Klimalı Araçlarda Kışın Ön Camdaki Buzu Çözmek

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 12:01 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,359
Bu cam buğusu olayı biraz daha karmaşık bir konu. Sebebi, bağıl nemin çok artması. Ağızdan çıkan sıcak havanın içindeki su buharı, soğuk yüzeyle temas ettiğinde yoğuşup sıvı hale geçiyor ve buğu oluşuyor. Ancak çok soğuk olmayan havalarda da yağmur yağınca bağıl nem çok arttığı için cam açıkken de camlar buğu yapıyor, haklısınız.

Sıcaklık arttıkça havanın su buharı taşıma kapasitesi arttığı için aynı miktardaki su için bağıl nem düşüyor. Yani içerdeki sıcaklığı artırmak sorunu çözüyor aslında. Camdaki suyu tekrar buharlaştırmış oluyoruz. İçerde bizim nefesimizden dolayı artmış bağıl nemi, eğer dışardaki bağıl nem düşükse, camı açarak düşürebiliriz. Yağmurlu bir günde pek işe yaramaz bu yöntem.

Buz konusuna dönersek; içerdeki havayı sirküle etmemizin sebebi, aynı havayı ısıtıcı serpantinden defalarca geçirerek daha hızlı bir ısıtma sağlamak istememiz. Dışardan gelecek taze hava, kış şartlarından dolayı çok soğuk olacağı için ısınma süresi uzayacaktır.
çok doğru ancak cam hiç bir zaman açılmamalı yoksa hep başa gideriz iç fanlar ağzınızdan çıkan buharı zaten yok eder cam açılması sıfırlar
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,360
Mesajlar
1,517,012
Kayıtlı Üye Sayımız
172,014
Kaydolan Son Üyemiz
yusufçınar

Çevrimiçi üyeler

SON KONULARGeri
Üst