Enerji Sorunum Bitti !!!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan edessastelio Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 140
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 74,092
Ynt: Enerji Sorunum Bitti !!!

Teknoloji hızla değişiyor, bilgi teknolojiye ayak uydurmak zorunda, 1 yıl öncesine kadar 220v motorları 12v ile değiştirmek çok önemli bir düşünce tarzı idi, ama kazın ayağının öyle olmadığı biraz teknoloji takip edilirse, altından neler neler çıkacak...Örneğin, 12v ekovat motorlar eksi sistem R136 gaza uygun üretimlerdir, 12v ekovatların R410 gaza uygun olanları henüz imal edilmedi, oysa yeni nesil sokak arası marketlerde satılan uyduruk dolapların hepsi yeni nesil ve R410 gaz ile çalışır..12v ekovata geçecekseniz eski model R136 gazlı buzdolabı bularak dönüşüm uygulanabilirse daha çok verim alınır...R136 gazı bir buzdolabında 185 gr kullanılıyorsa R410 gazı 165 gr kadar dır, burada amaç çevre korumacılık adına dolaplarda kullanılan gaz miktarını azaltarak sonuçda atmosfere salınan gaz miktarını düşürmektir, bu arada R410 gazı çevrimde daha verimli soğutucu bir gazdır..R410 gazı dolapta daha az gr'da bulunur ama kompresör basıncı ve devir daim basıncı daha yüksek olarak soğutmada R136 gaza göre hem daha az gaz kullanımı hemde daha verimli soğutma elde edilir, ne yazıkki şu anda piyasada satılan 12v ekovatlar'ın hepsi R136 gazı için ayarlanmıştır...
Geçenlerde boat show fuarında bir stantta waeco'nun misafiri alman mühendise bu soruyu sordum, tercümanlar teknik tercümemiz yetersiz diyerek sohbetten kaçtılar, aslında kaçan almandı cevap vermemek için kompe bu yolu seçtiler...Bu arada bildiğinizi sanıyorum Danfoss motor satıldı ve yeni sahibi Waeco...
Yine aynı fuarda ABB motorun Türkiye mümessili ile görüştüm, söylediği aynen şu, " işte bu sorduğun sorulardan dolayı biz geri çekilip üretim bandımızdan 12v ekovat motoru çıkardık" dedi ve ekledi zaten dünya sıralamasında Danfosun bir altında kalitede motor üretiyoruz, bu sorunlar çıktıkca bizde sorun yaşıyoruz dedi...
Birde piyasada Cubigel diye bir motor var, tıpkısı çin malı gibi, 12v ekovatın Dolapdere fiyatı 200-300 TL, nekadar ekmek okadar köfte, önce takdır sonra kart sorunlarından kaynaklanan sorunlardan dolayı gide gele samimiyet gelişsin servisle kanki ol...

Etiketler

Bana göre kullanılan gaz ile kompresörün tahrik şekli arasında bir ilişki yok. Soğutucu sistemlerde kompresör tahrik şekli 12V -24V DC elektrik motorlu, 220V AC elektrik motorlu, direk araç motorundan tahrik, yardımcı dizel motordan tahrik olabilir. Örneğin ben işimde tahrik sistemi olarak yardımcı dizel motor seçerim. Hiç bir zaman kullanılan gazı sormam. Sorduğum kompresörün kalkış torkudur, çalışma hızı ve ihtiyac duyduğu güçtür. Bir de çevre şartlarını sorarım.
Atilla Bey, siz 12 Volt DC elektrik motorunun 220 V AC ile çalışan buzdolapları için kullanılırsa gücünün yetersiz kalacağını mı söylüyorsunuz?

syn karavan dostları,

karavanımı daha teslim almadım.ön ödemeli ödüyorum.Buzdolabı işi için izmirde arkadaşla bende konuştum.Büro tipi buzdolaplarını 12 volta çeviriyor.(r 400-600 vs ne çeşit gazsa pek anlamam).bana karavanı aldığımda invertör vs taktırmayıp direkt büro tipi buzdolabımla gelmemi ve 12 volta çevireceğini söyledi,işyerinde tırların ve otobüslerin buzdolaplarının tamirini yapan bir arkadaş.Kendisinin çevirdiği dolapları motoryatlara 3-4 bin tlye servislerin sattığını duydum.Yolda benim buzdolabı ihtiyacım,peynir,tereyağı,biraz su vs gibi fazla olmayan şeyler,yani büyük dolaba ihtiyacım yok,bazende diyorum.200 tl lik çakmaktan araç buzdolabı bile işimi görür.İnşaallah deneyip göreceğim...

karavan dostları ile paylaşmak istedim...yanlış anlaşılmayayım

selamlar....

İrfan Toprak

Teşekkür ederim, Hayır öyle birşey demiyorum, 200-300 amp'lik akü stoğunda inverterin günde harcayacağı 4-6-8 amp enerjiyi tasarruf diye ortaya koyarken, bir birinden farklı kalitelerdeki 12v motor markaları, gazları farklı çeşitli kalitelerdeki buzdolabı sistemlerine uygulandığında %5--10-15 gibi soğutma verim farkları ortaya çıkar, hani inverterin harcadığı enerjiyi tasarruf edecektik, ne oldu enerjiden tasarruf edildi soğutma denklemi buzuldu verim düştü, sonunda ne karımız oldı...Hiç...Söylemek istediğim bu...Önemli olan ilk başlangıç maliyetinde 220v veya 12v olarak bir tercih yapıp, tercih edilen sisteme uygun ekipmanı kurup sorunsuzca verim alabilmek, tabiki bunun için en önemli şey tercih edilen sistemde malzemeden çalmamak, (marka veya güç olarak)..220v sistem doğru ekipmanla kurulursa inverter enerji tüketimini göz ardı edilebiliyor...Bana göreorjinal 220v ve orjinal 12v farkı sadece FAN sesi, fandan rahatsız olanlar 12v sistem tercih edebilirler, tabiki en önemlisi fan sesinin karşılığı başlangıçtaki kurulum maliyet farkı...Sonunda bu iş para ve zevk meselesi..Önce bir sistemi tercih edip sonra verim alamamak ise tamamen ekipmanlarda marka ve güç anlamında niteliksiz ekipman seçilerek fiyat adına yapılan tasarrufdan kaynaklanıyor...6 senedir 220v sistemler ile karavan donatiyorum bu güne kadar hiç bir sorun yaşamadım, tabiki bu arada işim icabı elime geçen 12v buzdolaplarını, 3 sistem buzdolaplarını kendi karavanlarıma takmayıp meraklılarına veriyorum..

atiladi' Alıntı:
Teknoloji hızla değişiyor, bilgi teknolojiye ayak uydurmak zorunda, 1 yıl öncesine kadar 220v motorları 12v ile değiştirmek çok önemli bir düşünce tarzı idi, ama kazın ayağının öyle olmadığı biraz teknoloji takip edilirse, altından neler neler çıkacak...Örneğin, 12v ekovat motorlar eksi sistem R136 gaza uygun üretimlerdir, 12v ekovatların R410 gaza uygun olanları henüz imal edilmedi, oysa yeni nesil sokak arası marketlerde satılan uyduruk dolapların hepsi yeni nesil ve R410 gaz ile çalışır..12v ekovata geçecekseniz eski model R136 gazlı buzdolabı bularak dönüşüm uygulanabilirse daha çok verim alınır...R136 gazı bir buzdolabında 185 gr kullanılıyorsa R410 gazı 165 gr kadar dır, burada amaç çevre korumacılık adına dolaplarda kullanılan gaz miktarını azaltarak sonuçda atmosfere salınan gaz miktarını düşürmektir, bu arada R410 gazı çevrimde daha verimli soğutucu bir gazdır..R410 gazı dolapta daha az gr'da bulunur ama kompresör basıncı ve devir daim basıncı daha yüksek olarak soğutmada R136 gaza göre hem daha az gaz kullanımı hemde daha verimli soğutma elde edilir, ne yazıkki şu anda piyasada satılan 12v ekovatlar'ın hepsi R136 gazı için ayarlanmıştır...
Geçenlerde boat show fuarında bir stantta waeco'nun misafiri alman mühendise bu soruyu sordum, tercümanlar teknik tercümemiz yetersiz diyerek sohbetten kaçtılar, aslında kaçan almandı cevap vermemek için kompe bu yolu seçtiler...Bu arada bildiğinizi sanıyorum Danfoss motor satıldı ve yeni sahibi Waeco...
Yine aynı fuarda ABB motorun Türkiye mümessili ile görüştüm, söylediği aynen şu, " işte bu sorduğun sorulardan dolayı biz geri çekilip üretim bandımızdan 12v ekovat motoru çıkardık" dedi ve ekledi zaten dünya sıralamasında Danfosun bir altında kalitede motor üretiyoruz, bu sorunlar çıktıkca bizde sorun yaşıyoruz dedi...
Birde piyasada Cubigel diye bir motor var, tıpkısı çin malı gibi, 12v ekovatın Dolapdere fiyatı 200-300 TL, nekadar ekmek okadar köfte, önce takdır sonra kart sorunlarından kaynaklanan sorunlardan dolayı gide gele samimiyet gelişsin servisle kanki ol...

Arkadaşlar,

Bu konu hakkında, ne kadar kulaktan dolma bilgiler ile tartışma yapıyorsunuz. Bilgi edinmek isteyen arkadaşlarında kafasını karıştırıyorsunuz.!

Ukalalık yapmak istemiyorum ama,

R136 gaz diye bir şey yoktur. R12 demek istediniz herhalde.! (R136 uzay boşluğunda gezegen veya yıldız olması lazım)
R410 gaz klima gazıdır. R600 demek istediniz galiba.!
Danfoss firması Waeco satılmadı. Secop oldu.!
ABB firmasının ürettiği 12-24VDC motorun kodunu paylaşırsanız, Belki bizde bilgi sahibi oluruz.!
Gaz gramajı vermişsiniz.! Büro tipi dolaplar 40 - 65gr. gaz ile, Sizin bahsettiğiniz 185gr. gaz 500 litrelik çift kapılı No-Frost dolaplarda kullanılır.!

12-24VDC motorlar yanlızca R136 gazı ile çalışırlar demişsiniz. Böyle bir gaz olmadığına, buzdolaplarıda yıldız tozu ile soğumadığına göre, 12-24VDC ekovat motorlarının 30 sene önce üretilenleri R12 ile, yeni nesiller R134A ve R600 gaz ile çalışırlar.! R134A daha yaygındır.!

Bartek arkadışımız,

Mobil dolapların teknik özelliklerinden ve profesyonellikten bahsetmiş,

220VAC dolaplar kaliteli marka ise, kaliteli mobil dolaplar ile %90 aynı özelliklere (büro tiplerinden bahsediyorum.) sahiptir. Bu işin kalbi de ekovat motorudur. Sonuçta hepsi kasa, izalasyon, evaporatör, kılcal, kondenser, fan, gaz, termostat ve ekovat motorundan oluşurlar.

Mühim olan, işin ehli, bu işlerde tecrübe sahibi, uzun seneler bu işler ile uğraşmış profesyonel kişilere rastlamak...

Saygılarımla...

Ben sabit durarak çalışması icin dizayn edilen ürünler ile sürekli hareket halinde çalışacak ürünlerin farkina dikkat cekmek istedim.

En güzel kısım burasi:

......6 senedir 220v sistemler ile karavan donatiyorum bu güne kadar hiç bir sorun yaşamadım, tabiki bu arada işim icabı elime geçen 12v buzdolaplarını, 3 sistem buzdolaplarını kendi karavanlarıma takmayıp meraklılarına veriyorum.

Herkes dogru bildigine devam. ..

Bu arada araya kaynamasin..Irfan arkadaşımiz 200 TL lik buzdolabı demiş. O dedikleriniz sogutma degil de soguk koyduklarinizin gec isinmasini sağlıyor. Buzdolabi gibi dusunmeyin. Termosun hallicesi.

Aslinda bu konu herkezin kendi ihtiyaci ve butcesine gore sekillenir. Her insani kendimiz gibi dusunmemeliyiz.

Ornegin bir sahsin buyuk bir karavani yada kampervani vardir. Daha cok kiyi tatili yapiyordur ve cok yol gitmiyordur. Bu durumda tavani gunes paneli doldurur, yuksek amperlerde akuler koyar. Ozellikle yaz aylarinda zaten enerjisi fazla fazla geleceginden aradaki kayiplari onemsemez. Bu mantiklidir.

Ornegin diger bir sahisin ise zaten araci kucuktur, hic bir yerde bir geceden fazla konaklamiyordur. Yani durmadan geziyordur. Bu durumda cok fazla yiyecek icecek depolamaya ihtiyacida olmaz. Gunluk yol uzerinde alisverisini yapar. Arac kucuk oldugundan (tavan yuzeyi kucuk) ve sureklu hareket halinde oldugundan gunes enerjisi sistemine yatirim yapmaz. Akuleri aracin calismasi ile sarj eder. Bu durumda her amper degerlidir. Ertesi sabah arac hareket ettiginde yeniden sarj edecek olsada, gece boyu akuler yetmelidir. Bu durumda bu sahsin 12V sistemlere yonelmesi mantikli olur. Ozellikle orginal 12V Waeco ustten kapakli modellere.

Yukarida cizmeye calistigim tabloya baktiginizda goreceksiniz ki ikiside kendi icinde tutarlidir ve tercihlerinde haklidirlar. Cunku aslinda elektrik ihtiyacinizi ve harcamanizi belirleyen sizin gezi sekliniz ve tercihlerinizdir.

syn karavan dostları,

gerçekten yerden göğe kadar haklısınız.Bu tamamen kullanım amacı ve tercihe göre şekilleniyor.Ben açıklamada yerleşik değilde ,daha çok gezme ve günlük kullanım için bana lazım olan ve minimum ihtiyacım olanı söylemem gerekirdi.Fikirleriniz için ayrı ayrı teşekkür ederim...

herkese selamlar....

Ahmet Özdemir bey.
Haber aldım , yurtdışınday mışsınız.
İyi gezmeler olsun .

Bu arada;
Enerji sorununuzu halletmişsiniz . Çözüm ne olursa olsun sizi sıkıntınızdan kurtarmış besbelli . Hayırlı olsun.
Selamlar.

Not.
Yanlış anlaşılmasın ! Yeni bir şey hortlatmak istemiyorum , Samimiyetime inanın.
Zaten yazmıştım fikirlerimi .

Herkese merhaba,Ahmet Bey'in sözünü ettiği Urla'da karşılaştığını söylediği, karavan sahibi benim. Yaklaşık yedi aydır karavan sahibiyim. Arkadaşların söylediği gibi;karavan severlikten karavan sahibi olmaya ilk adımlarını atmış bir ''acemi karavancıyım''.
Forumdaki geçmişim de birkaç yıllık, arkadaşların her konuda yaptıklarını paylaştığı bir gurubun içerisinde olmak
gerçekten çok güzel.Bu edindiğim bilgilerin ışığında karavan için hazırlık yaparken suyun ve enerjinin çok değerli olduğunu öğrendim, buradan yola çıkarak, koyacağımız küçük buzdolabının da 12 volt ile çalıştırılmasının daha uygun olacağını düşünerek uygulamayı bu şekilde yaptık. Yedi aydır dolabım sürekli çalışıyor. Herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Ahmet Beyin de durumundan memnun olması beni ayrıca memnun etti.
Ahmet Bey'e ve tatilde olan diğer dostlara iyi tatiller diliyorum. Urla'ya yolu düşen dostlar ile görüşmek, daha önce tanışmadıklarımızla da tanışmak dileğiyle.

Merhaba,
An itibariyle Ekincik'teyim ve 220V Altus büro tipi buzdolabim ne hikmetse neredeyse 24 saat aralıksız çalışıyor. Günlük enerji harcamasi 2kWh civarında. Bu dolap haziran'da Riva'da ortam sıcaklığı 24 derece iken 50W çekiyordu. 3 dakika çalışıp 7 dakika bekliyordu. Su anda 70W çekiyor ve sürekli çalışıyor, ortam sıcaklığı 36 derece.

Gece bir iki kere termostatin devreye girdigini duydum. Gazı mi azaldı acaba? Bunu 12V'a çevirmeyi tavsiye eder misiniz?

Aslinda durum acil, bir bilenle direkt telefonda konusabilsem cok memnun olacağım. Yoksa tatilimizi akü başında nöbet tutarak gecirecegiz :(

Sevgiler

mehmet_mtrs' Alıntı:
Ahmet Özdemir bey.
Haber aldım , yurtdışınday mışsınız.
İyi gezmeler olsun .

Bu arada;
Enerji sorununuzu halletmişsiniz . Çözüm ne olursa olsun sizi sıkıntınızdan kurtarmış besbelli . Hayırlı olsun.
Selamlar.

Not.
Yanlış anlaşılmasın ! Yeni bir şey hortlatmak istemiyorum , Samimiyetime inanın.
Zaten yazmıştım fikirlerimi .
Merhaba, Mehmet bey
Yeni gördüm özür dilerim...Bazı evinsiz sözler ve yakıştırmalar nedeniyle buradan soğudum, çok seyrek giriyorum...
Bizde bir sorun yok, Yavaş yavaş izmire doğru yol alıyoruz...
Geçmiş bayramınızı kutluyorum.Görüşmek üzere...

Merhaba, arkadaşlar
Bu sabah saat 07,30 da 1. sanayiden gıda çarşısına giderken, sağ kolda, İzsu yanındaki Mutlu aküleri İzmir ana bayinin önünden geçiyordum...Bahçede oturan 2 bey gördüm, selam vererek yaklaştım...Ve Akü hakkında bilgi almak istediğimi söyledim...Beylerden bir tanesi oranın yetkili müdürü imiş, beni son derece sıcak bir şekilde karşıladı, çayımıda ikram ederek bilgilendirdi...
Bana söylediği şu: Siz kendi probleminizi kendiniz çözmeye çalışıyorsunuz... Ve satın aldığınız aküden verim alamıyorsunuz...
Halbuki yetkili ve bilen birinden bilgi almış olsanız, en pahalı aküyü bu benim işimi görür diye satın alıp hüsrana uğramazsınız...
Biz ürünlerimiz hakkında sizi bilgilendirmekten rahatsız olmayız dedi...
Ve ben şu akü böyledir bu ucuzdur bu pahalıdır gibi bir konuşma yapmıyacağım...Mademki siz karavanda kullanaccaksınız size en uygun akü hakkında bilgi vereceğim, kararınızı ondan sonra verin dedi...
Bizim 12 volt FULL Enerji akülerimiz sizin kullanım amacınıza en uygun olanıdır, ama bu akü marş basmada kullanılmaz, yapısı farklı dedi ve aşağıdaki özelliklerini anlattı..
-Plak kalınlıkları daha fazladır.
-Pozitif ızgara yapıları antimonludur.
-Separötörleri elyaflıdır.
-Akü içersinde özel sabitleme sistemleri vardır.
-Vibrasyona extra dayanıklıdır.
-Derin deşarj özellikli ve yüksek saykıl ömür dayanıklığına sahiptir.
Kullanım tavsiye ettiğimiz yerler:
-Temizleme makineleri, Elektrikli taşıtlar, Alarm ve emniyet sistemleri,
-Golf arabaları, Karavanlar, Güneş enerji sistemleri,
-Engelli araçları, Küçük çaplı elektrikli forklift, asansör ve palet kaldırıcılar.
-Deniz taşıtları, diğer özel kullanım alanları...
Bu güne kadar, Marin ve Jel dahil hertürlü aküyü denemişimdir...Bugünde Jel akü almayı düşünüyordum pahalı akü iyi aküdür gibi düşünerek, yeni bir hataya düşebilirdim...
Mutlu akünün ana bayisine sormam için beni yönlendiren, Birol kardeşimde (kumrucu yanıyor lakaplı) sağolsun...
İsmini unuttuğum bu beye, aydınlatıcı bilgilendirmelerinden dolayı teşekkür ederim.

Merhaba arkadaşlar
Bir aydan fazla bir süre önce, buzdolabım hakkında 12 volt ekovat değiştirdiğim konusunda paylaşımım olmuştu...
Ve bazı arkadaşlar benim bilgilendirme amaçlı paylaşımıma alay edercesine cevaplar yazmıştı...
Bu 12 değişikliğinden ufak tefek sorun yaşamadım değil, yaşadım ama...
Bu ekovat değişikliği 8 yaşında eski bir büro tipi buzdolabına yapıldığı için, gaz borularında meydana gelen tıkanma sebebiyle tam randuman alamamıştım...Fakat ne yazıkki yutdışındaydık...Ekovatı uygulayan Atom elektronik sahibi Gökan bey telefonla beni hergün aramıştır,Abi mümkün olasa gelip orada sorunu çözmek isterdim, çok üzgünüm demiştir, hatanın nereden kaynaklandığı tam olarak bilinmediği halde...
Nihayet dün İzmir' geldim ve arıza kaynakları bulundu sorun tamamiyle çözüldü...Arıza kaynakları içinde benim Jel akü uygun aküdür diye 2 yıl önce aldığım akülerin şarj tutmadığı,ömrünü bitirdiği 10 yıl garantisininde bir işe yaramadığı anlaşıldı...
Bugün, 2 adet Karavan için uygun akü aldık ve İzmir 1. sanayi gök gürültülü sağnak yağışlı olup aküleri yeterli şarj imkanı olmadığı halde sabah saat 10 dan beri enerji sorunum olmamıştır.Şu anda bile buzdolap,Tv,uydu, laptop ve aydınlatma için enerjide bir sorun yoktur... Sabah saat 10 da 7. kademede çalışmakta olan buzdolap, karlanma ve soğutma yeterli olduğu için 2 ye düşürülmüştür...Bu kapalı havada bile aküler enerjiyi sabaha kadar karşılayacaktır...
Buzdolabı, şu an ekovat devrede iken 3 amper civarında enerji tüketmekte, termostat durduğu zaman 0.5 ampere düşmekte.
İzmir de olup yerinde görmek isteyen arkadaşlarda, bir iki gün içerisinde isterlerse yanıma gelip görebilir...
Herkese iyi akşamlar...

07 08 2014 izmir 001

07 08 2014 izmir 003

Hocam, aydınlatıcı paylaşımlarınızı okurken satır aralarında kapanmış bir konuyu hep kaşıyorsunuz. Anladığım kadarıyla bundan zevk alıyorsunuz [mu] diye düşünmeye başladım. Hem gezi, hemde teknık bilgilerini yalın olarak takıp edip, iyi tatiller dilıyorum, yolunuz açık olsun.

Merhaba,

Konuyu ilgiyle takip ediyorum. Izmir'e geldigimde buzdolabı donusumunu ben de yaptirtacagim sanırım. Bu arada yaklaşık 1 senedir Mutlu Full Energy serisi akü kullanıyorum, oldukça memnunum. Yalnız Mutlu Ar-Ge ile gorustugumde bunlar icin "plakalari kalindir ama sivama plaka oldukları icin %40'tan fazla deşarj edildiginde ömürleri kisalir" bilgisini almıştım. Ben ara ara da olsa %10'lara kadar deşarj etmek zorunda kalıyorum. .

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,460
Kayıtlı Üye Sayımız
172,115
Kaydolan Son Üyemiz
SoundofSilence

SON KONULAR

Geri