Norveç 2017 Gezi Hazırlığımız.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 50
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,111

Etiketler
Ani bir karar ile bu haftasonunu Dedeagac ta gecirmeye karar verdik. Hava uygun olursa (yagmur ihtimali var) arac ustu cadirda yoksa maalesef otel de konaklama olacak.

Herkese iyi haftasonlari

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Norveç benim içinde Nirvana noktası. Gezinizden sonra tecrübelerinizi ve önerilerinizi bekliyoruz. Teşekkürler.

Norveç kesinlikle gitmek istediğim yer. Norveç'e 2025 yılından itibaren yalnızca elektrikli araçlar girebilecek. 2025 yılından sonra gitmemiz ise imkansız.
Ben de bu yıl rotayı o tarafa çevirecektim, Campercontact proğramında yaptığım ön incelemede konaklama yerleri Almanya ya göre sınırlı ve yüksek fiyatlı geldi.
Karavancılıkta yeniyim. İlk yurtdışı gezim geçen yıl Romantik yol, Karaormanlar ve Alsace bölgesine oldu ve tüm konaklamalarımı karavanpark ve kampinglerde yaptım. Bu yerler dışında konaklamaya cesaret edemiyorum.
Hüseyin Bey, konaklamaları nerelerde yapmayı düşünüyorsunuz.

Norveç kesinlikle gitmek istediğim yer. Norveç'e 2025 yılından itibaren yalnızca elektrikli araçlar girebilecek. 2025 yılından sonra gitmemiz ise imkansız.
Ben de bu yıl rotayı o tarafa çevirecektim, Campercontact proğramında yaptığım ön incelemede konaklama yerleri Almanya ya göre sınırlı ve yüksek fiyatlı geldi.
Karavancılıkta yeniyim. İlk yurtdışı gezim geçen yıl Romantik yol, Karaormanlar ve Alsace bölgesine oldu ve tüm konaklamalarımı karavanpark ve kampinglerde yaptım. Bu yerler dışında konaklamaya cesaret edemiyorum.
Hüseyin Bey, konaklamaları nerelerde yapmayı düşünüyorsunuz.

Karavanparklar konusunda deneyimlisiniz. Avrupa’da karavanparklar sayesinde gezi giderlerimiz biraz azaldı. Duşlu karavanparklar da çoğalmaya başladı. Güvence konusunda tutumlarımız benzer. Gecelediğimiz yerlere yakın mesafelerde oturulan ev olmasına eşim ve ben dikkat ederiz. Otoparklarda (otoban ve şehir içlerinde) mecbur kalmadıkça gecelemeyiz. Fakat Norveç için bir istisna yapmak lazım. Norveç çok güvenilir bir ülke. Yakında ev olmasa da rahatlıkla her yerde gecelenebilir. Zaten evlere 150 metreden uzak gecelemek lazım. Norveç’te atık boşaltma yerleri çok var. 2011 yılındaki Norveç gezimizde çoğunlukla 3 gün kamp dışı bir gün kampingte kalarak gezdik. Yüksek fiyatlar hemen bütün karavancılar için bir sorun. Norveç’e Alman karavancılar yiyecek bakımından hazırlıklı giderler. Biz Almanya’dan uzun süre dayanıklı yiyeceklerden bol miktarda götürürüz.

Karavanparklar konusunda deneyimlisiniz. Avrupa’da karavanparklar sayesinde gezi giderlerimiz biraz azaldı. Duşlu karavanparklar da çoğalmaya başladı. Güvence konusunda tutumlarımız benzer. Gecelediğimiz yerlere yakın mesafelerde oturulan ev olmasına eşim ve ben dikkat ederiz. Otoparklarda (otoban ve şehir içlerinde) mecbur kalmadıkça gecelemeyiz. Fakat Norveç için bir istisna yapmak lazım. Norveç çok güvenilir bir ülke. Yakında ev olmasa da rahatlıkla her yerde gecelenebilir. Zaten evlere 150 metreden uzak gecelemek lazım. Norveç’te atık boşaltma yerleri çok var. 2011 yılındaki Norveç gezimizde çoğunlukla 3 gün kamp dışı bir gün kampingte kalarak gezdik. Yüksek fiyatlar hemen bütün karavancılar için bir sorun. Norveç’e Alman karavancılar yiyecek bakımından hazırlıklı giderler. Biz Almanya’dan uzun süre dayanıklı yiyeceklerden bol miktarda götürürüz.
Çok teşekkürler. Norveç bu yıl tekrar gündeme gelecek. Sizin değerli hazırlık notlarınızı de sabırsızlıkla bekleyeceğim.

Gezilerde insanın başına gelen tatsız olaylarda biraz şansında rolü var,biz geçen yıl İtalya gezisinde parklarda ve sokaklarda geceledik hiç olumsuz bir şey olmadı, ancak İsveç gibi bir ülkede gündüz vakti avm açık otoparkında(malmö) karavanımıza hırsız girdi

Gezilerde insanın başına gelen tatsız olaylarda biraz şansında rolü var,biz geçen yıl İtalya gezisinde parklarda ve sokaklarda geceledik hiç olumsuz bir şey olmadı, ancak İsveç gibi bir ülkede gündüz vakti avm açık otoparkında(malmö) karavanımıza hırsız girdi

Promobil Karavan Mecmuasının karavancılar arasında yaptığı bir ankete göre (406 karavancı katılmış):
Fransa’daki hırsızlıkların % 67,1 Güney Fransa’da Otobanlardaki benzin istasyonlarında ve park yerlerinde olmuş,

Avrupa genelindeki rakamlara göre:
Hırsızlıkların % 32, 5‘ i kamuya ait park yerlerinde, % 19,5 otobanlardaki benzin istasyonlarında, % 10,1 Süpermarketlerin park yerlerinde, % 4,2 karavanparklarda, % 3,4 Kampinglerde, % 3 doğa yürüyüşü park yerlerinde, % 1 lokanta park yerlerinde, % 0,2 otoban kenarında olmayan benzin istasyonlarında, % 25,4 ise başka yerlerde, çoğunlukla cadde kenarlarında.

Benim yaptığım Norveç gezisinde Norveç de hiç kampingde kalmadık.Dediğiniz gibi akşam olunca karavancılar fiyord kenarlarında toplanıyorlar.Tırlardan uzak durmak lazım kalırken sabaha kadar soğuk havalılarda kompresör çalışıyor.Benim Efsane'ye de Üsküp de hırsız girmeye çalıştı.Yan cam kırıldı.Biraz da şans işi.Ben alarm taktırdım.Hareket sensörlü hiç olmazsa girmeye çalışırken çalıp dikkat çeker diye düşünüyorum

Kılçıklı Balıklar Için Bir Yemek Reçetesi.

Gezilerde kolaylıkla yapılabilir. Özellikle kamping atmosferinde bir yiyen tekrar yapacaktır.

Macaristan‘da Tuna kıyılarında yaşlıca bir balıkçının tuttuğu bir kova dolusu kılçıklı balıkları görünce, bunları ne yapacaksın diye sordum. Iyi bir Almanca ile „ Eingelegt schmecken sie gut“ dedi. Ogünden bu yana tuttuğuğum el büyüklüğündeki kılçıklı balıkları hiç tekrar suya bırakmam. Eşim Sonja bu balıları şöyle hazırlar:

Balıklar pulları dahil iyice temizlenir, tuzlandıktan sonra unlanır ve her iki tarafı da güzelce kızartılır. Kızarttığımız ballıkları bir kenara koyarak soğumadan hemen Iki tane soğan halkalar halinde doğranarak zeytin yağında biraz kavrulur üzerine yarım litre su,yarım litre sirke, 2 yemek kaşığı şeker, bir yemek kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karabiber, iki defne yaprağı, bir çay kaşığı hardal tohumu konularak 2-3 dakika kaynatılır.

Önce kızartılmış balıklar kapaklı bir kutuya (plastik veya cam olabilir) konur. Sıcak sirkeli su balıkların üzerine dökülür. Suyun balıkları örtmesi lazım. Kutunun kapağı kapatılır ve soğuduktan sonra buz dolabına koyulur. 3-4 gün sonra balıklar yemeğe hazır olurlar. Yerken kılçıkları hemen hiç farkedilmez. Bir yaz akşamı bu balıkların yanına serin bir birayı tavsiye ederim. Böyle hazırlanmış balıklar buzdolabında bir hafta durabilir. Yani balıkların hepsini birden yemek gerekmez.:smiley:

Macar balıkçının söylediği sözleri şimdi anladığınızı tahmin ederim. Almanca „einlegen = turşu kurmak:smiley: diye tercüme edebiliriz.
Yani turşusu iyi olur gibi!:smiley:

Son düzenleme:

Norveç için gezi hazırlıkları başladı.

Az önce Danimarka/Hirtshals limanından kalkan feribottan 24 temmuz için bilet aldım. Norveç/Kristiansand limanına 2 saat 15 dakikada giden hızlı feribotun fiyatı 123 € (sadece gidiş).

Geçtiğimiz Cuma günü Almanya otomobil kulübünden Campingkey kartı ve yol haritaları aldım. Otomobil kulübü üyelerine yol haritalarını ücretsiz veriyor. Campingkey kartının fiyatı 12 € (kulübe üye olduğum için indirimli galiba). Bu karten bir kaç faydası var. Her kampingte kabul görmese de bir çok kamping indirim yapıyor ve hüviyet yerine geçtiği için pasaportu kampingte bırakmak gerekmiyor.
Campingkey kartının bir başka önemli faydası da kampingler için aile sigortası (mali sorumluluk) ve kaza sigortası var. Mali sorumluluk sigortası kampinglerde kalırken, aile üyelerinin, dikkatsizlik nedeniyle başkalarına verdiği zararları karşılıyor. Kaza sigortası, kamping içinde bir kaza sonucu tedaviye ihtiyaç olursa, tedavi masraflarını ve üzerimizdeki eşyada (gözlük dahil) oluşan hasarları karşılayan bir sigorta. Her iki sigorta karavanla olan kazaları kapsamıyor.

Karavanda da bazı hazırlıklar yaptım. Benim karavanda normal farlar var. Farların ampüllerini değiştirdim ve özellikl kaliteli olmalarına dikkat ettim. Norveç’te çok tünel geçiyoruz. Bir çok tünnel dar ve ışıklandırma yok.

Karavanda stepneri söktüm ve tekrar taktım. Karavan 20 yaşında ve sanıyorum stepne hiç kullanılmamış. Paslandığı için sökmek oldukça zor oldu. Issız bir yerde lastik patlarsa diye artık endişe etmeme gerek yok.

Bayramınız kutlu olsun.

Son düzenleme:

Hüseyin bey sizin ve tüm grubun bayramını kutluyorum. Sapancadan herkese selamlar.

Turkcell_T_Tablet cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezi hazırlıklarında bugün bir adım daha attım. Eşim Sonja ve ben araçta internet olmasını isteriz. Yıllardır kullandığımız şu modem sayesinde ikimizde aynı anda internete girebiliyoruz.

Speedbox

Telekom Speedbox LTE mini

Şimdiye kadar hep gezdiğimiz ülkelerden hazır internet kartı satın aldım. Bu yıl Almanya’da bir firmadan kartı almaya karar verdim. Bu firma hemen bütün dünya ülkeleri için hazır kart satıyor. Alacağım kart 33 Avrupa ülkesinde geçerli. Böylece gezdiğimiz ülkelerin hepsinde internetimiz oluyor. 12 gb kapasitelei ve iki ay süreli hazır kartın fiyatı 19,5 € + 54 = 73,5 €.
Prepaid ohne Roaming Kosten Europa* Prepaid Daten SIM Karte

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,439
Kayıtlı Üye Sayımız
172,092
Kaydolan Son Üyemiz
yigityigitcelik@gmai

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR