Karadeniz Etrafında Dönme Planı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Deep Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 85
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,941

Karadeniz Etrafında Dönme Planı

• Ne zaman olursa olsun katılırım.

Kullanılan: 12 17.4%
  • Bahar aylarında olursa katılırım.

Kullanılan: 13 18.8%
  • Yaz aylarında olursa katılırım.

Kullanılan: 35 50.7%
  • Toplu ulaşım imkanı bulunursa katılırım.

Kullanılan: 11 15.9%
  • Katılamam.

Kullanılan: 10 14.5%

• Kullanılan toplam oy
    69

Etiketler
Ynt: Karadeniz Etrafında Dönme Planı

Geçenlerde tamamen tesadüf eseri, Jules Verne'in İnatçı Keraban isimli romanından haberdar oldum. Romanı ele geçirip okumak henüz nasip olmadı ama konusu muhteşem, netten alıntılıyorum:

Bir ramazan günü Hollandalı tüccar Van Mitten ile uşağı Bruno İstanbul'a geliyorlar. Bütün şehir oruçlu olduğundan İstanbul terkedilmiş bir yer görünümünde. Su içme taleplerine "Top atışından sonra" diye cevap veriliyor. Van Mitten ile uşak dolaşmaya başlıyorlar. Tophane Meydanı'nı, Haliç'i, Beyazıt'ı... Van Mitten'in İstanbul'da Keraban isimli tütün tüccarı bir dostu var. Akşam yemeği için dostunun Üsküdar'daki konağına gitmek üzere Karaköy'de buluşuyorlar. Ama tam da o gün Boğaz'da karşıdan karşıya geçen tekneler için yeni bir vergi uygulanmaya başlıyor. Öyle ki vergiyi ödemeyi reddedenler hapis ya da para cezasına çarptırılacaklar. Keraban Ağa da inatçı mı inatçı. On paralık bu vergiyi ödememekte ısrar ediyor. Kendisine yüzlerce altına mal olacak olan ve misafirleriyle beraber Karadeniz'i baştan başa dolaşmak zorunda kalacağı zorlu bir yolculuğa girişiyor.

Bu Jules Verne denen adama zaten çocukluğumdan beri hayranımdır, bu kitabı okuduktan sonra hayranlığım ve saygım beşe katlanacak diye düşünüyorum, 1883 yılında yazdığı bu iki ciltlik romanda, yazar Trakya'dan Karadeniz'e pekçok şehri ve kasabayı anlatıyormuş, bu şehirleriden muhtemelen pek azını (belki de sadece İstanbul'u) görmüş olmasına rağmen, muhteşem bir şekilde hayal ve tasvir ettiği söyleniyor kitaba ilişkin yorumlarda.. Hem de bu seyahat için fikir edinmiş oluruz ;)

Harika bir gezi planı ben yılın 365 günü musayitim ALLAH saglık sıhhat verdikçe. Ben sizlere çorumdan katılsam olurmu bu arada çorum leblebisi getiririm yolda eylencelik olur :smiley: ben sıtenıze yeni katıldım , 2 hafta oldu 94 medel jeep aldım bırde bu gezını üç aşagı beş yukarı maliyeti ne olur mola noktaları bellimi nerede ne kardar gezebiliriz Maykopada ugrarsak sevinirim ben bekarım bakarsınız bir çerkez kızı alırım yanıma :smiley: bende çerkezim bu arada . Türkiyede Çanakkaleden Şırnak , Samsundan Antalyaya kadar gezdim .Yurt dışı gezimde Rusya (Moskova ,St Petersburg ,Kursk ) İyi bir gezi planı olması dilegiyle ......

KURSK VE CHAT ARKADALARIM

Moskova

NoRiskNoFun' Alıntı:
Geçenlerde tamamen tesadüf eseri, Jules Verne'in İnatçı Keraban isimli romanından haberdar oldum. Romanı ele geçirip okumak henüz nasip olmadı ama konusu muhteşem, netten alıntılıyorum:

Bu güzel romandan haberdar ettiğin için çok teşekkürler Sibel. Biraz araştırdım da bayağı ilginç bir romana benziyor, okumak şart oldu :smiley: Bu arada derler ki, Jules Verne her zaman ki maceraperestliğiyle bir iddiaya girişmiş. Ay'a balonla çıkabileceğini söylemiş, bu işi finanse etmesi için çalmadık kapı bırakmamış ama nafile... Zamanın Osmanlı padişahı Jules Verne'in projesini duymuş ve saraya çağırmış. Jules Verne padişahı ikna ederek gerekli finansal desteği sağlamış ve bu olay sonunda Osmanlı devleti "Uzay çalışmalarına ilk yatırım yapan ülke" olarak tarihe geçmiş... Tabi 1633'de Hasan Çelebi'nin 2,5km yol aldığı 30 metrelik roketi saymazsak ;)

bu bahsedilen rotada gürcistan ve soçi yi iyi bilirim. Gürcistan' ın sizi hayal kırıklığına uğratacağına inanıyorum. Tabi ruslar+ermeniler+azeriler+yunanlılar+türklerin içiçe yaşadığı, uçsuz bucaksız patates tarlalarını görmek istiyorsanız o başka. Pinimi (dev mantı) ve bol acıdan hoşlanmıyorsanız da yemekleri sizi üzecek. Ama Soçi için tam tersi.. Harika bir yer.. Tabi yaz aylarında görülmesi kaydı ile.. Gürcistan' a geçmişken Azerbaycan sınırına kadar gidip tarihlerin yaşandığı Kızılköprü' yü görmemek olmaz diye düşünüyoum. Hatta 300 km karadan (toplu ulaşım mevcut) Azerbaycan Bakü' ye kadar girilip bu tarih kokan enfes şehri ve biraz önce bahettiğim 300 km boyunca inanılmaz doğayı izlemek de harika olacaktır. Tabi 4x4 merakı olanlar buradan geçerken ah be; keşke aracım olsaydı diyeceklerdir. Ben ilk geçtiğimde demiştim. Hemen akabinde bir 4x4 Toyota Land Cruiser Prado ile burada 18 saat geçirmiştim..Kiralık araç mı? Burada namevcut maalesef.. Ancak Bakü' den.. Rota dışı Rusya ve Türki Cumhuriyetler ile ilgili bilgi gerekirse seve seve.. Belki de Azerbaycan' dan Hazar' ı geçip Kazakistan' a uğramak istersiniz.. Büyük Türk Göçü' nün başladığı topraklar.. Petrolden kazanılan para ile köhne virane bir şehirin nasıl Vegas haline getirilmekte olduğuna şahit olup o muhteşem Haş çorbasını içebilirsiniz..Belki hemen sınırı olan Çin.. Günü birlik bile geçilip gelinebilir.. Oradan Novarosisk limanına inip gemi ile Zonguldak kıyısına geri dönüş yapılabilir.. Hazır gelmişken de köyümde camış yoğurdu - ekmek keyfi.. Allah Allah; rota biraz saptı mı ne? :smiley: :smiley: :smiley: Eğer Gültekin' in söylediği nlamda bir gezi olacaksa beleş rehberlik yapabilirim taa Moskova; St Petersburg; Moldova, Ukrayna.. Kadar.. Eğer ille de Romanya deniliyorsa kesinlikle Bükreş ile snırlı kalmayıp; 50 km civarında uzakda Ploeişti' ye gidip Kazıklı Voyvoda' nın mezarını; oradan da 230 km ötede Konstanza (Köstence sahiline inip o muhteşem maviliği görmek.. Ya; arkadaşlar; mantıklı bi zaman ayarlayalım; vallahi varım ben bu geziye.. Bahsettiğim yerlerde tanıdıklarım vasıtası ile kısmen bedava; çoğunlukla çk uygun gezilecek ve konaklanacak yerler sağlayabilirim de..

arkadaşlar ben kendi namıma türkiye tarafından karadenizi kıyı kıyı gezdim kapıkuleden sarpa kadar karadan mükemmel güzellikler var ama sınırların dışına cıkmadım

iki yıldan fazla olmuş ve kapanmış bu konu ama başlığı okuyunca aman ne heyecanlı bir konu ne fotoğraflar vardır dedim
malesef hevesim kursağımda kaldı güncelleyip yaraları deşmekte fayda var

merhabalar
bu gezi planı icin tavsiye edecegim şudur
gürcistan üzeri gidilecekse tilfis yoluna dönüp gürcü askeri yolundan kazbek üzeri ( geciş rakımı 2500 mt) daryal gecitininden vladikavkaza
sonrası ise kafkas daglarının kuzeyin gecerek tekrar karadenize cıkmak bence tüm karadenizi gecmekden daha güzel olacaktır
tabi bu söylediklerim yükseklik ve doga tutkusu olanlar icin
düşünenler icin daha detaylı bilgi verebilirim

Sevgili Kadir(Kaya75)

Gecen yaz uye oldugum bu site kadar kullanimi zor ve karisik bir site henuz gormedim.( sikayet eder gibi olmasin !!!)

Bu nedenle cok nadir giriyorum korkudan ve gordugun gibi 2008 deki bu kardeniz gezisini sanki yakinda yapilacakmis gibi algilamisim:((

Neyse ben kacirmis oldugum boyle bir gezi icin her zaman var oildugumu soylemek isterim bu vesile ile:smiley:)

not: sevgili site yoneticisi neden sitede mesaj gondermekle ilgili anlamsiz ve sacma kurallariniz var anlamis degilim. Secimlerdeki baraj sistemini hatirlatiyor bana!

2 yıllık kabuk bağlayan yarayı tekrar kanatmakda fayda var. tekrar kapanmadan yarayı deşelim belkide biz yeni katılımcılar da yeni fikirler ve gaz vermesiyle bu iş gerçeğe dönüşür

Sevgili Omer Faruk ve bu mesaji okuyan herkes,

Oncelikle sunu belirtmek istiyorum. Bazi insanlar "ciddi insanlarla , durust insanlarla gezilere katilmak istiyorum diyor ( clementine sanirim) burdan bunlari secmek zor oluyor diyor" Simdi ben cok durustum , samimiyim demem yeterli olacakmi? bunu kim nasil olcebilir!!!

Ben eger su geziyi yapmak istiyorum , sizinle de bu gezinize eslik etmek istiyorum deyince, sayet istemiyorsam, sartlar uygun degilse bunu niye soyleyeyim!!!

Neyse uzun lafi kisasi Egitim sektorunde gorev yaptigim icin ben yazlari seyahat etmek icin uygunum . Karadeniz turunuda 6 yil once turkiye sinirlari icinde kuzeyden doguya yaptim ve bahsedilen tarz bir karadeniz turuna seve seve katilirim. Ha bunun icin tabiki harcanacak paranin asagi yukari miktari, kac gun surecegi yapilan plan sonunda belli olacagi icinde suan itibariyla kesin seyler soylemek zor.

Aysecik Y.

Sevgili Ayşecik, yazınıza katılarak
hayatım boyunca hiçbir zaman insanları tanımadan yada bir şeyler paylaşmadan ayrışmaya tutmadım onun için hiç bir zaman bu konuda baştan önyargılarımı dikte etmem,bundan dolayıdır ki burda yazan herkesin doğaya özgürlüğe keşfetmeye paylaşmaya ve kalan son ekmeği mutlulukla birlikte yiyecek insanlar olduğunu bilerek herkesle her yere giderim burda yazılacak olan dürüstüm şöyleyim böylelim yazılarından ziyade birlikteyken zaten tanıma şansına varırız ( zaten en güzeli arkadaşını bir gezide zor zamanda ve içki sofrasında tanırsın sözüne inanırım) umarım böyle bir gezi olur ve tanışırız yada bundan önce yapılacak diğer etkinliklerle sizi dinlemek tecrübelerinizden faydalanmak isterim
saygılarımla

yeryuzuvatandasi' Alıntı:
Sevgili Omer Faruk ve bu mesaji okuyan herkes,

Oncelikle sunu belirtmek istiyorum. Bazi insanlar "ciddi insanlarla , durust insanlarla gezilere katilmak istiyorum diyor ( clementine sanirim) burdan bunlari secmek zor oluyor diyor" Simdi ben cok durustum , samimiyim demem yeterli olacakmi? bunu kim nasil olcebilir!!!

Ben eger su geziyi yapmak istiyorum , sizinle de bu gezinize eslik etmek istiyorum deyince, sayet istemiyorsam, sartlar uygun degilse bunu niye soyleyeyim!!!

Neyse uzun lafi kisasi Egitim sektorunde gorev yaptigim icin ben yazlari seyahat etmek icin uygunum . Karadeniz turunuda 6 yil once turkiye sinirlari icinde kuzeyden doguya yaptim ve bahsedilen tarz bir karadeniz turuna seve seve katilirim. Ha bunun icin tabiki harcanacak paranin asagi yukari miktari, kac gun surecegi yapilan plan sonunda belli olacagi icinde suan itibariyla kesin seyler soylemek zor.

Aysecik Y.

Mesajin icin tesekkur ederim.

Ne demek istedigimi cok iyi anlamis ve cok guzel ifade etmissin, agzina saglik.

Aysecik Y.

Herkese Not: Su an itibariyla Londra merkezli yasadigim icin bu ulke ile ilgili gezi planlari yapanlarla bildiklerimi paylasabilirim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,495
Kayıtlı Üye Sayımız
172,157
Kaydolan Son Üyemiz
Hkndm

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR