Izmirden Baltık Ülkeleri Rotasında 17 Ülke 15 Başkent

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan isolano Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 474
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 67,987
Meydanın Cartier mağzasının olduğu cadde en lüks mağazalarının olduğu cadde.Biz meydanda bulunan Astronomik Saat N 50.086969,E 14.420771 gezip resimledik. İnternetten öğrendiğime göre Bu saat yapıldıktan sonra yapan ustanın gözleri benzerini yapamasın diye kör edilmiş. Saatin sağında ve solunda 4 adet heykel var. Bunların hepsinin hayata dair temsil ettiği bir özelliği var. Solda elinde ayna olan: kibir ve kendini beğenmişliği.Solda elinde para olan: paragözlüğü ve açgözlülüğü -Sağda iskelet: ölümü - Sağda keman çalan: eğlenceyi temsil ediyormuş.
DSCN4903

Etiketler
Kulenin üstüne asansörle çıkmak 10 Euro muş biz çıkmadık.Saatin tam karşısından yürüyerek Wenceslas Meydanına N 50.081665,E 14.427255 geldik.Meydana giden yol antika arabalar ile şehir turu attıran araçlar ile dolu ve yol üzerinde hoş bir açık pazar var. Wenceslas Meydanın ortasında dünyanın en büyük atlı adam heykeli var.Yıllar Önce Sovyetlere karşı çıkmak için 1,5 milyon kişi bu meydanda toplanmış.
DSCN4906

DSCN4907

Son düzenleme:

Meydanda Ulusal Müzeyi resimledikten sonra çocuklar da çok yorulunca Taksi ile Kavárna Slavia Cafe gitmeye karar verdik. Taksi ile giderken önce Hollanda kökenli bir sigorta şirketi olan Nationale Nederlanden'in Prag'ın şehir merkezinde inşa ettirdiği bina olan Dans Eden Ev (Casa danzante, Praga) N 50.075619,E 14.414012 önünde durdurup resim çektim
DSCN4909

Son düzenleme:

Bu ev dans ederken biz Kavárna Slavia Cafe N 50.081469,E 14.413188 gittik.
İnternetten edindiğim bilgiye göre bu cafe 1881 den beri açıkmış.ve İçeride duvarda Nazım Hikmetin resmi varmış.Bende içeriye girince resmi buldum .
İnternette Üstadın bu cafe ye sık sık geldiği yazıyordu ama oradaki kasada duran bir çek idareci ben sorunca sadece resmini astıklarını ve buraya Nazım Hikmetin geçmişte hiç gelmediğini söyledi.Ben tabi bu bilgi karşısında şok oldum İnternete mi inanalım yoksa buradaki çek idarecinin dediğine mi artık ona siz karar verin

DSCN4911

DSCN4915

Bu Cafede dinlendikten sonra nehir yanından Barut Kulesine N 50.086212,E 14.413538 yürüdük.Burası Eskiden Barut saklanan bir kuleymiş ve Taç giyme törenlerinde kral ve kraliçeler kaleden eski şehire yürürken buradan geçerlermiş. ardından Karlova Köprüsünden N 50.086503,E 14.411272 karşıya yürüdük.
Bu köprü trafiğe kapalı ve turist işgali altında. Üstünde 30 adet din adamı heykeli var. Bu heykellerin orjinallerinin saklandığını bunların ise kopya olduğunu okumuştum.Bu köprüyü gezerken herkesin ellediği küçük bir figür var. Bu figürü ellediğinizde tekrar Prag’a gelirmişsiniz diye bir inanış var.

DSCN4917

Köprüden dümdüz yukarı yürüyerek Aziz Niklaus Kilisesine geldik.N 50.087814,E 14.403710 ve Bu meydanda bulunann Malostranské náměstí Durağı N 50.088016,E 14.404477 giderek 22 numaralı tramvaya bindik ve Praskı hrad Durağında inerek N 50.093260,E 14.398334 150 metre mesafedeki Prag Kalesinden N 50.091151,E 14.398697 içeri girdik.

DSCN4935

DSCN4951

Dünya'nın en büyük antik kalesi olan Prag Kalesi gerçekten de çok etkileyici. Kale şu anda Çek Cumhuriyetinin Devlet Başkanlığı Sarayı olarak kullanılıyor.Kalede sola doğru yürüyüp Aziz Vitus Katedrali (St. Vitus Cathedral) N 50.090495,E 14.400620 tüm ihtişamıyla karşımıza çıktı.Bu Katedral 600 yılda tamamlanmış ve kutsal kabul ediliyormuş.Sonra katedralin solundan aşağı Altın Yol (Zlata Ulicka) N 50.091879,E 14.403986 boyunca yürüdük.Bu yolun sonuna doğru resim çekebileceğiniz mükemmel bir prag manzarası var.

DSCN4962

Temel olarak gezeceğimiz yerleri bitirince sokaklarda kaybolma saati için tekrar köprüyü geçip eski şehirde gezdik.İlginç dondurmalarından yedik Pişi yada lokma hamuruna benzeyen bir hamuru rulo yapıp külah şeklini veriyorlar ve külahı pişiriyorlar içine de dondurma koyuyorlar.Külahı 120 kron olan çok lezzetli bir dondurmaydı.Özellikle köprüde ressamları ve yollarda ise dilencileri çoktu. Akşam olunca Staroměstská Tramvay Durağı N 50.088317,E 14.415507 gidip 17 numaralı tramvay ile kampa döndük.Yemek yedik ve Bilgisayardan bir film seyredip uyuduk.

Son düzenleme:

23 Temmuzda berline gitmek için saat 10 da kamptan çıktık.Aslında 397 kmlik yolumuzda 2 önemli detay vardı bunlardan biri dresseni gezmek ve saat 18 den önce berlinde kampa girmekti.Çünkü rezervasyonumuz saat 18 e kadardı.Ortalama 2,5 saat sonra 150 km yolculuk ile dressene geldik İlk olarak 63 euroluk mazot aldım ve koordinatımı camper contac önerisiyle Dresdende bir Park Yerine N 51.05685, E 13.75876 ayarlamıştım.ama buraya gidince kapatıldığını gördüm ama aynı yolun 150 metre ilerisinde karavanlarında park edebeceği yeni bir yere 10 euroya park ettim.Oradan doğru avrupanın balkonuna gittik.

DSCN4997

Avrupa'nın balkonu olarak adlandırılan ve Rönesans döneminden kalma askeri kalenin üzerine inşa edilmiş olan Brühl's Terrace N 51.053241,E 13.743673 turistlerle doluydu.Merdivenden aşağı inince İkinci dünya savaşında tamamen yerle bir olmuş; sonra sağlam kalan 3,539 taş ve bunlara yeni eklenen taşlarla onarılmış Frauenkircheyi N 51.052017,E 13.741744 resimledik.

DSCN5006

Buradan 200 metre uzaklıktaki Porselenden yapılmış dünyanın en büyük mozaik resmi olarak bilinen Fürstenzuga N 51.052576,E 13.739557 gittik.23000 parça porselenden yapılan bu eserde saksonya Krallığına mensup kralların, lordların ve düklerin resimleri var.
DSCN5010

Bu resimde sadece 1 tane kadın varmış dikkat ettim ama bulamadım
DSCN5011

Son düzenleme:

Prag fotolarınız beni anılarıma aldı götürdü. 2011 yılında yaptığım Prag gezimde benzer kareleri ben de kaydetmiş, o mekanlarda bulunmanın hazzını yaşamıştım.
Saat kulesinde her saat başında bir animasyon gerçekleşiyor, oldukça ilginç olan bu animasyonda yine Osmanlı korkusu baş rolü oynuyor.
Prag'tan 150 km. ötede Karlovi varry kenti var, burası bir kaplıca kenti. Atamız 1918 yılında burada rahatsızlığı nedeniyle 2 ay kalarak kaplıca tedavisi görmüş. Kaldığı evin duvarında bunu belirten bir tabela asılı.
IMG 4459

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,441
Kayıtlı Üye Sayımız
172,096
Kaydolan Son Üyemiz
R.K. o.oğlu

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.