alpernbugra kullanıcısının son içeriği

1. A

2015 Yılı Birinci Dönem Amatör Telsizcilik Sınavı (Son Başvuru 22 Nisan 2015)

Merhaba arkadaşlar, Bu dönemki sınava bende gireceğim bilgisi olanlara birkaç sorum olacak; 1) Bazı bölümler üzerine lisans eğitimi almış olanlar teknik sınavdan muaf tutuluyor, bölümler alarasında elektrik ve elektronik ayrı olarak var. Ben elektrik-elektronik mezunuyum teknik sınavdan muaf...
  2. A

4.80 m - 680 Kg. lık Hafif Çekme Karavan Yapıyorum (İnşallah.. :) )

Ynt: 4.80 M - 680 Kg. Lık Hafif Çekme Karavan Yapıyorum (inşallah.. :) ) Tüm sistem 220 Volt ile çalışsa sadece acil durum için 12 Voltu yedek olarak kullansanız bence çok daha iyi olur.
  3. A

Ynt: 4.80 M - 680 Kg. Lık Hafif Çekme Karavan Yapıyorum (inşallah.. :) ) Merhaba, Aydınlatma için hangi tip ampulleri kullanacaksınız? 12 Volt floresan ampul mü yoksa, 12 Volt oto ampulü veya spot ampul mü? Kaç tane aydınlatma armatürü olacak? Tesisatı çekerken 220 V kısmı seyyar olarak...
  4. A

İnverter Ve Aküler Hakkında Bir-kaç Soru ?

Ynt: İnverter Ve Aküler Hakkında Bir-kaç Soru ? 1) 1000 W invertörün boşta çalışma akımı 300 W invertörden daha fazladır, yükte fazla fark olmaz. Bütçeniz uygunsa büyük olanı alabilirsiniz. Aküden çektiğiniz güç invertörün çıkışındaki yüke bağlıdır. 2) Starter akünün otomobilde 3 işlevi...
  5. A

Ynt: 4.80 M - 680 Kg. Lık Hafif Çekme Karavan Yapıyorum (inşallah.. :) ) Yüklerinizi tam olarak yazarsanız yardımcı olabilirim. Sanırım elektrik altyapısı 12 Volt üzerine kurulu olacak. 220 Volt kullanmayacaksınız? Saygılar...
  6. A

Elektrik şemaları

Ynt: Elektrik şemaları Araç aküsü aracın tesisatına bağlıyken şarj işlemi üreticiler tarafından kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Bazı araçların motor bölümünde aküyü şarj etmeden önce mutlaka sökün gibi uyarılar görebilirsiniz.Alternatörde akım sınırlama özelliği yoktur ve bulunmamasıda...
  7. A

Elektrik şemaları

Ynt: Elektrik şemaları Redresör şarja başlamadan önce elbette araç akünüzü ve yaşam akünüzü birbirinden ayırmanız gerekir. Redresörlerin modellerine göre şarj gerilimleri değişebiliyor bu değer 14,4 Voltun üzerinde çıkabilir. Normalde araç üzerindeki alternatörünüz 14,2-14,4 Volt arası...
  8. A

Elektrik şemaları

Ynt: Elektrik şemaları 1)Prizlere giden kabloların kesitleri 2,5mm^2 olarak seçilmiş ve doğru ancak bu hatların sigortaları 10 değil 16 Amper olmalıdır. Karavana girişindeki sigortanın 16 Amper yerine 20 Amperlik seçilmesi yerinde olacaktır. Redresöre giden kablonun kesiti 2,5mm^2 ve sigortası...
  9. A

Elektrik şemaları

Ynt: Elektrik şemaları Redresörü 20 Amperlik seçmişsiniz redresörlerin genelde üzerinde akım ayarı bulunur. Bazı duumlarda daha hızlı şarj yapmanız gerekebilir. Bu nedenle daha yüksek akımda şarj yapan bir redresör almanız sizin için daha uygun olacaktır. Bunun dışında 220 Voltluk tesisatta...
  10. A

Elektrik şemaları

Ynt: Elektrik şemaları Araç inverterden beslediği zaman topraklama yapmanız mantıksız olur. Çünkü inverterinizin çıkışı bir fazlıdır ve topraklamanız gereken nötr(yıldız) noktası bulunmaz. Kaçak akım rölesi ise karavan şebekeden beslendiği takdirde kesinlikle gereklidir.
  11. A

temiz devir 4025 aselsan

Ynt: temiz devir 4025 aselsan Cihazı sattınız mı acaba?
  12. A

Kamperim İçin Elektirik Tesisatı

Ynt: Kamperim İçin Elektirik Tesisatı Şarj sistemine diyot bağlamak isteyen üyeye bir uyarıda bulunmayı uygun gördüm. Eğer alternatörün çıkışına diyot bağlarsanız sarj geriliminiz diyotun özelliği sebebi ile 0,7 volt düşer.Bu durum akünüzün boşken veya zayıflamışken şarj olma süresini ciddi...
  13. A

İnvertör İle Kompresörlü Buzdolabı İçin Araç Tesisatı Uygulaması

Ynt: İnvertör İle Kompresörlü Buzdolabı İçin Araç Tesisatı Uygulaması Arkadaşlar basit inverterlerin çıkışı kare dalgadır.Bu tip inverterler elektrik motoru gibi endüktif yüklerde ısınma problemine sebep olabilirler haberiniz olsun.Eğer bütçeniz el veriyorsa tam sinüs inverter almaya çalışın.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,463
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

Geri