The Bilo ( Geç Kalmış Bir Landrover 88 Macerası )

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ozntan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 235
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 57,212
Ynt: The Bilo ( Geç Kalmış Bir Landrover 88 Macerası )

aracın ön iki koltuk arasına bir konsol yapmaya karar verdim bu satılan standart orta konsollar gibi olacak ama biraz daha geniş olmasını istedim oturduğumda uzun yokda arkaya yaslanmak yerine arada yan ve kaykılarakta oturabilmeliyim dedim mahallemizin marangozu ki bu güne kadar gördüğüm en entellektüel birikmli marangoz olur kendisi zira nihilizm üzerine saatlerce ders verebilir durumda :smiley:orta konsol işini halledebileceğini söyledi yaptı da :smiley:

bizede deri kaplatıp yerine montajlamak kaldı :smiley:

IMG 20141114 WA0033

IMG 20140909 WA0053

IMG 20141006 WA0012

Etiketler

bu arada aracımıza biraz sticer yapalım dedik asıl takacaklarımı çizildi ve hazır ama bir sure böyle olmasını istedim sanırım :smiley:

20141006 110348

böyle anlatınca araç gözüme bir başka güzel gelmeye başladı sanırım yirmi yıl sonrada ben yine bu araçlara binmeye devam edeceğim

bu günlük bu kadar arkadaşlar devamı yarın :smiley:

Abi soluksuz okudum bitince üzüldüm devam abi devam bekliyoruz ;D

Aracımı aldığım şubat 2014 tarihinden bu güne kadar ciddi bir arızası olmadı arada bazı sarf parçaların yenilenmesi işlemleri yapıldı bunlardan biride buji platin meksefe buji kabloları değişimi işiydi Ahmet ŞAHİN ( Vosdost ) arkadaşım sağolsun 10 dk da güzel bir değişim işi yaptı :smiley: bir güzelde ayarlarını yaptı artık yakıtı daha güzel yakıyor.... Buradan Ahmet ( Vosdost ) arakdaşıma da bir kez daha tesekkür ederim....

terry27' Alıntı:
Abi soluksuz okudum bitince üzüldüm devam abi devam bekliyoruz ;D
fırsat buldukça detaylı olarak yaptıklarımı anlatmaya çalışacağım... bu araçların en büyük özelliği aracların hiç birinin diğerine benzememesi :smiley:

20 tane defenderi yan yana koy 20 tane seriesi yan yana koy genel görüntüleri bile farklı farklı hepsinin sahiplerine göre araçlar şekil değiştiriyor :smiley: bende benim aracıma yaptıklarımı ayrıntıları ile anlatmaya çalışacağım

Yağ Müşürü ve Yağ Basınç Göstergesi : Bu belkide aracımızın olmazsa olmazları arasına girmesi gerekiyor... başımıza gelen örnek olayı anlatarak çözümümü anlatmaya çalışacağım...

Arkadaşım 6 ay önce komple şaseden toplanmış aracı ile yola çıkıp
İzmir'e yanıma gelmeye karar verdi amacı hem biraz araca aksesuar yapmak hemde birlikte biraz zaman geçirmekti yola çıktı yolda ara sıra aracın 4x4 ikazı yanmaya başladı beni aradı aradı aracı durdur arazi vitesi ile oyna dedim durdurdu arazi ile oynadı falan lamba sönmüş yola çıktı bir zaman sonra tekrar yanmış oda yine arazi vitesindendir diye müşürün yanlış ikaz verdiğini düşünerek yola devam etmiş. Motorun elektrik tesisatını yapan elektrikçi yağ müşürünün kablosunu gösterge panelindeki 4x4 lambasına bağlamış araç durunca yağ kartele toplandığından lamba sönünce arkadaşta arazi vitesiyle oynadığı için söndüğünü lambanın hatalı yandığını düşünmüş haklı olarak sonuç motor kucağımızda kaldı :smiley:

Bu örnekten yola çıkarak işi garantiye almak istedim yine Ahmet'le kafa kafaya verdik :smiley: çözüme ulaştık 1 siteden yatlarda kullanılan bir müşür aldık yapısı bizim araçtaki yağ müşürü ile aynı tek farkı çift çıkışı olması böylece birinci çıkışa aracin gösterge panelinde bulunan yağ ikaz lambasını bağlayacak diğer çıkışa ise satın aldığımız yağ basınç göstergesini bağlayacaktık.. gerekli müşür ve gösterge saati alındı...

serieslerin ön göğüslük alt tablada bulunan yere metalden bir tabla hazırlayıp bu tabla üzerinide deri ile kaplayıp göstergeleri bu tabla üzerine monte ettik... yağ basınç göstergesi üzerinde bir müşürden gelen kabloyu takabileceğimiz erkek soket var bide parklardan gece görüş komforunu arttırmak için lamba bulunuyor bu nedenle göstergeye hem parklar üzerinden gösterge aydınlatması için bir artı elektrik hem müşürden bir kablo hemde yanında bulunan göstergeden bir şase almak gerekiyor bağlantılar yapıldıktan sonra kontak çevrilince yağ basınç göstergemiz çalışacak parklar açılınca da gösterge üzerinde bulunan lambamız aktif hale geliyor... haydi sizde yapın :smiley:

20140828 223953

arkadaşlar hazır gösterge konusunu işlerken sizlerden de bir bilgi almam gerekiyor üst resime dikkat ederseniz akü voltmeter de bağlayayım dedim ancak bir sorum var....

akü voltmeterin arkasından batary ( +) batary (-) lamp ( +) yazan 3 tane giriş var eğer aküden direk bu gösterge için yeni hat çekersem araç kapalı iken bile voltmeter sürekli ölçim yapmaya devam edecek dolayısı ile küçükte olsa bir tüketim olacak kontaktan hat çeksem akünün içindeki enerji miktarını doğru ölçmeyeceğini işin içine şarj dinamosuda gireceğini düşünüyorum bu nedenle yardımınız gerekiyor nasıl bir bağlantı yapabiliriz.... hyadi bakalım saksılar çalışşsın :smiley:

20140828 223953

Abi hastasin sen :smiley: zevkle okudum. Bilonun son halini çok merak ediyorum :smiley: bu arada voltmetre işini de direk akü salterinden al bende uzun süre yatacaksa araç salteri indiriyoruz zaten.

muammer ben aracın bütün elektrik tesisatını kontağı kapattığımda sıfır tüketim şeklinde ayarladım eğer herhangi bir şekilde bişey lazımsa kontağın 1 konuma gelmiş olması gerekiyor teyp bile o şekilde çalışıyor akü için şalter kesin yapmam gerekiyor... voltmetre konusunda biraz düşüneceğim sanırım illa bir yol bulacağız kontrolsüz ölçüm içime sinmiyor ya şalteri kapatmayı unutursam :smiley: hele bide arazide biterse bir gece telefon çekmez km. ce yol yürümek gerekebilir bide çoluk çocuk oradaysak ciddi sıkıntı yaratır... başka bir çözüm bulmalıyım....

bu arada muammer şu avatarı değiştir yaw :smiley: senin güzel bir seri88 in var onu koy onu koymuyorsan defenderi koy bu nedir böyle :p

teşekkür ederim... elimden geldiğince bişeyler yapmaya çalışıyorum daha bir sürü yapmak istediğim şeyler var zaman içerisinde onları da paylaşacağım... ama orjinal fikirlere de ihtiyaç duyuyorum örnek olarak bizim araşların trim ( içkaplama ) problemi var neredeyse bütün araçlar çıplak tek yapılan uygulama çeta ( alüminyum ) tabakadan vida ile takılanlar yada sırtlık ince mdp üzerine deri kalayıp takmak ama bunun dışında da çok güzel trimler yapılıyoronlara yoğunlaşmak istiyorum su alt yapı işini bitireyim sıra onlarada gelecek suan yazdıklarımdan daha ileri bir noktadayım sıra ile yaptıklarımı tek tek anlatmaya çalışıyorum bazı şeyleri söküp biraz fotoğraf çekip görsel olarakta anlatmaya çalışacağım... umarım hepimize faydası olur....

elinize sağlık bir solukta okudum ve emeğinize hayran kaldım seriesler çocuk gibi sürekli ilgi isteyen araçlar umut kardeşimin aracı bende ve bende elimden geldiğince bir üst sınıfa taşımaya çalışıyorum aracımı söküp takmak zevk veriyor büyüklerin en güzel oyuncağı bu tür araçlar kolay gelsin yeni gelişmeleri bekliyorum sevgiler saygılar..

geç olmmuş güç olmamış :smiley: su giibi akıp gitmiş elinize sağlık güle güle gezilsin

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,477
Kayıtlı Üye Sayımız
172,131
Kaydolan Son Üyemiz
Kuzey92

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR