Otoyol ve Köprü Geçişleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ANKARA Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,712

Otoyol ve Köprüler Geçişleri Nasıl Olsun?

• OGS

Kullanılan: 5 20.8%
  • KGS

Kullanılan: 1 4.2%
  • NAKİT

Kullanılan: 0 0.0%
  • HEPSİ

Kullanılan: 5 20.8%
  • HİÇBİRİ

Kullanılan: 13 54.2%

• Kullanılan toplam oy
    24

ANKARA

TEL 312 59 42 0543 644 48 78 GÜZEL OLAN HERŞEY
Yer
A N K A R A
Web
www.definecilerkahvesi.com
İstanbul’da Boğaziçi Köprüsü’nün nakit geçişlerine kapatılmasının ardından Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ndeki nakit gişeleri de kaldırıldı.

Geçtiğimiz aydan itibaren köprülerden nakitle geçiş yapılamıyor. Köprülerden geçmek isteyen sürücüler, Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ya da Kartla Geçiş Sistemi’ni (KGS) kullanacak. Yeni uygulama için 2 aydır hazırlık yapan Karayolları, köprü ve otoyol girişindeki gişelerde kart satışlarına devam ediyor.Konu Yurd ışından Tatillerini Türkiye'de geçirmek üzere yola cıkaçak vatandaşlarımızıda yakından ilgilendiriyor.Bir Çok vatandaşımız şimdiden kartları nerden alacaz diye düşünmeye başladılar. Bizde Konuyu araştırmak için T.C Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü (ANKARA) nü aradık ve Yetkililere vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren konuyu sorduk
Yetkililer sorularımıza şu cevapları verdiler.
KGS Kartları Nerlerden al ınabilecek

Otoyol ve köprüden geçmek isteyen motosiklet, otomobil, minibüs, otobüs, kamyon, TIR ve diğer tüm motorlu araç sahipleri ZİRAAT BANKASI; HALK BANKASI;VAKIFBANK YA DA İŞBANKASI Şubelerinden ister Nakit KGS Kartı isterlerse Kredili KGS kartı(Visa Kredi Kartı) alarak KGS gişelerinden geçiş yapabileceklerdir. Söz konusu sistem köprü ve otoyollarda KGS’ne ayrılmış gişelerden nakit para ödemeden geçiş imkânı sağlamaktadır. Bu sistemde OGS’nin aksine aracınızla geçiş sırasında KGS kartınızı ilgili gişelerde bulunan kart okuyucularına okutarak geçebileceksiniz.

KGS almam için hangi belgelerle başvurmam gerekir..

Nakit KGS ya da kredili KGS kartı alabilmek için size en yakın satışa yetkili banka şubelerine araç ruhsatı aslı veya fotokopisi ile başvurabilirsiniz.

Kartlı Geçiş Sistemi (KGS)
KGS Nedir?
T.C.Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 2005 yılında köprü ve otoyollarda kullanılmak üzere Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) kurulmuştur. KGS ile Köprü ve otoyollarda sıra beklemeden, nakit ödeme yapmanın getirdiği para ödeme, para üstü alma gibi zorluklarla uğraşmadan, kolaylıkla geçiş yapılabilmektedir. Banka Şubelerinde OGS'nin (Otomatik Geçiş Sistemi) yanı sıra KGS satışı da yapılmaktadır.

KGS'nin avantajı nedir?
KGS'de ücret sınıflandırması T.C.Karayolları Genel Müdürlüğü'nce aracın aks aralığına göre belirlenen araç sınıfı bazında yapılmış olup, KGS kartlarıyla yapılan geçişlerde geçiş bedeli normal geçiş ücretinden %20 indirimli olarak uygulanmaktadır. Ayrıca motosiklet, kamyon, tır gibi OGS cihazı kullanamayan motorlu araçlar için gişelerde geçiş avantajı sağlamaktadır.

KGS nasıl kullanılır?
Söz konusu sistem köprü ve otoyollarda KGS'ye ayrılmış gişelerden nakit para ödemeden geçiş imkânı sağlamaktadır. Bu sistemde OGS'nin aksine araçla geçiş sırasında KGS kartı ilgili gişelerde bulunan kart okuyucularına yaklaştırılarak okutulması gerekmektedir..

Dikkat Edin:
KGS kartları araç sınıfına göre tanımlanmaktadır. Kartlarınızı tanımlı araç sınıfından farklı bir araç sınıfında kullanmanız halinde Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından cezalı geçiş uygulanmakta ve bu durumun süreklilik arzetmesi halinde kart kara listeye alınarak iptal edilmektedir.

Banka Şubelerinde KGS sisteminde kredili ve nakit KGS kartları olmak üzere 2 farklı kart sunulmaktadır. Otoyol ve köprüden geçmek isteyen motosiklet, otomobil, minibüs, otobüs, kamyon, TIR ve diğer tüm motorlu araç sahipleri Nakit KGS Kartını yetkili Ziraat Bankası Şubelerinden veya diğer banka şubelerinden alabililer, Kredili KGS kartını ise Yine Çeşitli Banka Şubelerinden alarak KGS gişelerinden geçiş yapabileceklerdir.

NAKİT KGS
Nakit KGS kartları, üzerine para yüklenen (ön dolumlu) kartlar olup satışa ve doluma yetkili Şubelerin aracılığıyla satılmakta ve geçiş bedeli yüklenmektedir.
Nakit KGS kartı ile %20 indirimli olarak geçiş yapıldıkça geçiş bedelleri kartta yüklü paradan düşülmekte, kalan bakiye kart okuyucu ekranlarından görülebilmektedir.
Nakit KGS kartı alabilmek için en yakın satışa yetkili şubelere başvurulabilir.
Nakit KGS kartları araç plakası ile eşleştirilmemektedir, dolayısıyla kartın aynı araç sınıfında olmak kaydıyla bir başka araçta da kullanılması mümkündür.
Bazı Banka Şubeleri Kartlarını talep eden müşterilerine minimum 50 YTL geçiş bedeli yüklenmesi karşılığında ücretsiz olarak verilebildiği gibi, 3 YTL kart ücreti ödenmesinin tercih edilmesi halinde istenilen miktarda yükleme yapılabilmektedir.

Peki yurtdışından gelen vatandaşlarımız ne yapacak ,Gurbetçilerimiz kartları nasıl ve nerden alacak.

Yurdışından gelen vatandaşlarımız OGS kartlarını kullanmalarına gerek yok, OGS kart sistemi ,sürekli kullanacak olan sürüçüler için geçerlidir.
Yani OGS bu aşamada yalnız otobüsler, jeep, minibüs, otomobiller ve diğer küçük araçlar (motosiklet hariç) için işletmeye açılmıştır. Ayrıca bu aşamada ilave aks çeken (römork, karavan) otomobillerin Boğaz Köprüleri OG Şeritlerini kullanmamaları gerekmektedir. Kamyon ve tır gibi araçlara OGS aboneliği verilmemektedir.
Bunun için Yurdışından gelen vatandaşlarımız OGS Kartlarını kullanmalarına veya almalarına gerek yok,
Yurtdışından gelen vatandaşlarımız Bir kaç defaya kullanmaya Mahsus ve istedikleri (Miktarı) geçiş yapacakları kadar yüklenebilen KGS kartlarından almalarını tavsiye ediyoruz. Vatandaşlarımız bu Kartları Banka Şubelerinden alabildikleri gibi, Üçretli otoyollara giriş yaptıkları zaman ön gişelerden de alabilirler.
Yazın yurtdışından Türkiye’ye gelen gurbetçiler ve yabancı konuklar için Edirne gişelerinde de TCK-KGS kart satışı yapılmakta. Edirne’den Türkiye’ye giren sürücüler, Türkiye’de kalacakları süreyi gözönüne alarak istedikleri miktarda kart dolumu gerçekleştirebilecekler.
KGS KARTLARI TÜM TÜRKİYE’DE GEÇERLİ

Etiketler
Ynt: Otoyol ve Köprü Geçişleri

Hafta sonu bi İstanbul yapayım dedim aksilik ya otoyol geçiş sistemine takıldım.
Eski yoldan geze geze gideceyiz mecburen yolların bozuk olması cabası.

Ömer, Otoyoldan da gidebilirsin, hem İstanbul Yolu üzerinde bulunan Shell benzin istasyonunda hem de Gişelerde KGS satıyorlar, bilgin olsun..

gecenler de yani boluya gelmek için istanbuldan çıkışlı olarak otoyol logs kgs negese her şey ise arkadaş bir türlü nuh diyor peyğamber demiyor linkler.ist da trakya tarafı var izmir var diğerleri yoktu ben al atını dedim.hicte tem girmedimalın teminizi teme teme gidin varmı başka tem? noktasız virgülsüz anlayan anlar.bana çabuk bir ogs linki varsa hayrınıza sallayın gelsin.selamlar.

Teşekkürler Zerrin hanım.
Yol üstünde bulma şansımızın olması iyi oldu.
Valla abicim benim işime yaramaz ogs, mgs, falan.
Ayda yılda birde gitsek şimdilik sıkıntılı bir durum gibiydi.

