Kendi Karavanını Yapanlar; 12m3 Ducato-Tatanka (Atiladi)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan atiladi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 552
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 97,642
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; 12m3 Ducato-Tatanka (Atiladi)

Atilla abi Hayırlı olsun, Allah kolaylık versin. Başarılar.

Etiketler

merakla takipteyiz

Atilla Bey, hayırlı olsun. Yeni çalışmanızda başarılar dilerim.

Bu sefer "Adria" modelini uygulamayı düşünüyor munuz? Yani arka da sabit çift kişilik yatak, ortada karşılıklı wc ile mutfak ve önde oturma grubu (tek kişilik yatağa dönüşebilen).

Hocam hayırlı olsun :smiley:

Öncelikle temennilerinden dolayı herkese topluca teşekkür ederim...

Bu gün aracın hususi-kamyonet olarak zorunlu trafik sigortasını genel sigortadan 690 TL karşılığı yaptırdım, allianz 970, axa 1100, istedi, sigortalar uçmuş yani...Sonra aracın Egzost muayenesini yaptırdım, cuma günü yeni ruhsatı alıp Tüv randevusu alacağım...
Kanuni zorunluluk işlerinden sona, önce aracın içini dışını kupanın içini, söför kabini içini bir güzel yıkatıp temizlettim...
Arka bagaj kapılarının üst kilidi yerinden kopmuş ama parçayı saklamışlar, parçayı yerine oksijen kaynağı ile kaynattırdım, kayar kapının kupa tarafındaki ortası yaylı alüminyum stop-kilit mekanizmalarını yenileri ile değiştirdim, radyo anteni kırıkdı antenin yenisini aldım, arka bagaj kapılarının alt kısmındaki plastiklerin klipslerinde kırıklar vardı yeni klipsler alıp plastikleri söküp yeniden yerlerine takdım...

Karavan dönüşümü klasik tipde olacak, arkada enine sabit 2 kişilk (181+5) X 115 cm yatak, ortada 90x90 cm banyo-wc, onun önünde 2 kişilk koltuk ve 70x90 cm masa, geri dönebilen şöför koltuğu ve plandada görebileceğiniz gibi buzdolabına montajlı katlanabilir basit koltuk ile masa-oturma grubunu 2 kişini yatabileceği ve 4 kişinin yemek yiyebileceği şekilde organize edeceğim...Böylece karavan 2+2 4 kişilik olarak söför koltuğun geri dönmesinden faydalanılarak kullanılabilecek...
96 litrelik buzdolabı kullanılacak, mutfak tezgahı altına mobil klima gelecek, ısıtma olarak sabit yolcu koltuğu altına Eberspaer kabin ısıtıcı takılacak..Temiz su bagajda 110 litre olacak, atık su altta şase arasında 110 litre olacak tabiki yine seviye göstergeli şamandıralı...Su tesisatı mutfakda tek yani yanlız soğuk olacak, banyoda ise kamping kanaklamalarında 220v şebeke ceryanı alındığı takdirde ani su ısıtıcısı tipindeki cihaz ile sıcak su ile banyo yapabilme imkanı olacak..Tavanda 4x100=400 vaya 3x150=450 watt solar panel olacak, 30 amp LCD ekranlı şarz regülatörü kullanılacak..2x200 amp akü grubu kullanılacak, 25 amp şebekeden şarz regülatörü kullanılacak...Buzdolabı ve klima 1700 watt inverter ile çalışır ise (bunu deneyeceğiz), ikisinide aküden çalışabilme imkanı ile kuracağım, yok 1700 wat inverter ikisini çalıştırmaz ise buzdolabı için 1000 watt kullanıp klimayı sadece kamping dahili kullanımlara göre ayarlayacağım, ayrıca talebe göre buzdolabınında motorunu 12v danfoss ile değiştrip buzdolabınıda 12v ile çalışabilir hale getirebilirim...Eylencelik olarak 19-22 inch LCD televizyon, anolog karasal yayına uygun olarak kurulacak, plus olarakda araç dışına çanak kurulup uydu yayını izlenebilir şekilde sistemini ayarlayacağım..
Genel hatları ile kurulacak sistem böyle olacak, tabiki ufak tefek değişiklikler olabilir

Campervan jpeg

Kolay gelsin Atilla, başarılar.

kolay gelsin atila abi, bakalım bu sefer neler öğreneceğiz :smiley:

Hayırlı olsun Atilla Bey. Umarım herşey gönlünce olur. zevkle izleyeceğiz.

Biz daha araştırmalardayız siz 3. karavana başladınız. Maşallah. Kolay gelsin merakla izliyoruz.

İlgilenen herkese tekrar teşekkür ederim...

*****Aslında karavan yapmak tamamen vakit meselesi, aksaksız düzenli olarak 2-3 ay gündüzleyin 8-10 saat geceleyinde 2-3 saat bu işe vakit ayırmak gerekiyor, benimde vakitten bol bir şeyim olmadığı için, bu işlere ile uğraşabiliyorum, tecrübede geliştikce duruma göre anında çözüm karar verme ve çözüm üretme alışkanlığı kazanılıyor, bende ilk karavanı yaparken daha aracı almadan önce 6 ay düşünmüştüm, aracı alınca herşeyi yeni baştan düşünmek gerekti, çünkü ortada araç olmadan düşünmek ile aracı aldıkdan sonra hatalı bir şeyler yapmamak adına herşeyi bir kez daha düşünmek gerekiyordu, ama artık alışkanlık haline gelince herşey basitleşiyor, hayatın doğal döngüsü haline geliyor, her sabah işe başlıyorsun akşama kadar bir şeyler bitiyor zaten...

Hani ufak tefek işler vardı deriz ya onlar için bu gün yine karavanın içinde 8 saat geçirdim, hemen hemen hepsini hallettim, önümüzdeki günler için karavanın 4 jantının zımparalanıp boyanması kaldı...
Muhtemelen yarın aracın yeni ruhsatını alacağım, sonrada yeni bir OGS cihazı almam gerekiyor, çünkü benim eski ogs'em 1. sınıf, kısa şaseli araçlar için 12m3 de otoyol geçişlerinde gişede sınıf farkindan dolayı ötüyor 2. sınıf olması gerekiyor, bu sene benim kotam dolduğu için araç eşimin üzerine bu yüzden yeni bir 2.sınıf ogs cihazı almamız gerekiyor..
Hafta sonunu aracın içinde yeni planına göre ölçü kontrollerini yapıp cam ölçülerinin siparişlerini vererip bekleyeceğim, camları beklerkende taban kaplamasına ve tavana güneş panellerinin montajına başlayacağım, çünkü karavan yine kendi ürettiği elektrik ile imal edilecek, elektriğe %10 da zam gelmişti ama zam beni etkilemeyek...

20121004 162340

20121004 163623

Atilla Bey bu yeni projeniz de hayırlı olsun ve yapacağınız işlerde kolay gelsin. Yine bu projenizin de yakından takipçisi olacağım.:smiley:

atiladi' Alıntı:
Öncelikle temennilerinden dolayı herkese topluca teşekkür ederim...

Bu gün aracın hususi-kamyonet olarak zorunlu trafik sigortasını genel sigortadan 690 TL karşılığı yaptırdım, allianz 970, axa 1100, istedi, sigortalar uçmuş yani...Sonra aracın Egzost muayenesini yaptırdım, cuma günü yeni ruhsatı alıp Tüv randevusu alacağım...
Kanuni zorunluluk işlerinden sona, önce aracın içini dışını kupanın içini, söför kabini içini bir güzel yıkatıp temizlettim...
Arka bagaj kapılarının üst kilidi yerinden kopmuş ama parçayı saklamışlar, parçayı yerine oksijen kaynağı ile kaynattırdım, kayar kapının kupa tarafındaki ortası yaylı alüminyum stop-kilit mekanizmalarını yenileri ile değiştirdim, radyo anteni kırıkdı antenin yenisini aldım, arka bagaj kapılarının alt kısmındaki plastiklerin klipslerinde kırıklar vardı yeni klipsler alıp plastikleri söküp yeniden yerlerine takdım...

Karavan dönüşümü klasik tipde olacak, arkada enine sabit 2 kişilk (181+5) X 115 cm yatak, ortada 90x90 cm banyo-wc, onun önünde 2 kişilk koltuk ve 70x90 cm masa, geri dönebilen şöför koltuğu ve plandada görebileceğiniz gibi buzdolabına montajlı katlanabilir basit koltuk ile masa-oturma grubunu 2 kişini yatabileceği ve 4 kişinin yemek yiyebileceği şekilde organize edeceğim...Böylece karavan 2+2 4 kişilik olarak söför koltuğun geri dönmesinden faydalanılarak kullanılabilecek...
96 litrelik buzdolabı kullanılacak, mutfak tezgahı altına mobil klima gelecek, ısıtma olarak sabit yolcu koltuğu altına Eberspaer kabin ısıtıcı takılacak..Temiz su bagajda 110 litre olacak, atık su altta şase arasında 110 litre olacak tabiki yine seviye göstergeli şamandıralı...Su tesisatı mutfakda tek yani yanlız soğuk olacak, banyoda ise kamping kanaklamalarında 220v şebeke ceryanı alındığı takdirde ani su ısıtıcısı tipindeki cihaz ile sıcak su ile banyo yapabilme imkanı olacak..Tavanda 4x100=400 vaya 3x150=450 watt solar panel olacak, 30 amp LCD ekranlı şarz regülatörü kullanılacak..2x200 amp akü grubu kullanılacak, 25 amp şebekeden şarz regülatörü kullanılacak...Buzdolabı ve klima 1700 watt inverter ile çalışır ise (bunu deneyeceğiz), ikisinide aküden çalışabilme imkanı ile kuracağım, yok 1700 wat inverter ikisini çalıştırmaz ise buzdolabı için 1000 watt kullanıp klimayı sadece kamping dahili kullanımlara göre ayarlayacağım, ayrıca talebe göre buzdolabınında motorunu 12v danfoss ile değiştrip buzdolabınıda 12v ile çalışabilir hale getirebilirim...Eylencelik olarak 19-22 inch LCD televizyon, anolog karasal yayına uygun olarak kurulacak, plus olarakda araç dışına çanak kurulup uydu yayını izlenebilir şekilde sistemini ayarlayacağım..
Genel hatları ile kurulacak sistem böyle olacak, tabiki ufak tefek değişiklikler olabilir

Atilla bey kolaylıklar diliyorum öncelikle. Yaptığınız karavanları takip ettim. Anladığım kadarıyla amacınız bir PSA yı campere dönüştürüp elinizden çıkarmak. Bunu da yukarıda altını çizdiğim anlatım tarzınızdan ve daha önceki imalatlarınızdan anlıyorum.

Bu nedenle Moderatörlerimizin ---- Kendi Karavanını Yapanlar; 12m3 Ducato-Tatanka (Atiladi) ---- başlığını nasıl uygun gördüklerini merak ettim.

Bilgilendirme yapılırsa memnun kalırım.

Saygılar...

Av. Ahmet Özgür

Ahmet bey merhaba,

Bilgi talebiniz için yazıyorum sistemimizde 3 kategori olarak karavan/kamper aracını kendi yapan arkadaşlarımıza alan açılmıştır.

1. Kendi Karavanını İmal edenler ; başlıktanda anlaşılacağı gibi tüm işlem kendileri tarafından yapılan karavanlara ayırdığımız
başlıktır.

2. Karavanımın Yapım Aşamaları ; başlıkta karavanının bazı bölümlerini dışardan hizmet alarak imal ettiren arkadaşlarımıza
ayırdığımız başlığımızdır.

3. Benim Karavanım ; başlığımız ise hazır aracı/karavanı satın alarak tanıtan arkadaşlarımıza ayrılmıştır.

Esas sorunuz olan satılacak araç için neden Kendi Karavanını İmal edenler başlığını kullandığı yönünde olduğudur. Ahmet bey
ironi belki ancak forumda ticari amaçla karavan yapımına ve satışına izin vermiyoruz bunuda aşağıdaki linkte okursanız duyuru
olarak paylaştık ve Atilla için 4. bir başlık açarak genele hitaben ticari faliyetlere yol açılmasını uygun görmüyoruz.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=49068.0

Neden Atilla istisna sorusunun aslında tam bir karşılığı yok, yazdığım gibi ironik bir durum ancak kabul etmeliyki kuralımızı delmek
için 1. aracında arkadaşımızın yaratıcılığı ve taktikleri :D takdire değerdi.

Son paragraf biraz latifeydi, kuralımıza sadığız ve foruma pozitif katkı yapmış ve yapmakta olan arkadaşımıza bugüne kadar
hiçbir üyemizden itiraz gelmedi, tabiki forum müdavimlerimizden gelebilecek olumsuz görüşler olursa mutlaka değerlendirilecek
ve duyurusu herkesle paylaşılacaktır.

Saygı ve Selamlar.

Atilla Bey,merhabalar. Cavit Hocam'ın dediği gibi; bir,iki,üç,gidiyor,ne güzel.

Sizi yine keyifle izleyeceğiz.Kolaylıklar diliyorum.

İzmir'den selamlar, sevgiler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,458
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

Geri