Karavanını Yapanlar; 2005 Boxer Pop-up 2 Camper (atiladi)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan atiladi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 257
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 119,449
Ynt: Karavanını Yapanlar; 2005 Boxer Pop-up 2 Camper (atiladi)

Pop-up II'nin karavan giriş açılır basamağı yerine montajlandı...

20150503 182319

20150503 182235

20150503 182250

Etiketler

Bu gün, pop-up II'nin de folyolamasını yaptım, dizayn aynı renkler farklı...

20150521 112452

20150521 112515

20150521 112431

Zodiac botta kullandığım eski motorun yerine, 6 hp 4 zamanlı kısa şaft yeni bir motor almıştım bu gün teslim aldım, eski motorun bir çalışıp bir çalışmamasından kurtuldum, artık karavan gezilerinde denizde balık varsa, bizde de olacak inşallah..
Motoru kutusundan çıkartınca, kendi kendine ayakta duramayan 6 aylık bir çocuk gibi elinizde kalıyor, hemen bir aparat yapıp, dolaplardan birinin yan duvarına aparatı montajlayarak motor bareketi haline getirdim, sonra bu barekete motoru takınca artık ayakta durabilir hale geldi, 4 zamanlı motorlar evde saklama ve taşıma sırasında araçlarda kesinlikle yan yatırılarak taşınmamalı, içindeki yağ yanlış yerlere doğru akarak motora zarar verebilmekte, tüm taşımalarda motor dik konumda olmalı...

20150526 113437

20150526 183300

yeni motor hayırlı olsun. Atilla abi şuna inanıyorum ki sen sürekli deniz kenarında ikamet ediyor olsan bene kesin kayıkla başlar artık yat yapımı ile devam ederdin. sayende bizde yat yapımı için senden cesaret alır heveslenirdik. iyi ki varsın paylaşım için ayrıca teşekkürler.

Teşekkür ederim Mahmut....Malesef geç kaldın, ben deniz işlerini bitirdikten sonra karavancılığa başladım, yıllar içerisinde değişik boylarda içten ve dıştan takma motorlu teknelerim, yelkenli katamaran teknem oldu...Aralarda motorsiklet, motocros, treaking dağcılık, alpinist dağcılık, kano ( riwer ski;Kayak), wind sörf, ice-kayak, paraşüt, parapant yaptıktan sonra Karavancılığa önce çekme karavan sonra motor karavan olarak, diğerlerine göre daha sosyal bir yaşam tarzı olduğu için geçtim, yani karavancılık benim için tüm aktivitelerin son noktası...
Tabiki canım istese yelkenli bir tekne hemen yapabilirim ama deniz işi artık benim için sadece zodiac bir bot ve 3-5 iğneli bir olta ile akşam yemeğine yarım kilo istavrit tutabilmek....

Atilla bey selam, motor hayırlı olsun, yılbaşında bende bir Tohatsu 6 Hp aldım. Yan yatırma konusunda özel bir tasarımı var, serviste uygulayarak gösterdiler.Kendinden depolu modelde, depo kapağındaki hava valfini ve benzin musluğunu tam kapatarak, kolun bulunduğu tarafa yan yatırıp taşınabiliyor. İki adet zemine temas noktaları da yapılmış gövde yere temas etmiyor,boyası zarar görmüyor, Yaklaşık 160 km kadar da otomobil içinde ve bagajda deneme imkanım oldu, Ne yağ, ne yakıt sızıntısı olmadı. Tek uyarı şu.
Motor düz zemine yatırılmalı. Kuyruk kısmının yere doğru olan eğimi bozulmamalı ( nedeni ise egzozda kalması olası deniz suyunun supaplara ulaşamaması.15 dakika sudan çıkmış halde beklediyse o da sorun olmuyor). Her şeye rağmen kışlama için bir sehpa yaptım bende. Arşipel'in arkasında nasıl taşıyacağıma henüz bakamadım. Sizin motorda da benzer bir uygulama vardır diye yazma gereği duydum.Görüşmek üzere. Hakkı
Hakkı

Teşekkür ederim, yan yatırma konusunda yazdıklarını ben biliyorum da, araç içinde taşımak durumunda olan yeni meraklıların dikkat etmeleri yazdım, yoksa uzun süreli yolculuklardan sonra motor tek iple çalışmaz, biraz kalori harcatır...Tohatsu 6hp ile Mercury 6 hp kasa aksamı olarak tıpkısının aynısıdır.......

Bir çok ürünü, artık ortak çalışmalarla ekonomik kılmaya çalışıyor dünya, biri gövde yapıp veriyor diğeri ona motor veriyor vb. Bizim PSA lar gibi motorda aynı kasaya sahip.
Hem karavan hem bot Adana doğumlu oldular bu arada.Bota liman kaydı yaptırdım.Geçmişte kendi yaptığım 4,2 polyester belgesiz di, özellikle İzmir Karaburun tarafında çok geriyordu beni, sahil güvenlik açısından.Artık hiç strese giremiyorum, yasal olsun istedim.

Bot

Atilla beyin Karavan başlığını sabote etmek istemem ama bir uyarıda ben yapmak istedim.
Botlarda bayrak zorunlu (takılmadığında 400 tl civarı bir cezası var)
Botta bulunan herkesin can yeleğinin olması ve giyilmesi zorunlu. (Teknelerde sadece bulunması yeterli ama botta giymek gerekiyor )

Saygılar
Tunç

Bu gün, Mercury 6 HP'nin ilk çalıştırma günüydü, motor yağı dolduruldu, harici benzin deposu takıldı ve ilk marş ipi çekildi...Motor yaklaşık 2 saat çoğunlukla rölanti devirde, çalıştırıldı, ileri ve geri viteslerde çalıştırılarak, testleri yapıldı, arada bir gaz verilerek devir artırıldı kontrolleri yapıldı, motor gerekli hararet düzeyine gelince, taşlar yerine oturdu, motor sağlıklı bir şekilde çalışıyor, motor artık bota takılıp gezilecek duruma geldi, tabiki ilk 10 saatlik rodaj süresi halen devam etmekte, denizde arada bir kısa süreli tam gaz yapılsada, otra hızlarda rodaj süresini tamamlamak gerekecek...

Videosu;
https://www.facebook.com/atiladi/videos/vb.653048481/10153344094943482/?type=3&theater

20150528 130728

20150528 130722

Bu gün pazar, ama boş durmak olmaz, 1 senedir yatan bisikletin zincir, göbek, vitesler ve frenlerin, bakımlarını, yağlamalarını yaptım, tüm civatalarını söküp, teker teker yıkayıp yağlayıp tekrar taktım, lastikleri şişirdim, yazın karavanda kullanılacak hale getirdim....

20150531 115246

Atilla abi yeni aracin guzel oldu eline saglik. Bir pazar gunu bisiklet bakimlarinida aradan cikartmissin.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR