Fotoğrafçılık Bölümü Sohbet

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dery@ Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 118
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 51,614
Ynt: Fotoğrafçılık Bölümü Sohbet

Fotografcilik bolumu "sohbet" ... ya burasi,
diyorumki bu ilginc konuyu degistirelim, fotograf ile ilgili baska seyler yazalim,
beni fotograftan bir donem sogutan birseyleri yazmak istedim,
17 agustos depremi...(Karamursel / Kocaeli de oturuyorum..) merkez ussu .."Golcuk" cok yakin..yasadik herseyi ile depremi..sansliydik.. yasiyoruz..
derken aci haberler geldi heryerden tabi golcukte akrabalarimiz yakinlarimiz dolu...neyse...kayiplarimiz oldu uzatmicam...ortalik mahser alani gibi...
kimse ne yaptigini bilmez halde....
saskinliklar atildi bir iki gunde..derken..herkez kayiplarinin pesinde cabaladi..cirpindi...umutlar...acilar...
iste o gunlerde dikkatimi ceken cok onemli iki sey oldu....
hani o bazen onyargilar ile.... dusunmeden .... bazen sasirarak.. bazen garipseyerek.. baktigimiz....bircogumuza tuhaf gelen ....yuzlerce belkide binlerce...kulaklari kupeli...siyahlar giymis...at kuyruklu... uzun sakalli... yesil sacli...kirmizi sacli....normali.....degisik olani.....acigi....kapalisi....her renkten... her kulturden....birsuru genc..
kostu geldi...yuzlerce.....kimi enkazda calisana su verdi...kimi birsey yapabilirmiyim dedi........kimi aglayan birinin yanina oturdu sessizce......
hani klasik bir soz var ya....tek yurek....paylastilar....geldiler.....

duygusal bir andi benim icin ve gunlerce ..gitmediler herkez birseyler yapmak icin cirpindi...her renk her irk..kimbilir...alevi kurt laz cerkez...bilmem.....ama herkez...
iste bu mukemmeldi.......ama.....
birde...bir yuzlercesi.. daha vardi...ellerinde fotograf makinalari.......video cam. lar......colugunu..cocugunu...esini..canindan cok canini kaybeden...onlari o enkazda umit ile arayan....yada umidini yitirmis...bir kenarda dunyasi kararmislarin.....sakir sukur fotograflarini... videolarini cekenler....
o an o kameralari ile ilgili baska seyler dusundum tabi.... neyse....ve o gunden sora yaklasik 4 yada 5 yil fotograf makinama kusmustum....)

Saygi....yada Etik...!!!!!

ben korkar oldum..
bir sokagin fotografini cekerken o kadraj'a giren belkide o sokagin gercek sahiplerini...sicakligini yansitacak orada oturmus cekirdek yiyen.. yada merdivenlere oturmus sohbet eden 3 kisinin fotograflarini......onlara sormadan!!.....cekebilmeye...

sizce..dogru nedir....??

yasli.....yada diyelimki.... asimetrik yasli cizgilerle dolu bir yuz......oturmus...dalmis derinlere.....yarim asiri belki daha fazlasini devirmis....oda birzamanlar genc olmus....asik olmus..yokluk varlik gormus.......yakmis sigarasini....

"off harika bir kare...diyerek cat diye basabilmelimiyiz deklasore...??

yada adam sel sularina kapilmis.....cirpiniyor............kamera elimizde......sakir sukur....video.... fotograf.......

buralarda takildim biraz... :smiley:

o yuzden hala daha otu...bortu bocegi dagi tasi gunesi agaci.....dogayi..hep oralarda olabileni falan cekmeye calisiyorum..... :smiley:

Etiketler

Güzel konuya değinmişsiniz;zaten sokak fotoğrafçılığının en zor olduğu buradan çıkıyor.
Zira herkes eline alır makinayı şakır şukur çeker ama öyle kolay olmadığı sizin yazdıklarınızdan ortaya çıkıyor;sokak fotoğrafçısı sade göze batmayan giyisiler giymeli ve birazda sempatik olmalı kimseyi rahatsız etmeden gündelik yaşamdan kareler sunmalı;her gördüğü enstanteneyi fotoğrafa yansıtmaya çalışmamalı..

Sentor, öncelikle kayıplarınız için başsağlığı, başınızdan geçen olay için de büyük geçmiş olsun dilerim...

Ben sokak fotoğrafçılığı alanıyla pek ilgilenmediğim için, o konudaki etik ve psikolojik yorumları uzmanlarına bırakıcam...daha çok "zordaki insanlara yardım etmek yerine, görüntü almak" alanıyla ilgili cevap yazıcam! Şimdi sanki "sokak fotoğrafı çekmiyorum, savaş fotoğrafçısıyım" gibi oldu...ama değil tabii ki! :smiley:)

[attachment=1]

Az çok fotoğrafla ilgilenen herkes bu fotoğrafa aşinadır! Fotoğrafçısına Pulitzer ödülü kazandırmış bir fotoğraf bu.

Çok uzun oldu...sadece son 3 paragrafı da okuyabilirsiniz. Ama linkteki video'yu mutlaka izleyin!

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=29336.msg254669#msg254669

Bu kızın adı Omayra Sanchez, 13 yaşında, Nevado Del Ruiz volkanının 1985 yılında patlaması ve 25.000 kişiyi öldürmesi sırasında, Omayra da lavların taşıdığı atıkların içinde sıkışıp kalmış. Bildiğim kadarıyla leğen kemiği kırıldığı ve belden aşağısı atıkların içinde sıkışık olduğu için müdahale edilememiş. 3 gün suda beklemiş ve sonunda kalp yetmezliğinden hayatını kaybetmiş. Bu arada etrafında birçok kameraman, sürekli fotoğraflarını çekmeye ve canlı yayın görüntüleri almaya devam etmişler.

Kevin Carter'ın meşhur Akbaba fotoğrafı gibi, bu fotoğrafta da insanlar gazetecilerin fotoğraf çekmeyi bırakıp, Omayra'ya yardım etmelerini istemiş, "profesyonelce" işlerini yapmalarına büyük tepkiler göstermişler.

Dünya'da başka bir meslek düşünemiyorum ki, o işin profesyonelleri ölen birine yardım etmeyi bırakıp işini yapmaya devam etmeyi düşünsün. İlginç bir ikilem..."insan hayatı" ve "fotoğraf" diye düşününce; tartışılması, düşünülmesi bile saçma geliyor kulağa. Bunun örneklerine Türkiye'de, kendi çevremde de rastladım ben. Hatta Coşkun Aral da bunu, yani o sırada yardım etmek yerine, görüntü almanın daha doğru olduğunu, desteklemişti bir röportajında mesela.

Bu önceleri de çok defalar tartışılmış bir konudur ama benim tahminim problem şurada. Fotoğrafla ilgilenenler ikiye ayrılır; birincisi fotoğraf çekenler, diğeri fotoğrafı sevenler. Fotoğraf çekenler de ikiye ayrılır; sanat fotoğrafı çekenler ve haber fotoğrafı çekenler. (Bu tamamen benim sınıflandırmam...böyle bir sınıflandırma yok.) Biz fotoğraf çeken veya seven sınıfından bakarak "hmmm...cık cık cık çok ayıp, ben olsam yardım ederdim. Hayatta gönlüm el vermez...vıdı vıdı" diyoruz. Diğer adam "Ben bunu dünyaya duyurmalıyım, herkesin bundan haberi olmalı" diyor! Yani biri küçük çapta, duygusal bir yardım peşindeyken, diğeri kitlesel bir hareket uyandırıp, 1 kişi yerine 1000leri, hatta milyonları kurtarma peşinde...Yani biz amatörüz, onlar profesyonel. Biz bir kediyi kurtarmaya çalışıyoruz, onlar kediler için yardım kampanyası başlatmaya çalışıyor.

Ben yapabilir miyim...hayır! Birisi, benim yakınım bu durumdayken yardım etmek yerine fotoğrafını çekmeye kalksa "haa bu profesyonel adam...aferin" der miyim :smiley:)) hayır!!! Çünkü ben amatörüm...ama merak ediyorum, acaba bunu yapanlar, orada bir yakınları olsa yine mesleklerini icra etmeye devam edebilirler mi? İğneleyici bir soru değil bu...gerçekten merak ediyorum ben bu cevabı!

Yani aslında bir yanım destekliyor, kitleleri kurtarmak bireylerden daha önemlidir diyor. Bir yanım karşı duruyor, bir kişi bir kişidir diyor, ama devamında gelecek diğer 100'lerce ölümü düşününce..."Göz görmeyince gönül katlanırmış" demiş büyüklerimiz. Doğru söylemişler...

Omayra sanchez armero colombie 19851

Paylasimlariniz icin tesekkurler Cevdet bey ve sniper,

pek hos bir konu degil galiba,
tabiki "insanlik neyi gerektirir" gibi.. birseyleri sorgulamak degildi sorum, sadece tuhaf bir duygu diyelim,
heleki amac sniper'in yazdigi gibi "1 kişi yerine 1000leri, hatta milyonları kurtarma peşinde.." ise... bu kutsal bir is tabiki..
saniyorum "profosyenellik" zor bir is..her konuda zor..
sevgili sniper'in ekledigi o link...(Sedat bey'e cok tesekkurler) pek cok seyi anlatiyor..
bende hicbirzaman ne is'imde nede baska yaptigim seylerde profosyonel olamadim ama tabiki profosyonellere saygim var,
saniyorum mesele.."saygi"...
hemde her konuda...trafikte...is te...kisaca yasamda...keske biraz daha saygili olabilsek..
yasama saygi..insana saygi..hayata saygi...dogaya saygi..
Eminim her insanda kendine gore bu duygular var tabiki...
Neyse hayatin renkleri diyelim..hepsi olmali..)

kampçılığa ve motosiklete ilgi duyunca bunların yanında illaki gezilen yerleri belgeleyeceğim bir makine gerekiyor.
fotoğrafçılık eğitim var aslında ama karanlık odalar zamanından kalma. artık ne o makineler kaldı ne o teknoloji

ilk kez prof. bi makine alacak doğa meraklısı aşığı birine hangi makineyi önerirsiniz?
hangi makine ile başlarsam işimi görür, bir daha değiştirmek istemem?
temiz olduktan sonra satan olursa 2. elde alabilirim. (ben ank.dayım)

sentez76' Alıntı:
kampçılığa ve motosiklete ilgi duyunca bunların yanında illaki gezilen yerleri belgeleyeceğim bir makine gerekiyor.
fotoğrafçılık eğitim var aslında ama karanlık odalar zamanından kalma. artık ne o makineler kaldı ne o teknoloji

ilk kez prof. bi makine alacak doğa meraklısı aşığı birine hangi makineyi önerirsiniz?
hangi makine ile başlarsam işimi görür, bir daha değiştirmek istemem?
temiz olduktan sonra satan olursa 2. elde alabilirim. (ben ank.dayım)
Merhabalar..
Fotoğraf çekmeye ilk olarak başlamadığınız anlaşılıyor;karanlık oda deneyiminden bahsettiğinize göre.
Şahsım adına;hangi makina diye düşünmemek gerekir sanırım;sizce'de öyle olmalıdır;zira ayırdığınız bütçeyi göz önüne almak gerekir;ne kadar bir bütçe ayırmışız ona göre (veya her bütçeye göre makina var) tercih yapılabilir..
Fotoğrafçılığın dipsiz bir kuyu olduğunu var sayarsak;sonsuz bir tercih ortaya çıkar..

koroglu1414' Alıntı:
Merhabalar..
Fotoğraf çekmeye ilk olarak başlamadığınız anlaşılıyor;karanlık oda deneyiminden bahsettiğinize göre.
Şahsım adına;hangi makina diye düşünmemek gerekir sanırım;sizce'de öyle olmalıdır;zira ayırdığınız bütçeyi göz önüne almak gerekir;ne kadar bir bütçe ayırmışız ona göre (veya her bütçeye göre makina var) tercih yapılabilir..
Fotoğrafçılığın dipsiz bir kuyu olduğunu var sayarsak;sonsuz bir tercih ortaya çıkar..
teşekkür ederim
evet haklısınız, makineler ve modeller çok çeşitli
sıfır bir makineyi 2000 tl ye kadar taksitli olursa alabilirim
2. elde 1000 tl ye kadar peşin olarak alabilirim
2000 tl üstü açıkçası param olmadığından değil, yeni olacağım için bana lüks kaçabilir endişem var.
canon eos serisinde 1000-500-400-300 hangi model uygun olabilir mesela?
nikon daha karışık ve prof. bir makine diye biliyorum o yüzzden elemiştimi

Fotoğraf makinası tercihi;sıfır olanlar tercih edilirse daha garanti olur kanaatindeyim..
canonları çok falzla incelemedim ben şahsen;ama genelinde şöyle bir tercih yapabilirmiyiz hep beraber?..
Perde hızı;kullanım kolaylığı artı nekadar fotoğraf çektik şu ana kadar ? ve önceden başlangıç seviyesinde nasıl bir makina ile başladık ?eğer devam kararı almış i'sek en azından birkaç yıl bize yetecek bir makina tercihi en güzelidir diye düşünüyorum..
Dip not olarak:sadece tek bir makinada takılıp kalmayalım derim..

Merhaba Cevdet bey;
Ben başlayayım geçmişteki filmlileri saymazsak..compaktlara hiç girmedim 2 sene öncesine kadar..alırsam iyisi olsun diye bekledim..Nikon D 60 aldım..küçük .hafif ,basit kulanım ,dayanıklılık gibi özellileri var..ama dslr olması iyide objektifler pahalı..başlangıç için ideal..sfırı galiba 1000-1100 tl ,di ..sorun çıkarmıyor..yağmurda ıslandı,kuvvetli rüzgarda tripottan burun üstü yere çakıldı sapasağlam..sadece darbeden dolayı zoom halkası 35 mm civarı biraz sertleşti..bir de 3 netlik yerine 6 netlik falan olsa iyi olacakmış..fakaaat lens olayı sıkıntı pahalı ve değişim zahmetli..sırf o yüzden Dslr like türü bir makine olan fujifilm pine fix HS 10 sipariş ettim..incelediğim kadarı ile güzel bişeye benziyor..30x optik zoomu varki teleskop sanki..1 cm süper makrosu var..veeee en ilginci 1000 fps HD video çekiyor..zamanı durduruyor yani...hemde Hd kalitesinde..panorama diye bişeyi var ki nefis..üstelik yurt dışından 300 paund filan yakında gelicek kullandıkça yazarım..eğer umduğum gibi çıkmazsa D60 a iyi bir lensle devam diyorum..bu arada 2 senede tahminim 3500 lab-top da var ydeklerle birlikte 10 000 kare çekmişimdir herhalde..ve makine sıfır gibi hala...

gezgen' Alıntı:
Merhaba Cevdet bey;
Ben başlayayım geçmişteki filmlileri saymazsak..compaktlara hiç girmedim 2 sene öncesine kadar..alırsam iyisi olsun diye bekledim..Nikon D 60 aldım..küçük .hafif ,basit kulanım ,dayanıklılık gibi özellileri var..ama dslr olması iyide objektifler pahalı..başlangıç için ideal..sfırı galiba 1000-1100 tl ,di ..sorun çıkarmıyor..yağmurda ıslandı,kuvvetli rüzgarda tripottan burun üstü yere çakıldı sapasağlam..sadece darbeden dolayı zoom halkası 35 mm civarı biraz sertleşti..bir de 3 netlik yerine 6 netlik falan olsa iyi olacakmış..fakaaat lens olayı sıkıntı pahalı ve değişim zahmetli..sırf o yüzden Dslr like türü bir makine olan fujifilm pine fix HS 10 sipariş ettim..incelediğim kadarı ile güzel bişeye benziyor..30x optik zoomu varki teleskop sanki..1 cm süper makrosu var..veeee en ilginci 1000 fps HD video çekiyor..zamanı durduruyor yani...hemde Hd kalitesinde..panorama diye bişeyi var ki nefis..üstelik yurt dışından 300 paund filan yakında gelicek kullandıkça yazarım..eğer umduğum gibi çıkmazsa D60 a iyi bir lensle devam diyorum..bu arada 2 senede tahminim 3500 lab-top da var ydeklerle birlikte 10 000 kare çekmişimdir herhalde..ve makine sıfır gibi hala...
Sayın gezgen;bende birkaç yıldır d60 kullanıyorum;evet basit ama kullanışlı bir alet;saydıklaarınız gibi :smiley:
Beğendiklerim içinde panasonic Lumix DMC FZ28 makinalarda var kullanan arkadaşlardan gördüğüm kadarı ile ;fakat fiyatlarını bilmiyorum ne kadar olduğunu..
Bence Nikon'a 70-300mm tele macro lens;sanırım 500tl gibi güzel iş görüyor;pahalı macro lenslere girmeye gerek yok;çünkü fotoğrafçılık dipsiz bir kuyu bence sonu yok..
Selamlarımla..

Cevdet bey ; bahsettiğiniz makine artık üretilmiyen makinalar sınıfında..fakat leica mercekli 12x zoom lu güzel ve kaliteli bir makina...fiyatı dışarda ortalama 300 -350 euro...

[attachment=1]

Capture3

bu da bahsettiğim makina..:smiley: cevdet bey dipsiz kuyu derken haklı..Hs 11 çıkmış bile.:smiley: :smiley:

[attachment=1]

Capture4

fujifilm hs10 yanılmıyorsam 1500 tl civarındaydı teknosada
35mm den 200 mm lensi vardı

cahilliğimi bağışlayın, eskiden aklımda kalan bir sorun var, bu lenslerde lens aralığı arttıkça fotoğ. kalitesi düşüyor diye biliyorum. o yüzden 28-100 mm yerine 28- 70 mm daha kaliteli olacaktır diye bir bilgim var eskilerden, tabi o zamanlar karanlık odalar filan vardı, digitalde artık bu sorun aşıldı mı yoksa ben mi yanlış biliyorum.
çünkü böyle bir sorun yoksa, tek lensle meseleyi halletmek güzel olacaktır, yedek lensler ekstra yük ve çanta demek, bir gezginin doğa merakına da yük demektir.

Hocam doğru bir cümle kullanmışlar üstadlar fotoğrafçılık konusunda;teknolojiyle baş edilmez;her gün bir başka model çıkıyor..
En iyisi kafana yatan bir makina ve yola devam :D

"Lenslerde zoom aralığı arttıkça, kalite düşer." bu genel anlamda doğru bir deyiş. ama 28-70 ile 28-100 arasındaki kalite farkını zoom aralığından ziyade, lensin kalitesi belirler gibime geliyor. çünkü çok az bir fark var.

Bence arazide fotoğraf çekmek için yanınıza bi 18-70, bir de 70-200 gibi bir lens takımı alsanız daha iyi olur. Çünkü 70 veya 100mm size yetmeyebilir...en azından kalitesine güvendiğiniz 28-70 tarzı bir objektifle başlayın, yetmezse diğerini de alırsınız :smiley:

sentez76' Alıntı:
fujifilm hs10 yanılmıyorsam 1500 tl civarındaydı teknosada
35mm den 200 mm lensi vardı

cahilliğimi bağışlayın, eskiden aklımda kalan bir sorun var, bu lenslerde lens aralığı arttıkça fotoğ. kalitesi düşüyor diye biliyorum. o yüzden 28-100 mm yerine 28- 70 mm daha kaliteli olacaktır diye bir bilgim var eskilerden, tabi o zamanlar karanlık odalar filan vardı, digitalde artık bu sorun aşıldı mı yoksa ben mi yanlış biliyorum.
çünkü böyle bir sorun yoksa, tek lensle meseleyi halletmek güzel olacaktır, yedek lensler ekstra yük ve çanta demek, bir gezginin doğa merakına da yük demektir.

lens aralığı karşılaitırmasını 18-200---18-270 ile 18-70 arasında yapılırsa daha uygun olur evet 28-100 ve 28-70 zaten nerdeyse aynı aralıkta....sırf hobi amaçlı çekimler yapılacaksa..gezi,manzara,çiçek gibi..18-200 gibi bir lens iyi olacaktır ama amaç farlkılaşınca lensler de farklılaşmaya başlıyacaktır...bu da ek maliyet demektir...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.