2001 Disco 4.0 V8 Yazılım Uygulaması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan CAFEIN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 106
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,206
Burada daha evvel yapmış olduğum yorumlarda da belirttigim gibi ben bir arazi aracından bir sedan araba gibi performans beklemiyorum elbette.Lakin bana olması gerekenden daha hantal gibi gelmişti.Hatta acaba arızamı var diye gösterdim bana gayet iyi olduğunu söylediler.Bu aracların dizellerini tahmin bile edemiyorum.Size bir sorum olacak sizdede v8 varmış benzinlemi yoksa Lpg ilemi kullanıyorsunuz .Cevabınızdan sonra sohbete devam ederiz.

D6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
Burada daha evvel yapmış olduğum yorumlarda da belirttigim gibi ben bir arazi aracından bir sedan araba gibi performans beklemiyorum elbette.Lakin bana olması gerekenden daha hantal gibi gelmişti.Hatta acaba arızamı var diye gösterdim bana gayet iyi olduğunu söylediler.Bu aracların dizellerini tahmin bile edemiyorum.Size bir sorum olacak sizdede v8 varmış benzinlemi yoksa Lpg ilemi kullanıyorsunuz .Cevabınızdan sonra sohbete devam ederiz.

Genelde Lpg ile kullanıyorum. Ama bazen arazide veya yolda benzinde zevk için kullandıgımda oluyor. Arabamda prins beyinli tüp vardır.

Ben geçen hafta prins ile konuştum 5500 lira fiyat verdiler ve memnun kalacağımı söylediler yakıtın 85 kuruştan 50 kuruşa inecegi yönünde tahmin verdiler.Land ustası bence lpg taktırma böyle kullan bir yandan tasarruf yaparken diger yandan başka masraflar açacak dedi.Kafam bu sebeple karıştı.Siz ne önerirsiniz verilen rakamlar doğrumu sizin araç ne yakıyor.Teşekkürler.

En son bir deneme yapıp sana bilgi veririm. Ama yaklaşık olarak Şunu söyleyebilirim. 70-75 tllik gaz ile 135-140 km yol gidiyor şehir içi kullanımında ben memnunum. Onun haricinde prins bu konuda güzel başka marka bilmiyorum nasıldır. Ama aracın tüplü olmasının bana bir zararının görmedim sadece bujilerimi platin uçlu ile degiştirttim şimdi yeni. Onunda hepsi yaklaşık olarak 300 tl civarı. Aracımı aldıgımda tüp takılıydı ben taktırmadıgım için fiyatını bilmiyorum ama prins bayisine bakıma götürdügümde abi gayet güzel bir sıkıntı yok tüpün markası ve modeli çok güzel su anda 4-5 bin liralık tüp var üstünde demişti. Taktırmanda fayda saglar diye düşünüyorum ama genede karar senin.

uzun suredır gunluk V8 D2 kullanıyorum cok memnunum bendekı V8 16 lastıklerle 170 km cıvarını gordum td5 ıle v8 arasında daglar kadar fark var..

Yeni alınmış bir aracın daha iyi olması için yapılmış bir harcama yoksa hiç birini yapmaya mecbur değildik kimine göre lüzumsuz bir israf kimine göre keyf için yapılan bir yatırım.Malum bu tür arabaları seviyor beğeniyor isek bazı ekonomik külfetleri göze almalı peşinen kabul etmeliyiz.Zevkler ve tercihler farklı olmasaydı herkes en ekonomik araçları satın alıyor olurdu.

Sent from my iPhone using Tapatalk

uzun suredır gunluk V8 D2 kullanıyorum cok memnunum bendekı V8 16 lastıklerle 170 km cıvarını gordum td5 ıle v8 arasında daglar kadar fark var..
265x70x16 td5 yazın 160km kışın da 170km görmüşlüğüm oldu ama genelde 120 üstüne çıkmıyorum, ivmelenme biraz yavaş kalıyor v8 yanında ama kışın ortalama 12lt, yazın klimadan dolayı 14lt buluyor tüketim. Bu dağlar kadar fark herhalde tüketimden kaynaklanıyor olabilir mi? :smiley:

265x70x16 td5 yazın 160km kışın da 170km görmüşlüğüm oldu ama genelde 120 üstüne çıkmıyorum, ivmelenme biraz yavaş kalıyor v8 yanında ama kışın ortalama 12lt, yazın klimadan dolayı 14lt buluyor tüketim. Bu dağlar kadar fark herhalde tüketimden kaynaklanıyor olabilir mi? :smiley:
:smiley:))))))))))))))))

Genel bildirilere göre Td5 motorlar her yüz kilometrede ortalama 15 litre dizel yakıt tükettiyor. V8 motorların ise Lpg ile ortalama her bir km de 0.50 0,55 kuruşluk yakıt sarfiyatı var.Bu degerleri göz önüne alarak karar verecek olursak benzinli motorların ve araçların bakım maliyetleri daha düşük olması ,araçların daha diri, daha az yıpranmış ve daha hoş bir motor sesine sahip olması sebebiyle bence V8 tercih etmek daha akla yatkın geliyor.

Son düzenleme:

Arızalı birkaç örnek haricinde 15 lt tüketen td5 görmedim. 11-12 lt yi geçmiyor. 42-48 kuruş tüketim. Vergi zaten 2.5 diliminden. Vergisi zaten yeterince düşük olduğundan alt dilimden ödenemiyor hiçbir şekilde. Vergi kafaya takılmazsa, bagajın küçülmesi sorun değilse ve V8 ses fanatizmi varsa seçilebilir tabiki. Ama günlük, uzun yol, arazi vs için td5 gerçekten mantıklı. Araçların masrafı dizel olmasından kaynaklanmıyor sonuçta bunlar LR. Yok ACE yok three amigos yok ABS modülatörü, yok şanzıman soğutucıu boruları... Motorun kendinden çok daha fazla masraf yok bence...

Genel bildirilere göre Td5 motorlar her yüz kilometrede ortalama 15 litre dizel yakıt tükettiyor. V8 motorların ise Lpg ile ortalama her bir km de 0.50 0,55 kuruşluk yakıt sarfiyatı var.Bu degerleri göz önüne alarak karar verecek olursak benzinli motorların ve araçların bakım maliyetleri daha düşük olması ,araçların daha diri, daha az yıpranmış ve daha hoş bir motor sesine sahip olması sebebiyle bence V8 tercih etmek daha akla yatkın geliyor.

16

15lt yakan araçlara genelde td5 camiasında sorunlu araç gözüyle bakılır. Motor harici her şey aynı olup, benzinli/dizel tercih meselesidir. Benzinli araçların bizim araçlara göre göreceli olarak yıpranmamasının en önemli sebeplerinden biri bizim uzun yolda bir depo ile ortalama 700km gibi yol yaparken benzinliler bunu 2 depo ile yapmaktadır, şehir içine girmiyorum bile. Benzinli alacak olsam ki düşünüyorum, P38 alırdım, ama D2'i hiç bir şeye değişmem

Son düzenleme:

Çok ilginç bir konu olmuş, evet arabaya para harcanır belki ama motor rektefiyesi gerekmedikçe lüzumsuz bir harcama kalemi.Neyse olan olmuş,uzun süre kullanın artık en azından zararı kapatmış olursunuz.

Arazi araçlarındaki yüksek hacim motorlar daha çok torka ve uzun ömüre yöneliktir. Jeep,Toyota gibi markalarda da aynı,bastığınız anda ok gibi fırlamazlar onlarda. Jeep'ler biraz daha hafif olduğu için daha ataktır.

LPG taktırın tabi,neredeyse yarı yarıya düşer tüketim.İlla prins olması şart değil bu araçlar eski sistem BRC,Atiker vs diğer markalara da bakabilirsiniz. Yeter ki usta referanslı olsun yani bu model araca daha önce LPG taksın.

Hazır konu açılmışken bende bir soru sorayım. Disco 1 de 4.0 motor hiç kullanıldı mı? Kullanılmadı ise Disco 1 3.9 V8 ile Disco 2 4.0 V8 arasında ne kadar fark var? Tüketim,LPG'ye uyumluluk,dayanıklılık vs vs işte.

Yaklaşık 18 ay aracımı benzinle kullanmıştım.Lpg sistemleri hakkında olumlu olumsuz bir çok yorumun olması benim karar vermeme mani olmuştu . Onbeş gün evvel BRC markasının Sequent Plug and Drive olarak adlandırdığı Lpg dönüşüm kitini Ankara Mavi Denizler isimli ana bayisinde taktırdım . Şuana kadar olan izlenimlerim oldukça olumlu . Benim gibi tereddütte kalan arkadaşlar için memnuniyetimi tavsiye niteliğinde yazmak istedim. Onbeş günlük ortalama tüketim değerlerinde ölçtüğüm tükemim miktarı km başına 0,50 kuruş. İkibin km sonra yapılacak ayar sonrasında bir miktar daha düşüş olurmu bilemiyorum ama bu kadar uzun süredir benzinli olarak kullanmakla bayağı kayba uğradığım kanısındayım .

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,127
Kaydolan Son Üyemiz
agalandarli

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR