Tüketim Ekonomisinde Karavan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Doğrucu Davut Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 69
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,440
Yer
Kuzey Ren / Almanya
.
Bilmem “Karavancılık Forumu” diye ad verilmiş bir foruma rastladınız mı ?
Zamanımızda forumların adları hep “Karavan Forumu” şeklinde. Yani kast edilen eylemin kendisi yerine o eylemin aracı olan ürün olmakta.

Bir karavancılık forumunda tabi ki ana tema olarak karavanın konuşulması gerekli ve kaçınılmaz ama sizce onu bir çeşit yaşam tarzı sayılabilecek böyle kapsamlı bir hobinin konuşulmasının önüne geçiren ne olmalı ? Bir işin nasıl ve neden yapılacağı, onu neyle yapmaktan önce gelmez miydi ?
Yani forumların hep karavanın yapısı üzerinde ama ender olarak karavancılık üzerinde dönmesi size tuhaf gelmiyor mu. Bir aleti kullanmadan önce onun amacının, raconunun ve kendimize uyarlılığının hiç mi önemi yok. Yeni başlayanların bütün bunları atlayarak iştahla karavana hedeflemesinin altında yatan ne olmalı ?
Sakın bunda tüketim ekonomisinin bizleri tek boyutlu düşünceye
formatlamasının rolü olmasın ?

Yazdıklarım komplo teorisi falan değil. Alın size soyut bir örnek.
Karavancılığa ilgi duyulup başlanılmak istenmekte. Tamam güzel.
Fakat;
* karavana ailenin uyum ve kabulünden,
* kamp tarz ve hedeflerinden,
* yapılmış yeterli karavancılık tecrübesinden bile bahsedilmeden en uç örnekler hedeflenerek, hemen karavanın ayrıntılarına girilmekte.
Verilen cevapların nedense teorik yaklaşımlarla bir kenara itilmeye çalışılması yanında bu ters yaklaşımın damarına basmadan neden ciddi ciddi cevap verildiği de ayrı bir soru olmalı ?
Sanırım çoğumuz benim gibi geyik meraklısı.. 😉
Fakat bazen geyik yapalım derken de sazan durumuna düşüyoruz.. 😊

Kısaca zamanımızda tüm dünya için sorulacak soru ayni olmalı.
Seçilenler, yapılanlar yahut yapılmak istenenler, işin ruhuna ne kadar uygun ?

Benim yaklaşımım ise belli.
Karavan; insanın altından önce, içinde olmalı.. 🙂

Bild.png

Son düzenleme:

Aslolan kampçılıktır. Biz hepimiz aslında kampçıyız. Karavan sadece bir araç desem de ben de karavanıma bir araç muamelesi yapamıyorum. O benim için özel. Herhangi bir araç değil.
Mikro kampervanım her koşulda benimle olandır. O bir yoldaştır bana. Bunu böyle görmeyi tercih ederim. Ayrıca benim aracım Biricik'tir. Adı Güçlü'dür.
Günümüz Dünyasında bir araç bile edinmek bir meseledir. Ona bakmak, Aküsü, Lastiği, Motor bakımları, Vergisi, Sigortası bir bireymiş gibi masraf ettirir bütçeye.
Mini kampervanımla mutluyum. Onu seviyorum.

Son düzenleme:

Paylaşmak bana kalırsa her konuda, Özellikle de hem teknik hem de geziler konusunda olmalı. Ben daha da ileri gidip hayatı da paylaşıyorum dostlarımla. Bunu yaptığım için mutluyum. Benim de tarzım böyle...

Ben daha da ileri gidip hayatı da paylaşıyorum dostlarımla.

Çok doğru sözler.

Forumda karavancılıktan bahsedeceksek, kendi özelimizden baṣlamamız lazım.

Bir gezi anısı yazarken beni hep meṣgul eden bir soru olur. Ne kadar özel hayatımı anı kapsamına alacağım?

Herkesin karavanda yaṣam tarzı aynı değil.

Son düzenleme:

.
Başlığın konusunun, sizin hassasiyetinizden daha kapsamlı olduğunu nedense bilerek teğet geçiyorsunuz. Zaten düşüncelerimi size doğrudan söylemiş olduğumdan, burada “soyut bir örnek” deyimiyle yapılan bir genellemeyi kişileştirmenin bir anlamı da kalmamakta.

Bir de karavan düşüncesi ve yaşam düzenini forumda diline en fazla pelesenk etmiş birinin hakkını yemeyin derim. 😉

Son düzenleme:

.
Başlığın konusunun, sizin hassasiyetinizden daha kapsamlı olduğunu nedense bilerek teğet geçiyorsunuz. Zaten düşüncelerimi size doğrudan söylemiş olduğumdan, burada “soyut bir örnek” deyimiyle yapılan bir genellemeyi kişileştirmenin bir anlamı da kalmamakta.

Bir de forumda karavan düşüncesi ve yaşamını diline en fazla pelesenk yapmış birinin hakkını yemeyin derim. 😉
Bu yanıtınızı bana mı söylediniz?

Ben sadece karşılaştığım genel bir konuya bu bende nasıldır düsturuyla yaklaşarak bir yanıt vermeye çalışıyorum. Sonuçta bir kişi ancak kendisini bilir.

Forumda kendi karavanlarını yapanların sayısı ikiyüz civarında. Hatta defalarca karavan yapıp satanlar oldu.

Forum kendi karavanını yapan, karavan yapanı ilgi ile karaşılayan ve yardımcı olmaya çalışan üyelerle dolu.

Şu anda forumda iki karavan yapılıyor.

Çekme Karavanımı Yapmaya Başladım.

Unimog Restorasyon Ve Karavan Yapımı

Ayrıca şu anda forumda çok ilginç iki gezi anısı yayınlanıyor. Karavanla neler yapılabileceǧinin çok güzel örnekleri.

Evi̇mi̇z Yanimizda Dünya Önümüzde 2023 Gezi̇ Planimiz

Tam Zamanlı Karavan Yaşamımızdan Tecrübeler

.
@vanosfer gezisi, karavancılığın
nasıl ve neden yapılacağı
üzerine oldukca örnekleme yapsa da forumda bilindiği üzere genellikle yahut neredeyse tamamen Janberk beyinki gibi %90 ı karavandışı izlenimleri aktaran yazılar bulunmakta.
Yani bunlar karavan olmasa da yapılacak karakterde olduklarından yukarıda yazdığım gibi bilerek konuya dahil etmedim.

Yazımın ise karavanın sadece
amacını, raconunu ve kendimize uyarlılığını
hedeflediğinin, sanırım tekrar üzerine basmam gerekiyor.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,545
Kayıtlı Üye Sayımız
172,203
Kaydolan Son Üyemiz
canigd

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR