Kendi Karavanını Yapanlar; 12m3 Ducato-Tatanka (Atiladi)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan atiladi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 552
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 97,638
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; 12m3 Ducato-Tatanka (Atiladi)

Atilla Bey kolay gelsin.

Yeni kasa 15 metreküplükler bir başka bahara kaldı anlaşılan. :smiley:

Merakla takipteyiz.

Hasan

Etiketler

Atilla kolay gelsin.Zevkle takipte olacağım.

Tatanka ismini merak ettim.Açıklarsan sevinirim. ;D

Tüm temennilere teşekkür ederim..

****Araç ararken, m3 anlamında hedefden ziyade, aracın mekanik düzgünlüğüne dikket etmeyi tercih ettim, şansa aradığım kriterler 12m3 eski kasa PSA'da karşıma çıktı....

****Yücel abi, karavanlara bir nick name vermek aramızda bir alışkanlık oldu galiba, Tatanka (Bizon), dağcılık yaptığım yıllarda kullandığım Çadırımın markası idi, tatanka'yı oluşturan harfler yan yana gelip okunduğunda kulağımda kalan tınısını çok beğendiğim için karavana tatanka ismini koydum...
Ayrıca çocukluğumdan beri kovboy, kızılderili filmlerinide çok severim, hatırlarsanız, filmlerde beyaz tatanka, kızılderililere göre kutsaldır, bende aracın karavana dönüşümünü, ipek böceği kurtunun kelebeğe dönüşümündeki gibi anlamlar yüklediğim için, kamyonetin karavana dönüşümünü kutsal bir dönüşüm gibi görüyorum, bana bu anlamda zevk veriyor bu zevklede iğne ile kuyu kazar gibi tek başıma bu dönüşümü hem yapıyor hemde seyrediyorum..Zaten kurt kelebeğe dönünce, kendi yaşam sürecine giriyor ve ölüyor, sonra hayat ancak başka bir kurt ile devam ediyor....

Atilla ustam hayırlı olsun,kolay gelsin.

güngör' Alıntı:
Ahmet bey merhaba,

Bilgi talebiniz için yazıyorum sistemimizde 3 kategori olarak karavan/kamper aracını kendi yapan arkadaşlarımıza alan açılmıştır.

1. Kendi Karavanını İmal edenler ; başlıktanda anlaşılacağı gibi tüm işlem kendileri tarafından yapılan karavanlara ayırdığımız
başlıktır.

2. Karavanımın Yapım Aşamaları ; başlıkta karavanının bazı bölümlerini dışardan hizmet alarak imal ettiren arkadaşlarımıza
ayırdığımız başlığımızdır.

3. Benim Karavanım ; başlığımız ise hazır aracı/karavanı satın alarak tanıtan arkadaşlarımıza ayrılmıştır.

Esas sorunuz olan satılacak araç için neden Kendi Karavanını İmal edenler başlığını kullandığı yönünde olduğudur. Ahmet bey
ironi belki ancak forumda ticari amaçla karavan yapımına ve satışına izin vermiyoruz bunuda aşağıdaki linkte okursanız duyuru
olarak paylaştık ve Atilla için 4. bir başlık açarak genele hitaben ticari faliyetlere yol açılmasını uygun görmüyoruz.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=49068.0

Neden Atilla istisna sorusunun aslında tam bir karşılığı yok, yazdığım gibi ironik bir durum ancak kabul etmeliyki kuralımızı delmek
için 1. aracında arkadaşımızın yaratıcılığı ve taktikleri :D takdire değerdi.

Son paragraf biraz latifeydi, kuralımıza sadığız ve foruma pozitif katkı yapmış ve yapmakta olan arkadaşımıza bugüne kadar
hiçbir üyemizden itiraz gelmedi, tabiki forum müdavimlerimizden gelebilecek olumsuz görüşler olursa mutlaka değerlendirilecek
ve duyurusu herkesle paylaşılacaktır.

Saygı ve Selamlar.

Levent Bey,
neden Atilla? sorusunun cevabı gerek teknik gerekse görsel olarak foruma en fazla katkı sağlayan üye olması olabilirmi?
belki bir yönetici olarak içinizden geçenlerin klavyeye dökülmesinde tarafsızlık ilkesi gereği zorluk yaşayabilirsiniz. Sn. Atiladi bu forum aracılığıyla yaptığı araçları daha kolay satıp bir fayda sağlıyorsa emin olun paylaşımlarıyla bizlere sağladığı katkı çok daha fazla diye düşünüyorum.
Klaın sağlıcakla

Süleyman bey merhaba,

Neden Atilla sorusunun okurları düşünmeye sevketmek amaçlı olduğunu söyleyebilirim, yazma konusunda kaygım
yok. Zaten yazımda durumun ironik olduğunuda itiraf ettim mesaj alınmış olmalı.

Bu forumun temel özelliği insanları ulaşılmaz noktalara koymak değil kişilerin kendi içlerindeki cevheri keşfetmelerine
ortam sağlamaktır,bunuda yaparken kimse kusursuz olmadığını görüp payşılaşımla doğrulara ulaşılmasıdır.

Yani çok bilende hiç bilmeyende aynı ortamda güç ve bilgilerini ortaya koyuyorlar, buda kaybolmuş imece kavramını
sanırım bizim nesile hatırlamasını (hiç unutmayanlara saygısızlık olmasın) gençlerede örnek olmasını diliyoruz.

Saygılar.

güngör' Alıntı:
Ahmet bey merhaba,

Bilgi talebiniz için yazıyorum sistemimizde 3 kategori olarak karavan/kamper aracını kendi yapan arkadaşlarımıza alan açılmıştır.

1. Kendi Karavanını İmal edenler ; başlıktanda anlaşılacağı gibi tüm işlem kendileri tarafından yapılan karavanlara ayırdığımız
başlıktır.

2. Karavanımın Yapım Aşamaları ; başlıkta karavanının bazı bölümlerini dışardan hizmet alarak imal ettiren arkadaşlarımıza
ayırdığımız başlığımızdır.

3. Benim Karavanım ; başlığımız ise hazır aracı/karavanı satın alarak tanıtan arkadaşlarımıza ayrılmıştır.

Esas sorunuz olan satılacak araç için neden Kendi Karavanını İmal edenler başlığını kullandığı yönünde olduğudur. Ahmet bey
ironi belki ancak forumda ticari amaçla karavan yapımına ve satışına izin vermiyoruz bunuda aşağıdaki linkte okursanız duyuru
olarak paylaştık ve Atilla için 4. bir başlık açarak genele hitaben ticari faliyetlere yol açılmasını uygun görmüyoruz.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=49068.0

Neden Atilla istisna sorusunun aslında tam bir karşılığı yok, yazdığım gibi ironik bir durum ancak kabul etmeliyki kuralımızı delmek
için 1. aracında arkadaşımızın yaratıcılığı ve taktikleri :D takdire değerdi.

Son paragraf biraz latifeydi, kuralımıza sadığız ve foruma pozitif katkı yapmış ve yapmakta olan arkadaşımıza bugüne kadar
hiçbir üyemizden itiraz gelmedi, tabiki forum müdavimlerimizden gelebilecek olumsuz görüşler olursa mutlaka değerlendirilecek
ve duyurusu herkesle paylaşılacaktır.

Saygı ve Selamlar.

Sn. Levent Bey cevabınız için teşekkürler.

Amacım zaten bir polemik yaratmak veya farklı olumsuz bir tavır sergilemek değil. Atilla Bey'in yaptıklarından daha önce de bahsettiğim gibi oldukça fazla faydalanacağımı düşünüyorum camper yapımımda. Kaldı ki bahsetmiş olduğunuz üç kategori dışında Atilla Bey'in tarzında imalat gerçekleştiren (fabrikasyon imalatları kastetmiyorum tabiki) üyelerimiz için bir dördüncü grup veya bir alt grup da oluşturulabilir, takdir sizlerin tabi...

Zaten her karavanını yapan kişinin bu karavanı sonsuza kadar elinde tutması ve satmaması da hayatın olağan akışına da ters bu olabilecek bir durum. bknz. Yusuf Bey gibi....

Saygılar...

Av. Ahmet Özgür

Teşekkür ederim...

Bu gün sabahdan aracın yeni ruhsatını aldım, tabiki TÜV'dende pazartesi sabahına randevu alıp, işe başlamak için muayene saatini beklemeye başladım...
Sabah ruhsatı aldıkdan sonra, hurdacıların yolunu tutup önce ikili koltuğu teke düşürmek ve arkaya geçişi sağlamak için tekli şöför koltuğu aldım, dönme mekanizmasını bilahare sonradan yapıp, yapımı paylaşacağım..Sonra arka bagaj kapısına merdiven, deniz motoru, bisiklet gibi objelerin aparatlarını bağlayabilmek için alüminyum rayları ve ray içinde çalışan özel civatalarını aldım, tabiki aynı raylar tavanda güneş panellerinin ve mafsallı tenteninde montajında kullanılacak...Tavan havalandırması olarak yine 50x40 cm ve saç havalandırma kapağı aldım..Muayeneye kadar parçaların montaja hazır hale gelmesi için gerekli kesim ve tesfiye işlerini yapacağım, bu işler ile ilgili fotoları yarından itibaren paylaşmaya başlayacağım...

Atila bey, hayırlı olsun. Yeni imalatı zevkle izleyeceğim. Katkılarınız için teşekkürler..
Saygılarımla....

Abi kolay gelsin son mesajlarını okuyana kadar neden neden atila abi 12m3 diyordum,ki nedenini de yazmışın hadi hayırlısı dört gözle takipdeyim sayende cömezlikden acemiliğe gececem hayırlısı kalfalık onada bu kış diğer yapanlardan aldığım bilgilerle olur sanırım bu kalfalık belgesi ilede karavanımı yapacak usta yandı galiba Abi tekrar hayırlı olsun der kolaylıklar dilerim.

Tatanka hayirli olsun.

Atilla abi kolay gelsin,birçok konuda sizin sitede paylaştığınız bilgiler doğrultusunda tecrübe sahibi oldum
Eminimki bu imalatınızdada birçok bilgi paylaşımınız olucaktır
Tekrar kolay gelsin

Teşekkür ederim...

Bu hafta sonu, pazartesi günkü TUV muayenesini etklilemeyecek sınıfda işler yaptım...Önce ikili koltuğu yeni aldığım tekli koltuk ile değiştirdim..İki koltuğunda döşeme kılıflarını değiştirip, karavan içindeki koltuklar ile aynı kumaşdan kaplatacağım, bu işlem yapılırkende yeni tekli koltuğun kol dayama kolçağının yönünüde sağdan sola değiştirteceğim...Koltuğu bu aşamada tekli hale getirmek zorunda kaldım çünkü ruhsatta araç 1+1 2 kişilk görünüyor, sonradan proje sırasında koltuk azaltmayada gerek kalmayor böylece..

Tavan havalandırmasınıda almıştım (50x40) ama takmak nasip olmadı...

Aldığım rayların açık kanatlı tipini tavanda güneş panelleri ve tente montajı için önce ölçülere parçalayıp tesfiyelerini yapıp tavana montajladım..
Arka kapılarda merdiven ve bot'un motorunu taşımak için takacağım aparatları bağlayabilmek için kapalı tip rayları kapıya montajladım, muayene sonrası merdiven ve motor taşıyıcıyı imal edip montajlayacağım...Bu iş için geçen karavanda kullandığım aynı merdiveni kullanacağım..

Arka kapılar üzerindeki ex stop lambası yanmıyordu duyunda sorun vardı sorunu giderip tuv için yanar hale getirdim, çünkü tuv'de bu üst stoba çok dikkat ediyorlar...Sonra cam fiskiyelerininde su atışlarını ayarladım...Sağ ön kapının cam düğmesi camı açıyor ama kapatmıyordu, düğme tetiklemesinde sorun varmış, eski karavanlardan kalam malzemeler ile cam düğmesinide çalışır hale getirdim...Aracın trafik setinide araca yerleştirip yarınki TUV muayenesi için aracı hazır hale getirdim...

20121006 153531

20121006 153727

20121006 153656

20121006 164038

20121007 155926

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,458
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

SON KONULAR

Geri