Canon vs Nikon

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan phobios Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 51
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,914

Sizin tercihiniz?

• Kullanılan toplam oy
    119

Etiketler
Ynt: Canon vs Nikon

mrb arkadaşlar,

bu konuda sektörün ticaret kısmında olmamdan dolayı farklı bi boyut açısı getireyim :smiley:

2si arasındaki bariz fark ekipmanlar ve aksesarlar arasında ortaya çıkmaktadır. yani canon un lensleri,flashları..şarj aletleri..vb her zaman nikondan daha pahalıdır.

renk yönetimi konusunda nikon daha konstratlı çeker..fotoğraf tadını hangisini almanıza bağlı tercihinizi belirleyebilirsiniz..

body olarak baktığımızda dslr makineler için; nikon daha dayanıklı ve geniş bir body'e sahipttir..canon genelde hatun kısmında hitap eder malum kasası ufaktır :smiley:

diğer bir farkılık menülerdeki kullanımdır.. nikon un menüsü daha komplike ve detaylıdır..canon ise daha basit ve yüzeyseldir..

kompakt makinelerde kıyaslama da tartışmasız canon tercih edilmelidir..buda ayrı ve uzun bir konudur..

kısacası ben nikon d200 ..ve canon a95 kullanıyorum :smiley:

yeni makine alacaklar beklesinler...nikon un cmos larını tercih etsinler..sonunda nikon da cmos üstünlüğünü kabul etti :smiley:

sedat bey aynı makinayı kullanıyoruz. son gözdem s3 oldu.
tabi fim makinası olarak nikon f80 ilk digital makina olarakta canon d300 kullanıyorum. film makinam f 80 olduğu için s3 e hiç yabancılık çekmiyorum. sanki yıllardır elimdeymiş gibi geliyor. sadece biraz şişmanlamış hepsi o kadar.

Her markanın kendine has iyi yönleri var.
Pentax K 1000 modelini fakültede fotoğraf projelerinde ikinci makinaya ihtiyaç duyduğumda kullanırdım.
Hafif, sağlam ve kullanışlı idi.
Pentax K 10 D'nin tanıtımına gittiğimde makinanın geleneklerini devam ettirdiğini gördüm.
Minolta'nın (artık yok ama) optiklerinin özellikle sabit odak uzaklıklı olanlarının kalitesini hep duymuşumdur.
Minolta'nın yanlış hatırlamıyorsam 7 D modelini elime aldığımda oturuşu, menülerle uğraşmadan üstünde pek çok ayarın yapılabilmesi çok hoşuma gitmişti. Özellikle efektif olarak makina üzerindeki titreşim önleyici sensör oldukça kullanışlıydı. Ama doğarken ölü doğmuş 6 megapikseldi.
Şu bir gerçek ki her marka ve tip SLR'nin optikleriyle bir kullanıcı kitlesi vardır.
Hafif ve DMC serisi(yanılmıyorsam) ince optikler kullanan Pentax.(çoğunlukla amatörler için kompakt kasada)
Nikon'dan çok daha önce Image Stabilizer ve USM'ye giren Canon.(spor ve haber fotoğrafçılığı yanında dijitalle tanıtım ve reklam çalışan profesyonellerin tercihi 'tam kare sensör')
Canon'a göre flaşlarında kontrol ve kablosuz çoklu flaş kullanımında bir kaç gömlek üstün Nikon var. LCD ekranlarda da Nikon daha iyi durumda. Nikon ayrıca her sene çıkan yeni teknolojili bilgisayarlar ve Canon gibi sürekli yeni veya ara modeller çıkarmıyor. Nikon bence profesyonellerin kullanımına daha yatkın makinalar çıkarsa da görüntü algılayıcılarda, saniyede kare sayısı ve optik hızında AF makinalar çıkana kadar ki mevcut olan hakimiyetini hala geri alamıyor.

Ben Nikon D70S kullanıyorum. Ağırlığı hariç her şeyinden memnunum. Gezmekten Fotoğraf için zaman kalırsa istediğim sonuçları veriyor. Öncesinden ise Zenit kullanıyordum. Çok siyah-beyaz çektim. Onun keyfi bir başkaydı.. Ancak Canon 350'nin AF tepki hızının daha iyi olduğunu söylüyorlar. Bende gidip futbol maçı çekmediğime göre Nikon bu anlamda yeterli. Ancak mutlaka UV ve polarize filtre kullanmak lazım. Gerçi benim gibi amatör için Nikon bile çok fazla. Canon olsaydı oda bana yeterdi. Her ikisini ayırt edecek kadar bilgi ve tecbrübem yok ama ikiside lider..

Sonuç: Ne Nikon ne Canon. Bakış açımız ve becerimiz fotoğrafları güzel kılıyor.

yol' Alıntı:
Ben de Nikon kasalı bir fuji kullanıyorum; Fuji S3 Pro ;)

Doğan görünümlü şahin gibi bişi olmalı ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Böyle birşey ;)

S3pro 1

merhabalar nikondan vaz geçmeyen amatör biri olarak bende marka ayrımı yapmam ama önemli olan güzel bir lens bulabilmek :D

Arkadaslar kimse alinmasin ama sanirim gerceklik payi oldukca fazla.
Bu arada ben de nikoncuyum;)

canon hafiftir, nikon ağır
canon yenilikçidir, nikon tutucu
canon şakacı ve neşelidir, nikon ciddi ve hüzünlü
canon süslüdür, nikon sade
canon yalancıdır, nikon doğrucu
canon delişmen ve duygusaldır, nikon akılcı ve gerçekçi
canon gelişmelere açık ve atılgandır, nikon tedbirli ve temkinli
canon yamalı bohçadır, biraz ondan biraz bundan almayı sever, nikon yekpare gövdeleri sever, karışık olaylardan hazzetmez
canon samimi davranır, sıcaktır, nikon cool'dur, soğukkanlıdır
canon detaylarda boğulur, nikon detayları kontrol eder
canon havayı ve suyu sever, nikon ateşi ve toprağı
canon modayı takip eder, nikon modadan uzak durur
canon mandrake'dir, nikon ken parker
canon maceracıdır, evde durmayı sevmeyenlere benzer, nikon evcimendir, ama görev bilinci vardır, istenen yere gidebilir
canon risk almayı sever, nikon sağlam gider
canon alıngandır, nikon aldırmaz
canon sabırsızdır, nikon sabır taşı
canon gevezedir, nikon fazla konuşmayı sevmez
canon moderndir, nikon klasik
canon aldatabilir, nikon vefalıdır
canon reklama önem verir, nikon reklamı sevmez
canon biseksüeldir, nikon heteroseksüel
canon sorumsuzdur, nikon sorumluluk sahibi
canon sarışındır, nikon esmer
canon doğuludur, nikon batılı
canon 2 boyutludur, nikon 3 boyutlu
canon heyecan vericidir, nikon sıkıntı verir biraz
canon çok eşlidir, nikon tek eşli
canon sayısal verilere tapar, nikon analog verilere güvenir
canon bilimkurgu ve polisiye edebiyatı sever, aşk romanları okur, çizgi romanlara bayılır
nikon klasiklerden vazgeçmez, deneme kitapları okur, belgesel filmlere takılır
canon picasso'dur biraz, nikon ise balthus,
canon quentin tarantino'dur, nikon akira kurosawa

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,459
Kayıtlı Üye Sayımız
172,114
Kaydolan Son Üyemiz
Ahmetalp0666

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR