Kurtarma Teknikleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan xano Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,056

xano

Moderatör
Yer
İstanbul
Web
www.iakbm.gov.tr
Depremde Kurtarma
Ailenin güvenliği sağlandıktan sonra, kurtarma ve ilk yardım konusunda yeterli bilgi ve beceriye sahip, sağlıkça problemi olmayan birkaç kişi bir araya gelerek birlikte etraftaki evleri dolaşmalı, yıkılan binalarda yardıma ihtiyacı olanlara kurtarma, ilk yardım ve enkaz kaldırma çalışmalarında yardımcı olmalıdır.

Kurtarıcı;
Yardım için kendisini tehlikeye atmamalıdır.

Yardıma gereksinim duyan yalnız kalmış, korkmuş çocuk ve yaşlıları, yardımın ulaştığı yerlere götürmelidir.

Yaralıların isimlerini ve sayılarını not etmelidir.

Arama yapacağı binalar hakkında gerekli olan bilgileri edinmelidir.

Emniyetli olduğundan emin olunmayan yerlere kesinlikle girmemelidir.

Arama yapacağı binalarda elektrik, doğalgaz, su tesisatlarının kapatılmasını sağlamalıdır.

Öncelikle kaba yüzey taraması yapmalıdır.

Artçı depremlere karşı girdiği yerlerde yere eğilmeli, dizlerinin üstünde yürümeli, her an düşebilecek maddelere karşı dikkatli olmalıdır.

Girdiği yerlerde etrafı koklamalı, gaz kaçağı olup olmadığını kontrol etmeli, gaz kokusu olması halinde vanayı kapatmalı, kapıları ve pencereleri açmalı, tüm kokunun çıkmasından sonra girmelidir.

Girdiği yerde "içerde kimse var mı?" diye bağırmalı, cevap için bir süre beklemelidir. Cevap alırsa, nerede ve nasıl bir yardıma gereksinim duyduğunu sormalıdır. Cevap alamazsa bir süre gelebilecek bir inilti, ağlama.. için susmalı ve dikkatlice dinlemelidir.

Etraf karanlıksa odalara girerken fener kullanmalı, ışıkları yakmamalı dır. Karanlık ortamda, kapıları kolaylıkla bulabilmek için sürekli duvarlara dayanarak dolaşmalıdır.

Yaralı bulursa, güvenliğe almalı, süratle ilk yardımı uygulamalıdır.

Yardım almak, durum bildirmek ve hasar tespiti için aradığı binaları işaretlemelidir.

Enkaz Altında Mahsur Kalan Kişi;
Paniklemeden, sakin olarak durumu değerlendirmelidir. Kurtarma ekiplerinin en kısa zamanda yardım için gelecekleri unutmamalı dır. Enerjisini korumak için, yardım ekiplerinin sesini duyana kadar mümkünse uyumaya çalışmalıdır.

Hareket kabiliyeti sınırlanmışsa, çıkış için hayatını riske atacak tehlikelerden (kopan elektrik telleri, gaz kaçakları, cam kırıkları...gibi) kaçınmalıdır.

El ve ayaklarını kullanabiliyorsa su, kalorifer, gaz tesisatlarına, zemine ya da tavana sert bir maddeyle vurarak, varlığını duyurmaya çalışmalıdır.

Kurtarma ekiplerinin seslerini duymaya, sesini kullanabiliyorsa onlara seslenmeye çalışmalıdır.

Çalışan makinelerin gürültülerini duyuyorsa, sabırla kurtarılmayı beklemelidir.

Etiketler
Ynt: Kurtarma Teknikleri

Selde ve Suda Boğulmakta Olan Kişinin Kurtarılması

Selde ve suda boğulmakta olan kişilerin kurtarılmasında;
Yüzme bilen ve bu konuda eğitim görmüş kişilerin görev alması doğru olanıdır. Aksi halde kurtarıcının da boğulabileceği unutulmamalıdır.

Su da boğulmakta olan kişiye sopa, ip ya da ipe bağlı "Can simidi" veya arabaların yedek lâstiği atılarak ulaşılmaya çalışılmalıdır. Suda boğulmakta olan kişinin bu şekilde kolayca ve emin olarak karaya çıkması sağlanabilir.

Kıyıdan 15- 20 m. kadar uzakta boğulmakta olan kişinin kurtarılması için uzun bir çamaşır ipinin ucuna bir torba bağlanmalı, içine suda batmayan bir cisim (mantar vb.) ve torbanın uzağa atılmasını sağlamak amacı ile de bir ağırlık (taş, kurşun vb.) konmalı dır. Ağzı bağlanan torba fırlatılmalı boğulmakta olan kişi bunu tutmalıdır. Kurtarıcı, ipi çekerek kişinin kıyıya doğru gelmesini sağlamalıdır. Bu uygulamaya "Hayat ipi ile çekerek kurtarma" denir.

Boğulmakta olan kişinin bulunduğu yer karaya uzak ise, kurtarıcı yanına "Can simidi" ni alarak yüzmeli, boğulmakta olan kişinin tutunmasını ve yüzerek karaya çıkmasını sağlamalıdır.

Yalnız olarak kayıkta bulunan ve suya düşen kişi kayık küreğini yakalamalı, koltuk altına alarak kıyıya doğru yüzmeye çalışmalıdır.

İyi yüzme bilen kurtarıcının, boğulmakta olan kişiyi kurtarması halinde, suda boğulan kişiyi yüzü yukarı gelecek şekilde döndürmeli, bileğinden ya da saçından tutarak çekmelidir.

Selde ve suda boğulanların yuttuğu suyun bir kısmı hava yollarını, akciğeri ve hava keseciklerini doldurur ve kişi nefes alamaz. Aynı zamanda akciğerlere giren su kanı eritir. Bu nedenle sudan çıkarılan kişinin öncelikle yuttuğu su çıkarılmalıdır. Bunu sağlamak için iyi yüzme biliniyorsa su içinden çıkarılırken, yoksa çıkarıldıktan sonra sun'i solunum uygulanmalıdır.

Kuyudan Kurtarma
(KUYUDAN, OKSİJENİ AZALAN VE ZEHİRLİ, PARLAYICI-PATLAYICI GAZ BULUNAN ORTAMLARDAN KURTARMA)

İnsan yaşamı bakımından tehlikeli olduğu için bu gibi yerlerde kurtarma çalışmalarında, oksijen yetersizliği ve birikmiş zehirli gaz ihtimaline karşı şu hususlara dikkat edilmelidir:

Kuyulardan ve mağaralardan kurtarma durumlarında; gaz zehirlenmeleri olabileceğinden çevrede kişiyi kurtarabilecek başkaları yoksa bu gibi yerlere yalnız başına girilmemelidir.

Kurtarıcılar oksijen yetersizliği olan yerlere girerken mutlaka solunum cihazı (oksijen tüpü), zehirli gaz bulunan ortamlara (harp gazları gibi) girerken gaz cinsini tespit ederek, uygun filtreli gaz maskesi takmalıdırlar.

Solunum cihazı ve uygun filtreli gaz maskesi yoksa, yeterli hava sağlanıncaya kadar o yere girilmemelidir. Zorunluluk olması halinde ağız ve buruna ıslak bez bağlanarak girilmelidir.

Başa bir şey düşmesi riski varsa, koruyucu başlık giyilmelidir.

Elin kesilmesi, yırtılması riski varsa, eldiven giyilmelidir.

Karanlık yerlere girilirken pilli el feneri bulundurulmalıdır.

Birikmiş zehirli, parlayıcı-patlayıcı gaz ihtimaline karşı;

Elektrik ana şalteri indirilmelidir. Sigorta çıkarılmalıdır. Elektrik akımı bu yollarla engellenemiyorsa elektrik düğmeleri çevrilmemelidir. Düğmeyi çevirmekle çıkabilecek kıvılcım patlamaya yol açabilir.

Bu ortamlara sigara, kibrit, çakmak, gaz lambası vb. gibi yanıcı maddelerle girilmemelidir.

Varsa, fan cihazı ile kapalı ortama temiz hava verilmeli veya o ortamdaki zehirli gaz temizlenmelidir.

Fan cihazı yoksa, kişi kurtarılmadan önce zehirli ve zararlı gaz bulunan odanın kapısı ve pencereleri (gerekiyorsa kırılarak) açılmalı, havalandırılması sağlanmalıdır.

Mahsur kalan kişiye ulaşıldığında öncelikle solunumu kontrol edilmeli, gerekiyorsa sun'i (yapay) solunum yapılmalıdır.

Patlama tehlikesi yoksa ve zehirli gazın bulunduğu ortam garaj vb. gibi küçük bir alanı kapsıyorsa, kurtarıcı soluğunu bir süre tutup, kişiyi çekerek dışarı çıkarmalıdır.

Kazazedenin kaza ortamından çıkartılması sırasında en kolay ve zararsız yol öncelikle denenmelidir.

Teknoloji ve profesyonel bilgi gerektiren durumlarda itfaiye, askerî birlik, emniyet, sivil savunma, sağlık kuruluşları gibi birimlerden yardım istenmelidir.

Hakan Bey, suda boğulma konusunda bir kaç hatalı bilgi vermişsiniz. Düzeltmenizde fayda var. Yutulan suyun çıkarımasına kesinlikle gerek yok cigere sandıgınız kadar su gitmiyor. Bu zaman kaybı.Diğer bir konu ise bogulan kişiye bilinci yerindeyken asla yaklaşmamak. Bilincinin kapanması beklenmeli ve kişiye bundan sonra yaklaşmalı.

Ben Murat Botaş İnternational , search & Rescue team member.

Saygılar.

xano' Alıntı:
Selde ve Suda Boğulmakta Olan Kişinin Kurtarılması

Kıyıdan 15- 20 m. kadar uzakta boğulmakta olan kişinin kurtarılması için uzun bir çamaşır ipinin ucuna bir torba bağlanmalı, içine suda batmayan bir cisim (mantar vb.) ve torbanın uzağa atılmasını sağlamak amacı ile de bir ağırlık (taş, kurşun vb.) konmalı dır. Ağzı bağlanan torba fırlatılmalı boğulmakta olan kişi bunu tutmalıdır. Kurtarıcı, ipi çekerek kişinin kıyıya doğru gelmesini sağlamalıdır. Bu uygulamaya "Hayat ipi ile çekerek kurtarma" denir.

Hocam çamaşır ipi denizde hele selde kurtarma için uygun değildir.

Bu tür konularda yanlış bilgi vermemek gerekir. Ucunda ki ceza i yaptırımlar bir yana, insan hayatı söz konusu.
Söyleye bileceğim tek şey BİLMİYORSAN DOKUN MA !!!!!

umutkaptan' Alıntı:
Hocam çamaşır ipi denizde hele selde kurtarma için uygun değildir.

çamaşır ipi acil müdahale ekiplerince kurtarmada kullanılan bir ip çeşidi değildir. herkesin anlaması bakımından basite indirgenmiş bir ifadedir. çamaşır ipi dediğimiz şey plastik mamülden üretilmiş her köşe başı bakkalında satılan sağlam bir ip çeşididir. o ipi temin kolaylığından ötürü ifade edilmiştir.
iki gündür istanbul can pazarı. aranmakta olan kayıp şahıslardan birinin suya kapılıp gidişi ile ilgili görüntüleri hepimiz gördük. o şahıs ne yazıkki başka birini kurtarmaya çalışırken suya kapıldı. o anda bulabileceği kopmayacak her türlü ipi kurtardığına atsa yada kendine bağlasa ve birilerine tutturup emniyet alabilseydi şu anda aramızda olurdu.

meseregan' Alıntı:
Hakan Bey, suda boğulma konusunda bir kaç hatalı bilgi vermişsiniz. Düzeltmenizde fayda var. Yutulan suyun çıkarımasına kesinlikle gerek yok cigere sandıgınız kadar su gitmiyor. Bu zaman kaybı.Diğer bir konu ise bogulan kişiye bilinci yerindeyken asla yaklaşmamak. Bilincinin kapanması beklenmeli ve kişiye bundan sonra yaklaşmalı.

Ben Murat Botaş İnternational , search & Rescue team member.

Saygılar.

yutulan su konusunu işin doğrusu tam bilemiyorum. bu konuyu tam konusunda uzman bir hekime danışana kadar yetkili bir arkadaşın silmesini rica ediyorum.
bilincinin kapanmasını beklemek çok riskli olabilir. bilinci kapansın diye beklerken adam ölmesin sonra.
buradaki bilgilerin tamamı o an orada hazır bulunan insanlar için geçerli bilgiler. cankurtaran veya kurtarma işi yapan insanlar için önerilmiş bilgiler değildir. bu bilgiler arasında eksik veya güncellenmesi gerekenler muhakkak vardır. tıpkı ilkyardım bilgileri gibi. her yeni vaka yeni bir bilgiyide beraberinde getiriyor. bu bilgiler yüzünden yapılabilecek teknikler güncellenip ilgililerce duyurusu yapılıyor. takipetmekte hepimize düşüyor.

buradaki bilgilere kaynak belirtmemişim. bu bilgiler www.ssgm.gov.tr adresinden alıntıdır.

Seval Hanım, yutulan suyun çok büyük bir kısmı mideye gider. Çok az bir kısmı cigerlere gider ve bu miktarda çıkartmak için zaman kaybetmeye değmeyecek kadar az bir miktardır. Zaten çıkaramazsınızda. :smiley:

Gerçe burada konu cigerlere nekadar su gittiği yada gitmediği değil. Bogulan ve bilincini kaybetmiş bir kişi ile karşılaştıgımızda bir yer lerine kaçan suyu çıkarmaya uğraşıp zaman kaybetmememiz gerektidir sanırım.

Xano Bey, boğulan kişinin bilincinni kapanmasını beklemek kesinlikle gerekiyor, Yoksa kurtarıcı kendi hayatını çok büyük riske atmışolur.
Arkadaşım sözün kısası, boğulmakta olan 8 yaşında ki bir çocuk bile yetişkin bir insanı boğabilir suyun içerisinde.

KAZASIZ BELASDIZ GÜNLER DİLİYORUM.
SEL FELAKETİNDE HAYATINI KAYBEDENLERE ALLAH'TAN RAHMET DİLERİM

Gerektiği kadar önem göstermiyoruz bu konulara malesef. Hala ''Bize olmaz'' mantığı ile hareket ediyoruz. Oysa görüyoruz ki bize de oluyormuş, deprem de, sel de...

Paylaştığın ve bunları hatırlattığın için teşekkürler Hakan.

Can havli ile suile boğulan birisine yaklaşmak kurtarıcı için çok yüksek bir hayati risk taşır. Zaten bu işin profesyonel anlamda eğitimini alan hiç kimsede boğulan kişiye, kişi bilincini kaybetmeden yaklaşmaz.

Boğulmada ilkyardımı diger ilk yardım vakalarından ayıran bir nokta var. Suda boğulmalarda kişi bilincini kaybettikten yarım saat sonra bile suni solunuma ve kalp masajına başlanabilir.Bu yüzden kişinin bilincini kaybetmesi beklenir.

Bu kuralları ben yazmıyorum arkadaşlar.Belki seneye bütün bu kurallar değişecek. Bütün bu kurallar WHO (World Health Organisation) un belirlediği kurallardır.
Resmi kuruluşlardan bunları öğrenebilirsiniz.
Ben eğitim vermeye degil müdahele etmeye yetkiliyim.
Saygılar.

Ben bu işi pro. anlamda gonullu yaklaşımı ile yapmaktayım.Evet WHO ilk yardım konusunda yazı yazabilir ama cankurtaranlık konusunda IMO international marinetime org. yada RNLİ nin eğitim standartları kişinin yardım istemesi ile yada kazazedenin yaşamınıriskli gören kurtarıcı derhal harekete geçer der.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR