Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Wj 2001 Arazi Vitesi Kullanımı Nasıl Olmalı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan blueplane Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 40
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 66,288
Ynt: Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Wj 2001 Arazi Vitesi Kullanımı Nasıl Olmalı?

blueplane' Alıntı:
arazi vitesi ve diger kullanım modlarında aslında cok önemli ve basit bi soru sorucam ama daha once otomatik vites hic kullanmadıgım icin bilmiyorum,her vites gecişinde vitesin önündeki düğmeye basmaya gerek var mı?parka alırken basmak gerekebilir fakat 4 all time konumunda N den D ye alırken dügmeye basmadan vites gecti ama acaba bi sakıncası olur mu? Bu konuda bilgisi olan arkadaslar varsa hangi konumlarda öndeki dugmeye basılmalıdır?Tabiki vitesin önündeki dügme derken overdrıve dugmesini demiyorum overdrive dugmesi zaten vitesin solunda kalıyor.Konuyla ilgisi yok ama arac calısırken bekledigim zaman egsozun uç kısmından yere damlatma oluyor,arac duruyorken sogukken daha fazla fakat motor sıcakkende yine az da olsa damlama oluyor,hareket halindeki durumu bilemiyorum,hava sıcaklıgı yaklasık 5 derece fakat yazında damlatıyor diye hatırlıyorum bu durum normal midir?

Terleme yapıyor normal, herkesde oluyor bu içiniz rahat olsun.

Düğme konusunda ise ben sürekli basıyorum. Es geçmiyorum. Alışkanlık meselesi.

Etiketler

büyük arabalarda normaldir .. durmasanız ufak ufak araba aksa (ayağınız frende) daha çok ses çıkartır.

düğmeye basmadan vitesin kesinlikle N den D ye geçmemesi lazım tersi ise gayet mümkün. Eğer D moduna geçerse araba kendiliğindne ilerleyip kazaya sebebiyet verir. Bu tip bir durum varsa hemen tamir ettirmeniz lazım.

KLL' Alıntı:
düğmeye basmadan vitesin kesinlikle N den D ye geçmemesi lazım tersi ise gayet mümkün. Eğer D moduna geçerse araba kendiliğindne ilerleyip kazaya sebebiyet verir. Bu tip bir durum varsa hemen tamir ettirmeniz lazım.
bu konuyla ilgili farklı bi baslık actım,ordaki arkadasların yorumlarınıda okuyabilirsiniz,diger durumların bazılarında dügmeye basılması gerekebilir fakat N den D ye Veya D den N ye gecerken dügmeye basılması gerekmiyor diyen arkadaslarda var.Ben durduktan sonra ayagım frende iken N den D ye dügmeye basmadan gectim bi zorlanma tuhaflık hissetmedim,kazaya sebebiyet neden veriyor o kısmı anlayamadım?Tamir derken sanzumanla ilgili bi problememi yol acar?Viteste bi probleme yol actıgını nerden anlarız?

frene basmıyorken vitesin P den D ye geçmesi aracın içerisinde birisinin vitese çarpmasıyla aracın ileri gitmesine sebeb olur sorun bu. bahsettiğimde bu. ilk kullandığmda bakacağım. tam olarak söylerim nasıl davrandığını vitesin.

KLL' Alıntı:
frene basmıyorken vitesin P den D ye geçmesi aracın içerisinde birisinin vitese çarpmasıyla aracın ileri gitmesine sebeb olur sorun bu. bahsettiğimde bu. ilk kullandığmda bakacağım. tam olarak söylerim nasıl davrandığını vitesin.
ilk mesajınızda P yazmamıssınız o yuzden anlayamadım,hatırladıgım kadarıyla 2001 model aracımda kontak anahtarını cevirip frene bastıgım zaman ancak vites P den D ye geciyor,fakat P den D ye gecerken dügmeyede basmak gerekiyor.Eger frene basmazsak ve kontak anahtarı acık olmazsa basacagımız dügme sertlesiyor yani dügmeye basamıyoruz yani Pden Dye alamayız diye düsünüyorum,o yuzden kontak anahtarını cevirip frene basınca dügmeye basılmasına izin veriliyor,vitesi Pden Dye alabiliyoruz.

Tekrar merhaba,N den D ye ve D den N ye düğmeye ya da frene basmadan geçebilirsiniz.
P den R ye ya da alttakilere fren ve düğmeye birlikte basmadan geçemezsiniz.
N den R ye ve R den P ye yine düğmeye basmadan geçmenize müsaade yoktur.
Yine D den daha alttaki L2 veya 2 ile L1 veya 1 konumlarına düğmeye basmadan geçemezsiniz.
1 den 2 ye veya L1 den L2 ye ve oradan D ye devamında N ye düğmeye basmadan geçebilirsiniz.

Naçizane tavsiyem bu işi çok iyi bilmiyorsanız vites kolu ile pek oynamayınız.
Durunca P ye,ileri için D ye,geri için R ye,çekilirken N ye alınız şanzıman herşeyi halleder.
Çekilme uzun süreli olacaksa aracın çalışması şarttır.Fren ve direksiyon problem çıkartır.
Bazı şahsi tecrübe ve bildiklerimdir.Yardımcı olmasını umarım.

ttogan' Alıntı:
Tekrar merhaba,N den D ye ve D den N ye düğmeye ya da frene basmadan geçebilirsiniz.
P den R ye ya da alttakilere fren ve düğmeye birlikte basmadan geçemezsiniz.
N den R ye ve R den P ye yine düğmeye basmadan geçmenize müsaade yoktur.
Yine D den daha alttaki L2 veya 2 ile L1 veya 1 konumlarına düğmeye basmadan geçemezsiniz.
1 den 2 ye veya L1 den L2 ye ve oradan D ye devamında N ye düğmeye basmadan geçebilirsiniz.

Naçizane tavsiyem bu işi çok iyi bilmiyorsanız vites kolu ile pek oynamayınız.
Durunca P ye,ileri için D ye,geri için R ye,çekilirken N ye alınız şanzıman herşeyi halleder.
Çekilme uzun süreli olacaksa aracın çalışması şarttır.Fren ve direksiyon problem çıkartır.
Bazı şahsi tecrübe ve bildiklerimdir.Yardımcı olmasını umarım.
açıklayıcı bilgileriniz icin tekrar teşekkürler,yardımcı oldunuz,sağolun.

Rica ederim,yardımcı olduysa ne mutlu.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,441
Kayıtlı Üye Sayımız
172,096
Kaydolan Son Üyemiz
R.K. o.oğlu

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR