Karavanımızı Kendimiz Yapabilir miyiz?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ZEKERİYA Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 75
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 32,668
Ynt: Karavanımızı Kendimiz Yapabilir miyiz?

mahmut Gümen' Alıntı:
Yalnış anlaşılmalar için tekrar yazmak zorunda kaldım.

1) Kendi karavanını yapma konusunda burada daha önce yazılı olanları okusaydım,
asla o şekilde yazmazdım. Benim düşüncem hala aynı, fakat o şekilde bir giriş yapmaz,
inandığım konuyu hakkında daha yumuşak yazardım. Bu benim suçum.
Dolayısı ile GEREĞİNDEN FAZLA tepki gördüm. "Gırıgır adamım" lafı üzerine yapılan demogojiler çok tatsızdı.
Bu da o arkadaşların suçu.
Tepkilere verdiğim cevaplar daha ağır oldu, bu da benim suçum.
Yani karşılıklı hatalar yaptık. Ben kendi payıma düşen hatalar için üzgünüm.
Özür dilerim.
2) Özdal Bey UKKF formunda yazdığım yazıyı buraya taşımış. Evet,benim inancım bu.
Demek her yerde farklı yazmıyorum. Ama dediğim gibi, burada arkadaşların, (Ben tasvip etmesemde)
kendi karavanlarını yaptığını bilseydim, burada kimseye"Beleşçi", yaptıklarına da "karavankondu" demezdim.
İnsanları inandıkları şeyleri yapıyorlar diye kırmanın anlamı yoktur. Herkesin düşüncesine sonsuz saygım var.
Sizlerin de benim düşünceme saygınız olmalıdır. Mühim olan üsluptur.
Ben inandıklarımı her yerde yazdım. Aynı konuyu UKKF forumunda da ayrı, kitabımda da ayrı uslüplerle yazdım.
Burada da ayrı uslüple yazardım.
4) Sevgili Oğuz kardeşim için "angut2" eşi Sevgili Tülay için "karga2" diye yazmam,
aramızdaki bir espriydi. Bilmeyenler tarafından yalnış anlaşılabilirdi. Olaya açıklık getirmem gerekiyordu.
Çünkü "angut1" benim, "karga 1" de eşimdir. Aman yalnış anlaşılmasın çok üzülürüm.
Neyse;
Foruma girişim oldukça gürültülü oldu.
Hepinizle bir yerlerde görüşmek ümidiyle..

Saygılarımla

açıklamalar için çok teşekkürler, büyüğümsünüz sizi kırdıysam bende kendi namıma özür dilerim
saygılar

Etiketler

Arkadaşlar bir süredir hepimizi üzen diyaloglarda sanırım yüz güldürücü bir noktaya ulaştık. Aslında özel mesajlaşma yoluyla sıkıntılarımızı Mahmut beyle tartışıp anlaşmıştık. Ben kendisinden bu durumu forum sayfasında da düzeltme konusunda destek istemiştim, sağolsun beni kırmadı ve bugün bu noktaya geldik. Aslında her ortamda yaşanılabilecek bir gerginlik durumuyken bizler farklı olduğumuzu bu şekilde gösterebiliyoruz. Ülkemizin hatta dünyamızın bu tarz anlayışlı hareketlere her zaman ihtiyacı var diyor, Mahmut beye gösterdiği anlayış için teşekkür ediyorum. Kendisi hakkında kullandığım olumsuz cümleler için özür dilerim. Saygılarımla...

O zaman kişisel doğrular, kişisel yanlışlar yerine doğrudan iki şeye şahsi cevaplarımızı vererek devam edelim.
Bunlardan ilki konu başlığındaki soru: Karavanımızı kendimiz yapabilir miyiz?
Bence "evet, kendimiz yapabiliriz".
İkinci soru ise neden?
Çünkü tasarlamayı ve üretmeyi seviyorum. Yani ekonomik olması için değil.

mycamper' Alıntı:
O zaman kişisel doğrular, kişisel yanlışlar yerine doğrudan iki şeye şahsi cevaplarımızı vererek devam edelim.
İkinci soru ise neden?
Özdal bu konuda sana sonuna kadar katılıyorum, bir gün ben de alet çantamı açıp evimin garajında bir Camper yapabilirim. Umarım o gün de hep bir arada olur bu imalatın safhalarını tüm arkadaşlar birlikte paylaşırız...

mycamper' Alıntı:
İkinci soru ise neden?

sonuna kadar katılıyorum

Ozdal bey ne guzel soylemıs:

Karavanımızı kendımız yapabılırmıyız ? Evet
Neden ? Cunkı: Tasarlamayı ve uretmeyı sevıyorum
Kısmen de ekonomık nedenımle.

Nızıplesmek , kırılmaktan ve kırıcı olmaktan sonderece uzuntu duydum. Cevaben kullandıgım uslup ıcın de ozur dılerım. Emege saygı dusturunun da one cıkarılmıs olması da cok sevındırıcı.

Dostluk ozen ıster (Teos )....... Hep aklımda dır.

mahmut Gümen' Alıntı:
Yalnış anlaşılmalar için tekrar yazmak zorunda kaldım.

1) Kendi karavanını yapma konusunda burada daha önce yazılı olanları okusaydım,
asla o şekilde yazmazdım. Benim düşüncem hala aynı, fakat o şekilde bir giriş yapmaz,
inandığım konuyu hakkında daha yumuşak yazardım. Bu benim suçum.
Dolayısı ile GEREĞİNDEN FAZLA tepki gördüm. "Gırıgır adamım" lafı üzerine yapılan demogojiler çok tatsızdı.
Bu da o arkadaşların suçu.
Tepkilere verdiğim cevaplar daha ağır oldu, bu da benim suçum.
Yani karşılıklı hatalar yaptık. Ben kendi payıma düşen hatalar için üzgünüm.
Özür dilerim.
2) Özdal Bey UKKF formunda yazdığım yazıyı buraya taşımış. Evet,benim inancım bu.
Demek her yerde farklı yazmıyorum. Ama dediğim gibi, burada arkadaşların, (Ben tasvip etmesemde)
kendi karavanlarını yaptığını bilseydim, burada kimseye"Beleşçi", yaptıklarına da "karavankondu" demezdim.
İnsanları inandıkları şeyleri yapıyorlar diye kırmanın anlamı yoktur. Herkesin düşüncesine sonsuz saygım var.
Sizlerin de benim düşünceme saygınız olmalıdır. Mühim olan üsluptur.
Ben inandıklarımı her yerde yazdım. Aynı konuyu UKKF forumunda da ayrı, kitabımda da ayrı uslüplerle yazdım.
Burada da ayrı uslüple yazardım.
4) Sevgili Oğuz kardeşim için "angut2" eşi Sevgili Tülay için "karga2" diye yazmam,
aramızdaki bir espriydi. Bilmeyenler tarafından yalnış anlaşılabilirdi. Olaya açıklık getirmem gerekiyordu.
Çünkü "angut1" benim, "karga 1" de eşimdir. Aman yalnış anlaşılmasın çok üzülürüm.
Neyse;
Foruma girişim oldukça gürültülü oldu.
Hepinizle bir yerlerde görüşmek ümidiyle..

Saygılarımla

eğer sizi kırıcı veya haddimi aşan bir söz söylediysem özür dilerim mahmut bey... sizin gibi yıllarını karavancılıkla geçirmiş büyüklerimiz tecrübelerini bizlerle paylaşması dileğiyle...

iyi günler...

İsterseniz şöyle devam edelim;

Çekme karavan yapmasına
Şahsen karşıyım; çünkü, hiç çekme karavan kullanmadan, karavanı tanımadan bu işe kalkmasına karşıyım, yetenekleri çerçevesinde yapmaya kalktığı bu aracın, ucuza maletme adına teknik donanım ve yol güvenliği donanımından mahrum olarak üretilmiş olabileceği endişesini taşıyorum..Tüm insanların ortak olarak kullandığı karayollarında yol almaya uygun ulmayan ekipmanlarla üretilmiş olması diğer insanların hayatlarını tehlikeye sokabilecek, sonuçlar doğurabilir..Gerçekdende bu gün ikinci el çekme karavan piyasasında her bütceye uygun, trafik yol güvenlik şartlarına uygun üretilmiş eski modelde olsa bir sürü çekme karavan var, bence evin bahçesinde çekme karavan yapmaya deymez....

Motokaravan yapmasına
A) Karşıyım; yine güvenlik nedenlerinden dolayı karşıyım, aracın içinde duvarlara monte edilen dolapların bile doğru monte edilmemesi sebebiyle, yolda karavanın içinde seyahat edenlerin üzerlerine düşerek, tehlike yaratabilir, Gaz sistemindeki, elektrik sistemindeki hatalar vahim sonuçlar üretebilir, arka tampona takılan motorsiklet taşıma aparatı yolda kopup arkadan gelenlere tehlike yaratabilir..Bu şartlar insan yeteneklerine bağlı olduğu teknolojik yeteneği ve tecrübesi olanlar emniyetli bir şekilde imal edebilirler ama bu herkese örnek olmamalı, insanlar sadece ucuza maletme adına ailelerini çeşitli tehlikelerin içine atmamalı..Ayrıce Gerçekden dekoratif eğitiminiz yoksa ortaya çıkardığınız ürün hilkat garibesi olursa, ikinci el satış şansınıda kaybedersiniz, emekleriniz boşa gider zarar edersiniz...

B)Destekliyorum; ilanlara bakıyorum, örnek psa araçlara camper uygulaması yapılmış örnekler 2000-2004 model ekipmanlarına göre 30.000 - 55.000 TL BU ÇILGINLIK arkadaşlar, 2003-2004 model ABS'li bir psa 13-15.000 TL , satışda istenen fiyat 50.000 TL, böyle bir aracın içine 35.000 TL neresine sığar biliyormusunuz..Hemde bu araçlar artık ihtiyaçlarını karşılamadığı için, beğenmedikleri araçlar, satıp hada iyisini yapacaklar..Bu sadece biraz yetenekli insanların yarattığı karavan rantından başka birşey deyil, zaten son günlerde camper yapıp satmak borsadan daha kazançlı bir iş haline geldi, bu işi yapanlarda işi kaptırmak istemiyor..Bu aşamada insanların evlerinin bahçesinde dükkanlarının bir köşesinde camper-semi- alkoven karavan yapmalarını destekliyorum, burada iş hakikaten ucuza maletmek anlamını taşıyor, tabiki güvenlik şartlarına harfiyen uymak kaydıyla....

Konuya bu çerçeveden bakarsak bir birimizi daha iyi anlarız, forumda geyik muhabbeti yapmakdansa bu anlamları taşıyan sohbetlere girilse herkese katkı sağlayacağını düşünüyorum...Kendi kafamızdaki karavancılık anlayışını tartışılmaz olarak savunmak yerine, bu işlere kalkanlarla iyi ve kötü sonuçlarını paylaşabilecğimiz bilgi paylaşım fırtınasını başlatsak, herkes bilgilense..Yeteneklerini kurallara uygun olarak ortaya koyanların zaten sorunu yok, az yetenekliler, ille yapmak istiyorlarsa kendilerini geliştirsinler veya bak bu yönünü hiç düşünmedim diyeret düşüncelerini ertelerler veya, sadece ucuz olsun diye bu işlere kalkanlarda belki vaz geçerler..

Karavanın orjinal deyilse bahcende kendin yaptıysan, sen ucuzcusun sana karavancı denmez, sana gecekonducu denir
Karavanınla yılda 3000 km veya her hafta sonu gezmiyorsan, al sana trafik lambası, kim olduğunu sen seç
Kamping fiyatlarından şikayet ediyorsan sen beleşcisin, zaten sanada karavancı denmez
Çekme karavancılar zaten karavancı deyildir, onlar ucuz tatil konduculardır
Alçak tavanlı araçlarla karavancılık yapanları zaten boşver, onlarınki avuntu

Bu yargılar, dikkatli okunursa bir kaç değişik forumda karşımıza çıkan anlayışlar..
Bu yargılarla bir birimize yaklaşmak, karavancılığı yüceltmeye, yaygınlaştırmaya yaramaz, olsa olsa , ayrışmaya sebep olur..

Yapılması gereken, fikirleri forum sayfalarına taşıyarak bilgi edinmek, paylaşmak, tartışmak bu yolla doğrulara ulaşmak olmalı...

Herkesin Kurban kayramını Kutlar, karavanı ile tatile çıkacaklara kazasız belasız hayırlı yolculuklar dilerim, esen kalın...

Kendi karavanını kendileri yapanlar,İngiltere'de bir klüp altında toplanmışlar.
Aşağıda ki link de çok sayıda ki aracın, sahipleri tarafından yapılış süreçleri fotoğraflarla anlatılmış.
Herkesin bayramını kutlar sağlıklı ve neşeli geziler dilerim.

http://www.sbmcc.co.uk
Not. Photo pages sayfasına girilmesi gerekiyor.

Aklıma gelenler :

Karavanı kendin yaparsan avantajları :
1- Parayı hemen harcamak zorunda değilsin. Zamana yayarak harcayabilirsin. İhtiyaçların belirlendikçe yeni yatırım yaparsın.
2- Kendi istediğin biçimde yapabilirsin.
3- Ülkemizde zor bulunan gerçek sanatkarlara ulaşman zor olduğu için başkalarının ellerinde oyuncak olmaktan kurtulursun.
4- Kendi yaptığın işten daha çok zevk alırsın.
5- Problem çıktığında neyin nerede olduğunu bilirsin. Su tesisatı, elektrik kabloları vs nerede ise bilirsin.

Dezavantajlar
1- Sıralamaya dikkat etmen gerekir. Örneğin izolasyonu ilk önce yapman gerekir. Elektrik kablolarını sonradan kullanacağın ekipmanlara göre önceden ayarlaman gerekir. Tavana ne yapacaksan baştan karar vermen gerekir. Temel işlemleri baştan bilmen gerekir. Geriye dönüş zor olur.
2- Sigorta zor yaptırırsın.
3- Bir de şimdi TÜV çıktı. Ruhsat alman zorlaşır.

Dikkat edilmesi gerekenler
1- Elektrik ve gaz tesisatı işlemlerini mutkala işin ehline yaptırman gerekir.
2- Aracını daha sonra pahalıya satmak istiyorsan, albenisi olsun diyorsan mobilyalarını, döşemeleriniı, perdelerini işin ehline yaptırmalısın.
3- Yük dengesine dikkat etmelisin. Aracın yükleme kapasitesini geçmemek gerekir. Aksi takdirde kaza anlarında problem olabilir.
4- Ehline yaptırsan dahi şase ile oynamamak gerekir.

Atilla Bey'in söylediği güvenlik sadece karavanını kendi yapanlar değil imalatcılara yaptıranlar için de geçerli.

Kendi karavanını kendileri yapanlar,İngiltere'de bir klüp altında toplanmışlar.
Aşağıda ki link de çok sayıda ki aracın, sahipleri tarafından yapılış süreçleri fotoğraflarla anlatılmış.
Herkesin bayramını kutlar sağlıklı ve neşeli geziler dilerim.

http://www.sbmcc.co.uk
Not. Photo pages sayfasına girilmesi gerekiyor.

Bayağı profosyenel olmuşlar,link için teşekkürler,bu vesile ile herkes'in Kurban Bayram'ını kutlarım...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,479
Kayıtlı Üye Sayımız
172,133
Kaydolan Son Üyemiz
sereze

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR