Vitaram Ile Ilgili Sıkıntılarım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ncmnv Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 38
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,814
Yağ yakma olayında duman hafif mavimsi olur , beyaz duman su buharlaşması ,dolayısıyla yanma odasına üst kapak contasından soğutma suyu karışıyor demektir .
Benzinli araçlarda egsozdan ilk çalışmaya yakın damlayan su , egsoz yolunda oluşan yoğunlaşma sebebiyle olur o durum normaldir, hatta ne alaka anlamadım ama egsozundan su damlayan benzinli araçlar için motor sıhatli çalışıyor derler..

su damlaması; motor soğukken ilk çalıştırma sonrası egzoz manifold ve susturcu sistemin ısınmaya başlamasıyla birlikte dış ve susturucu ısı farklılığından yoğuşma olur. ve damlama yapar. egzoz sistemi normal sıcaklığına ulaşınca kesilir.
gelelim mototr conta kontrolüne;
motor soğukken araç çalıştırılır ve 10-15 sn.kadar sürekli gaz verilir (tam gaz değil) bu arada bir kişi kaputu açarak radyatör kapağını (veya motor suyu konulan bidonun kapağını) açar.. gaz verilip bırakma bu yaklaşık 5000 devir anvelası yaptırılırken gaz verilme esnasında eğerki su seviyesi verilen gazla orantılı olarak yükseliyor ve radyatör kapağından dışına taşıyor veya genleşme kabında yükselme ve düşme oluyorsa araç conta yakmıştır..

su seviyesinde herhangi bir yükselme yoksa sorun yoktur..

su damlaması; motor soğukken ilk çalıştırma sonrası egzoz manifold ve susturcu sistemin ısınmaya başlamasıyla birlikte dış ve susturucu ısı farklılığından yoğuşma olur. ve damlama yapar. egzoz sistemi normal sıcaklığına ulaşınca kesilir.
gelelim mototr conta kontrolüne;
motor soğukken araç çalıştırılır ve 10-15 sn.kadar sürekli gaz verilir (tam gaz değil) bu arada bir kişi kaputu açarak radyatör kapağını (veya motor suyu konulan bidonun kapağını) açar.. gaz verilip bırakma bu yaklaşık 5000 devir anvelası yaptırılırken gaz verilme esnasında eğerki su seviyesi verilen gazla orantılı olarak yükseliyor ve radyatör kapağından dışına taşıyor veya genleşme kabında yükselme ve düşme oluyorsa araç conta yakmıştır..

su seviyesinde herhangi bir yükselme yoksa sorun yoktur..
Su akması için ben farklı bişey söylememiştim, neyse
Her conta mevzusunda kompresörü su kanalına verecek diye bişey yok yanlız !
Ayrıca yanma odasına su kaçma olayı hararet yapıp contanın yanmasıyla olmaz sadece, düzenli antifiriz kullanılmayan 10 sene üstü araçlarda contanın bastığı yerlerdeki karıncalanmadanda su yürür

Son düzenleme:

Bu su damlama olayı bazen akma şeklindede olabiliyor , ama dizel araçlarda yok bu , benzinlinin egsozu sıcak soğuk farkıyla yoğunlaşma yapıyorda dizelinki niye yapmıyor diye soru oluşabilir.
Mantıken benzinli araç ateşleme ile çalıştığı için egsoz sistemi daha hızlı ısınıyor olabilir , dizelin egsozu daha yavaş ısındığından dengeleniyor herhalde
O zaman egsozdan su atan motor sıhatlı çalışıyor şehir efsanesi :smiley:

Peki sizin aracınızda da egzozdan beyaz duman atma durumu var mı? Benim araçta var ve ayrıca çok değişik kötü bir kokusu var.
beyaz duman atma falan yok benim araçta. koku sadece benzin kokusu var. araç benzinde çalışmıyordu usta karbüratörü tinerle temizledi, şimdi benzinde de çalışıyor fakat hafif bi benzin kokusu geliyor. ?

Benzin kokusu egsozdanmı geliyor?
arabanın içindeyken kokuyu alıyorum. ama koku tam olarak nereden geliyor bilmiyorum. tahminimce karbüratörden olabilir diyorum.
aynı sorunu 7-8 sene önce broadway aracımda yaşadım. o kadar çok ustaya gösterdim bişey anlamadılar. en son bi tanesi benzin dolum kapağıyla depo arasındaki hortumun çatlak olduğunu farketti de öyle çözdük. şimdiki o kadar yoğun bi koku değil.

Bu su damlama olayı bazen akma şeklindede olabiliyor , ama dizel araçlarda yok bu , benzinlinin egsozu sıcak soğuk farkıyla yoğunlaşma yapıyorda dizelinki niye yapmıyor diye soru oluşabilir.
Mantıken benzinli araç ateşleme ile çalıştığı için egsoz sistemi daha hızlı ısınıyor olabilir , dizelin egsozu daha yavaş ısındığından dengeleniyor herhalde
O zaman egsozdan su atan motor sıhatlı çalışıyor şehir efsanesi :smiley:

yeni nesil motorlarda su atma olayı daha az oluyor diye biliyorum. sanırım katalitik konvertörlerin de büyük etkisi var. dizel araçlarının da dediğin gibi farklı ısınmayla birlikte yanan yakıtla ilgili ortaya çıkan farklı gazların kimyasal tepkimeleri de etken olur gibi.

arabanın içindeyken kokuyu alıyorum. ama koku tam olarak nereden geliyor bilmiyorum. tahminimce karbüratörden olabilir diyorum.
aynı sorunu 7-8 sene önce broadway aracımda yaşadım. o kadar çok ustaya gösterdim bişey anlamadılar. en son bi tanesi benzin dolum kapağıyla depo arasındaki hortumun çatlak olduğunu farketti de öyle çözdük. şimdiki o kadar yoğun bi koku değil.
O zaman o karbüratörcüyegit bence , temizleme olayından sonra yapmaya başladı demiştin sanırım, taşırma yapıyor olabilir karbüratör

Benim de arabanın içimde kedi kılı yanığı kokusu sorunum var
Motora kedi girmesin diye alt koruma yaptırayım diyorum ama onu yapsan bu sefer arka taraftan yine girer , kedi girmeyecek diyede komple koruma saç yapılmaz ,
Havalar iyice ısınsa yırtıcaz bu sorundan da ,gece ayazda egsoza uzanıyor herhalde hayvan
Yeni araçlarda motor bölümüne el sokacak yer olmamasının artılarından biri kedinin girememesi herhalde

Son düzenleme:

O zaman o karbüratörcüyegit bence , temizleme olayından sonra yapmaya başladı demiştin sanırım, taşırma yapıyor olabilir karbüratör
karbüratörü temizledi ve karbüratöre benzin gelen hortumun vanasını sonuna kadar açtığını söyledi. yakıt sarfiyatını artırır mı dedim." yok karbüratör ayarlar ne kadar alacağını zaten " dedi. taşma işi için tekrar ziyaret etmem gerekecek sanırım.

Merhaba arkadaşlar otomatik vites 98 model vitara jlx 3 kapı sahibiyim yaklaşık 2 hafta önce egsozdan beyaz duman atma ve aynı zamanda benzin atıyorduı, benim aracımda da oldu, araca motordan anlayan arkadaşla baktığımızda bir silindirin hiç çalışmadığını bulduk daha sonra buji kablosundan olabileceğini düşündük, buji kablosunu değiştirdik düzülmedi bujiyi değiştirdik oda olmadı, ustaya götürdüm conta yakmıştır diye usta baktı elektrik tesissatında problem var dedi ancak sanayiden çıkması 2 hafta oldu aynı olayı tekrar yapmaya başladı , önceki cevapları okudum aşağı yukarı aynı problemler vardır diye düşünüyorum ama aklına gelen daha önce yaptığı bişey işe yarayan varsa yazabilir mi ?

aracım yine benzinde çalışmaz olmuştu. bu gün tekrardan sanayiye gittim. başka ustaya, benzinde çalıştırmak için epey uğraştıktan sonra benzin pompası bozulmuş, diyaframda patlak var dedi. benzin kokusu buradan geliyor dedi. biraz araştırma yaptım ve okuduğum kadarıyla benzin pompası deponun içinde. diyaframın patladığını bu şekilde anlaması mümkün mü? ben şimdi aracımı istediğim zaman benzinde istediğim zaman lpg de kullanamayacak mıyım?

Abicim sende adam akıllı birine ver arabayı yapsınlar , dilenci vapuru gibi ne dolanıp duruyon usta , usta , herkes bişey söyler öyle bi sonuç elde edemezsin

Abicim sende adam akıllı birine ver arabayı yapsınlar , dilenci vapuru gibi ne dolanıp duruyon usta , usta , herkes bişey söyler öyle bi sonuç elde edemezs
:D
hocam inan bu işi çözecek adam gibi bir usta bulsam parasında falan değilim yani. parası neyse verelim de yeterki çözsünler olayı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,440
Kayıtlı Üye Sayımız
172,096
Kaydolan Son Üyemiz
R.K. o.oğlu

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR