Kampta Güvenlik (İnsana Karşı)?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan osmanbuddha Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 200
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 68,931
Ynt: Kampta Güvenlik (İnsana Karşı)?

okuduklarımdan cıkardıgım 1 .temel ilke emniyeti ve guvenliği elden bırakmamak lazım ancak maalesef bu ülkemizde pekde kolay degil bildiginiz üzere zaten kamp ve camping alanları cok yetersiz ancak buradan soyle bir sonuc cıkarmakta mumkun olabilir kaqmp veya karavan için yurt dısı ozellikle norveç veya ingiltereye gitmek lazım imkanı olan gitsin olmayanlarda tedbiri elden bırakmadan memleket havasını solusun
allah kot5uden korusun deyip dua etmek en iyisi
iyi kamplar

Etiketler

Millet norveçten ingiltereden Türkiyede kamp yapabilmek için dünya para harcayıp geliyor biz korkudan oraya gidiyoruz. ;D Bana pek mantıklı bir iş gibi görünmüyor. ;D

Valla biz kamp yapmaya gittiğimizde ava gittiğimiz için tüfeğimizde köpeğimiz yanımızda oluyor oyüzden pek sorun olmuyor bide toplu kamplarda kaldım ERDEK KAPIDAĞ moto gp gibi 9. enduru clup ERDEK gibi kamplarda zaten bin kişinin üzerinde insan oluyor vede jandarma güvenliği sağlıyor oyüzden zevkli oluyor allah belayı vede kazayı herkezden uzak tutsun .

ayıahmet
Ayı Ahmet
Anakamp

ayi_ahmet@hotmail.com
Üyelik Bilgileri WWW E-Posta Özel Mesaj (Online)

Ynt: Ayılar Hakkında Neler Biliyorsunuz?
« Yanıtla #82 : 06 Nisan 2009, 23:19:27 »
Bu mesajı alıntı ile cevaplaAlıntı
Alıntı sahibi: İNAQUASANİTAS, Tarihi: 06 Nisan 2009, 14:24:00
hep bu taraftan insanlar atıp tutuyordu ayı ahmet abimin açıklamaları ve fikirleriyle diyer tarafında görüşlerini anlatınca olayın rengi değişti ayı ahmet abim insan oğluna kibarca kendine gel tokatı atmıştır.(anlayana)
Nadır abiye ve ayı ahmet abime saygılarımla..

Sağolasın Ufuk Kardeşim...

Tabii ki burada kendisi bulunmayan bir taraf hakkında aklınıza gelen herşeyi söyleme imkanınız ,benim konuya dahil olmam ile birlikte artık mümkün değildir.Hiç şüphe yok ki bizler hakkında bilgileriniz oldukça eksiktir...

Lakin sizlerden hiç kimseye belirttiğin türde bir tokat atma düşüncemiz yoktur.Bizler asla imalı veya üstü örtülü ifadeler kullanmayız.Yapacağımız her şeyi alenen yaparız.

Kaldı ki sizlerin yabani ırklara olan haksız taarruzlarını .bir kişinin dahi düşüncelerini değiştirerek önleyebilirsek kendimizi mutlu sayarız..Anlamanız için şöyle ifade etmek gerekir...

Sizlerin forumunuzda konu ayılar hakkında bilgiler ve korunma....

Bizim forumda da konu İNSANLARI tanıma ve onlardan korunma....

İlginç değil mi....Huh??? Cheesy

Saygı ve sevgi bizden size.....

Konu bana çok enteresan geldi..Çok ileri görüşlüymüşüm.. :smiley:Selamlar..

Bence kız arkadaş veya eşle güvenliksiz bir yerde kamp kurmak kesinlikle alınmaması gereken bir risktir.
Dağlar taşlar gündüz gezilir ve akşam gelinir jandarmanın yanında kalınır:smiley:
Ama erkek erkeğe iş başka. Hiçbirşeyden korkmaya gerek yok. Gece boyunca ateş başında muhabbet edilir zaten. Hırsız da okadar sabretmiş beklemişse rıskını alır:smiley:
Silahı yanına almakta fayda var bence. Ama sadece gündüz göstermek için. Belki akşama silahsız birini tercih eder canavar:smiley: Ama ya silahlanıp gelirse?

eve oturup çelik kapıyı 3 er kere kilitleyin, arkasına sandalye koyun, ekmek bıçağını yastığın altına koyup yorganı başınıza çekin.
hala daha korkuyorsanız televizyonu açın sesinide sona getirin, o da yetmezse komşu akraba falan davet edin yatılı şekilde.

İnsan hiçbir yerde ve şekilde tam olarak güvende değil. Dünyanın kuralı bu.
Ama yine de doğada gurup halinde kamp yapılabilir. Eşinizle yada kız arkadaşınızla ancak kamp yerlerinde veya çok güvenli bölgelerde olabilir.

En güvenli kamp yeri, başka insanların ulaşması en zor olan yerdir. Bugüne kadar hep bu kritere uydum, insana dair hiçbirşey görmedim, duymadım. Rahat ettim...

İki kez arkadaşlarımın ısrarıyla içime sinmeyen, nispeten ulaşılması kolay yerlerde kamp yaptım. ikisinde de eli silahlı adamlar geldiler, bira içip sağa sola ateş ettiler. İkisinde de toplanıp döndük. Yanımızda bayanlar vardı. Çok gerildik...

İnsana karşı güvenlik için, insanın ulaşması çok zor olan veya ulaşmayı tercih etmeyeceği yerleri seçmek en ciddi önlem. Tabanca, tüfek, bıçak falan ilk aşamada çok önemsiz. Birine ateş ettikten veya bıçakladıktan sonrası gerçekten çok zor. Ayrıca eli silahlı adamlara köpek falan da işlemez. 2 hafta önce yaptığımız kampın dönüş yolunda, bir adamın gencecik ve çok sağlıklı canavar gibi köpeği vurup öldürdüğünü gördük.

En iyisi gittiğiniz yerin bilinen doğa harikası yerlerinde kamp kurmamak. Oraya ille birileri gelecektir. Yine dere yanı, şelale başı, göl kenarı gibi cennet bahçesi yerlerden uzak durmak gerekir. Kamp yerine çok zor ulaşacaksınız, sert, zorlu yerler olacak ve içinizden "artık buraya zor gelirler" dediğiniz yerde kamp kurmak iyi fikir. Öyle bir yer olmalı ki ne avcı çıkmak istemeli ne de barzolar ulaşmayı göze almalı..

kalabalık gitmek lazım. o tedirginlikle kamptan zevk alınacağını zannetmiyorum.

2 kişi olsanız bile 3 çadır kurun, kalabalık görünen yerlere bu tür insanlar yaklaşmıyorlar. Boş çadırın içine yanan fener veya lamba asın. hafif müzik seside olsun. Birde daha önce kayıt yaptığınız 1 saatlik konuşmaları teypten yayınlayın. Siz uyumaya devam edin ama banttan konuşmalar sürekli yayınlansın.

merhaba..

15 yıldan fazla süredir gerek tek başıma gerekse arkadaşlarla birlikte kamp yapmaktayım ve başıma hiç bu türden kötü bir olay gelmedi nedeni sanırım araba (jeep dahil) ile ulaşılamayacak yerlerde kamp yapmamızdı ve rastladığımız avcılarsa hiç bir zaman sorun olmadı aksine birbirimizle yardımlaştık ve küçük sohbetler ettik.
Bu konuda önlem olarak kampçı arkadaşlara tavsiyem araba ile ulaşılabilecek ve genelde piknik alanı olarak da kullanılan yerlerde kamp yapmamaları...

Arkadaşlar elbette tedbirli olmakta fayda var. Fakat korkmaya gerek yok.

Pek çok kez ailenizle pikniğe gittiğinizde, oraya eğlenmeye gelen insanlar "burada aile var" deyip başka yere gidiyorlar. Eğer köylere yakın yerlere giderseniz yanınıza avcılar,
köylüler veya çobanlar geliyor. Merak ettikleri için, tanışmak için. Bazen köylüler davet ediyorlar. :D

Bazıları işi paronaya ya kadar götürmüş gibi geldi bana.
Gereksiz korunuz yüzünden karşınızdakinede zarar verebilirsiniz korku duyan arkadaşlar daha güvenli yerlerde grup halinde kamp yapmalı.
Korkmayanlarında başına birşey gelmez zaten.

En güvenli kamp, yakınında tekerlek izi olmayan kamptır... Yürümeyi göze alan adamdan zarar gelmez... Bela tekerlekle gelir, yayan değil... Araçla gittiğiniz yerde, "önce ben geldim" mantığı ile kamp yapamazsınız, sizden sonra mekana kimin geleceği belli olmaz, kimsenin gitmesini de isteyemezsiniz...

Ha araçtan uzaklaşmayayım, ama güvenli olsun derseniz, güvenliği, korucusu olan bölgelerde kamp yapmalısınız... Belki kalabalık olur ama içiniz de rahat olur...

Hem araç girsin, hem başım ağrımasın derseniz, mümkün olduğunca kalabalık, mümkün oldugunca erkek erkeğe kamp yapmalısınız.Kişi sayısı azaldıkça veya bayan nüfusu arttıkça risk de artar... Her yöre de, alkol almak, avlanmak hatta arka koltuk fantezisi yapmak için kullanılan bölgeler bellidir, buralar hakkında bilgi edinip uzak durmalısınız...

Riskli olduğunu bile bile kamp atmak durumundaysanız, köpek, yaklaşanı sizden önce fark etmesi açısından önemlidir...Tüfek tek caydırıcıdır... Biber gazı gözünü yakmamıs adam, gazdan korkmaz, tabancanın, oyuncak mı, kurusıkımı, gaztabancasımı oldugu belli değildir.... Taşıma ruhsatını herkesin alamadığı bilinmektedir. Ruhsatsız ise, gelen maganda değil, ormancı, jandarma vs olabilir, korunayım derken başınıza iş alırsınız... Ama elde tüfek varsa, gerçektir... İçindeki kursunda olabilir, saçma da... Tabanca ile vuramayacak insan bile, kus saçması veya şarvotin ile, hedefi ıskalamaz.... Tüfeği almak da, taşımak da sorun değildir... Hiç bir güvenlik gücü, kampta tüfeğiniz el altında diye size arıza çıkartmaz... Karşıdaki de bunları bilir, ona göre haraket eder... Tüm bunlarla birlikte, silah çok tehlikelidir... Güvenli ya da tekerlek izi olmayan bölgeler şiddetle tavsiye edilir...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,511
Kayıtlı Üye Sayımız
172,166
Kaydolan Son Üyemiz
8vykwt37

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR