etmek yasak ve projeye tabi....

15. güngör

güngör Moderatör

Alınan Beğeniler:
    1

Araçların tip onay belgesindeki ölçü dışındaki hertürlü eklemeler projelendirilmek zorundadır.
    Örneğin ruhsata işlenmemiş port bagaj yada çeki demiri kaza anında karşı tarafa zarar verirse
    sigorta şirketi hasarı ödemiyor.
    Levent

16. ykamas

ykamas 0535 632 63 98

Alınan Beğeniler:
    0

Benim aracımda motor taşıyıcı var.
    Ruhsat işlemleri yapılırken sordum.
    "Çeki demiri ile çekilen"
    olmadığı için gerek yok dendi.
    ruhsata işletmeden 6-7 bin km gezdim
    polis kontrollerinden sorunsuz geçtim.
    ama yasal dayanağı nedir bilmiyorum.
    ısrarla ruhsat bölümünde sorumu tekrar sorunca
    "çeki demiri ile çekilmeyen"
    bisiklet taşıyıcısı neyse
    bu da odur dendi.
    niyet mi yasa mı bilemem.
    Ama gerek yok bence.

17. erkan_levent

erkan_levent Ana Kamp

Alınan Beğeniler:
    0

merhaba karavanı olan arkadaşım motorsiklet taşıyıcısı yüzünden ceza yemişti sonradan ruhsata işletmişti hoşca kalın

18. Yusuf Aybek

Yusuf Aybek Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Teşekkürler Erkan bey verdiğiniz bilgiler için,bizim memleketimizde kanunlar keyfe keder uygulanıyor bazen birinin bu yasak dediğine diğeri aldırmıyor,benimde bildiğim araç üzerine fabrikasyon harici yapacağınız her türlü teknik tadilat ruhsata işlenmesi gerekiyor aksi durumda ceza gerektiriyor,bazı meseleleride çokca devlet memuru bilmiyor TSE başka diyor polis başka diyor makina mühendisi başka diyor kanunu koyan başka diyor bu sebeple işimiz biraz şansa kalmış mesela benim arabanın yapımından sonra tesbit için muayeneye gidecektim Arkın'lar benden önce bitirip ruhsatı değişecekleri için acele ettiler ve tesbite girdiler adamlar yandan bakmışlar sadece karavanmı karavan onaylamışlar banada içine bakmıyorlar dedi benim arabadada proje önce çizilmişti ve ölçümlerde ufak tefek farklılıklar vardı bu sebeple tedirgindim ama bana önemli değil o kadarına bakmazlar dediler,gün geldi girdim muayene istasyonuna hatta daha sırada iken orada çalışanlardan 3-5 kişi arabaya bindiler şefleride vardı ne güzel olmuş falan dedier bayağı muhabbet ettik kendim yaptığımı söyledim içlerinden heveslenenler oldu bende tamamdır bu iş dedim ama sıra bana gelince adamlar serdi projeyi önlerine 2 kişi çıktı arabaya tek tek tüm kenarları ölçtüler hatta arabanın kasasını bile ölçtüler tekerleklerin arasını ön arka aks aralıklarını bende içimden oha dedim affınıza sığınarak,sonra tabiki geri gönderdiler bir daha proje çizildi ve onaylandı tekrar gittim aynı şekilde tekrar ölçtüler ve ancak geçebildik işte memleketteki yasaların farklı farklı yerlerde uygulanışı.

19. ykamas

ykamas 0535 632 63 98

Alınan Beğeniler:
    0

Araçlardaki her türlü tadilat,değişiklik projelendirilip ruhsata işlenmek zorunda
    buna bagaj,her türlü çekici
    araç eteklerindeki eklentiler vb.
    dahil.
    bisiklet taşıyıcı bunlara dahil değil.
    Motoru
    trafik bisiklet taşıyıcı gibi değerlendirdi.
    Bana
    Çeki demiriyle çekilip çekilmediği soruldu.
    "Hayır" deyince
    bisiklet taşıyıcısıyla aynı kategoride değerlendirildi.
    ruhsata işlemeye gerek yok dendi.

20. buralpdi

buralpdi yokluk ve çaresizlik adamı mucit yapar

Alınan Beğeniler:
    0

en iyisi projede çizdirmek, sonradan başımız ağrımasın diye

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş