Kendi Karavanını Yapanlar; Ducato 17m3 "YAK" - Atilla Dinçer(Atiladi)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan atiladi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 434
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 231,500
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Ducato 17m3 "YAK" - Atilla Dinçer(Atiladi)

devam..

20130313 181857

20130313 181920

20130313 123607

Etiketler

Bu gün, karavanda çalışmadım, yine malzeme peşine koştum..
220v şebeke elektrik girişi prizi eksikdi, marin sahil besleme prizlerinin ise fiş girişleri standart fiş bacaklarından farklı olduğu için beni rahatsız ediyordu, yinede "hubbel" marka kapaklı, farklı uçlu dış enerji besleme prizini aldım, prizi komple dağıtıp, yine kendime göre bir revizyondan geçirerek, uçlarını standart fiş takılabilir duruma getirdim...
Bu gün ayrıca, sıcak su temini için "daxom plus" 12 lt/dak hermetik şofbeni aldım, bu tip şofbenler piyasaya doğalgaz brülör memesi ile satıldığı için, LPG memesi ile değiştirilmesi için servise bırakdım...

20130314 144923

20130314 161110

Bu gün, araca açılacak son delikleride açarak sol tarafın işini bitirdim, son delikler, akü kutusu havalandırma fanının montajı ve dış 220v şebeke elektrik girişi montajlandı..Karavanın sol tarafına 11 delik açılmış oldu..
Sonra seitz S4 camın "doğru" montajı için gerekli çalışmaları yaptım camı montajlanır hale getirdim, montaj için camın bulunduğu duvarın iç kaplaması ile birlikde montajlanması gerekiyor..
Nihayet, cam iç çerçevelerine başladım ve artık ortalık mis gibi ahşap ve talaş kokmaya başladı...İlk önce banyo camının iç çerçevesini bitirdim...
Bir yandanda elektrik kablolarını çekmeye başladım..

20130315 130837

20130315 130848

20130315 170903

20130315 185025

O kadar zevkle takip ediyorum ki burayı anlatamam.her gün muhakkak bakıyorum bu sayfaya.facebooktan da bakıyorum tabi.size daha önce bey diye hitap etmiştim,abi demek istiyorum müsadenizle.atiilla abi o kadar güzel anlatıyorsun ki,araç alsam öğrendiğim bilgilerle bir karavan yapabilirim gibime geliyor.okul gibi ne kadar güzel...iyi ki varsın abi.ömrüne bereket.takipçinim :smiley:

İlgin için teşekkür ederim, karavan sahibi olma yolunda seni heyecanlandırabiliyorsam ne mutlu bana, sende açık kodlu bu bilgilerden faydalanarak, karavan sahibi olabilirsen, karavan camiası bir karavan sever daha kazanmış olur....

Bu gün iç çerçevelerin yapımına devam ettim, buzdolabı havalandırma iç çerçeveside bitti, arka yatakların kenar dayanma profillerinin montajlanacağı yerleri güçlendirmek için izolasyondan önce iç kısımda kalacak tekviye ahşaplarını montajladım..Hava yağışlı olunca aracın içi terleme yaptığı için içeriden mastikle yapıştırma yapamadığım için, işde değişiklik yaparak, elektrik tesisatını çekmeye başladım, akşam üzerine doğru, karavanın tüm elektrik tesisatı çekilerek bitti, tüm kablolar, kontrol paneline geldi...

20130316 112823

20130316 175255

20130316 175213

Yak hızla gelişiyor, bu sefer standartlarını da genişletmişsin. Güzel bir karavan daha ortaya çıkacak, kolay gelsin :smiley:

Teşekkür ederim, Haşmet....Memlekette karavancılık geliştikçe tabiki bizlerde değişime ayak uydurup değişiyoruyz ve gelişiyoruz....

Bu gün günlerden pazar, ve 7 gün 8 saatlik mesai devam ediyor...sabah saaat 09.00, karavanda işe başladım, bu gün artık iç izolasyondan önceki son rötüşleri yapıyorum, arka ranzaların yan duvarlara bağlanacağı noktaların mukavameti için extra ahşaplar ilave ediyorum, yan iç kaplamaların ekyerlerine isabet edenyerlere birleşim noktalarına yine extra ahşaplar ilave ediliyor, son olarak tavan ve yan duvar iç kaplamaları için kestirilecek parçaların son ölçülendirmeleri yapılıyor, artık sırada iç izolasyon ve iç duvar kaplamaları var...

20130317 123640

20130317 123602

Emeğinize sağlık güzel gidiyor.....
Mobilyalar aşamasına az kalmış muhtemelen bu hafta içinde kesimleri tamamlanır ,öncekilere göre yeni uygulamalar göreceğimizi düşünüyorum özellikle banyo duvar köşeleri yuvarlatılırsa süper olacak.....
Kayar kapı üzerine cam düşünüyormusunuz?
Kalın sağlıcakla....

Emeğinize sağlık güzel gidiyor.....
Mobilyalar aşamasına az kalmış muhtemelen bu hafta içinde kesimleri tamamlanır ,öncekilere göre yeni uygulamalar göreceğimizi düşünüyorum özellikle banyo duvar köşeleri yuvarlatılırsa süper olacak.....
Kayar kapı üzerine cam düşünüyormusunuz?
Kalın sağlıcakla....

Merhaba, ben 2 aylık yeni bir üyeniz ve aynı zamanda takipçinizim. Emekli bir bankacı olarak tüm dikkat ve titizliğimle sizi keyifle izliyorum ve ben de bu örneğinize uygun türde motokaravan sahibi olmak arzusundayım. Sizi can-ı gönülden takdir ediyor, başarılarınızın devamı ile sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Saygı ve Sevgilerimle...

Akvur/Akın VURAL

Teşekkür ederim, Süleyman bey...
Kısmet olursa bu hafta sonuna iç izolasyonu, tavan ve duvar kaplamalarını bitirmeyi hayal ediyorum...Banyo duvarlarında köşe dönüş alüminyum profili kullanıyorum, bahsettiğin ovalllik daha büyük çaplı bir dönüş ise, büyük oval dönüş planıma uymuyor, banyoda iç köşede sıcak su için hermetik kombi takılacağı için büyük ovallik kombi montajına engel olur...

Teşekkür ederim, Akın bey..
Hayallerinizi süsleyen karavana en kısa zamanda sahip olmanızı canı gönülden dilerim...

Teşekkür ederim, Ferhat...
Bir an evvel bitirebilmek için olanca vakti harcamaya çalışıyorum....Bu günlerde YAK'ın imalatına ara verdim, Ömer abi (gözdemed)'in karavanına güneş paneli, tente, arka kapıya alüminyum merdiven takıyorum, ömer abiyide yaza tam ekipmanlar ile hazılamaya çalışıyorum...

20130318 185518

Bu gün Ömer abinin karavanındaki teknolojik revizyon bitti..Bende Yak'ın imalatına devam etmeye başladım, önce dağılan ortalığı toparlayıp, seitz S4 camın doğru montajı için ara aparatları üretip yerlerine montajladım, iç çerçeve yerine oturtulduğunda çerçeve yüzeyi, iç kaplama ile aynı düzlemde montajlanmış olacak...
Banyo dış duş ünitesinin duş sipiralinin izolasyon boşluğunda konuçlanabilmesi için 100 mm pis su borusunu araç sacı ile iç kaplamanın arasına montajladım....
Temiz su dolum ağzının iç kısım verevi fazla geniş açılı olduğu için izolasyon boşluğuna sığmadı, sığabilmesi için dolum ağzının iç kısmını kesip verevini artırarak mastikle tekrar yapıştırdım, bu seferde ranzadan dolayı seviyesi düşürülen alt ana yatağın kenar montajlarını güçlendirme atkılarına isabet etti, bu sorunuda otomotiv sektöründe bulmaca gibi eğri büğrü üretilen uygun eğrili radyatör hortumu ile sorunu çözdüm...Bu detayları özellikle yazıyorum, takip edenler işlerin her zaman al montajla gibi gelişmediğini arada bir çıkan sıkıntılara tasarım ve ilginç ürünler araştırılarak işlevsellik kazandırılması gerekliğliğini anlatmak içindir....
Tavan ve duvar kaplama ölçülerini kesinleştirdim, önümüzdeki günlerde önce cam yünü izolasyon yapılacak ardından, iç kaplamalar montajlanacak hale geldi artık...

20130318 185531

Atilla bey kolay gelsin.Ellerinize sağlık, başarılar diliyorum.Bizlerde görerek ve anlayarak uygulamalı dersten faydalanıyoruz.Tecrübe konuşuyor demek daha doğru olur .ALLAH muvaffak etsin.Paylaşımınız için teşekkürler.SEVGİ ve SAYGILAR..

Teşekkür ederim, Metin...Benim açık kodlu imalatımdan faydalanan olursa ne mutlu bana...

Bu gün kaldığım yerden devam etmeye başladım, su dolum ağzı iç hortumundan ve dış duş spiral toplama borusundan bahsetmiştim bu gün resimlerini ekliyorum..
Bu gün azerbaycan bakü'den misafirim vardı, 4x4 unimog karavanı yapan arkadaş ziyaretime geldi, karavanlar hakkında muhabbet ettik..

Sonra Seitz S4 camın montajı için bir kademe daha çalışma yaptım, cam montajlanacak hale geldi...Sonra tavan dolaplarının montajında vidalamada faydalanılacak ahşap çubukları tavanda masa grubunun üzerine mutfakda mutfak tavanına yapıştırdım...iç izolasyon sonrası iç duvar ve tavan kaplamalarını kestirmeden önce son bir defa daha ölçü kontrollerini yaptım, levhaları kesirecek hale getirdim...Depomdaki cam yünü kalıntılarını topladım, araç bu sefer çok büyük olduğu için muhtemelen bir paket daha cam yünü alacağım herhalde..
sonra aracın altına yatıp biraz depo çalışması yaptım, 2 adet 50x44x26, 2 adet 50x42x26 ölçülerinde atık deposu bulmam veya yapmam gerekiyor, şu anki düşüncen depolardan 3'ünü (3x50 litre) mutfak atık suyu deposu birinide WC atık deposu (50 litre) olarak organize etmek...
Yarından itibaren, pazar akşamına kadar iç izolasyon ve iç levha kaplamalarını bitirmeyi hayal ediyorum, önümüzdeki haftada iç bölmelere geçeceğim...

20130320 154629

20130320 154649

20130320 154718

20130320 154730

20130320 154748

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR