Home Made Winch (Vinç Yapmayı Deniyoruz)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan endüstri Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 36
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,418

endüstri

Kamp III
Yer
bozüyük
sevgili arkadaşlar bu winç konusuna fena kafayı taktım...fiyatları artık çok ucuzladı (t-max 750 ytl civarı )ama kendimin yaptığı daha heyecan verici....ve bu heyecanı sizlerle paylaşmak istedim...

not:VİNÇ KONUSU ASLA ŞAKAYA GELMEYECEK BİR KONU OLUP SONU ÖLÜMLE SONUÇLANACAK CİDDİ YARALANMALARA SEBEP OLABİLİR ÇALIŞMADAN ÖNCE YETERLİ BİLGİ VE TECRÜBEYE SAHİP OLUP OLMADIĞINIZDAN EMİN OLUN...

özetle...

bir montaj işi için malzeme ararken 1/600 dönüştürme oranına sahip redüktörü bulmamla başladı her şey.
bu redüktör motor devrini 600 kat düşürürken ürettiği torquda 600 kat arttırıyordu...
redüktöre güzel bir bakım yapıldı...
ardından bosh marka 2.el bir marş/şarj dinomasını buldum...
Win017

sonrada 10 mm kalınlığında saç malzemelerle gövde oluşturuldu...
65 mm çapında tambur imalatıyla devam ettim...
Imalat1

yataklama için fl 205 rulmanlı yatak alarak bu işide halletmiş oldum...
Win021

Win022

Win011

Win010

Win007

Win006

Win003

Win002

Win001

bu arada 8 mm kalınlığında çelik halat kullandım... teknik verileri 4600 kg çalışma kapasitesi diyor bence yeterli 4600 kg da normal çalışan halat en az iki katı bir yük altında kopmaz ...
halatın ucunada 4 tonluk bir kanca bağladım...
sanırım 2 tonluk aracımı çeker diye umut ediyorum...
başladık testlere.......
kancayı wincin şasesine takarak motora start verdik....emniyetli mesafeden olayı izlerken önce kancayı bağladığımız gövde hafifçe eğildi.... daha sonra kancanın kırılmasını beklerken kancanın halata bağlantı yerlerindeki iki adet klemens sıyırdı... boşa çıkan halat kendi etrafında 3-4 tur attıktan sonra sıkıştı...motor hala çalıştığı için sıkışan halatı kopardı...
Win028

Win027

Win026

Win025

halat koptuktan sonra tekrar dolaştı... yine sıkıştı ve tekrar koptu ama bu kez döküm olan rulman yatağınıda kırarak...motor yanmamış ve sadece biraz ısınmıştı.(el ile dokunduğumuzda el yakmıyordu.)
bu testleri geçtikten sonra yenilenen halat ve rulman yatğıyla araç çekme testlerine başladık...
firmama ait olan yaklaşık 5 ton ağırlığındaki iş makinamı çekmeye karar verdim....
Win030

Win029

çektiğimiz araç 1 viteste stop haldeyken winçlediğimizde, halat,yataklar,kanca,motor hiçbir sıkıntı ile
karşılaşmadan kayarak yaklaşık 1 metre çekildi...( bu arada cherokee ninde şaseleri sürekli kontrol altında )
cherokee yi ağaca asarak devam eden testlerimiz sonunda yapmış olduğum vincin çok estetik olmasada işe yarayacağını ve battığım yerden kurtaracağını görmek beni oldukça sevindirdi...
motor gücü, tambur çapı ve tahvil oranları karşılaştırıldığında warn ın 9000 serisine çok yakın bir değerde olduğu söylenebilir...
not:VİNÇ KONUSU ASLA ŞAKAYA GELMEYECEK BİR KONU OLUP SONU ÖLÜMLE SONUÇLANACAK CİDDİ YARALANMALARA SEBEP OLABİLİR ÇALIŞMADAN ÖNCE YETERLİ BİLGİ VE TECRÜBEYE SAHİP OLUP OLMADIĞINIZDAN EMİN OLUN...
sevgilerle...

Etiketler
Ynt: Home Made Winch_(Vinç Yapmayı Deniyoruz)

abi helal olsun
ogün gezide inceleyemedim aklım takılmıştı
verdiğin bilgiler için teşekkürler

ne demek arkadaşım paylaştıkça mutlu oluyorum...tek korkum buradan verdiğimiz bilgileri kullanırken yanlış anlamalar konusunda bir arkadaşımın zarar görmesi...selamlar..

fahri nasıl gözümden kaçmamış dimi.şimdi bi öneri estetik açısından problem varsa ki aslında çok önemli değil.bizim araçların arkasındaki römork demiri bağlantı noktalarını kopyalarsan T şeklinde bir aparatla portatif yapabilirsin.aslında bu sayede öne arkaya taşınabilir daha yararlı olabilir.senin bağlantı yerlerin konusunda benim endişelerim var kontrol etmişsindir ama alt taraftan da bir destek çıksan daha sağlıklı olur gibi geldi bana.ellerine sağlık bende isterim

motor hala çalıştığı için halatı koprttı diyorsun ya belki kumanda şart.kopan parmak ta olabilir allah göstermesin

duman' Alıntı:
motor hala çalıştığı için halatı koprttı diyorsun ya belki kumanda şart.kopan parmak ta olabilir allah göstermesin
sevgili cüneyt motor hala çalışıyor derken test sürüyor anlamında demiştim.halatı,kancayı,motoru ve yatakları max sınırlarda zorlamak içindi.tabii ki kumandası,şalteri ve sigortaları var...lafı fazla uzatmamak için tüm detaylara girmedim.

aslında portatif sayılır şaseden gelen bağlantı parçaları üzerinde 2 şer adet (m10 )civata var montajı ve demontajı çok kolay...şaseden gelen bağlantı parçaları yeterince sağlam daha önce defalarca test ettim. ;D ;D ;D ...

ben biraz kıllanan adam olduğumdan öyle detay kaçırmam işte ;D ;D ;D

duman' Alıntı:
ben biraz kıllanan adam olduğumdan öyle detay kaçırmam işte ;D ;D ;D
harikasın dostum...aslında senin detayı yakalaman etkili oldu bu hikayeyi yazmamda.yoksa çok tembelim ;D ;D ;D

fahri abi sen bunun seri üretimine gelmeyi düşünüyormusun yoksa siparişlemi çalışıyorsun ;D

Fahri arkadaşım tebrikler... Fakat ben gene de (senin de söylediğin gibi) bu iş şakaya gelmez diyorum...
Gelişmeleri ve testlerin devamını bekliyoruz. Aslında bir gezide denemeler yapsak daha iyi olurdu...

Fahri bey merhaba,
Bir yandan caraskaldan yardımcı vinç projesini yürütürken diğer yandan da motorlu, kasnaklı bir vinç projesi bitirmiş hem de test etmişsiniz. Yaratıcı fikirlerinizden ötürü kendi adıma sizi can'ı gönülden tebrik ediyorum.
Size faydalı olacağını düşündüğüm birkaç noktayla ilgili teknik bilgi aktarayım, belki gözden geçirmeniz gereken yerler olabilir.
Elimde çelik halatlı sapanlar için emniyetli çalışma yüklerini gösteren bir tablo var.
Bu tabloda 3/8" (9mm anma ölçüsü) halat için emniyetli çalışma yükü 800kg olarak verilmiş ve bu halatlar için emniyet katsayıları 5 civarıdır. Yani bu halat için kopma değeri 4 ton civarındadır ve 8mm için bu değer biraz daha düşüktür. Yani koptuğuna göre minimum 9,2ton değerlerini yakaladım kabulünüz doğru olmayabilir.

Cüneyt beyin de belirttiği gibi M10 civatalar zayıf kalmış ve direkt kesme yüküne maruz kaldıkları için tehlike arz ediyor. Kısa sürede yorulup kesileceklerdir. Kanallı, geçmeli tip seyyar bir sistem düşünmenizde fayda var.
Elimde M10 civata için değerler yok ancak M16 için olanlar da fikir verecektir.
Tabi bu değerler 8.8 kalite civata kullanın hafif yağlanmış yüzeyler için 35kg.m tork değerine sıkılayarak civata üzerinde 10ton ön gerilme kuvvetinin sağlandığı durumlar için geçerlidir. Bu durumda tek M16 civatanın taşıyabileceği kesme yükü 2.48ton dur. M10 için de bu değer kabaca 1.5ton civarındadır. Sizin bağlantı şeklinize bakılırsa, altlı üstlü civatalar yüzünden üst sıradakiler kesme kuvvetine ilave olarak bir de momente maruz kalacaklardır ve 4 civata toplam yükü eşit olarak paylaşmayacaklardır. Büyük kısmını üst sıradakiler taşıyacak ve ilk kesilen de onlar olacaktır. Yükü eşit paylaşmaları için altlı üstlü değil, mümkünse kuvvet doğrultusunda ve yan yana olmaları daha uygundur.

verdiğin bilgiler için teşekkür ederim dostum ...paylaştıkça yeni fikirler doğuyor...üstüste olan civatalar benide rahatsız etti hatta ağaca asma testlerinde civata boşluklarından dolayı hafif bir dönme oldu(civatalar çekme yönünde tamburun eksenine denk getirmiştik karşıdan çekme için çok iyi ama aşağı yada yukarı çekmelerde dönme momentine maruz kalıyor.)...halat konusuna gelince halatın özü lifli yada çelik olması değerleri değiştiriyor(halat demetindeki damar sayısıda 6x12 yada 6x19 gibi)aldığım değerler üretici firmadeğerleriydi...bildiğim kadarıyla warn ın 9000 serisinde orjinal 8 mm lik halat kullanılıyor ve 4 tonluk vinç diye geçiyor...esas sıkıntımız batan bir araç çıkarmaya çalışılırken gerekli olan güç(aslında güç değil torq) nedir...yani 2 tonluk bir araç batınca 4 ton mu olur yada 45 derecelik bir açıdan 2 tonluk bir araç çekilerek çıkarılabilirmi.aracı yatay mı çekmek yoksa dikeymi çekmek daha fazla güç gerektirir...bazen formüllerde işe yaramıyor...bazı ustalar şöyle der bir kaynak puntası 300 kg taşır....selamlar...

formüller işe yaramıyor derken lütfen yanlış anlaşılmasın bilim ve teknikten uzaklaşmak için değil sadece formüllere koyacağımız değerlerin tam olarak kestirilememiş olmasıdır... az önce dediğim gibi balçık çamura batan 2 tonluk bir araç için kaç tonluk bir vinç gerekir ??? 245x75x16 ölçüsündeki bir lastiğin çamurda sürtünme direnç katsayısı nedir...

Vinç seçerken genelde aracımızın ağırlığının iki katı kg. kapasite düşünürüz...

ayrıca torq formülündeki devir sayısı çok önemli.... boşta olan dc motor 6000 d/d ile dönerken yüke gelince 1000 d/d oluyor .... 6000 d/d 1 hp güç üretirken 1400 d/d 4 hp... yazdığım değerler aklımda kalanlar(bknz mako marş motorları teknik değerler ve çalışma eğrisi.... www.mako.com.tr) torq u hangi devire göre hesaplayacağız...1/600 tahvil oranlı redüktörde inanılmaz farklar oluşuyor bir bakıyorsunuz mükemmel değer bir bakıyorsunuz emniyet katsayısının yarısı bile değil...(bknz yımaz redüktör www.yr.com.tr)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,454
Kayıtlı Üye Sayımız
172,107
Kaydolan Son Üyemiz
traveler74

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR