Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Wj 2001 Arazi Vitesi Kullanımı Nasıl Olmalı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan blueplane Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 40
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 66,299
Ynt: Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Wj 2001 Arazi Vitesi Kullanımı Nasıl Olmalı?

Burakbekar' Alıntı:
Anladım hocam,

Ben az önce baktım, P-R yanlış söyledim. R ve D arasında yapıyor bunu. Sanırım normalmiş. Çünkü araba ileri ve geri vites durumuna geçinde bu hafif sarsıntı normal olarak oluyor galiba.
bende de evet sarsıntı yapıyor fakat ben ilk R den N ye alıyorum sonra D ye alıyorum,sarsıntı sanki daha az oluyor,cünkü R den D ye birden alınca daha pratik fakat sarsıntı daha fazla olur.

Etiketler

blueplane' Alıntı:
bende de evet sarsıntı yapıyor fakat ben ilk R den N ye alıyorum sonra D ye alıyorum,sarsıntı sanki daha az oluyor,cünkü R den D ye birden alınca daha pratik fakat sarsıntı daha fazla olur.

Ben iyice işkillenmeye başladım. P-R arası yok dedim, yapıyormuş. Bugün bayağı bir geçişleri denedim. P-R, R-D, D-R gibi. Genelde geçişlerde araba bi sarsılıyor.

Daha önce hiç başka 4.7 kullanmadığım için normal mi değil mi anlamadım.

Siz nerde ikamet ediyorsunuz?

Bugün, burada tanıştığım 27istanbul27 Durmuş Ustam'la tanıştım. Önce telefon ile konuştum. Kendisi beni ikamet ettiği Fındıkzade'ye davet etti.

Hem aldığım yeni aracı görmek, hem tecrübelerini paylaşmak için.

Sağolsun beni çok güzel ağırladı. 4.7'im ile ilgili çok güzel bilgiler verdi.

Vites değiştirme konusunda da, aracı ilk çalıştırdığımda devir 900'le başlıyor. Biraz bekleyince 600'e düşüyor. Bu seviyede P-R-D geçişleri daha rahat oluyor. Yani araç sarsılmıyor gibi.

Devirin yüksek olması bu sarsıntıya sebep oluyormuş.

arkadaşlar, araç düz zeminde duruken vitesi boştan D ye yada R ye aldığınızda aracın kendisini o istikamete doğru hafifçe zorlaması lazım 1 sn 1.5 sn içinde. olmuyorsa ses geliyorsa titreşim oluyorsa acaip sesler duyuyorsanız önce filtre ve yağınızı değiştirin. bunun haricinden durmadan önce yada çok yavaş giderken aniden gaza basıp hızlanmaya çalıştığınızda vites küçülürken bir vuruntu hissi yaşıyorsanız bu eskiyen burçlar yüzünden oluyor. defransiyelin üst burçları buna sebep oluyor. aynı şekilde önce arka şaftın eklemlerinde oluşan boşluklar bu vuruntu hissine sebebp oluyor. ancak, 2 3 4 ve 5. viteslere geçerken kesinlikle hiçbir sertlik yada titreşim olmaması gerekli.

KLL' Alıntı:
arkadaşlar, araç düz zeminde duruken vitesi boştan D ye yada R ye aldığınızda aracın kendisini o istikamete doğru hafifçe zorlaması lazım 1 sn 1.5 sn içinde. olmuyorsa ses geliyorsa titreşim oluyorsa acaip sesler duyuyorsanız önce filtre ve yağınızı değiştirin. bunun haricinden durmadan önce yada çok yavaş giderken aniden gaza basıp hızlanmaya çalıştığınızda vites küçülürken bir vuruntu hissi yaşıyorsanız bu eskiyen burçlar yüzünden oluyor. defransiyelin üst burçları buna sebep oluyor. aynı şekilde önce arka şaftın eklemlerinde oluşan boşluklar bu vuruntu hissine sebebp oluyor. ancak, 2 3 4 ve 5. viteslere geçerken kesinlikle hiçbir sertlik yada titreşim olmaması gerekli.

Sürüş esnasındaki vites geçişlerinde hiçbir sıkıntı yok. Kaymak gibi geçiyor. Şanzıman yağı ve filtresi 1000 km önce değiştirildi.

Tek merakım, P-R-D-N vites konum geçişlerinde arabanın altında bir sarsıntı olması. Bu vuruntu mu oluyor bilmiyorum. Dediğim gibi sanki çarklar dişliler yerine oturuyormuş izlenimi. Ama beni işkillendiriyor.

bu sadece bir his ise yani gerçekte ses duymuyorsanız (vızıltı hariç) tamamen normal. özellikle yokuş aşağı duruken "dlank!??" bile eder. metal sesi duyulur. sorun değil bu.

KLL' Alıntı:
bu sadece bir his ise yani gerçekte ses duymuyorsanız (vızıltı hariç) tamamen normal. özellikle yokuş aşağı duruken "dlank!??" bile eder. metal sesi duyulur. sorun değil bu.

Yok öyle bir ses gelmiyor. Vızıltı falan yok. Dediğim gibi birşeyler yerine oturuyormuş sesi ve sarsıntısı oluyor. Vitese taktığım gibi sarsılma oluyor geçiyor hemen zaten.

Teşekkürler.

KLL' Alıntı:
bisey sorucaktım,mesela d de biraz yokus bi yerden asagı inerken asfaltta,arazi vitesinde degilken,aracı sabitlemeye yakın frene bastıgımda sizin dediginize benzer drank ya da tak tak diye bi ses geliyor cok anormal yüksek bi ses degil ama rahatlıkla duyulan bi ses, ama sanki fren pedalının oralardan gibime geldi ama yanılabilirim,normal düz zeminde bu ses olmuyor,aracın agırlıgı baskı yapınca asagı dogru frene basınca bu sesi duyuyorum ama dedigim gibi cok düsük hızlarda durmaya yakın hızlarda.Acaba sizin dediginiz ses bunla ilgili midir?Doğal mıdır?

bence boşluk yapan parçalar var arabanızda. bizimkinde bu tip bir ses yada his yok. benim dediğim şey sadece arka defransiyel üst bağlantı burçlarından ileri gelen birşey ve şafttaki boşluklarla birlikte bazen hissedilebiliyor. büyük problem değil eskiyen her şaftlı arabada olur az yada çok. birde şaft körükleri yırtılıyor bunlarda çok pahalı serviste onların değişmesi lazım. yetkili serviste yedekleri yok, parçacılarda yedekleri bulunur.

blueplane' Alıntı:
bisey sorucaktım,mesela d de biraz yokus bi yerden asagı inerken asfaltta,arazi vitesinde degilken,aracı sabitlemeye yakın frene bastıgımda sizin dediginize benzer drank ya da tak tak diye bi ses geliyor cok anormakl yüksek bi ses degil ama rahatlıkla duyulan bi ses, ama sanki fren pedalının oralardan gibime geldi ama yanılabilirim,normal düz zeminde bu ses olmuyor,aracın agırlıgı baskı yapınca asagı dogru frene basınca bu sesi duyuyorum ama dedigim gibi cok düsük hızlarda durmaya yakın hızlarda.Acaba sizin dediginiz ses bunla ilgili midir?Doğal mıdır?

Fren pedalı titriyorsa katır kutur ABS devreye giriyordur.

Burakbekar' Alıntı:
Fren pedalı titriyorsa katır kutur ABS devreye giriyordur.
Pedalda titreme duymadım ve aniden basmıyorum frene yavasta bassam yokus asagı durma noktasına kadar o sesi yapıyor,arıza ikaz ısıgı yanmıyor,herhangi bi hata kodu da yok.

blueplane' Alıntı:
Pedalda titreme duymadım ve aniden basmıyorum frene yavasta bassam yokus asagı durma noktasına kadar o sesi yapıyor,arıza ikaz ısıgı yanmıyor,herhangi bi hata kodu da yok.

Hocam çok sert basmasanda zeminden ötürü ABS devrey girebilir, ki rampa aşağı fren yapıldığında aracın ağırlığının büyük bir kısmı öne yükleniyor ve ABS girilmeyecek bir yumuşak frende bile devreye giriyor. Ben de ilk ABS deneyimimde korkmuştum ne oluyor diye. Daha önce hiç ABS girme durumunu yaşadınız mı o araçta veya başka araçta?

Burakbekar' Alıntı:
Hocam çok sert basmasanda zeminden ötürü ABS devrey girebilir, ki rampa aşağı fren yapıldığında aracın ağırlığının büyük bir kısmı öne yükleniyor ve ABS girilmeyecek bir yumuşak frende bile devreye giriyor. Ben de ilk ABS deneyimimde korkmuştum ne oluyor diye. Daha önce hiç ABS girme durumunu yaşadınız mı o araçta veya başka araçta?
daha önce ABSli araç kullanmadım,ilk defa kullanıyorum,dediginiz gibi ABS devreye giriyor olabilir.Frende titreme hissetmedigim icin birazda baska seylerden süpheleniyorum ama bazen keskin dönüşlerde araç 4,5 km hızla dönerkende tak tuk hafif bi ses duyuyorum,o esnada frene basmıyorum, o da farklı biseyden kaynaklanabilir.

blueplane' Alıntı:
daha önce ABSli araç kullanmadım,ilk defa kullanıyorum,dediginiz gibi ABS devreye giriyor olabilir.Frende titreme hissetmedigim icin birazda baska seylerden süpheleniyorum ama bazen keskin dönüşlerde araç 4,5 km hızla dönerkende tak tuk hafif bi ses duyuyorum,o esnada frene basmıyorum, o da farklı biseyden kaynaklanabilir.

Bak o ses benim sol arkadan da geliyor. Dediğin hızda ve keskin dönüşte. Arkadaki pullarla alakalı. Temizlenmesi veya değiştirilmesi gerekiyor.

Ama frene basınca mı oluyor, yoksa frene basmadan o hızda keskin dönerken mi oluyor ona bak. Bir de ses arkadan mı geliyor?

Burakbekar' Alıntı:
Bak o ses benim sol arkadan da geliyor. Dediğin hızda ve keskin dönüşte. Arkadaki pullarla alakalı. Temizlenmesi veya değiştirilmesi gerekiyor.

Ama frene basınca mı oluyor, yoksa frene basmadan o hızda keskin dönerken mi oluyor ona bak. Bir de ses arkadan mı geliyor?
Frene basmadan keskin dönüşlerde cok düsük hızlarda oluyor ama sanki ses önden geliyor gibi.

arazi vitesi ve diger kullanım modlarında aslında cok önemli ve basit bi soru sorucam ama daha once otomatik vites hic kullanmadıgım icin bilmiyorum,her vites gecişinde vitesin önündeki düğmeye basmaya gerek var mı?parka alırken basmak gerekebilir fakat 4 all time konumunda N den D ye alırken dügmeye basmadan vites gecti ama acaba bi sakıncası olur mu? Bu konuda bilgisi olan arkadaslar varsa hangi konumlarda öndeki dugmeye basılmalıdır?Tabiki vitesin önündeki dügme derken overdrıve dugmesini demiyorum overdrive dugmesi zaten vitesin solunda kalıyor.Konuyla ilgisi yok ama arac calısırken bekledigim zaman egsozun uç kısmından yere damlatma oluyor,arac duruyorken sogukken daha fazla fakat motor sıcakkende yine az da olsa damlama oluyor,hareket halindeki durumu bilemiyorum,hava sıcaklıgı yaklasık 5 derece fakat yazında damlatıyor diye hatırlıyorum bu durum normal midir?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,441
Kayıtlı Üye Sayımız
172,098
Kaydolan Son Üyemiz
mesut44dg

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR