Sizce "SPORTİF AVCILIK" kategorsine yer verilmeli mi???

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan by-jingless Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 125
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,422

Sizce "SPORTİF AVCILIK" kategorisi açılmalı mı?

• "BALIKÇILIK" için, "EVET", "SİLAHLI AVCILIK" için "HAYIR"

Kullanılan: 25 37.3%
  • "SİLAHLI AVCILIK" için "EVET", "BALIKÇILIK" için "HAYIR"

Kullanılan: 0 0.0%
  • Hem "SİLAHLI AVCILIK", hem "BALIKÇILIK" için "EVET"

Kullanılan: 27 40.3%
  • Hem "SİLAHLI AVCILIK", hem "BALIKÇILIK" için "HAYIR"

Kullanılan: 8 11.9%
  • Her ikisi içinde EVET; Ancak "SİLAHLI AVCILIK" sınırlandırılmalıdır

Kullanılan: 6 9.0%
  • Kararsızım

Kullanılan: 1 1.5%

• Kullanılan toplam oy
    67
Ynt: Sizce "SPORTİF AVCILIK" kategorsine yer verilmeli mi???

şu an hali hazırda zıpkınla balık avcılıgı adında bir başlıgımız war en azından bu bölüm dahada genişletilebilir..bildiğimiz bilgileri paylasabiliriz ben de bir zıpkın avcısı olarak güzel olabileceğini düşünüyorum. tabiki bunun kararını sn moderatör arkdaslar werecektir... bi çok arkdasımız bu işe bilgisizce başlayıp hayatını kaybediyor serbest dalışta zıpkınla balık awında tamemenn bilgisizlikten limitlerimizi bilmemekten her yıl bizim bildiğimiz onlarca arkdasımızı (senkop) sıg su bayılmasına kurban weriyoruz.insanlara hiç bir balıgın hayatlarımızdan daha önemli olmadıgını anlatmalıyız..bu yazyı okuyunca tabiki biz balıktan önemliğiz diceksiniz ama suyun altında herşey değişiyor uzun hikaye biara bu konu ile ilgili su sporlarında ayrı birkonu başlıgı açarım dediğim gibi amaç bilgi paylaşımı sadece awladıgımız balıklarla boy göstermek olmamalı
saygılarımla

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=10277.140;topicseen

Etiketler

şartlar eşit oldukça sorun yok, kara avcılığında da alsınlar oku yayı avlasınlar ona da bir itirazım yok. hatayda yeni bir spor türedi tüpleri takıp elde fener gece zıpkına çıkanlar var. hem de sayıları onlarla değil yüzlerle ifade edilecek kadar az (!). bu işi ticari kazanç haline getirmiş durumdalar. oturup o yanlışları konuşmak lazım. bu arada bu sporun (!) bölge jandarma karakolu nezaretinde yapıldığını söylememe gerek yok sanırım :(

Tempus' Alıntı:
O zaman oranda ağaç kesenlerde doğa sporu mu yapıyor? :smiley: Onlarada yer verelimmi gezenbilirde kesilmiş devasa çamlar, meşeler kalın kalın tobruk fotoğrafları olsun :smiley:

Doğayı sevdiğimiz için spor için kesiyoruz derler :smiley:
Gezenbilir.com doğa sporları forumu değil doğa aktivitelerinin tümünün yer aldığı (avcılık hariç) doğa severlerin yer aldığı bir forum...
Ne karavancılık, ne fotoğrafçılık, ne off-road ta spor değil (off-road motor sporudur)
Avcılıkta doğa severlerin yer aldığı bir doğa aktivitesidir...
Ormancının ki ise meslek... Farklı şeyşer bunlar... Ormancı olmak için doğa sever olmaya gerek yoktur!
Bu örnek biraz çarpıtıcı olmuş... Ona bakarsanız doğada yer alan pek çok meslek dalı var...
Örneğin ben denizciyim, doğa dediğiniz sadece yeşil değildir, mavide doğanın rengidir... O zaman tüm denizcilerde olmalı sizin mantığınızca...
Doğada çalışmak için, doğayı sevmeniz gerekmez; Ama hobi amaçlı yapılan sportif balıkçılık(olta, zıpkın(ağ hariç) yada silah avcılığıda meslek değil yada beslenebilmek için zorunlu yapılan birşey değildir... Çok farklı şeyler sizin ormancı örneğiniz ile...
Ama bende silahlı avcılığı tarif ettiğimi çok desteklediğimi söylemiyorum... Ama bilinçsizce yapılmasını önüne geçilebilir, avcıları bilgilendirerek...
Hatta av reismleri eklenmesi engelelnebilir, sadece av hikayelerini birbirlerine anlatırlar, site içerisinde bulabilecekleri yasal avcılık ile ilgili yasal tüzükler, avcılık kuralları, avlanma esasları vs. bu gibi konularda yer alabilir... Hatta hatta, av hikayelerine yer verilmez sadece bilgi edinilme amaçlı kullanılabilir bu kategori... Bu, bu kategorinin oluşmasına engel teşkil etmez ki... Nedir bu kadar inada binmesindeki sebep... Anlayamıyorum...
Yapıcı olmak lazım... Bu kategorinin yer alması gerektiğinin farkındayız, forum için büyük bir eksiklik...
Bunu nasıl düzenleyebiliriz ve neler olmalı neler olmamalı... Bununla ilgilienmeliyiz bence... Olup olmamasıyla ilgili değil....
Sonuç olarak aksi bir konu yayınlanmış bile olsa bunun kaldırılması moderatörlerin elinde...

sisdagili61' Alıntı:
Ne olursa olsun bir canlının yaşam hakkının kısıtlanması veya elinden alınması korkunç bir şey.Bence cinayet.
Bende bir dönem çoklarımız gibi kara avcılığı yaptım.Ne büyük hatalar yaptığımı çok sonra fark ettim.
İllaki sportif bir aktivite yapmak gerekirse ruhsatlı silahlarımızla izinli olan bölgelerde atış yarışmalarına ne dersiniz?
En azından canlı bir hedef olmaz.
Türkülerle kalın, sağlıkla kalın.

Amaç burada silah sevgisi filan değil ki, bu sadece bir araç...
Doğada iz sürmek ateş edebilmek için doğru anı beklemek, karda kışta extreme şartlarda dağda bayırda oldukça zor koşullarda yapılan avcılıklar var...
Doğadaki canlının katledilmemesi için zaten bu konunun açılmasını istiyoruz biz... Bilinçli avcılığa yönlendirebilmek için avcıları...
Birinin çıkıpta, gereksiz oranda fazlasıyla avlanarak, yasak türleri avlayarak yada yanlış mevsimde avlanarak katliam yapmaması için... Avcıları bilinçlendirmek amaç...
En baştada dediğim gibi kategorsi sınırlandırılabilir... av hikayelerinin anlatılmasına kadar engel olabilirsiniz buna... Ama bu bu kategorinin oluşmasına engel değil.. içerisnde sadece yasal tüzüklerin yer aldığı, avlanma kuralları esaslarının anlatıldığı bir başlık oluşturulabilir...
Doğadaki hayvanın sırf spor yapmak uğruna katledilmesi demişsiniz...
Siz hiç et tüketmiyormusunuz? Siz et tüketerek, daha fazla hayvanın kesilmesine sebep olmuyormusunuz sanıyorsunuz...?
Kurban bayramında ne kadar koç dana sığırı keçi deve katlediliyıor ona bakarsanız...?
Doğadaki besin zinciri içerisinde bizimde yer aldığımızı unutmamak gerekir...
Dediğim gibi kategori sınırlandırılabilir...
Av hikayeleri av resimlerinin eklenmesine engel olunabilir...
Sadece yasal tüzüklerden, avlanma esaslarından, iz sürmek vs. gibi konulardan bahsedilebilir...
Yapıcı olmak lazım, forumun bu açığını kapatmak gerekir...

yasarergun' Alıntı:
şartlar eşit oldukça sorun yok, kara avcılığında da alsınlar oku yayı avlasınlar ona da bir itirazım yok. hatayda yeni bir spor türedi tüpleri takıp elde fener gece zıpkına çıkanlar var. hem de sayıları onlarla değil yüzlerle ifade edilecek kadar az (!). bu işi ticari kazanç haline getirmiş durumdalar. oturup o yanlışları konuşmak lazım. bu arada bu sporun (!) bölge jandarma karakolu nezaretinde yapıldığını söylememe gerek yok sanırım :(

Bir üst mevkilere belgelerle sunmak gerekir... bu konuyu bilgim yoktu şimdi sizlerden duyuyorum...
158 sahil güvenliğe bildirebilirsiniz...
Bu yasak avı belgeleyip, ,l,gl, yerlere göndermek gerekir... Dalan adama sorsanız belki bilincinde bile değil yasal olup olmadığının...
Bilmemek caza almayacağını göstermez elbette... ;)
İşte bu gibi durumları tartışmak, doğru şekilde prosedürlere uygun avcılığa yönlendirmek gerekir avcıları... Bu yüzden bu kategori yer almalı... bilinçli avcılık için...
Katliam olmasın diye...
Ona bakarsanız ateş yakmak yasak olan sahada mangal yakıp piknik yapan bireylerde oldukça fazla...
Kamping kategoriside mi kaldırılmalı....Ateş nasıl yakılırdan, nasıl söndürlere kadar pek çok bilgi mevcut içerisinde...
Saportif avcılık kategoriside bunun gibi işlemelidir...!

Bu arada ben bir şeyi anlayamadım...
"şartlar eşit oldukça sorun yok, kara avcılığında da alsınlar oku yayı avlasınlar ona da bir itirazım yok" demişsiniz...
Nasıl eşit oluyor bu şekilde şartlar doğada hangi canlı size ok yay ile saldırabiliyor? :smiley:
Sıkıntı silah ise hep onu söylüyorum... avlar av hikayeleri vs gibi konulara yer vermezsiniz sadece yasal prosedürler avcılık esaslar vs av mevizmleri yasak türler gibi konulara yer verilir bu kategoride olur biter... Ne av hikayeleri anlatılır, ne de resimleri eklenir.. sadece bilgilendirici olabilir forumdaki bu kategori... Avcılık esaslarını yasal konular hakkında bilgilerin olduğu pek fazla kaynak yok internet üzerinde... yorumlanmış yorumlanmış parça pinçik şeyler mevcut saçma sapan...
Bu yüzden belkide bilinçsiz avcılık türüyor... avcının neyin yasak olup olmadığına yada verilen avlanma miktarı süreleri vs. hakkında bilgisi bile yok...
Diyorum ya bir tifek alıp ruhsat ve pulunu alan herkes avcıyım diyor kendine...
Amaç bunları önlemek...

Bence boşa tartışıyoruz zaten bu kategori olmalı hepimiz biliyoruz bunu... Ama pek hoşlanmıyoruz... Bende hoşlanmıyorum ama...
Ama bence bu kategori oluşturulmalı; Ancak içeriği konusunda sınırlamalar getirilebilir...
Örneğin silah avcılığı ile ilgili, hiçbir şekilde av resimleri hatta hikayelerinin paylaşımına izin verilmeyebilir, engellenebilir... Hatta silah avcılığının içeriğinin tamamen boş kalması bile sağlanabilir... hiçbir bilgi yok tıkladığınızda "sadece boşluğu doldurmak amaçlı eklenmiştir; gezenbilir üyeleri olarak, doğa canlılarını ölü görmekten hoşlanmıyoruz" uyarısının görüntülenmesi bile sağlanabilir... Böylece forumun büyük bir eksiği giderilmiş olacaktır... Ancak balıkçılık kategorsinde eminim oluştrurlması gerektiği konusunda hemfikirzdir...
Sadece bu Balıkçılık kategorside yalın kalacağından, Sportif avcılık kategorisi altında silah avcılığınada yer verilmeli. Ancak az önce bahsettiğim uyarının görüntülenmesi sağlanabilir... (-ki ben avcılık için sınırlandırımaların üstünden geçilmesi gerektiğini düşnüyorum) Ama başka hiçbir paylaşıma yer verilmeyebilir...
Yani bu kategoriyi sadece silah avcılığından bahsediliyor gibi nitlendirmeyiniz lütfen...
Saygılarımla,

halen faal bir avcı olarak, bu sitede böyle bir bölüme kesinlikle karşıyım. bu amaçla kurulmuş pek çok site ve forum var. isteyenler bu sitelerde yazıp çizip, resim paylaşabilir.

yasarergun' Alıntı:
korumaya çalışırken ve korumanın esas olduğunu bile bile öldürülmesine bir şekilde ev sahipliği yapmak, yol ve yer göstermek (insanlar nerede av var nerede fazla nerede azaldı buradan öğrenecekler) bize uymaz. Bence uymaz. Türkiye'de dediğiniz şartlarda sportif avcılık yapan insan sayısı bir avuç ama dağ taş ve forumlar diğer kesimle dolu. Biz sizin çabalarınıza saygı duyuyoruz ama siz de bizim olaya ekolojik bakış açımıza saygı duyun. Bu bir tercih meselesi ve bu forumda kara avcılığı ve son örnekleri kalmış memeli türlerinin her ne sebeple ve yasal da olsa öldürülmesine karşıyız. Bunun burada konuşulmasına da karşıyız. Başka forumlarda konuşulduğunda gidip o forumları basıp ya da taciz de etmiyoruz çünkü daha sonuç alıcı işlerle uğraşmak istiyoruz. Dediğim gibi tercihimize saygı duyulsun başka bir isteğimiz yok.

Katliam değil ki bu eğer ki doğru prosedürlerle avlanırsanız...
Siz hiç et yemiyormusunuz yediğiniz et nereden geliyor mezbaha keismi olunca katliam değil bu hayvan doğada yetişyor ve siz bunu avlayıpta yiyorsanız katliam....
Tabi doğru bir avcılık şekli ile avlanılırsa katliam değil... bir teke sürüsüne denk gelcen, 4-5 tane teke vurcan mesela... Olabilirmi böyle birşey... Ama bu şekilde avlananlarda mevcut malesef... Birkaç sene sonra ne avlanacaklar merak ediyorum... Amaç buna engel olmak... Siz diyorsunuz ki hiç bilinçlenmesinler... Yalan yanlış avlansınlar bizde buradan böyle oturup bakalım... Neymiş bizler doğa severiz... :smiley: :smiley: :smiley: Lafta doğa sever herkes zaten... gezenbilir olarak farkımız olmalı...
Karşı değiliz elbetteki avlanılacak ama kan içerdiği için umuma açık olmamalı diyorsanız tamam peki kabul... o halde de av hikayelerini resimlerini eklenmesini engelelrsiniz... bu kadar basit... Yapıcı olmak lazım... İçeriğinde beğenmediklerimize engel olmalıyız sadece... Her ne olursa olsun sportif avcılık büyük bir doğa etkinliğidir ve forum için büyük bir eksikliktir...

ufo' Alıntı:
halen faal bir avcı olarak, bu sitede böyle bir bölüme kesinlikle karşıyım. bu amaçla kurulmuş pek çok site ve forum var. isteyenler bu sitelerde yazıp çizip, resim paylaşabilir.

Dediğiniz gibi oldukça fazla forum ve site var bu konuyla iligli olarak... Yalan yanlış yazılmış şeylerin oldukça fazla olduğu...
Avcılık 10da 9uyla doldurulmuş siteler forumlar hep bunlar bu şekilde doldurmuşlar belli ki... Sizde takdir edersiniz eminim...
Peki balıkçılık için ne diyebiliriz? Avcılık derken sadece silah avcılığından bahsetmiyoruz elbette...
Ancak sadece "balıkçılık" adında bir kategorinin oluşturulması fazlasıyla yalın kaçacaktır...
Balıkçılıkta bir avcılıktır sonuç olarak...
Alt başlık olabilir sportif avcılık kategorsinde "balıkçılık"...
Silahlı avcılık kategorisi sınırlandırılabilir bu forum moderatörlerinin elinde...
Yapıcı olmak lazım...
Şimdi bana sakın balık avclığıda katliamdır demeyin...! :smiley: :smiley:
Para verip alarak katliam değilde, kendi tuttuğumuzmu katliam olacak... :smiley: :smiley: :smiley:
Tabi kendi tuttuğumuzda olsa yasalara uygun olarak bahsediyorum...
Balıkçı tezgahında bile yasalara uygun olmayan türdeki balıkları görüyoruz malesef bugün...
Saygılar...

Pekala,
Oylamada değişiklliğer gittik...
Çünkü avcılık denince herkes silah avcılığını düşünüyor direk ve buna göre cevaplıyor....
Deniz avcılığı, "balıkçılık" çoğu kişinin aklına bile gelmiyor... Oysaki bu da bir avcılık türü...
Herkes gönlünce oy vermekte özgürdür...
Ancak hala iddaa ediyorum sadece balıkçılık diye bir kategorinin oluşturulması fazlasıyla yalın kaçacaktır...
Silah avcılığıda yer almalı; Ancak sınrılı olmalıdır!!

Hayvanları öldürme görüntüleri var diye ben Yaban tv izlemiyorum, izleyemiyorum. Aynı şey gezenbilirede olsun istemem

Tempus' Alıntı:
Hayvanları öldürme görüntüleri var diye ben Yaban tv izlemiyorum, izleyemiyorum. Aynı şey gezenbilirede olsun istemem

Sizi çok iyi anlıyorum.. ama avcılık denince sadece silaha vcılığını düşünmeyin...
Ya balıkçılık??
O da mı rahatsız ediyor sizi onu analayamıyorum... Hayır deyip atmak kolay.. Şöyle şöyle olursa evet aksi takdirde hayır demek lazım... Yapıcı olmak lazım...
Kurban bayramında napıyorsunuz çok merak ediyorum... Herkes kendi kurbanının kasabı oluyor birden bire...
Ve bu arada siz et tüketmiyormusunuz hiç?? Vejeteryanmısınız? Bu balığı eti yada her neyse dışardan, mezbaha kesimi olunca katliam olmuyor ama bu balığı yada eti sportif amaçla kendiniz avlıyorsanız katliam olmuş oluyor... Bunu anlayamıyorum ben.. :(
Tabi avlanılan canlının her anlamda yasal olmasından bahsediyorum; Yasa dışı avcılığa elbette hepimiz karşıyız!!!

yasarergun' Alıntı:

gördüğünüz anda sahil güvenliği aramanızı öneririm ben öyle yapıyorum (158) kesinlikle özel olarak ilgileneceklerdir her girdiğimde suda gördüğüm kafesleri imha ediyorum ama malesef bitmiyorlar....ve bunun gibi onlarca sorun.....koskocaman ilçenin kanalizasyonunu arıtma yapmadan denize boşaltan ilçeler....buarada bu ilçe malesef bizim ilimizde adanada rahmetli büyük babamın elimden tutup hadi balık tutmaya gidelim deiği kayalıklardan lagım akıyor bu hafta sonu fotolarını paylasacagım davalar fialn açıldı ama halen denize akıyor içler acısı....

DSC05839

by-jingless' Alıntı:
Sizi çok iyi anlıyorum.. ama avcılık denince sadece silaha vcılığını düşünmeyin...
Ya balıkçılık??
O da mı rahatsız ediyor sizi onu analayamıyorum... Hayır deyip atmak kolay.. Şöyle şöyle olursa evet aksi takdirde hayır demek lazım... Yapıcı olmak lazım...
Kurban bayramında napıyorsunuz çok merak ediyorum... Herkes kendi kurbanının kasabı oluyor birden bire...
Ve bu arada siz et tüketmiyormusunuz hiç?? Vejeteryanmısınız? Bu balığı eti yada her neyse dışardan, mezbaha kesimi olunca katliam olmuyor ama bu balığı yada eti sportif amaçla kendiniz avlıyorsanız katliam olmuş oluyor... Bunu anlayamıyorum ben.. :(
Tabi avlanılan canlının her anlamda yasal olmasından bahsediyorum; Yasa dışı avcılığa elbette hepimiz karşıyız!!!

Bir balığında yanımda kanları saçılarak kesilmesi yada kanlı görüntüleri beni rahatsız ediyor, özellikle memeli balıklar, balina yunus gibi öldürülüşlerini gördüğümde insan öldürülüyormuşcasına sinirim bozuluyor. Kurban bayramında kurban kesmem o parayı fakirlere dağıtırım. Hertürlü canlının ölmesi ve öldürülmesini görmek izlemek beni rahatsız ediyor. Yapan yapsın kanunlar çerçevesinde ama gözüme sokmasın yada bana izlettirmesin yeter.

Siz yanlış anlıyorsunuz sanırım, bir canlının öldürülmesinin yasal yada yasadışı olması avcılığın doğrusu yada yanlışı pek bizi ilgilendirmiyor. Bizimiçin önemli olan bir canlının öldürülmesi. Birisi çıkıp kurban için adak için kestiği koçun fotoğrafınıda buraya koyarsa kaldırırız.

by-jingless' Alıntı:
Ya balıkçılık??

Et yemeyle bir alakası yok olayın

konu doğada zaten nesli tükenme sınırına gelmiş ya da çoktan geçmiş canlıların her ne sebeple olursa olsun öldürülmesi olayıdır. kurban ramazan ya da vejeteryanlık meselesi herkesin kendi seçeneğidir dinle ve inançla ilgili konuları da burada tartışmıyoruz.

Avcılık farklı bir duygu.Genel olarak Avcılık forumun formatına uygun olacağını düşünmüyorum

Çok uzun yıllar balık avcılığı yaptım aktif olarak devam ediyorum. Zıpkınla balık avcılığı ile tanıştıktan sonra olta avcılığı ikinci plana düştü. Zıpkın avcılığı ile tanıştığım ilk aylar gece dalışlarıda yapıyordum. Yasak ve neden gece dalınmaması gerekitğini internet sitelerinden öğrendim. Sadece yasaklar değil serbest dalış ile uğraşanların nelere dikkat etmesi gerektiğinide.
Forum ortamları doğru bilgi paylaşımı için oldukça elverişli olduğundan arkadaşların isteği mantıklı.

Sadece balık avcılığı ile ilgili bölüm açılsa bile aktif olacağını sanmıyorum. Çok kısır bir bölüm olacaktır. Bu nedenle açılsada olur açılmasada diye düşünüyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,457
Kayıtlı Üye Sayımız
172,110
Kaydolan Son Üyemiz
Bukrek

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR