Motokaravan Olarak VW Grubu Araçlar Hakkında Herşey

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan warsoul Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 434
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 242,016
Ynt: Motokaravan Olarak VW Grubu Araçlar Hakkında Herşey

melihbozkurt' Alıntı:
Sevgili Berk;

Oncelikle sunu soylemek isterim ki VW T1 ve T2 ler klasik araclardir. Ucuzundan aliyim biniyim denilecek araclar degildir. Ozellikle ucuz alinipta sonradan ugrasmasi kesinlikle astari yuzuden bahaliya mal olur. Ben kendimde bir T2 hastasi olarak sunu soylebilirim ki alinabilecek en iyi T2 kesinlikle bakimli ve orjinal olanilir fakat onlarin fiyatlarida ucuktur. Yani en son gecen gun sahibindende 16.000 Euro gibi bir fiyata bir tane gordum. Bunun disinda daha makul ama 12.000-15.000 TL araliginda alacagin T2 seni idare edebilir ama T2 ler cocuk gibidir, bakman ugrasman gerekir. Eger bu araclara bakim yapacak bilgi birikiminiz ve beceriniz yoksa en ufak sey icin bile tamirci yolunu tutarsiniz. Yanlis bir yorumda bulunmak istemem ama sen ve arkadaslarinin yasini goz onunda bulundurdugumda, bana boyle bir bilgi birikimine sahip olma ihtimaliniz biraz dusuk gibi geliyor.

Klasik bir arac sahibi olmak istiyorsan en basta dusunmen gereken sey yukarda belirttigim gibi bakim ve en azindan basit tamirlerini kendin yapman, onun ile vakit gecirmendir. Universiteye yeni girecegini soylemissin, universite yillari insanin belkide omrunun en guzel yillaridir. Arkadaslik, dostluk ve eglence bakimindan. Arkadaslarin seni bir yere davet ettiklerinde siz gidin ben arabamla ilgilenecegim diyecek kadar bu araci sevebilecekmisin. Yada kiz arkadasin arayip "bulusalim mi?" dediginde hayir su anda araba tamir ediyorum diyebilecekmisin? :smiley:

Kisaca bir T2 sahibi olmadan once yukarida yazdigim seyleri dusunmen gerekir. Ayrica araci aldiktan sonra bakim ve masraflarini harcliklarinizdan karsilayacaksaniz bu zaten sizi cok zora sokar.

Benim tavsiyem yukarda yazdiklarimi tekrar dusunmenizdir. Tekrar ozetlemek gerekirse bu araclar ucuz aliyim, gittigi yere kadar sonra birakirim denilecek araclar degildir. Bu tarz bir amac icin piyasada icinde yatilip gezilecek baska alternatifler mevcuttur.

Öncelikle teşekkürler Melih Bey.

Yazdıklarınıza çok güldük. Gerçekten birebir tespit yapmışsınız. Daha öncesinde t1 alıp, dizel bir t3 motoru takmayı planlamıştık. Ama son zamanlarda aklımıza sizin de söylemiş olduğunuz şeyler geldiği için t3 almayı düşünüyoruz. O yüzden karşılaştırma yapmaya çalışıyoruz.

İlginiz için teşekkür ederiz.

Ozan-Kuzey-Berk

Etiketler

T1 ve T2 den %100, T3 den %80 uzak durun.

T4 veya T5 düşünün.

Öğrencisiniz, başa çıkamazsınız.

Bu araçlar klasiktir, retrodur, ruhu vardır türü söylemler işi ve ciddi geliri olanlar için geçerlidir, sizin koşullarınızda sadece eziyet olur...

Öncelikle ilgileriniz için teşekkür ederiz bir günden az bir sürede oldukça cevap alabilmişiz :smiley:

Ama belki bizim hatamızdan kaynaklanan bir sebeptendir bilemeyiz ama siz üçümüzü tamamen yanlış anlamışsınız, bizim bu araçları almaktaki amacımız "binelim gidelim gittiği kadar sonra içinde uyuruz" dan ziyade uğraş vererek ortaya bir şey çıkartabilmekti..

Kaldı ki uyumak için araç almak istemiyoruz eğer bunu isteseydik h100 tarzı bir şeyler ya da sedan tarzı bir şeyler düşünüyor olurduk.. Biz üçümüz çocukluk arkadaşıyız ve çocukluğumuzdan beri de bu hayallerimiz arasında üst sıralardadır..

Paramızın olmadığı günler elbet olacaktır, o zamanlarda da en kötü durumda koyarız kapalı bir yere aracı paramız olana kadar yemeyiz içmeyiz sonuçta yinede ilgileniriz..

Bini yanlış anlamanızı istemiyorum sadece bilgi edinmek amacı ile sorular sorduk evet ama yinede düşüncemiz öncelikle T3 sonrasında T2lerdir..

Her şey için ayrıca teşekkürler

Saygılarımla

Berk Aydın

fernandodiaz' Alıntı:
Öncelikle ilgileriniz için teşekkür ederiz bir günden az bir sürede oldukça cevap alabilmişiz :smiley:

Ama belki bizim hatamızdan kaynaklanan bir sebeptendir bilemeyiz ama siz üçümüzü tamamen yanlış anlamışsınız, bizim bu araçları almaktaki amacımız "binelim gidelim gittiği kadar sonra içinde uyuruz" dan ziyade uğraş vererek ortaya bir şey çıkartabilmekti..

Kaldı ki uyumak için araç almak istemiyoruz eğer bunu isteseydik h100 tarzı bir şeyler ya da sedan tarzı bir şeyler düşünüyor olurduk.. Biz üçümüz çocukluk arkadaşıyız ve çocukluğumuzdan beri de bu hayallerimiz arasında üst sıralardadır..

Paramızın olmadığı günler elbet olacaktır, o zamanlarda da en kötü durumda koyarız kapalı bir yere aracı paramız olana kadar yemeyiz içmeyiz sonuçta yinede ilgileniriz..

Bini yanlış anlamanızı istemiyorum sadece bilgi edinmek amacı ile sorular sorduk evet ama yinede düşüncemiz öncelikle T3 sonrasında T2lerdir..

Her şey için ayrıca teşekkürler

Saygılarımla

Berk Aydın

hayallerinizin peşinden koşun, sonradan pişman olacağınıza bu duyguyu yaşayın, ne olur zaman veya para kaybedersiniz ama hiç değilse denemiş olursunuz

O zaman ben kendimce sorulariniza yanit vermeye calisayim. Sunu bastan soylemeliyim ki ben bu islerin ustasi, dehasi falan degilim fakat su gune kadar bir cok gunumu bu araclari arastirarak gecirmis bir gun bunlardan birine sahip olma hayali ile yasayan biri olarak cevapliyayim. Cevaplar tamamen arastirmalarima dayanmaktadir.

fernandodiaz' Alıntı:
1) T1 ya da T2 piyasasına baktım biraz fakat ne olursa olsun kendimizinde üzerine büyük derecede bakım yapmayacağımız bir araca rastlamadım açıkcası,burada da aklıma şu geliyor, T1 ve T2 ler çok tatlı ve şirin araçlar fakat eski olmalarından dolayı astarından pahalıya patlarlar mı ?

Eger ucuz bir arac alirsaniz cok pahaliya patlar. Bu forumda T2 lerden ve T3 lerden en iyi anlayan insanlardan biri olan Insel hocamin bir lafi var; "En iyi vos toplanmis vostur".

fernandodiaz' Alıntı:
2) T1 yada T2 aldığımız zaman içerisinde orjinal koltuklardan daha farklı bir şeyler koyacağımızı düşünüyoruz en azından bir haftasonu içerisinde kalabilecek düzeyde olması için.. Bu konuda T3 ler daha rağbet görüyorlar bunun sebebi nedir?

Demin dedigim gibi hemen hemen butun T2 lerde Rock and Roll bed vardir. Eger elinize Orjinal koltuklu bir minubus gecerse kesinlikle koltuklari degistirmeyin. T3 lerin ragbet gormesi koltuklari ile ilgili degildir. T3 lerin en son cikanlari genelde sulu motordur. T2 lerin tamami ve T3 lerin ilk orneklerinde hava sogutmali motor vardir. Sulu motor olmasi T3 lerin tercih edilmesinin sebeplerinden biridir.

fernandodiaz' Alıntı:
3) Bunları yaptırdıktan sonra TUV'de ya da ruhsat işlemesinde problemlere rastlandığını okudum, ne derecede doğrudur ne derecede zordur?

Yukarda belirttigim gibi hemen hemen hepsinde yatar koltuk vardir. Ama degistirseniz bile ayni buyuklukte ayni tipte sadece yatan koltuk olursa ruhsatta ve TUV de bir prolem cikmaz.

fernandodiaz' Alıntı:
4) T1,T2 ve T3 lerin yakıt karşılaştırması nedir ? Kim daha avantajlıdır? (Dizel olmasını göz ardı edersek)

T2 ler kesinlikle daha fazla yakar diyebiliriz. Cunku daha eski teknoloji motorlardir. LPG de bile normalin uzerinde yaktiklarini bir cok yerden okudum. En ekonomil motor sulu dizel motor bildigim kadari ile.

fernandodiaz' Alıntı:
Vergi konusundaki farklılılkları nelerdir ? Çok fazla sorun yaratırlar mı ?

Ne sorunu, minubusten karvana donusumu mu kasdediyorsun?

fernandodiaz' Alıntı:
Ortalama düzeyde çok fazla özelliği olmayan bir kamp aracı için ne kadara iç dizayn yapılabilir? (Bu sorudaki konuları okudum aslında fakat hangisi bizim dediğimiz araçlara uygundur açıkcası bilemedik..)

En cok tercih edilen ve sanirim bu araclara en cok yakisan westfalia modeli ic dizayndir. Yani sofor koltugu arkasinda arkadaya dogru uzanan, sirayla lavabo ve ocak altinda buz dolabi, masa ve cesitli dolaplar bulunan tasarim.

fernandodiaz' Alıntı:
T3'lerin dizel motorları çok fazla sorun çıkartırlar mı ?

Bakimli olduktan sonra hicbir motor sorun cikartmaz. Ama bakimsizsa son model mercedes ile bile yolda kalabilirsiniz. Ama bir onceki iletide belirttigim gibi ufak tefekde olsa motor tamirinden anlamiyorsaniz bu motorlari hale yola koymak size biraz paraya mal olur. Ama iyi durumda bir motor bulursaniz ufak tefek bakimlar ile idare edersiniz. O kadar zirt pirt bakim isteyen bir motor degildir aslida. Sadece bir kere tam ayarlanmali, tam tamir edilip, calisir duruma gelmeli.

Bunlardan sonra size soyleyebilecegim sudur ki; maddi durumunuzu bilmiyorum ama paraniza gore bulabileceginiz en diri T3 u alin. Hatta bulabilirseniz hazir westfalia alirsaniz ici yapili olacaktir. Pop up tabir edilen acilir tavanli olanlardan alirsaniz ustte 2 altta 2 toplamda 4 kisi yatarsiniz. Bakimli arac alirsaniz icindeki ufak tefek isler, temizlik vs. sizi oyalar. Hemen cok buyuk islere girismemis olursunuz. Cunku sifirdan kotu durumdaki bir arabayi toplamak ciddi para, moral ve zaman isteyen bir istir.

Saygilar,

fernandodiaz' Alıntı:
7) T3'lerin dizel motorları çok fazla sorun çıkartırlar mı ?

Selamlar, bende 1.6 düz dizel T3 Camper var. Motorun gücü az olduğundan araç yavaş ve hantal. Rampalarda hız kesiyor. Sollama yapmak zor. Aracın bu yavaşlığı önce beni rahatsız etmişti. Ama alıştıkça aracı kullanmak bana zevk vermeye başladı. Aracın sınırlarını bilip buna göre kullanınca bir sorun yaşamıyorsunuz. Düz yolda 90 km/h hızla gidiyor. Uzun rampalarda 3. vitese düşüp 60 km/h saat hızla çıkıyor. Çok dik rampaları 2. viteste 40 km/h hızla çıkıyor. Araç hızlı değil ama şanzumanı sayesinde düşük viteslerde en dik rampaları bile zorlanmadan çıkıyor. 35 derece sıcaklıkta mola vermeden Uludağ'a çıkan 30 kilometrelik kesintisiz rampayı sorun yaşamadan çıktı. Hararet normal seviyenin üzerine çıkmadı. Tatil dönüşü İzmit’te 3.5 saat dur kalk trafiğinde kaldım. Yine hararet gibi bir sorun yaşamadım. Şu ana kadar yedek parça ihtiyacım olmadı ama arştırmalarıma göre motor ile ilgili yedek parça sorunu yok. Fiyatları da ucuz. Diğer mekanik ksımların bazılarında parça sıkıntısı olabiliyor. Kaporta ile ilgili parça bulmak zor.

1.6 turbo dizel motorlu araçlar daha güçlü ve seri imiş.

aslanahmet' Alıntı:
Selamlar, bende 1.6 düz dizel T3 Camper var. Motorun gücü az olduğundan araç yavaş ve hantal. Rampalarda hız kesiyor. Sollama yapmak zor. Aracın bu yavaşlığı önce beni rahatsız etmişti. Ama alıştıkça aracı kullanmak bana zevk vermeye başladı. Aracın sınırlarını bilip buna göre kullanınca bir sorun yaşamıyorsunuz. Düz yolda 90 km/h hızla gidiyor. Uzun rampalarda 3. vitese düşüp 60 km/h saat hızla çıkıyor. Çok dik rampaları 2. viteste 40 km/h hızla çıkıyor. Araç hızlı değil ama şanzumanı sayesinde düşük viteslerde en dik rampaları bile zorlanmadan çıkıyor. 35 derece sıcaklıkta mola vermeden Uludağ'a çıkan 30 kilometrelik kesintisiz rampayı sorun yaşamadan çıktı. Hararet normal seviyenin üzerine çıkmadı. Tatil dönüşü İzmit’te 3.5 saat dur kalk trafiğinde kaldım. Yine hararet gibi bir sorun yaşamadım. Şu ana kadar yedek parça ihtiyacım olmadı ama arştırmalarıma göre motor ile ilgili yedek parça sorunu yok. Fiyatları da ucuz. Diğer mekanik ksımların bazılarında parça sıkıntısı olabiliyor. Kaporta ile ilgili parça bulmak zor.

1.6 turbo dizel motorlu araçlar daha güçlü ve seri imiş.

Hakan hocam seninku hava sogutmali mi su goutmalimiydi?

İlginiz için çok çok teşekkür ederiz tüm soruları tek tek cevaplamanız ayrı bir teşekkür sebebi..

3 arkadaş olarak t1 ve t2 leri şimdilik askıya aldık.. (Özellikle o üniversite yorumları herşeyi değiştirdi :D) T3 düşünüyoruz..

şimdi tamamen t3 araştırmaya başladık,kafamızda sorularımız oluştukça sizinle paylaşacağız :smiley: çok teşekkürler tekrar hepinizin ilgisine.

Saygılar

Berk Aydın

Melih benim araç su soğutmalı. Zaten bildiğim kadarıyla dizellerde hava soğutması yok.

fernandodiaz' Alıntı:
3 arkadaş olarak t1 ve t2 leri şimdilik askıya aldık.. (Özellikle o üniversite yorumları herşeyi değiştirdi :D) T3 düşünüyoruz..
şimdi tamamen t3 araştırmaya başladık,kafamızda sorularımız oluştukça sizinle paylaşacağız :smiley: çok teşekkürler tekrar hepinizin ilgisine.
Gezenbilir Karavan grubundan Ömer Abi'nin T3 kamperi satılıktır. Ömer Abi aracıyla ilgili bir kişidir. Bakımlarını eksik etmez. Kaporta boyasını da yeni yaptırdı.
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-karavan-motokaravan-ust-modelini-aldigimdan-satilik-vw-t3-34067633/detay/

Araç avcılarda servisde toplanıp boyandı, toplanıp boyanırken bende ziyarete gitmiştim, hani "arabayı tencere gibi yapıp boyamak" diye bir terim vardırya aynen öyle boyandı yani en ince detayına kadar bilinçli bir toplama ve boyama olduğuna tanık oldum...

Omer abinin arac gorunusunden bile kendini belli ediyor zaten. Keske simdi orda olsam ve imkan olsa alacagim arac o olurdu. Bu gunlerde T3 alacak varsa onu kacirmasi zaten.

Öncelikle her yorumunuz için tekrar teşekkür ediyorum.. Uzun bir süre nete giremedik malum sınav stresi aldı başını gidiyor :smiley:

Tüm Gezenbilir ailesinin bayramını kutlarız..

Bu gün can sıkıntısından dolayı sahibinden.com a girip baktığımda gördüğüm araç beni çok şaşırttı.. Daha önce de dediğim gibi t2 alıp dizele çevirmek gibi bir düşüncemiz var dı fakat bizden önce davranan birisi olmuş ayrıca bu aracı da satışa çıkartmış..

Bu araç hakkında bana ne söyleyebilirsiniz ? Sonuçta bu konularda tecrübesi olan abilerimizin bilgilerine muhtacız..

Araç : http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-klasik-araclar-klasik-van-minibus-bakmadan-gecme-ve-kacirma-61076508/detay/

Her şey için tekrar teşekkür ederiz

Berk-Kuzey-Ozan

Ne soylenebilirki. Hic brsey. Ben olsam uzak dururdum. Fazla ellenmis araclardan uzak durmak lazim.

Melih tum sorulari cevaplamis. T2 sevilerek alinir. O zamanlarin modellerini, eski filmleri, oyuncaklari, Istanbul'u, elbiseleri, hatta bitkilerini seven koleksiyoner ruhlu olan t2 alir. Bozulur mu diyen gidip t5 alsin. Parası olmadigi icin insan ucuz araba niyetine t2 alirsa mahfolur. T2 ucuz araba degildir. t5ten daha lukstur. Paranin alabilecegi en iyi sey eski olandir. Geçmise merakli olan sıkıntısını seve seve ceker. Sikayet etmez. Eski araba kullanmak bugunun luksune karsi direnmektir. Pratik diye satilanlarin bir kandirmacadan ibaret oldugunu bilendir. Tuketim uretim iliskilerini tersten gorerek elestirebilendir. Farkli bir dunya gorusu ister.

Onun icin t2 bozulur mu cok mu yakar dizel motor mu taksam diyenlere yanit vermekte zorlaniyorum. Tek cevabim bozulur çok yakar sana gore degil demek oluyor. Kredi cekin t5 alin rahat edin.

Mesajınız için teşekkür ederim..

Dediklerinize katılıyorum bu işler sevme işidir fakat bir aracı sevmekten daha önemli olan şey bana göre dar görüşlü olmamaktır..

İnsanlar her daim yeni şeyler denedikçe ileri gidebilirler.. Bunu ben kişisel olarak daha önce de söyledim,biz eğer binmek için araç alıyor olsaydık ya da bu araçları sevmiyor sadece ucuz diye alıyor olsaydık gidip Renault cangoo veya Renault express almayı düşünüyor olurduk..

Her şeyin bir ruhu var ama bu ruh asla bir yere sıkışıp kalamaz..

Mesajınız için tekrar teşekkür ederim,araçtan uzak durun demişsiniz,duracağız..

İyi bayramlar,saygılar

Berk Aydın

Arkadaşlar t5 yüksek tavan düşünenler acil şu bölümü okusun.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=52621.0;topicseen

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,479
Kayıtlı Üye Sayımız
172,133
Kaydolan Son Üyemiz
sereze

SON KONULAR

Geri