Motokaravan Olarak VW Grubu Araçlar Hakkında Herşey

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan warsoul Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 434
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 242,010
Ynt: Motokaravan Olarak VW Grubu Araçlar Hakkında Herşey

Arkadaslar Alkovenli yada genis bir kamper rahatligi arayan fakat sehirdede biraz daha ufak bir arac kullanmak isteyenler icin VW kamperlar tartisilmaz birinci gorunuyor. Fakat bu araclardan daha cok fayda nasil saglanir yillardir dusunulen birsey. Fakat bir arkadasimin bana gonderdigi bir site var ki ben sasirdim kaldim. VW kamperda bence devrim diyebilecegim bir bulus. Buyrun siz inceleyin.

http://www.doubleback.co.uk/

Etiketler

Melih gerçekten hoş ve yaratıcı bir çözüm,tebrik etmek lazım arkadaşı.

melihbozkurt' Alıntı:
Arkadaslar Alkovenli yada genis bir kamper rahatligi arayan fakat sehirdede biraz daha ufak bir arac kullanmak isteyenler icin VW kamperlar tartisilmaz birinci gorunuyor. Fakat bu araclardan daha cok fayda nasil saglanir yillardir dusunulen birsey. Fakat bir arkadasimin bana gonderdigi bir site var ki ben sasirdim kaldim. VW kamperda bence devrim diyebilecegim bir bulus. Buyrun siz inceleyin.

http://www.doubleback.co.uk/

Melih, uzun bir izin/dinlence/geziden ve derslerden sonra foruma döndü; merhaba Melih!.. :smiley:

Cavid Sezen

gezmen' Alıntı:
Melih, uzun bir izin/dinlence/geziden ve derslerden sonra foruma döndü; merhaba Melih!.. :smiley:

Cavid Sezen

saol cavid hocam tam olarak donmus sayilmam ama firsat buldukca ugramaya calisiyorum. :smiley:

mayıstosböce' Alıntı:
Melih gerçekten hoş ve yaratıcı bir çözüm,tebrik etmek lazım arkadaşı.

buralpdi' Alıntı:
çok iyi fikir ve uygulama

Vallaha cok yaratici ama bunu sanirim omur boyu beklesek Turkiye'de goremeyiz. Yokmu Turkiye'de soyle girisimci ruhlu birileri bunu taklit etsin yapsin. Bizde Turk karavan severler olarak genis ferah ama kucuk sehir kullanimi kolay bir araca binelim. :smiley:

Yaratıcı VW doubleback ne kadar kullanışlı olur bilinmez :smiley:

Reimo'nuın ekteki bağlantıdaki gibi ters döndürülerek rahat-düz yatak olabilen koltuklarının benzerini nerede bulabiliriz/yaptırabiliriz, bilgisi olan var mıdır?

Sonuçta ~3.000 Euro gibi bir rakam çok fazla geldi bana.

http://www.reimo.com/en/58275-variob_333_1075_480_t5_triostyle_stoffkom/

BORABORA' Alıntı:
Yaratıcı VW doubleback ne kadar kullanışlı olur bilinmez :smiley:

Reimo'nuın ekteki bağlantıdaki gibi ters döndürülerek rahat-düz yatak olabilen koltuklarının benzerini nerede bulabiliriz/yaptırabiliriz, bilgisi olan var mıdır?

Sonuçta ~3.000 Euro gibi bir rakam çok fazla geldi bana.

http://www.reimo.com/en/58275-variob_333_1075_480_t5_triostyle_stoffkom/

Malesef Türkiye'de yok bu koltuktan.Çok araştırdım Bursa'da olmama rağmen ''yaparım'' diyen de çıkmadı,yapılmayacak bişey değil belki ama tek yapılınca pahalıya mal oluyor ve kimse uğraşmak istemiyor.Ben Almanya'ya gittim reimo nun merkezine bu koltuğu almak için ama dediğiniz gibi fiyat 3000 euro civarı ...Bende bu koltuğu değil ama benzerini biraz daha eski tip diyelim tüm dolaplar ,buzdolabı ocak lavabo vs hepsini bir aldım...

Karavan düşüncesinin ülkemizde ne kadar uzak olduğunu bir çok kez görüyoruz maalesef. Çok yaratıcı mobily çözümleri bulunabilen Türkiye'de sıra karavan mobilyalarının ve hatta donanımın seri üretimine ne zaman gelir acaba?

Nevzat Bey sizin şahane çözümünüzü de ilgiyle takip ediyorum. Bende de geziler sırasında Almanya'da parça parça yaptırma düşüncesi oluşmuştu ama hiç yaptıran yok mutlaka bir handikapı vardır diye düşünüyordum. Açıkçası sizin deneyiminizi paylaşmanız bu konuda cesaret verici bir ışık tutuyor.

Acaba maliyet (koltuk, Reimo dolaplar vb) , zaman (Reimo'ya n e kadar önce haber verdiniz, ne kadar zamanda yaptılar) önceden olası yasal zorluk (Bir VW camper 70-80bin Euro'ya ithal edilebileceği düşünülürse, Türk plakalı aracın ithalat vergi vb. ödemeden çok çok daha uygun bir maliyetle Almanya'da yavaş yavaş orjinal VW Reimo Camper'a dönüşmesi ) gibi diğer kalemleri de öğrenme şansımız olur mu?

Teşekkürler

Arac boş olarak geçen sene mayıs ayında yola çıktık.arkaya sadece şişme bir yatak koyduk. Navigasyona reimonun adresini yazdık ve yola çıktığımızın ertesi günü reimonun kapısındaydık:smiley:. Önceden hiç randevu falan almadık .İlgili bir kişi bulup derdimizi anlattıkki zaten market kısmında bulunan çözümleri görünce dilimiz damağımız tutulmuştu.Bizim Bahaus yada Koçtaş gibi büyük bir karavan market kısmı var ve karavana dair ne arasanız var. Çok ilgilendiler.İngilizcem belli bir noktada tıkandığı için :smiley: Türk çalışanları olup olmadığını sordum 2 tane Türk çalışıyordu baba-oğul direk onlar gelip yardımcı oldu.Hatta Reimonun patronu da Türkiye den geldiğimizi duymuş bizimle tanışmak için geldi,bizim bu gayretimiz onlara çok ilginç gelmişti.

Türk çalışan ( galiba ismi Ayhan'dı -Aydın'lıymış) sayesinde bütçemize uygun bir takım bulduk. Bizimkisi Bel -Ami denen model(http://www.reimo.com/de/neufahrzeuge/belami_01.html). 4200 euroydu komple takım. Aslında gözüm Free van modelinde kalmıştı ama 5500 euro denince vazgeçtik. Bildiğiniz üzere Almanlar çok katı bir millet,hiç pazarlığa gelmediler çok zor da olsa 200 euro imdirim yaptırabildik,montaj istemiyoruz diyerek( bu fiyatlara montaj dahil) Biz sadece öylesine Türkiye' ye götürecek kadar monte edin dedik.Önce pek hoş bakmadılar ama genede monte ettiler.Bu esnada bana ilginç gelen adamların işlerini ne kadar sağlamcı ve garantici yaptıklarıydı.Defalarca kontrol ettiler monte ettikleri mobilyaları her tarafından bağladılar ve asla üstüne bu şekilde oturmamız için bizi defalarca uyardılar. İşlem yaklaşık 3 saat kadar sürdü.Bu esnada bizde marketi gezdik . Pazarlık esnasındaki ilginç bir anımızı anlatayım: şimdi biz bastırıyoruz 3000 olsun olmadı ,3200 falan orda bizimle pazarlık eden ustabaşı nuh diyor peygamber demiyor.dedimki bu arakadaş neden bu kadar katı? meyer Türkiye'den sanırım Alanya'dan bir ev almış adamcağıza 60000 euroluk evi 80000 euroya satmışlar o yüzdenmiş.)Bunu yapan emlakçının kulakları çınlasın sayesinde çok zorlandık.
Dönüşte tek kaygım Türk gümrüğünden geçerken yaşayacağım herhangi bir olumsuzluktu .Neyseki bunun ne kadar yersiz olduğunu geçerken anladım.Hiç bir şekilde aracımınızın içine bakmadı görevli.Bu bir başka seferde bakılmayacağı anlamına gelir mi onuda bilmiyorum ama biz şanslıydık.Dönüşte Yunanistan Gümrüğünden faturamızı gösterip vergi iadesi alabilirmişiz bunu sonradan öğrendim ordan sanırım 400-500 euro zararımız oldu ama yapacak bişey yok.

Kısaca bizim macera bu şekildeydi ,maceranın devamını da zaten imzamdaki açtığım konuda paylaştım.Araç şu an tamamıyle bitti. ufak tefek hoşuma gitmeyen yerler var ( mesela arka sol cama perdelik -sineklik olarak Ducato nunki takıldı büyük duruyor -hoş olmadı çünkü vw için bir sineklikli perdelik Türkiyede malesef yok. vs .vs.
Biz bu sene Haziranda ailecek -eşim,kızım ve ben- gene çıkacağız.eksik gedik ne kaldıysa artık ufak ufak tamamlarım diye düşünüyorum. şimdilik aklıma gelenler bunlar .Alttaki linkde reimonun fiyat listesi var selamlar.
fiyat listesi.

http://www.reimo.com/de/bilder/2012/reimo_preisliste-vwt5-2012_web.pdf

Paylaştığınız bu deneyim sayesinde kal,iteli ve farklı yolla bir çözüm üretme konusunda fikir sahibi oldum. Gümrük vb sorun çıkmaması da şans mıdır bilemiyorum.Hatta elektrik işleri, yalıtım, ısınma, buzdolabı,komple dönüşüm de orada yaptırılabili miydi acaba ?

Bu arada siz de gayet şık bir model beğenmişsiniz. Kataloğa baktığımda bazı modellerde koltuk ~3300 € ve mobilya 2200€ civarı sırf ikisi 5500 € tutuyor. Diğer aksesuvarlarla birlikte 6500€ -7000€ ya ulaşabiliyor. Siz şık bir seçimi gayet ekonomik yaptırmışsınız. Güle güle kullanın. Yanılmıyorsam önümüzdeki ay dönüşümünü de yaptırabileceksiniz. Bu noktada dönüşüm için gerekli proje ve diğer konuları nasıl çözmeyi planlıyorsunuz?

Yurtdışında yaptırılmış araç için karavan ruhsatını önce mi yoksa sonra mı almak daha akıllıca olur?

bartek' Alıntı:
Yurtdışında yaptırılmış araç için karavan ruhsatını önce mi yoksa sonra mı almak daha akıllıca olur?

Karavanin icinde mobilya olmadan nasil TUV kontrolunden gececeksiniz? Ruhsat degismeden once TUV de projeye uygun olup olmadigi kontrol ediliyor. Bu durumda mecburen risk alip panelvan ruhsati ile Almanya'ya gidip geleceksiniz ve sonrasinda ruhsati degistireceksiniz.

melihbozkurt' Alıntı:
Karavanin icinde mobilya olmadan nasil TUV kontrolunden gececeksiniz? Ruhsat degismeden once TUV de projeye uygun olup olmadigi kontrol ediliyor. Bu durumda mecburen risk alip panelvan ruhsati ile Almanya'ya gidip geleceksiniz ve sonrasinda ruhsati degistireceksiniz.

yada derme çatma karavana benzetip ruhsat alacaksınız, yurtdışında bunları atıp yenisini koyacaksınız

Malesef karavana dönüştürmeden kamyonet olarak gümrükten çıkmak biraz problemli.Ben ipsaladan çıkış yaparken görevli bu şekilde çıkamassın başın ağrır falan dedi biz biraz ya abi yapma etme falan deyince bıraktı siz bilirsiniz dedi.Bilmiyorum belki insiyatif kullandı yada uğraşmak istemedi(gece yarısı saat 2 idi çıkarken belkide ondan:smiley: ).Ama Yunanistan'dan Makedonya'ya geçerken sorun çıktı bizi otomobillerin bulunduğu sıradan çıkartıp TIR ların arkasına aldılar.Görevli düzgün olmayan ingilizcesiyle benden dökümantasyon istediğini söyledi ,bende elimde ne varsa verdim(pasaportlar yaşil sigorta,bizim sigorltalarımız vs) ama hala başka evrak istiyordu.Bir türlü anlaşamadık sonunda Türkçe bilen bir görevlileri varmış onu çağırdılar O da bize aracımızın ticari olduğunu ve ne taşıdığımıza dair belgenin olması gerektiği gibi bişeyler söyledi.Bizde tabi yok dedik Allah'tan iyi birilerine rastladık galiba bize o belgeyi kendileri düzenleyip verdiler ve bundan sonraki kapılardan geçerken bu belgeyi gösterirsiniz dediler.Bizde aynen öyle yaptık çünkü daha sonra geçtiğimiz Sırp,Slovenya kapılarında hep bu belge soruldu.Sanırım ticari bir yükümüzün olmadığına dair bir belgeydi.

Mobilyaların montajını tam olarak orda yaptırmamamın sebebi aracın izaloasyonu henüz yapılmadığı içindi.Eyer izalasyon yapılmış olarak gitseydim herşeyi orda monte ettirebilirdim.Ancak bu konuda Bursa'da bulunan İmaj karavanın sahibi Aydın bey sağolsun çok yardımcı oldu.Gerek izalasyon gerekse elektriksel donanım,cam açma işleri vs .Gerçi arka yan camların karavan tipi olmasını istemiştim ama ne yazıkki mümkün olmadı.bilseydim 2 tanede karavan tipi cam alırdım gelirken.
Bencede en doğrusu ,risksiz yöntem burda bir T4 yada T5 i (hatta T3) alıp öncelikle en ucuzundan karavana çevirip ruhsat almak.Ardından Avrupa'ya gidip düzgün bir şekilde içini döşemek.Reimo olması şart değil benzer bir çok firma var dönüşüm yapan.Tabi en ünlüleri reimo. Ben açıkcası Doğuş otomotivin malesef Türkiye'ye getirmediği vw T5 lerin ''california'' modeline hayranım. http://www.volkswagen-vans.co.uk/california-range/ )(Hem günlük kullanıma uygun hemde çok güzel bir camper.İnsanın bir californiası olsa evde 2. bir araca gerek olmaz. Doğuş otomotiv haklı olarak aracın fiyatı çok yüksek olduğu için getirmiyor.Almanya fiyatı 50.000 euro.Türkiye'ye gelse heralde 70-80 bin euro olur ki bu fiyat ülkemizde bu tazr bir araca verilebilecek fiyatın mantık sınırlarını çok aşıyor ?Almanya fiyatıyla bile bizde satış şansı yok gibi.
İleride temiz bir T5 kısa şase alıp reimoda üstü westfalia açlılır tarzda camper dönüşüm yaptırmak istiyorum. Aslında bu işin en yoğun yapıldığı ülke İngiltere.( http://www.danburymotorcaravans.com/ )Adamlar hala T2 leri brezilyadan ithal edip campera dönüştürüyorlar.Hatta T5 in uzun şase yüksek tavanlısına duş ,wc bile yapıyorlar.

Kimbilir belki o zamana kadar Türkiye'de de bu işi ciddi anlamda yapan firmalar çıkacaktır.Aslında yapılmayacak birşey değil ama hangi caravan firmasına gitseniz vw gurubuna sıcak bakmayıp ducato türü öneriyorlar. Oysa herkes büyük karavan kullanmak istemiyor olabilir.Ben mesela aracımın hafif ve compack olmasını istiyorum.Manevra kabiliyeti yüksek olsun az yaksın,hem günlük aracım olarak kullanayım hemde hafta sonu kamp aracı olarak .En önemlisi de VOLKSWAGEN olsun istiyorum.varsın içinde wc ve duş olmasın.Yazın heryer duş .wc olayıda acil durumlar için porfotti tipleriyle çözümlenebiliyor nasılsa.

Benim gibi hafif vw camper sahibi olmak isteyen dostların bir an önce camperlarına kavuşmalarını diliyorum.

Nevzat Bey, ben camlı T5 ile (kamyonet ruhsatlı) Yunanistan, Makedonya,Hırvatistan,Bosna,Arnavutluk, Kosova' ya sorunsuz gittim. Sadece bir kere şirket adına vekalet sordular. O da turing ten alınan belge ile sorun olmuyor. Panelvan olursa problem mi acaba onu bilmiyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,479
Kayıtlı Üye Sayımız
172,133
Kaydolan Son Üyemiz
sereze

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.