3 otoyolda nakit ödeme kaldırılıyor

İstanbul-Edirne, İzmir-Aydın ve İzmir-Çeşme arasındaki Otoyol Nakit Ödemeli Sistem, 20 Eylülde kaldırılacak. Tüm geçişler, Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ve Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) ile yapılacak.

Karayolları Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, anılan kesimlerde otoyol kullanıcılarının uygulama başlangıcında oluşması muhtemel talep yoğunluğu nedeniyle mağdur olmamaları amacıyla, OGS ve KGS'de bankacılık hizmeti veren banka şubelerinin yeterli miktarlarda Elektronik Etiket ve KGS kartları bulundurmalarının sağlandığı belirtildi.

Karayolları İzmir 2. ve İstanbul 17. Bölge Müdürlüklerince anılan kesimlerde Ücret Toplama İstasyonlarında bez afiş, broşür veya diğer ilan yöntemleriyle nakit ödemeli kullanıcılara uygulama başlangıç tarihinin duyurulacağı bildirilen açıklamada, ayrıca TCK-KGS kart satış ve dolum hizmeti de verileceği kaydedildi.

Açıklamada, otoyol kullanıcılarının gişelerde mağdur olmamaları için ilgili bankalara müracaat ederek OGS veya KGS abonesi olmaları istendi.

Bilgiler icin tesekkurler. Ogs kartim vvar. Ama bir sekilde ogs odeme yapmadi ve ben gectim. Simdi noolcak? Eve ceva gelir mi? İkinci kopruden gecmem bir daha cok zor. Tesekkurler.

Merhabalar, ben de birinci köprüden benim araçla geçiş imkanı var mı onu merak ediyorum. Nereye başvurmak, ne yapmak lazım acaba? Bilen arkadaşlar aydınlatırsa çok sevinirim :smiley:

insel' Alıntı:
Bilgiler icin tesekkurler. Ogs kartim vvar. Ama bir sekilde ogs odeme yapmadi ve ben gectim. Simdi noolcak? Eve ceva gelir mi? İkinci kopruden gecmem bir daha cok zor. Tesekkurler.

OGS Plakaya bağlı bir geçiş sistemi olduğundan,geçiş anında ödeme yapmasa dahi kamera kayıtlarından plakanıza ödeme alınıyor.Yani kayıtlı OGS'niz varsa ceza gelmez,eğer ceza gelirse de Karayollarına bir dilekçe ile durumu izah edebilirsiniz.

tolgameltem' Alıntı:
OGS Plakaya bağlı bir geçiş sistemi olduğundan,geçiş anında ödeme yapmasa dahi kamera kayıtlarından plakanıza ödeme alınıyor.Yani kayıtlı OGS'niz varsa ceza gelmez,eğer ceza gelirse de Karayollarına bir dilekçe ile durumu izah edebilirsiniz.
bizim şirket aracımızda böyle bir durum oldu, bakiyemiz yeterli iken geçtik ama kaçak geçiş diye bağırdı (gişeden 30 km ile geçeriz) 3 hafta sonra, plakaya ceza geldiğini fark ettik, başvurduk. önce ziraate başvuruldu, şu tarihte yazılan kaçak geçişimizde ogs kartımızı okumadı gibi.. sanırım sonra karayollarına da dilekçe yazıldı. ama hata düzeltildi.
bazı tanıdıklarımıza da aynen ogs bakiyesinden normal geçiş olarak yansıtıldı. yani durum farklılık gösteriyor. ama çözümü var.

ayrıca ayıptır kurtköy gişeleri artık kalksın :( üstelik hatayla kaçak veya eksik bakiye ile geçerseniz 146 küsür lira alınıyor. üstelik köprüdeki gibi kart ricası yapamıyorsun. çünkü otobana girişte okutulmamış karttan da o parayı çekmeye çalışıyor...

Kullandığınız araca ait olmayan bir OGS ile geçiş yaparken sistem OGS cihazını okuyamazsa plakaya kaçak geçiş cezası kesiliyor. Ben 2006'da eski aracımı sattıktan sonra OGS cihazını yeni aracıma kaydettirmeyi ihmal etmiştim. 2009'da o aracı da sattıktan sonra cezaları posta ile geldi. Ödemeyi PTT'de posta çeki hesabına yapıyorsunuz, sonra da belgeyi Karayollarının bir faks numarasına gönderiyorsunuz. İşleme alınıyor mu onu da tam bilemiyorum ???

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,437
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR